Cabernet Cortis



Stránky: 1,  2   
host - 208.20 (?) 
16.2.2009 13:25, zobrazeno: 24884x

Mate niekto skusenost s pestovanim modrej mustovej odrody Cabernet Cortis? Mozete mi ju odporucit co sa tyka kvality vina, potrebnej doby zrenia vo flasiach atd? Bola mi znamym odporucena, planujem tuto orodu vysadit, zhanam k nej vsetky potrebne informacie... Dakujem. JM

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 178.82 (?), 16.2.2009 17:17

Podle mého názoru je tato odrůda natolik nová, že u nás s ní málokdo bude mít nějaké zkušenosti. Až letos se budou sazenice dovážet ve větším. Co se týká níže zmiňované nízké odolnosti k padlí, zatím jednoleté zkušenosti tomu nenasvědčují. V němčině jsem našel diskuzi o víně z této odrůdy tady:
forum.biovitis.ch/viewtopic.php

Krátký popis

Cabernet Cortis je německá moštová odrůda, kterou vyšlechtil ve Freiburgu Norbert Becker křížením odrůd Cabernet Sauvinon a Solaris v roce 1982. Solaris = Merzling x Gm 6493. (Merzling = Seyve-Villard 5-276 x (Riesling x Rulandské) Gm 6493 = Zarja Severa x Muscat Ottonel. Od roku 2008 přihlášen k registraci v České republice.

Listy: velké, pětilaločnaté, tmavě zelené, středně vykrajované.
Růst: středně silný
Rašení: současně s Pinot Noir
Doba květu: krátce před Pinot Noir
Doba zrání: raná, týden před Pinot Noir, začátek září (v Německu do 10. září)
Hrozen a bobule: Hrozny střední velikosti, nejsou husté, bobule středně velké.
Obsah cukrů a kyselin: cukernatost více jak 200g/l, kyselost 7,5-8,5 g/l
Vyzrávání výhonů: dobré
Odolnost k mrazu: vysoká (-25°C)
Odolnost k chorobám: Cabernet Cortis má podle údajů šlechtitelské stanice ve Freiburgu velmi vysokou odolnost proti plísni révové i padlí révovému, při pozdní sklizni může být napadán plísni šedou, proto se doporučuje odstranění listů ze zóny hroznu v době zrání. Na druhou stranu uvádí J.-L Spring (2005), že Cabernet Cortis má nižší odolnost k padlí révovému než klasické odrůdy Vitis vinifera.
Kvalita vína: Velmi dobrá, víno typu Cabernet Sauvignon,  intenzívně zbarvené, velmi extraktivní a bohaté na taniny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 35.122 (?), 29.1.2010 12:16

Asi rok či dva uvažuji o této odrůdě a o odrůdě Solarys. Problém je, že nikdo neprodává sazenice a jako zahrádkář nepojedu pro 2-3 khlavy co bych koupil na zkoušku do Německa. Mohu se zeptat, zda někdo neprodává v ČR, nejlépe na Moravě, tuto odrůdu a odrůdu Solaris?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 178.82 (?), 30.1.2010 18:58

Solaris a Cabernet cortis jsem loni úspěšně vyzkoušel, i když na víno to ještě nebylo. Ale odolnost k chorobám je u obou na vysoké úrovni,  cukernatost v polovině září Solaris 26-28%, Cabernet cortis 24-26%.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 187.186 (?), 31.1.2010 11:16

Odrůda se u nás oficiálně nemůže prodávat, není registrovaná a autorské práva jsou chráněna zákonem.  A licenci od majitele na množení asi taky nikdo nemá, protože naši vinaři jsou konzervativní a nesadí ani takové šlechtitelské zázraky a v malém to nemá cenu. Takže oficiálně ji zatím u nás asi neseženete. Nezbývá, než zeptat se známých a možná Vám dvě - tři sazeničky někdo daruje.  Solaris i CD v našich podmíkách přezrávají. Kvasí v období, kdy je ve sklepě velmi teplo, takže v podmínkách malého vinaře jsou vína příliš alkoholická.  Při dosažení cukernatosti 27 a více je nutné ve vině udržet zbytek cukru, jinak vznikne místo vína nepodařený koňak.  U červeného vína je zbytek cukru protivný.

Vinaři z chladnějších podmínek by se o tyto odrůdy určitě měli zajímat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 141.26 (?), 26.12.2014 12:40

Solaris jsem zakoupil u Krause v Melniku v roce 2013

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 48.3 (?), 9.1.2011 21:48

Cabernet Cortis

Mam tuhle odrůdu na své vinici vedle Dornfelderu.Je to méňě odolná odrůda než Dornfelder.Sazenice prodává Vinařství Kraus na Mělníce.Je to odolná odrůda vůdči chladu (tzn že jí mohóu používat i třeba na nových vinicích v Polsku) ale je to náchylná odrůda na padlí a ost.houbovým chorobám.

Plzeň

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 210.254 (?), 10.1.2011 10:10

Nevím, jak je odolný Dornfelder, protože ten nemám, ale Cabernet Cortis rozhodně nepatří k odrůdám náchylným na padlí nebo plíseň révovou. V loňském roce, kdy plísně bylo hodně, se na něm vyskytla (podotýkám, že jsem proti plísní vůbec neošetřoval), ale nijak silně. Padlí jsem na něm ještě neviděl, jiné odrůdy jsou určitě náchylnější. Známý ho má vysazených několik set keřů na jižní Moravě a přestože ošetřoval jen jednou před květem, také jeho náchylnost na plíseň nepozoroval, dokonce na něm sklidil panenskou úrodu, na rozdíl od klasických odrůd, které ošetřoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 3.34 (?), 10.1.2011 18:11

Bredík má pravdu. I u nás se obě odrůdy v  2010 roce osvědčily.  Dorfeldr je stadardní evropa, letos hořel na peronosporu i když byl intenzivně ošetřován, místo obvyklých 4 - 5 kg to bylo jen 3 kg na keř. To bylo na jednom stanovišti.  V jiné vinici - 500 m vzdálených byl úplně bez příznaků, stejně tak jeho nástupce ACOLON.   Na Solarisu, Muskarisu i Cabernet Cortisu byl problém vůbec nějakou peronosporu najít a o oidiu se ani nebavím, trochu zlobila plíseň šedá a to kupodivu v deštivém červnu, kdy spália části listových čepelí a mírně poškodila letorosty.. Ale. Jiná lokalita může mít jiné výsledky a mám tyto odrůdy teprve krátce. Ze Solarisu mám teprve tři úrody a minulé dva roky byl úplně bez příznaků chorob.   Dorfeldr sleduji už od roku 1988 a takové problémy jako letos nepamatuji.  Starší kolegové říkají, že takové problémy s peronosporou u nás nebyly od roku 1965.  A do kroniky jsem si zapsal na úvod heslo:

„Hnusný rok 2010“.  Všem vinařům přeji, aby 2011 byl apoň normální.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 210.254 (?), 10.1.2011 19:15

Můžu mít otázku k hostu xxx.xxx.3.34? Zajímalo by mě, jak se u Vás osvědčily odrůdy Cabernet Cortis, Solaris a hlavně Muskaris. O této odrůdě zatím nemám moc zpráv a ani jsem netušil, že ji někdo v Česku má. Zajímá mě hlavně cukernatost, případně jak dopadlo víno z těchto odrůd, pokud jste ho již dělal. Plně s Vámi souhlasím, že stanoviště má obrovský vliv na stav révy.
Domnívám se, že u hosta xxx.xxx.48.3 mohlo dojít k záměně odrůdy, ale musel bych vidět listy,  z nich by se dalo vytušit víc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika