BV odrůdy



host - 44.1 (?)
20.1.2017 13:19

Pan bredik popisuje Zlatu jako nej bezsemennou odrůdu. Na jaře k němu jedu pro pár sazenic révy.  Zdenek

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 89.166 (?), 20.1.2017 11:05, zobrazeno: 5113x

BV odrůdy byly vyšlechtěny v obci Moravská Nová Ves, tedy v ČR, ale moc se o nich nepíše. Jsou bezsemenné a chuťově vynikající, např.Zlata. A co Zora, Petra, Aneta? Jaké máte zkušenosti?

BV-xxx
BV-xxx
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 19.131 (?), 20.1.2017 12:49

Vaše informace není úplně přesná.„BV odrůdy“ vyšlechtil kolektiv pracovníků tehdějšího Vědecko výzkumného sdružení Rezistant ve spolupráci šlechtitelů M.  Michlovský, Prof. Kraus, F. Mádl,   V.  Peřina, L.  Glos a další.  Motorem celého podniku byl hlavně Miloš Michlovský.

Protože de fakto tento podnik neměl právního nástupce rozebrali si šlechtitelé výsledky práce financované z různých zdrojů a pokračují ve šlechtění a prezentaci samostatně.

Vámi uvedené odrůdy občas prezentuje pan Glos a nějaké popisy jsou i jeho webových stránkách.

Bohužel nám chybí bývalé mezistaniční zkoušky nebo snaha odrůdy registrovat, aby bylo možné objektivní srovnání a býl získán dostatek informaci pro pěstitele.  Věřím, že několik odrůd by si takový postup zasloužilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 44.1 (?), 20.1.2017 13:19

Pan bredik popisuje Zlatu jako nej bezsemennou odrůdu. Na jaře k němu jedu pro pár sazenic révy.  Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 20.1.2017 13:52

Jestli jsem to dobře pochopil, tyto odrůdy se zkoušelo sdružení Resistant u Břeclavi, proto označení BV. Některé nové odrůdy pana Glose pak už mají označení MV (Moravská Nová Ves). Práva množit odrůdy pana Glose má u nás Mělnické vinařství KRAUS.

Co se týká těchto odrůd, určitě se nedají charakterizovat souhrně, protože se od sebe hodně liší. Jsou mezi nimi jak stolní, bezsemenné i moštové typy.
Z bezsemenných, které jsem měl možnost zkoušet,  považuji za nejlepší BV-16-20-2 Zlata. Má slušnou odolnost k plísni révové, dozrává brzy, má vysoký stupěň bezsemennosti, dobře plodí a harmonickou chuť. Menší nevýhodou je velice bujný růst.
BV-31-5-7 Aneta je podle mého názoru ranější než Zlata, ale zatím mi připadá, že je vhodná do lepších podmínek. Chuťově je výborná, má větší hrozen než Zlata. Ale v roce 2016 po jarních mrazících neplodil ani jeden keř této odrůdy, zatímco v těsném sousedství Zlata plodila po mrazících méně než v normálním roce, ale na každém keři alespoň pár hroznů bylo.
BV-16-19-10 má muškátovou chuť, ale celkově se mě nelíbí tak jako Zlata. Později dozrává a dřív její bobule hnijí. Asi ji přeočkuji na něco jiného. Také má velmi silný růst.
BV-16-16-3 Petra má modré bezsemenné bobule s vynikající chutí, ale její plodnost je velmi nízká. Navíc hrozny často u mne sprchávaly, proto jsem se této odrůdy zbavil.
BV-12-9-7 je hodně raná, má protáhlé bezsemenné bobule, ale asi díky špatné poloze, ve které je zastíněna muchovníkem, špatně plodí. Uvidím, ještě ji po loňském ořezání muchovníku dám čas, protože z hlediska chuti ani bezsemennosti ji nemůžu nic vytknout a jestli si dobře pamatuji, ani plísní netrpěla..
MV-1-2-2 Cicka má atraktivní tvar bobulí, ale zatím mě nepřesvědčila. Ale roste na horším stanovišti a zbavovat se jí prozatím nebudu.
MV-1-2-7 zatím rostlo bídně, takže si netroufnu potenciál této odrůdy hodnotit.
BV-47-1-6 Zora je pravděpodobně nejranější z této kolekce, ale u mne neplodila a asi plodit nebude. Měl jsem ji dvakrát a pokaždé vymrzla i v ne příliš tvrdých zimách. U pana Glose na pergole byla však nádherná a chutná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika