Augustin (V 25 - 20)



Stránky: 1,  2,  3   
host - 96.34 (?) 
24.9.2009 14:30, zobrazeno: 21741x

Dobry den, zaujala me odruda AUGUSTIN (V 25 - 20), kterou bych si rad vysadil. Máte prosim s touto odrudou nekdo prakticke zkusenosti, popr. jake (+ -). Na netu jsem sice nejake popisy a vlastnosti nasel, ale zajima me spise prakticka zkusenost pestitelu, dekuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 178.82 (?), 24.9.2009 18:51

Bohužel místo této odrůdy jsem "díky" neserioznímu prodejci dva roky pěstoval Topaz. Skutečný Augustin ale pod jiným názvem rostl opodál, bohužel u mne bude plodit příští rok. Viděl jsem ho ale plodit letos u známého, od kterého jsem řízek pravého Augustina dostal. Letos kvetl později než Vostorg a na rozdíl od něj měl nádherné hrozny s oválnými bobulemi zcela bez hráškovatění. U známého to byly nejhezčí hrozny, co měl na zahradě. Vzhledem k tomu, že poslední zimy nemohly prověřit jeho zimovzdornost, nemůžu posoudit, zda údaje od pěstitelů z Ruska odpovídají. Perenospora (plíseň) na něm letos nebyla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 125.172 (?), 2.10.2009 17:20
Mám jednu hlavu této odrůdy na zahradě, kterou jsem dostal od známého.Je pravokořenná.Mám ji v mírném svahu na JZ a můžu tvrdit, že je málo odolná vůči zimním mrazům.Roste velmi bujně.V jednom roce dokáže "vyhnat pruty o prům.1,5cm, které asi nestačí vyzrát a v zimě vymrznou.Odrůda má pěkné velké hrozny, dobré chuti, ale ještě lepší je odrůda Arkadia.Je stejně plodná, dokonce plodnější a hrozny jsou sladší.A hlavně mi v zimě nevymrzá.Mám li na stejném stanovišti jako V 25-20.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 215.11 (?), 8.12.2009 8:15

Jste si jistý, že máte skutečně V 25-20? Ta by měla být, alespoň podle dostupných údajů odolnější proti mrazu (-23 -26C) než arkadia (-19 - 22C). Nehnojíte moc dusíkem? To by odpovídalo těm nevyzrávajícím letorostům. 1,5cm (i víc) v průměru mi běžně "dělá" Ametyst, Panonia Kincze a vyzrávají naprosto bez problémů. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 9.12.2009 8:59

Jak už jsem se zmínil, vlastní zkušenost s Augustinem nemám velkou, ale i P. Pavloušek upozorňuje na slabou odolnost k mrazu v našich podmínkách, protože dělá právě silné letorosty, které hůře vyzrávají.
Pokud si nejste jisti, zda máte Augustin, na jednom fóru jsem četl zajímavý určovací znak. Jeho réví je drsné, protože má vyčnívající lenticely, což můžu potvrdit. U žádné jiné odrůdy jsem podobnou vlastnost nezaznamenal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 62.58 (?), 10.12.2009 20:44

Tak nevím ale mám dojem, že se tady píše o dvou odrůdách pod stejným označením V-25-20.Encyklopedie/ Pavloušek/ popisuje Pleven Ustojčivij synonymum V-25-20.Ten opravdu není moc mrazuvzdorný. Pochází z bulharského šlechtění.Augustin V-25-20 je šlechtění ruské nebo ukrajinské.  V.L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 215.11 (?), 10.12.2009 23:28

Augustin = Pleven ustojčivyj = V-25-20. Všechno jedna odrůda. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 11.12.2009 7:34

Přesně tak jak píše VJK, tato odrůda pochází z Buharska, kde byla vyšlechtěna pod šlechtitelským označením V 25-20, ale v Bulharsku není zapsána v registru odrůd, je tam registrována pouze její otcovská odrůda Pleven, která není odolná, proto se také používá název Pleven ustojčivyj. Aby se to nepletlo, tak v Rusku byla tato odrůda v roce 2002 zaregistrována pod názvem Augustin, ale v některých oblastech Ruska a Ukrajiny ji znají pod synonymem Fenomen.  V Polsku se používá ještě název Regina, u nás se s ní můžete setkat s pojmenováním Římský.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 9.1.2010 20:49

Nemáte někdo skušenost s krátkým řezem této odrůdy (na čípky nebo polotažně), nakolik je horší kvalita a velikost hroznů a bobulí, případně celková velikost sklizně z keře ve srovnání s řezem na tažně? Zdraví jenamatér.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 178.82 (?), 10.1.2010 6:29

Díval jsem se do diskuse na vinograd.info, prý plodí bez problémů od druhého očka, takže řez na čípky by neměl mít velký vliv na výnos. Podle brožurky ruských šlechtitelů doporučují řez na 4-6 oček, což je jeden z nejkratčích řezů doporučovaných u stolních odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika