Aka choroba vinica? (praskanie kory, chradnutie)



Stránky: 1,  2   
host - 222.75 (?) 
22.2.2013 8:38, zobrazeno: 9009x

Viete mi prosim poradit o aku chorobu vinica sa jedna? Kora praska a supe sa az tak, ze zostava len holy kmienik + som spozoroval na kmeni nieco ako nadory, take vraskave vypukliny. Kry sice zatial prezivajua ale chradnu. Je mozne to zachranit? Napr zrezanim s tym ze mozno vyzenu novy kmienik? Co je pricinou? dakujem

juraj


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 22.2.2013 9:32

Zkuste prosím zodpovědět ještě několik doplňujících dotazů:


Kdy poprvé jste začal pozorovat příznaky poškození? Pěstujete révu ve vinařské a nebo nevinařské oblasti (lokalita, nadmořská výška)? Zasahují lokalitu kde pěstujete jarní mrazy v období rašení? Jsou vaše keře roubované? Kolik máte keřů celkem a u kolika z nich se projevuje poškození? Rostou všechny poškozené keře poblíž sebe a nebo odděleně od sebe, čili ve větší vzdálenosti? Zvětšuje se postupně počet poškozených keřů? Jaké jsou u vás půdní podmínky (výška spodní vody, typ a propustnost půdy (jílovitá - hlinitá - písčitá)? Vyskytují se na okolních pozemcích či zahradách hryzci? Použil jste buď vy a nebo někdo jiný v minulosti ve vinici nebo v jejím okolí nějaký herbicidní přípravek? Jak se loni lišily listy z poškozených keřů od listů z keřů zdravých?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 222.75 (?), 22.2.2013 11:20

- vinohrad bol vysadeny na jar 2009, prvy krat som to spozoroval min rok v lete 2012

- je to v Malackach 159 m.n.m (zahorie, zapadne slovensko), nevinarska oblast, v okoli nie je ziaden vinohrad

- jarne mrazy byvaju... na jar 2012 boli silne mrazy cca -5, vsetko zmrzlo, ziadna uroda, len obrasilo nanovo

- je to roubovane, je to odroda Solaris stepena na Kober 5 BB / SO 4

- cca 70 korenov, je to na 3 ks - vedla seba

- zacalo to len min rok v lete, najpr na jednom a postupne na dalsich 2 ks

- poda - pieskova, od cca 40 cm cisty piesok... spodna voda cca 5 metrov

- o hryzcoh nic neviem ze by sme mali

- herbicid bol pouzity proti zihlave ktorou to zacalo zarastat - Roundap 

- listy boli viditelne svetlo zelene az zlte oproti ostatnym krom

vdaka

j.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 22.2.2013 12:00

Původně jsem si tipoval, že by to mohl být nějaký problém s kořeny, ale z toho, co jste uvedl, si to už nemyslím. Na úhyn z důvodů klimatických výkyvů to také nevypadá. Při aplikaci Roundupu (úč. látka glyfosát) proti kopřivám mohlo dojít k náhodnému zasažení listové plochy omezené skupiny keřů. Ale také nelze vyloučit možnost nákazy těch tří keřů patogenními mikroorganismy, tedy viry, bakteriemi, či fytoplazmou. Tyhle dvě varianty se mi zdají asi nejpravděpodobnější. Škoda, že nemáme k dispozici obrázek poškozených listů. Ještě je ve hře i nedostatek nějakého stavebního prvku, ale že by během jediné sezony došlo z tohoto důvodu k hynutí keřů mi nepřipadá moc pravděpodobné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 41.143 (?), 22.2.2013 12:16

Vyskytují se na okolních pozemcích či zahradách hryzci?

Pane Wimpi, můžete mi to prosím vysvětlit, jak může hryzec spůsobit praskání kůry. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 22.2.2013 12:55

Myslím si, že popraskání dřeva a olupování kůry z kmínků je důsledkem postupného zasychání keřů. Sérií úvodních dotazů jsem se snažil zjistit více informací o místních podmínkách, ve kterých pán pěstuje. Když jsem přemýšlel proč by keře mohly takto hynout, jako jedna z variant mě napadla i možnost ohryzu kořenů nějakými hlodavci, např. hryzci. Samozřejmě, že by hryzci neloupali kůru přímo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 22.2.2013 19:06

Domnívám se, že příčinou je půda. Mám identický problém. Na kmíncích révy, meruněk, broskvoní, ale i švestek praská a odlupuje se kůra, až na dřevo a rostliny postupně odumírají. Jediné, co odolává jsou jabloně, hrušně, třešně a ořešáky. Réva, přestože jde o rostlinu skromnou a dlouhověkou, mi nepřežije pět až deset let, bez rozdílu, zda jde o štěpovanou nebo pravokořennou. Stromy sázím do košů z pletiva proti hryzcům, herbicidy nepoužívám. Stejné příznaky vidím na zahradách sousedů, soused říká "mně tu na tom písku všechno hoří". Půda je zčásti písek a zčásti štěrkopísek, v kterém něco důležitého chybí nebo naopak přebývá. Prosté zavlažování a hnojení nepomáhá. Po dvaceti letech práce a po poradě s odborníkem - půdoznalcem z jednoho výzkumného ústavu jsem se rozhodl to prodat a koupit zahradu s lepší půdou. S pozdravem jenamater.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 22.2.2013 19:36

Ještě pro doplnění, kořenový systém révových keřů, které jsem vykopal, byl dobře rozvinutý, bez jakéhokoliv viditelného poškození. Jenamater.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 25.2.2013 9:35

Zatím se tu sešly tři názory a tipy příčin, proč vám révové keře zasychají. Letošní sezona by měla naznačit více. Uvidíte, zda se bude postižení dále rozšiřovat a pokud ano, jakým způsobem. Podle projevů pak bude možno přesněji stanovit diagnózu a následná opatření. V každém případě bude důležité, již od počátků rašení sledovat vývoj ve vinici, porovnávat zdravé a nemocné keře. Je vhodné pořizovat dokumentární fotografie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 222.75 (?), 25.2.2013 10:40

OK dakujem.

A co mam urobit? Mam to na jar zostrihnut uplne dole a vyskusat ci si to vyzenie a tak zapestovat novy kmienik? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika