Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Rád by som zopár údajmi priblížil tieto sorty záujemcom o pestovanie a súčasne odpovedal Mirkovi na dotaz ohľadne pestovania révy na pergole.

Pred 3-4 rokmi som k zvislým stojkám (hranoľom) podpierajúcim pergolu vysadil odrodu Venus (z poľského zdroja- JUKKA) a americký Jupiter. Sníval som o mrazuodolnej, veľkoplodej, event. bezsemennej sorte. Bohužiaľ nič iné ako Venus som nezohnal. Mrazuodolnosť je pre pergolu výhodná. Na zmrznutý tvar budovaný niekoľko rokov nie je pekný pohľad.frown Odroda na pergolu by mala byť bujnejšieho rastu, listy pokiaľ možno väčšie a rodiť by mala na krátkom dreve. Z množstva požiadaviek teda nie je jednoduché vybrať tú správnu odrodu. Mrazuodolný Jupiter nie je moc bujný, zato má zdravý rast a veľmi chutné hrozno. Venus som preočkoval Zilgou, tento rok priniesla už druhú úrodu. Napriek tomu, že ide o moderný lotyšský frankoamerikán, jemný izabelný tón uvádzaný v ampelografii u Zilgy nevnímam. Pri plnej cukornatosti táto skorá sorta osvieži príjemnou ovocitosťou pripomínajúcou skôr voňavé lesné ovocie či kvety (čučoriedky, fialky...), ale v žiadnom prípade jahodu, malinu či napodobeninu muškátu. Strašne rád by som okoštoval víno z tejto technickej sorty. Musí byť nesmierne zaujímavé. U Liepsny sa uvádza chuť ananásu, ale mne pripomína ovocno- labruskovú Gunu. Guna je však oproti Liepsne chutnejšia a mäsitejšia. Americká Vanessa nemá chuťovo nič z labrusky, je príjemne kyslasto osviežujúca. Všetky tieto rezistentné sorty vydržia mráz min. 26 st., Vanessa až 29, takže sú vhodné aj do vyšších polôh. Lotyšské sorty navyše dozrievajú pri rozumnom zaťažení veľmi skoro. Gunu skúsim zasadiť aj do záhradky a pestovať na Vertiku. Páči sa mi okrem zdravého rastu veľkosť, farba a najmä výrazná chuť hrozna. K dotazu Mirka ohľadne strapcov visiacich na pergole: Listy z vrchu prirodzene zabraňujú prístupu slnka, hrozno dozrieva neskôr ako na drôtenke. Pri použití skorých odrôd je ale tento handycap zanedbateľný.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 16 a číslo 19.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika