Ovocné stromy ve svahu



Stránky: 1,  2,  3   
host - 214.22 (?) 
11.10.2016 9:34, zobrazeno: 19008x
Dobrý den. Prosím o radu, jak postupovat při osázení svahu ovocnými stromky. Mám v plánu vysadit řady stromků v mírném jihovýchodním svahu. Jedná se o durandzie-místní?, klasické švestky-místní?, jabloně Rubinola, hrušně Konference, třešně-místní?.Podnože semenáče a A2. Prosím o radu, v jakém pořadí je sadit. Třeba odspodu nahoru. Děkují mockrát. Mějte se fajn. J.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 12.206 (?), 21.2.2017 11:39

Chtěl bych se připojit k dotazu. Mám podobný problém a stejnou myšlenku. Potřebuji osázet východní svah. Poradí někdo vhodné ovocné stromy? Případně jak by bylo vhodné sadit od vrchu dolů? Nahoře jsem uvažoval o rybízu přes zákrsky k ovocným stromům v dolní části, ale zajímají mě spíš odrůdy pro tento případ.

Svah není moc strmý, vláha problém nejspíš taky nebude. Sluneční svit je taky celkem dobrý, sic nepravidelný, ale i teď v zimě tam odpoledne celkem pěkně svítí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 21.2.2017 17:50

Bez popisu půdy to není jasné. V běžné zemině se daří ve svahu např. meruňkám, které nesnášejí přemokření. Mohly by to také být stromky na mandloňové a kdouloňové podnoži. Naopak slivoně asi nebudou vhodné, snad s vyjímkou myrobalánu. Pokud jde o rybízy, na meruzalkové podnoži se mi ve svahu a lehké půdě nedařily. Josta ve svahu půjde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 214.22 (?), 22.2.2017 1:04

Tak jsem to tam na podzim zasadil a bojím se tam jít podívat, kolik toho přežilo zimu. J.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 12.206 (?), 22.2.2017 7:07

Mimmo: děkuji za reakci, půda je zmrzlá pod sněhem. Musím to ještě zmapovat. Myslím že podle okolí bude těžší až jílová. Žádná sláva - Valašsko. Ale údajně na té parcele předchozí vlastníci kdysi pěstovali i brambory, takže zas taková hrůza to snad nebude.

Pána s fotkou své výsadby stromů ve svahu žádám o zmapování a zdokumentování :)

Z

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.170 (?), 22.2.2017 7:14

Jestli je to k původnímu příspěvku tak Rubinola na A2 potřebuje 8m místa. Třešeň na semenáči 10m. Konference na semenáči 5m. Duranzie u nás nerostou, ale pod 6m bych s ní nešel.

Ty metry jsou myšleny jako průměr přirozené koruny+drobná rezerva, aby se stromy nedotýkaly a porost byl vzdušný. Lepší než nasázet na husto a následně vychovávat jako les, by bylo vhodnější nasázet to do rozumného sponu do podrostu nasázet bobuloviny, které tam mohou deset let fungovat, než se porost zatáhne.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 236.87 (?), 22.2.2017 7:46

Jestli to nejsou stromky angreštu a rybízu, tak zapláčete. Na tento plácek se vejdou tak 4 stromy na vzrůstných podnožích, které jste zmiňoval. Tato hustota je hodně šílená...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 231.203 (?), 22.2.2017 8:08

Už jsem to několikrát tady psal...
Co komu, nebo čemu brání, nasadit jakékoliv keře nebo i vzrůstné stromy velmi nahusto, v malém sponu a až pak jak si začnou stínit a vzájemně se omezovat jejích počet zredukovat.
Brzkou větší sklízeň to přinese...
(Třeba každý druhý, nebo druhý a třetí v řadě použít na dřevo, zahradní "otop nebo uzenidlo"

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 14.170 (?), 22.2.2017 11:39

Každý si může na své zahradě dělat co chce. Sázet a deset let zapěstovávat ovocný strom, abych měl čím topit mi nepřipadá smysluplné. Z fotografie odhaduju, že minimálně 70% stromků půjde pryč a ty zbylé by lépe využily prostor, kdyby byly nasázeny na ideální místo.Pozemek by byl využit rovnoměrně vzhledem k velikosti budoucí koruny. Dřív se jako podsadba vysokokmenných sadů používaly zákrsky, bobuloviny, nebo jiná podplodina. Zákrsky a drobné ovoce totiž plodí hned. Zato stromy na bujných podnožích budete kácet v době, kdy bude teprve plodnost nastupovat. Často vidím husté výsadby, kde nedošlo k probírce. Stromy jsou vyholené, plodnost je jen na vrchu koruny.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 214.22 (?), 22.2.2017 12:02

Dobrý den. Díky za odpovědi. Veřte mi, že bych Vás rád poslechl, kdybyste mi to napsali 11.10.2016. Mějte se fajn. J. Ořešáky jsem sadil 12 m od sebe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika