Odstranění pařezu



host - 221.214 (?)
6.4.2009 12:41

Ještě k tomu kácení a dobývání pařezů. Opravdu je nejednodušší osekat kůru až na čisté dřevo starší sekyrkou cca 10 cm pod úroveň terénu a já to ořezávám dokolola motorovkou tak, že ve středu vznikne prohlubeň (tvar trychtýře). Tam se drží voda a po zasypání to rychleji zetlí.

Dobývat i s pařezem (není to "klučení"?) je skutečně nejlepší v celku, s dlouhou pákou - pozůstatkem kmenu. Malé vylepšení: k patě stromu položím větší špalek přes něj ten strom vyvracím.Tím se vytrnou i ty kořeny, které na straně pádu stromu zůstávají v zemi a musíte je pracěně přesekávat. Strom mám samozřejmě obkopaný a kořeny přesekané. S odkopáním to bývá tak, že nejdříve odkopeme málo a pak to s povzdechem odkopeme pořádně.

Dindik

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
   
host - 128.44 (?), 8.3.2009 7:55

Naočkoval jsem hlívou pařez jasanu průměr asi 60 cm. Dvakrát. Nic se nestalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 146.31 (?), 17.4.2009 22:41

DOcela důležité jsou dvě tři věci naočkovaný kmen zabalit do igelitu(vlhkost), přikrýt (proti přímému slunci) a zamezit přístupu mravenců:) Už několikrát se mi stalo že mravenci mi sadbu zlikvidovali.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 41.250 (?), 1.4.2009 18:18

Odstranění pařezu je jednoduché.Stačí vzít vrtačku, provrtat co nejvíce děr v pařezu o do těch děr nasypat NPK nebo Cererit.Po 1 roce vezmete krumpáč a pařez lehce vykopnete ven.Já jsem během 20 minut stači takto zlikvidovat 3 pařezy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 49.39 (?), 1.4.2009 19:39

jak jsem začal číst předchozí příspěvek "... a navrtat co nejvíc děr do pařezu...", tak jsem očekával, že tam budete strkat rozbušky. To by byla ukázková likvidace!

Ale tím hnojivem to jde jistě taky.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 221.214 (?), 6.4.2009 12:41

Ještě k tomu kácení a dobývání pařezů. Opravdu je nejednodušší osekat kůru až na čisté dřevo starší sekyrkou cca 10 cm pod úroveň terénu a já to ořezávám dokolola motorovkou tak, že ve středu vznikne prohlubeň (tvar trychtýře). Tam se drží voda a po zasypání to rychleji zetlí.

Dobývat i s pařezem (není to "klučení"?) je skutečně nejlepší v celku, s dlouhou pákou - pozůstatkem kmenu. Malé vylepšení: k patě stromu položím větší špalek přes něj ten strom vyvracím.Tím se vytrnou i ty kořeny, které na straně pádu stromu zůstávají v zemi a musíte je pracěně přesekávat. Strom mám samozřejmě obkopaný a kořeny přesekané. S odkopáním to bývá tak, že nejdříve odkopeme málo a pak to s povzdechem odkopeme pořádně.

Dindik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 184.28 (?), 21.4.2009 9:57

Dobrý den všem diskutujícím.  Kdo má zájem, zkuste mrknout na můj příspěvek v diskuzi "jak se zbavit pařezu". Na každých 10 cm průměru pařezu vyvrtat minimálně 1 díru o průměru 10 - 12 cm, do hloubky 10 - 15 cm (záleží i na délce vrtáků), nasypat dusičnan amonný nebo ledek amonný, díry natěsno zaslepit třeba dřevěnými kolíky, počkat 1 - 1,5 roku (dle tvrdosti dřeva ap.) a pak zkusit vypálit. Kořeny v zemi hoří několik dnů, pozor na dřevěné stavby v dosahu kořenů. Ještě dříve, než jsem objevil tyto stránky, jsem mnohokrát o této metodě slyšel i četl a je prý zaručená. Sám osobně jsem to nikdy nezkoušel, pařezy vždy vydopluji ze země i s kmenem, za čerstva rozštípu pomocí klínů a pak se při nich v zimě ohřeju, případně s nimi něco vyudím (dle druhu dřeva).

Ať se vám dílo podaří. FR

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Baca - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (106) - 40.230 (?), 14.7.2010 22:20
A co tak ho namiesto likvidacie vyuzit??? Vydlabat znutra nasypat hlinu a pestovat v tom napriklad pazitku, alebo kvety ci rastliny, ktore su pekne ale maju snahu v normalnom zahone sa rozliezat oodenkami, alebo korenmi. :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
salora - (4) - 215.190 (?), 7.3.2011 11:38

Poslední příspěvek asi nejlepší z mého pohledu, zůstalo mi po poražení cca 5 smrkových stromů pařezy ve svahu před chalupou, už jsem o možností využití /nebo spíše zakrytí/pařezů uvažoval rovněž už dříve s tím že bych na povrch položil velké květináč, po zjistění ceny jednoho cca 500,.Kč v OBI apod. jsem to ovšem vzdal, myšlenka použít pařez současně i jako květináč mi připadá velmi originální nicméně s tím vydlabáním dosti pracné a to především u zmíněných rozměrů cca 500mm nicméně mě tato myšlenka posunula dál i v tomto ohledu a sice nasazením /obepnutím plast. pásu apod. případně nějaké betonové zkruže vytvořit prostor improvizovaného květináče a nasazením nějaké vhodné okrasné rostliny či keře vytvořit docela zajímavou aranžaci, kterou to ještě nevím a rád bych si nechal poradit od některého odborníka přes plazivé a jiné okrasné rostliny které by pařez dokonale přikryli.

Pohled pozemku
Pohled pozemku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 241.251 (?), 7.3.2011 14:20
To je hezké, ale jak zabráníte zničení toho pařezu použitého jako podstavec pod kytky? Máme na chalupě pařez po listnatém stromě (asi 30cm průměr) a už hodně starý. nemáme na něm kytky ale píko pro ptáky - už si tam navykli. No ale tenhle pařez se nám pomalu ale jistě začíná rozpadat - co s tím?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 107.237 (?), 7.3.2011 19:28

Jestli potřebujete nový pařez, tak tu jeden mám - daruji za vykopání a odvoz 

Ale vážně, jestli se starý rozpadá tak ho zlikvidujte, a pokud chcete dřevěné pítko tak udělejte falešný pařez = strčte tam nějaký špalek (nejlíp asi dub).

Ještě je třetí možnost: honem zasaďte strom, nechte ho rychle vyrůst a pak pokácejte    Gl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika