Nová ovocná zahrada



jarda.vlcek - (2) - 35.183 (?) 
9.6.2009 14:53, zobrazeno: 12816x

Potřebovali bychom poradit se založením ovocné zahrady v nadmořské výšce cca 550 m.n.m. Pozemek byl 40 roků neudržovaný, během léta provedeme rekultivaci pozemku - odstraníme maliny a náletové stromy a ostatní plevel. Na podzim bychom chtěli zasadit ovocné stromky (jabloně, třešně, švestky, ryngle) a nějaké keře (rybíz, angrešt, kanadské borůvky). Jsou nějaké zásadní pravidla pro výsadbu (vzdálenost jednotlivých stromů, počet stromů stejného druhu kvůli opylování, směrování vůči světovým stranám atd.)?. Jaké typy ovocných stromů by jste doporučovali? Pozemek není moc velký 562 m2, tak jsi myslím, že si moc vymýšlet nebudeme moc. S pozdravem Jarda Vlček

zahrada
zahrada
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 9.6.2009 16:41

Orientace svahu směrem na jihozápad je optimální.  Nevím dle čeho usuzujete, že směr převládajících větrů je z jihu. Spon výsadby je třeba volit podle zvoleného druhu, podnože, tvaru a taky výšky spodní vody a kvality půdy. Řady je lepší orientovat po vrstevnici. Nejníž bych vysadil švestky, výš jabloně a ryngle, ještě výš třešně, a nejvýš - pokud se jim tam bude dařit - hrušně a ořech. Opylení je třeba řešit jen tam, kde v okolí jiné ovocné stromy nerostou. Cizosprašné jsou všechny jabloně, hrušně, většina třešní, rynglí, některé a švestky. Kvůli opylení je třeba mít alespoň dvě různé odrůdy stejného druhu kvetoucí ve stejnou dobu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jarda.vlcek - (2) - 35.183 (?), 10.6.2009 9:52

Přiložil jsem další obrázek podle prvního návrhu. Švestky dolů, potom jabloň a pak ryngle atd. Vzdálenosti jsem volil odhadem cca 5 m. Odhaduji velikost koruny v průměru cca 4 m.  Pokud jsem to přehnal a stromy můžou být i blíže, tak klidně dejte vědět. S pozdravem Vlček J.

2 návrh
2 návrh
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 10.6.2009 10:23

Angrešty na plné slunce a na vítr. Rybízy do vlhka a může být i stín. Maliny do vlhka. Kanadské borůvky chtějí kubík rašeliny, jnak živoří. A to mám půdu kyselou akorát pro šťovík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 80.100 (?), 4.9.2015 11:11

A kam například meruňky či broskve? Intuitivně bych je zasadila ještě níž než ty švestky? Jinak tato diskuze mě velmi zaujala, přesně takovou zahradu budeme osazovat a jelikož jsem totální začátečník, tak řeším, hledám kde co. A ještě jeden dotaz. Kde zsjistím nebo jak zjistím jaká je půda (např.kyselá)? Omlouvám se za stupidní dotaz :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika