Lze pěstovat ovocné stromy na orné půdě?



pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 145.186 (?)
24.9.2016 7:12

Souhlas. sad Pro představu připojuji obrázek - vlastně celá to světlá plocha jsou louky. Jedná se o jeden z pozemků uprostřed té zeleně v pásu prostřed. Zajímavé je, že některé z těch pozemků jsou orná půda, některé zahrada. V územním plánu obce jsou ale všechny vedeny jako zemědělské plochy...

Pokud by nebylo vysázet stromy na orné půdě proti ničemu, ani bych to moc neřešil. Ale pochopitelně bych raději pozemek oplotil kvůli zvěři, což jako ornou půdu nemůžu.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 156.88 (?), 23.9.2016 23:06, zobrazeno: 53491x

Chtěl bych si zasadit pár ovocných stromů. Mám možnost koupit v blízkosti obce pozemek - ornou půdu. Pozemek je mimo zastavěné území, na všech pozemcích (orná půda) jsou pouze louky a seče se tráva, nikdy tu nebylo žádné pole. Na mnohých z nich jsou i nějaké stromy. Kdybych to chtěl správně podle legislativy - chtěl takový pozemek změnit na zahradu, nejspíš by mi to ale SÚ nepovolil. Takže třeba i s plotem se můžu rozloučit. Změnit na sad taky nelze, protože pozemek má jen 2000 m2.

Takže se ptám - je zakázáno pěstovat na orné půdě ovocné stromy, nebo je to ok?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 23.9.2016 23:19

To nevím, já je tam mám. Co pamatuju, je to zahrada, částečně oplocená, v KN je to vedené jako orná půda. Stromy - ovocné - tam rostou taky odpradávna. Když jsem se poptával po změně, dozvěděl jsem se to, co píšete. Divný, v Ostravě zlikvidovali kvůli automobilce desítky hektarů nejlepších polí. Ve vesnici když začal po velkém třesku farmář hospodařit, zalučil nejrovnější pole a pustil na ně krávy. Taky to šlo. Tady udělat z pole zahradu - i když prakticky ve vsi - nejde. Kocourkov. Ale to neřeší váš dotaz, omlouvám se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 145.186 (?), 24.9.2016 7:12

Souhlas. sad Pro představu připojuji obrázek - vlastně celá to světlá plocha jsou louky. Jedná se o jeden z pozemků uprostřed té zeleně v pásu prostřed. Zajímavé je, že některé z těch pozemků jsou orná půda, některé zahrada. V územním plánu obce jsou ale všechny vedeny jako zemědělské plochy...

Pokud by nebylo vysázet stromy na orné půdě proti ničemu, ani bych to moc neřešil. Ale pochopitelně bych raději pozemek oplotil kvůli zvěři, což jako ornou půdu nemůžu.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 145.186 (?), 24.9.2016 7:23

A ještě bych bych rád slyšel názor zkušenějších. Mám na výběr mezi 2 pozemky, stejně velkými. Oba jsou ve stejné výšce, 425 m.n.m. Dno obce je ve výšce 400, takže je to menší mrazová dolinka, zasazením stromů nad vesnicí se chci vyhnout právě tomu ohrožení mrazíky (což tu funguje - zatímco nám občas pomrzne ořešák, nahoře je to bez následků).

Jeden z pozemků je na vrcholu pozvolného svahu uprostřed luk, téměř rovina a postupně se mírně svažuje směrem na západ. Druhý je na vrcholu prudšího svahu, také téměř rovina, postupně se svažuje směrem k severu, a ze západu těsně sousedí s lesem. Který z těchto pozemků byste zvolili?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 24.9.2016 9:22

Ten první.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
solutan - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 168.9 (?), 24.9.2016 11:15

Proč by to nešlo oplotit? Já jsem v roce 2006 taky zažádal o změnu z orné půdy na zahradu, ale řekli mě, že to nejde, protože zahrada může být jen do půl hektaru. Plot mě povolili a to mám 90 arů. Jelikož jsem tam chtěl postavit také kůlnu se sklepem, tak jsem nakonec změnil ornou půdu na trvalý travní porost. Je to také mimo zastavěné území. Povolili mě dokonce i vrt, ale stavět dům mě zatím nepovolili a to už žádám 10 let. Zatím nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 157.1 (?), 19.8.2018 8:48

Oplotit orná půda samozřejmě jen tak nejde. Jsou výjimky, jako je třeba sad, ovocná školka,..., jinak platí zákon, který hovoří o volné průchodnosti krajiny. Musel by to člověk projednávat s odborem životního prostředí, je to na dlouhé lokte a úřad takové oplocení jen tak nepovoluje. Už jsem si to zjišťoval - SÚ s tím problém nemá, ale musí mít pro udělení územního souhlasu souhlasné stanovisko všech sousedů a hlavně odboru životního prostředí. Navrhli mi proto, ať si ornou půdu oplotím užitím kůlů a lesnckým pletivem, a kdyby to s nimi někdo v budoucnu řešil, že nebudou moci jinak než nařídit odstranění, a v tomto případě by odstranění bylo snadné.

A nejde o to, že by se člověk klepal před úřady a bál se následků. Jde o to, že sousedi a lidi jsou různé, a mohlo by se stát, že by to někdo začal aktivně řešit - oplocení za desíty tisíc a několikatýdenní práce by šly do kopru.

Co se týče stromů - ano, stromy se na ornou půdu sázet můžou, a toto jsem ani s nikým neřešil a zasadil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 18.79 (?), 19.8.2018 10:17

chápu to správně, že vám na ouřadě poradili jak obejít zákon tak, aby až jim to někdo práskne, náprava likvidací byla co možná nejjednodušší a vy tu vyzývate k dodržování zákonů? blbýho vám na tom nepřijde nic?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 157.1 (?), 19.8.2018 10:55

Ne, chápete to úplně špatně. Zkuste si to ještě několikrát přečíst. (kůly a lesnické pletivo má charakter dočasné ochrany a nepodléhá územnímu řízení)

Naopak, jde o to zákon neporušovat a nemít zbytečné problémy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 191.123 (?), 19.8.2018 14:02

Víte o tom, že od 1.1.2018 došlo ke změnám ve stavebním zákoně, a ty se patrně týkají i Vašich případů? Stavbu plotu již není třeba hlásit stavebnímu úřadu = nepotřebujete souhlas sousedů. Akorát nesmí hraničit s veřejným prostranstvím a být vyšší než 2 metry, což asi úplně obvyklé nebývá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika