Založení okrasné zahrady - čím oddělit od trávníku?



Stránky: 1,  2   
nufffinek - (2) - 240.165 (?) 
26.6.2012 21:16, zobrazeno: 27388x

prosím o radu, budu zakládat okrasnou zahradu, zryju trávník, na to hlína, vyrovnat, netkaná textilie a na to kůra a kamínky... jen bych potřebovala poradit čím oddělit od navazujícího trávníku? aby se dobře sekalo... je nějaká levnější varianta??? díííky za každou radu nebo typ...

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 33.198 (?), 7.11.2012 9:19

Dobrý den.

Oddělil bych okrajem z dlažebních kostek 10*10cm, nebo se dělaji betonové parkety šířky 10-12cm (něco jako zámková dlažba). Když budete tam mít tento okraj, bude se vám sekat dobře i vřetenovou sekačkou. Možná bych ještě předtím do rýhy vložil nějakou nenápadnou textilii proti prorůstání kořenů. Na ty okraje se dá ale použít i cokoliv jiného vč. impregnovaného tvrdého dřeva. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.1 (?), 3.2.2013 14:55

Jaký je váš názor - je potřeba takovýto lem ukládat do betonu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.182 (?), 7.11.2012 22:34

Mezi okrasnými záhony a trávníkem mám prodávané zelené plastové vlnky (prodávají je v délce 6m a výškách 10,15,20cm). Použila jsem výšku 20cm, jsou prakticky celé zapuštěné v zemi (horní hrana je v úrovni trávníku). Záhony jsou u kraje asi o 2cm níž. Dobře se seká, tráva neprorůstá a byl levný. I pohledově je ostrá hrana trávníku pěkná, dobře se dělají různé tvary záhonů - oblouky apod. Pokud se někde kousek hrany odlomí (třeba šlápnutím v zimě, když je plast křehký), nevadí, v zemi zůstává a trávník tvar drží a do záhonů neprorůstá.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 224.49 (?), 7.11.2012 22:44

...ved ano, ak je dobre zapusteny v zemi, lepsie nejaky cm pod... asi aj vydrzi, iba sa casom moze zaniest a trava cez takuto prekazku prerastie. Ak trci zo zeme, tak sa mozno tesit na caste praskanie, ked na to miesto omylom stupite. Je to dost blby okraj travniku a lutujem, ze som to kupil a pouzil, Myslim, ze zakopanie pvc pasu, plechu je lepsim riesenim, i ked v pripade plechu to moze byt trosku nebezpecne. Ja mam vybetonovane do asi 3-5 cm ryhy a vyzera to po case celkom prirodzene, ak to je vobec vidiet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.182 (?), 7.11.2012 23:23

Zatím mi tráva přes hranu nijak nepřerůstá (mám to asi šest let), možná to je i tím, že okraje záhonů u lemu udržuji o malý kousek níž a vyhovuje mi hlavně to, že lem je poměrně dost hluboko zapuštěný a tak neprorůstá ani pýr a ostatní agresivní rostliny (nemám anglický trávník). Původně jsem měla betonové obrubníky (jen v zemi, ne v betonu, to bych sama nezvládla) 5cm nad zem - nepůsobilo to přirozeně, spárami prorůstala tráva a špatně se kolem sekalo.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.182 (?), 8.11.2012 23:05

Tak přiložím také foto - ohraničení záhonů zapuštěnými plastovými vlnkami, jak jsem psala (to v pozadí už jsou sousedé).           Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 4.7 (?), 9.11.2012 9:19

Mate to velmi pekne. Mne na tom materialy vadilo prave to, ze ak sa na to stupi, tak ten material praska. V podstate to neplni ucel na 100 percent, na co je urceny. Lepsi je akykolvek odpad stareho pvc, narezat 10 cm pasy. Je to plasticke, ohybne stale pruzne a lepsie sa s tym aj pracuje ako s tou vlnkovou harmonikou. Polypropylen na vlnky je zial krehky material, hlavne v zime, neforemny, ale dost lacny. Vzhladom na charakter materialu tento typ okraju travnika bol v case ked sa zacala tato moda dost predrazeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 86.111 (?), 8.11.2012 11:28

Zkuste anglický styl, žádná kůra a kamínky.  Keře vysadíte do trávníku, nebudete je moc stříhat, a časem když budou dost velké vjedete sekačkou pod nejnižší větve keře a posekáte trávník pod keřem. Přechod pak překryjí větve keře. A přímo pod keři, pokud jsou dost husté, neroste žádná tráva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 4.7 (?), 8.11.2012 13:26

toto bol aj "nas" styl... ale po novembrovej revolucii prislo kopu noviniek, vratane mulcovacej kory, kamienkov, oddelenych zahonov, folii a podobnych veci, co v zahradkach neboli bezne. Niektore novoty su mozno uzitocne, ale nie vsetky  ... Mne leze na nervy nafarbene drievko, ktore sa paci mojej zene. Hlavne sa hnevam, ked to vietor rozfuka aj tam, kde nema byt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika