Rizkovani



kreketuse - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (464) - 156.17 (?) 
1.5.2013 16:45, zobrazeno: 10148x

Kdy je vlastne nejlepsi doba na rizkovani? lze neco ziskat i pri rizkovani v lete? (jelikoz se vyuziva nejmladsi prirustek, tak predpokladam v lete je s tim ten problem ze prirustek je jeste v bylinnem stadiu)

Idealne mate odkaz k vice informacim na toto tema?

Nevim zda na foru neni vhodnejsi adresar na tento dotaz nez popinavky. Dotaz vicemene obecny pro vsechny druhy drevin, ale v praxi to budu aplikovat hodne na popinavky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 220.186 (?), 1.5.2013 22:02

Spoustu keřů lze řízkovat v červnu, když spodní část letošního přírustku začíná být do světlehněda - polodřevitými řízky. Asi si nevzpomenu, co vše jsem takhle řízkovala... Pustoryl, různé tavolníky, trojpuky, vajgélie, hloh, brsleny, buxus... Odloupla jsem řízek s patkou, zkrátila na 10-15cm, odstranila spodní listy, namočila do stimulátoru a dala do stínu za keř - buď přímo do země, nebo do kelímku.Na konečně stanoviště jsem je pak dávala nejdříve další jaro, ale lepší je to o rok déle, jsou lépe zakořeněné. Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kreketuse - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (464) - 156.17 (?), 8.5.2013 22:06

jakou ma sanci lonsky prirustek zapichnuty nekdy v dubnu ci kvetnu do zeme. Nejspis tedy mensi nez v cervnu pouzit letosni. Co znamena odloupnout rizek s patkou? zrejme ze se vezme komplet cely prirustek presne po misto kde navazuje na starsi drevo. Kdy nejlepe brectan, psi vino?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.186 (?), 8.5.2013 22:43

Dřevité řízky se používají také, ale spíš se sází těsně před zimou až po poslední očko do země, chytaly se mi hůře (kromě vinné révy stříhané a sázené počátkem března, ta téměř na 100%).

Okrasné keře mi lépe kořenily v tom červnu z polodřevitých řízků.

Řízek s patkou opravdu znamená odloupnout celý letošní výhonek od větve. Dole mu vznikne jakýsi "jazýček" z kůry, ten je lépe zkrátit asi o třetinu. Ustřihnout špičku řízku, aby zůstal dlouhý asi 10-15cm. Odstranit spodní listy (lépe odstřihnout, neporuší se kůra), na řízku by pak měly zůstat 2-3 listy, které je dobré ještě na polovinu zkrátit - nevadnou pak. Namočit do stimulátoru a až po ponechané listy zasadit.

Břečťan se vám chytne kdykoliv, stačí píchnout do země kousek výhonku. Psí víno se chytá také lehce, ale většinou mívá v okolí i semenáčky...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kreketuse - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (464) - 156.17 (?), 9.5.2013 10:06

tedy ten jazycek lonske kury ma priznivy vliv na zakoreneni a nejlepe se to projevuje kdyz je zastrizeny? Semenacku psiho vina jsem si nikdy nevsiml, nejuvetsi sance by mela byt asi na jare?. Zahradkar mi povidal, ze prisavnik(tedy psi vino) pokud je vypestovan z rizku, snadneji vymrza (ale mozna je to propaganda aby se mu lepe prodavaly sazenice) Zato rizkovant jablone(treba z vymladku z podnoze) mi prijde ucinne minimalne. tam by asi take nelepe fungoval ten cervnovy polobylinny prirustek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.186 (?), 9.5.2013 13:08

Jabloně jsem řízkovat nikdy nezkoušela, myslím, že jsou lepší s podnoží.  Ale většinu listnatých keřů, co mám na zahradě, mám buď z řízků, nebo jsem je řízkovala jiným zahrádkářům tímto způsobem (jasmíny, vajgélie, různé tavolníky, buddleiu alt., hortenzie, trojpuky, tavoly, brsleny, krásnoplodku, vrby, kaliny, výše uvedenou forzýtii a další).     

Jazýček má zřejmě příznivý vliv z toho důvodů, že v místě napojení větviček je více spících pupenů. Odstřihuje se z něj jen nejslabší koneček.    Lída           


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 9.5.2013 10:44

Já myslím, že jnejlepší doba na řízkování je jaro, když řízky ještě nemají lísti. Pak to stačí zastrčit do země. Řízky tak 30 cm dlouhé, zapíchnout nejvíc co se povede, nějaké očka není třeba počítat. A není pravda, že to musí být rok staré dřevo, spíš často naopak, dvou či tří leté rízky bývají tlustší a rostlinky z nich pak prvním rokem ryhleji a víc rostou.

Lze ještě i teď, ale protože jsou pruty už olistěné tak to chce lístky odstranit a nechat tak půl lístku na řízek.

Zlaté deště z řízku nastrkaných do země na jaře 2011
Zlaté deště z řízku nastrkaných do země na jaře 2011
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
lipalipa - (4) - 112.40 (?), 14.5.2013 8:43

Všechny okrasné keře řízkuji na jaře -  od května do června. Odříznu nebo odtrhnu kousek větévky a okamžitě zapíchnu do země (stimulátor většinou zapomenu). Téměř vše se ujme (vajgelie, různé buksusy, brsleny, talovníky, atd. a pak jsou potíže kam s nimi.) Jen řízky  z tříprstého   přísavníku se mi nikdy zakořenit nepodařilo. Olga

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kreketuse - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (464) - 156.17 (?), 14.5.2013 11:02

to s tim prisavnikem mne mrzi, kde asi bude problem...

podle terminu to vypada ze pouzivate prinejmensim lonske prirustky (coz podre Ferdy je v poho), kdezto Lida preferuje letosni prirustky pote co bylinna cast zacne naznakem drevnatet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 14.5.2013 11:11

Jen řízky z tříprstého   přísavníku se mi nikdy zakořenit nepodařilo...to prý nejde,  prý se to dělá tak, že se tříprstý roubuje na pětiprstý, který naopak zakořeňuje snadno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika