Přesazení zimolezu tellmannova



mirivl - (2) - 4.6 (?) 
14.6.2010 15:14, zobrazeno: 5186x

Dobrý den, mám na zahradě prorostlý plot (drátěný) zimolezem tellmanovým a nyní bych jej potřebovala přesadit k pergole. Nevím, jak to provést, stonek zimolezu je již dřevnatý a prolezný pletivem, nelze je vymotat... prosím o radu, zda to vůbec jde, nerada bych o něj přišla, nádherně kvete. Děkuji za radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 58.225 (?), 14.6.2010 15:42

Teď není nejvhodnější doba na přesazování, Máte 2 možnosti.Buď zimolez nařízkujete, protože to jde celkem snadno, nebo na podzim rostlinu sežíznete u země tak, aby bylo možné jí vyndat z pletiva a přesadíte.Na jaře mohutně obrazí.Pletivo ale zůstane ošklivé se zaschlými větvemi, nebo je budete pracně postupně odstraňovat. pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mirivl - (2) - 4.6 (?), 15.6.2010 19:52

děkuji za radu, přesadím jej na podzim, jak radíte. Můžete mi prosím napsat jak lze zimolez řízkovat? nikdy jsem to nedělala, tak nevím jak nato a rozhodně by se mi další rostliny v zahradě líbily. Je opravdu moc krásný, ale koukala jsem, že se mi do něj letos trošku pustili mšice, tak jsem jej postříkala...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 58.225 (?), 15.6.2010 21:58

Je pravda, že zimolezy trpí mšiceni hodně, takže postřik je nutný, jenom je to dobré udělat před květem kvůli ochraně užitečného hmyzu.K tomu přesazení, když už se vám to podaří vykopat, zřejmě to půjde rozsekat na více částí.K řízkování: pokud máte nějaké pařeniště, nebo skleník, můžete zkusit zelené řízky od teďka do konce srpna nejlépe napíchat konce větviček s několika páry listů do truhlíku s pískem, nejspodnější pár listu odtrhnete, můžete a nemusíte stimulovat.Jakmile začnou pouštět kořínky, přesadíte do normální zeminy a máte sazeničku.Nebo brzy zjara nastřiháte proutky se 2 - 3 páry oček a zapícháte do země tak, aby nad zemí koukal jen vrchní pár oček a ono to většinou vyroste a tak si můžete namnožit i další druhy a odrůdy pnoucích zimolezů různých barev.Některé na rozdíl od žlutého kvetou skoro celou sezónu a intenzivně voní. pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 185.138 (?), 15.6.2010 22:27

Zkuste ještě před řízkováním hřížení - vetvičku položte na zem a přihrňte hlínou, ale nechte na rostlině.

Na mšice bohužel květenství zimolezu trpí, zajímavostí je, že l.japonica - panašovaná s tím potíže nemá, protože má květy po dvou v paždí listů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika