Popínavá dřevina na svah



host - 223.221 (?) 
30.7.2009 22:47, zobrazeno: 12349x

Zdravím,

chtěl bych poradit, mám k sousedovi velmi prudký asi 150 cm svah. Trávu tam mít nemohu protože sekání by bylo nemožné. Proto připadá v úvahu nějaká popínavá dřevina do svahu která jej zároveň zpevní. Nemohli by jste mi poradit něco co nevyžaduje "akční" údržbu a zároveň má dobrý kořenový systém aby svah zpěvnilo. Délka toho svahu je cca 20m a šířka 1,5m.

Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 176.18 (?), 31.7.2009 0:58

Cotoneaster adpressus nebo horizontalis, Lonicera pileata. Oboje je stálezelené (C = tmavý, L = světlá), poléhavé výhony obou dále zakořeňují...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 151.168 (?), 31.7.2009 9:03

Mám podobný problém, ale my máme ve svahu celou zahradu, upravenou do teras, takže to musím řešit na řadě míst. 

Některé silně svažité části osazuji postupně skalníkem (cotoneaster). Existuje v mnoha druzích - vyšší, spíš keřovité (i kolem metru vysoké), i nižší, vyloženě plazivé (cca 10 cm vysoké), s většími i menšími listy... Je nenáročný, stálezelený, hustý, takže jím málo prorůstají plevele. Na jaře kvete maličkými bílými kvítky, pak se vytvářejí červené půvabné plody. Skalník je super :-)

Na jiných takových místech máme vysázený barvínek. (vinca minor). Vytvoří hustý koberec, také je stálezelený, krásně modře kvete. Má rád spíše stinná místa, tam je krásně tmavě zelený, na slunných místech je vybledlý od přílišného sluníčka. 

A ještě do třetice, na severní straně od domu máme břečťan. Ten taky rád na zemi vytvoří hustý koberec, i když je obecně spojován spíš s popnutím zdí. Roste nám kolem dřevníku, který porůstá a milosrdně tak tuhle starou barabiznu zakrývá, navíc ho začínám směrovat na dům, aby nám ho na severní straně popnul.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.182 (?), 8.8.2009 11:53

Dobry den, my mame take zahradu ve svahu, jsou to dve terasy a dosti prudke. Navic jsou primo na jih, takze tam hodne sviti slunce. Zatim jsme to take resili skalnikem, ale vsichni nas varuji, ze se pak nekontrolovane rozrusta... Na kusu mam skalku, ale dal nevim. Budu rada za tipy. diky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.18 (?), 8.8.2009 13:36

Zkuste (jak jsem psala nahoře) zimolez Lonicera pileata, má asi 2,5cm dl. světle zelené lístky po celý rok - i v zimě (má je uspořádané podle větviček jako rybí kostřička).Dorůstá výšky asi 30cm a šířky 50-60cm, tam pak převislé větvičky zakoření a tvoří další keříky... Ke skalníku tvoří pěkný barevný kontrast. K tomu skalníku - když ho 1x nebo 2x za rok zkontrolujete, jestli neleze, kam nemá, a zastřihnete, tak s ním problém není. Naopak na zbývající ploše zhoustne.

Jinak bych na tom svahu asi střídala plochy plazivých keřů (třeba i jalovec) a nepříliš náročné skalničky a kytky, které snesou žár (rožec, jestřábník...).Ty keře jim tu zeminu na svahu udrží. Už to vidím před očima : tmavě zelený skalník, světle zelený zimolez, stříbrně fialový jalovec, z toho svítí vyčnívající červenooranžový jestřábník a všechno oživují polštáře bílých kvítků rožce na stříbrných lístcích... promiňte, to mne jen tak napadlo...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 141.56 (?), 9.8.2009 21:16

Děkuji moc za tipy, jsem vděčná za každou radu. Hned se po těch rostlinkách podívám. Kdyby Vás ještě něco napadlo, budu ráda, když mi napíšete. Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 217.116 (?), 15.9.2009 11:19

Vaše vize zahrádky ve svahu mě nadchla. Na jaře budu řešit podobný problém před domem. Můžete mně říct, který druh jalovce máte na mysli?Jeřábník vůbec neznám, ale už ho jdu hledat na internetu. Děkuji předem za informaci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 238.39 (?), 17.9.2009 17:35

Dobrý den,

co takhle udělat ve svahu vřesoviště? Vysadit vřesy a vřesovce, aby to kvetlo na jaře i na podzim a k tomu zakomponovat např. poléhavé jehličnany, azalky, nízké ronďáky, brusinky atd.

S pozdravem Štěpánka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.18 (?), 17.9.2009 23:54

Jalovec jsem myslela některý z následujících :Juniperus horizontalis Wiltonii, J.h.Andorra Compact, J.h.Hughes ap, v létě jsou šedomodré a v zimě jsou stříbrnofialové (sama mám 1.+3.), pokryjí poměrně velkou plochu. Ta oranžová kytka je jestřábník, květy mají jasně červenooranžovou barvu, bývá na horských loukách.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika