Břečťan - dobrý či špatný nápad?



Stránky: 1,  2,  3,  4   
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 32.181 (?) 
18.11.2009 13:05, zobrazeno: 45680x

Poradí mi někdo, prosím? Mám v úmyslu si k drátěnému plotu, který je dlouhý 60 m, mezi mým a sousedovic pozemkem, zasadit břečťan. Dělám si však starosti s tím, že plody břečťanu jsou prý jedovaté a soused mívá za tím plotem v zahradě berany a kozu. Sice to asi pár let potrvá, než břečťan vykvete a zaplodí, ale ráda bych věděla, zda by to nebylo pro jeho zvířata nebezpečné? Má někdo zkušenosti? Také nemám zkušenost v tom ohledu, jestli mi břečťanová stěna časem ten drátěný plot nepovalí? Díky za odpověď. Alena.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 250.138 (?), 18.11.2009 13:40

Aby břečťan vykvetl musí nejdříve vytvořit plodné výhony, ty mají jiné listy než běžně známé neplodné výhony břečťanu. Tyto výhony jsem někde na plotě nikdy neviděl, ty se tvoří až když je břečťan dost velký.

Na Hukvaldech v příkopu mají ovce, současně tam na po zdi roste břečťan, Dole všude kde ovce dostanou je okousaný od těch ovcí a zřejmě to těm ovcím nijak nevadí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 250.34 (?), 18.11.2009 14:27

Díky, uklidnil jste mě.  Ještě prosím o názor, zda břečťan časem nepovalí ten drátěný plot? Bude mít asi za pár let slušné kmínky, nebo nebude? Viděla jsem ho zatím jen na zdech, na plotě ještě ne, nikde.  Moje představa o hustém břečťanovém plotě je moc pěkná. Jenže jsou možná nějaká další úskalí tohoto nápadu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 122.179 (?), 18.11.2009 14:45

Mám s břečtanem bohaté zkušenosti, na plot se mně jeví moc dřevnatý a těžký, vyžaduje pevnější oporu."Psí víno" se mně jeví vhodnější.Co do jedovatosti břečtanu bych se o zvířata nebál, ta,stejně jako krávy, umí instinktivně rozpoznat, čím se otráví.Břečtan je snad nejpozdější kvetoucí rostlinou a včely se mohou zbláznit.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 244.188 (?), 5.3.2014 21:09
Na jaře zase kosáci. Ti létají na kuličky - plody a konzumují o sto šest. Nechal jsem břečťanem porůst starou již neplodnou hrušeň, kterou jsem ukrátil. Břečťan má u země kmen o průměru cca 15cm.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 16.190 (?), 18.11.2009 15:50

Mám břečťan na plotě cca 12 let, po 10 letech začal dělat květy.Výška plotu-dřevěného je 1,2m břečťan stříhám tedˇna cca 1,5 m. Plot je tak prorostlý, že není vidět, jen masa břečťanu. Domnívám se, že je již"samonosný".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 230.31 (?), 18.11.2009 18:09

Moc děkuji všem za názory.  Vyztužit drátěný plot nějakou konstrukcí, třeba s využitím střešních latí by neměl být problém, s ohledem na budoucí "samonosnost" plotu. Moje odhodlání jít do toho stoupá . Ještě poprosím o odhad, za kolik roků se mohu těšit, že udělá břečťan z plotu zelenou stěnu vysokou 1,80 m?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 16.190 (?), 19.11.2009 9:08

Můj se cca 3 roky vzpamatovával a pak to jelo do výšky a šířky rychle.Ještě jednu zajímavost mám s květy: kvete dost pozdě-září a dál, takže jsou to poslední květy v okolí. Na květech bylo v říjnu za pěkného počasí tolik hmyzu, včel, vos vosiček..., že byl "strach" kolem projít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 206.136 (?), 19.11.2009 10:56

Brečtan by som si osobne v záhrade zámerne nevysadil. Keď sa rozrastie je veľmi životaschopný až agresívny, utláča susedné rastliny.

Ja mám v obľube "užitočné" t.j. ovocné rastliny - pokiaľ ide o potrebu porásť plot, tak by som uprednostnil napr. jedlý zemolez, alebo aktinidiu.

Ak by nebola podmienka na vyložene popínavú rastlinu, dali by sa použiť rastliny s dlhými výhonmi, z ktorých sa dá na opore vytvarovať živý plot - napr. černice, maliny, josta.

Ja mám na záhrade čerstvo vysadený "živý plot" ako ohraničenie pozemku v zložení: maliny, ríbezle, egreše, černice, tayberry, amelanchier, drieň veľkoplodý. Všetky rastliny sú kríkové, dajú sa pekne tvarovať na drôtenom vedení, takže splnia funkciu oddelenia od okolia.

PeterNR

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Juro - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 121.238 (?), 19.11.2009 15:25

Aj nas sused ma maliny ako zivy plot. Dost neprijemne. Ked si susedia vysadili travu a trosku upravili zahradu zistili sami, preco mozu byt maliny problem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika