pěstování doma - levandule



Stránky: 1,  2,  3   
Terezka - (2) - 28.3 (?) 
5.10.2007 21:49, zobrazeno: 179903x

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak můžu doma pěstovat doma levanduli. Říkali mi, že se rozroste a proto je lepší ji pěstovat venku. Ale raději bych ji měla doma v pokoji, jak o ni teda pečovat?

Děkuji Tereza

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 204.208 (?), 6.10.2007 9:15

Ahoj Terezko, levanduli lze pěstovat i doma v květináči.  Levandule má ráda lehčí půdu a vyžaduje hodně sluníčka - postav ji někam na parapet, kde na ní bude svítit co nejdéle. Chce málo zalévat (vydrží i pár dní bez vody), je nenáročná na hnojení, pokud bude mít dobrou zeminu, nemusí se hnojit vůbec. Je možné ji namnožit řízkováním, hřížením, nebo ze semen. Semena ale klíčí dost pomalu, tak musíš mít trpělivost. Seje se v půlce února, potom se rozsází. Kvete od června až do konce léta. Nezaštipuje se, teprve až po odkvětu se sestříhá asi o jednu třetinu.

Má mnoho způsobů použití: léčí svojí vůní - používá se proto hlavně v aromaterapii (uklidňuje, navozuje klidný spánek).  V plátěném pytlíku zahání moly, provoní prádlo.  Sušené květy se používají na čaj  (trávicí potíže).

Levandulové sušenky :
1 lžíce sušených levandulových kvítků,  
115 g pískového cukru,  1 žloutek z vejce,
170 g hladké mouky,  150 g másla
Všechno promícháme a na vymazaný nebo pečícím papírem vyložený plech tvoříme hrudky těsta. Pečeme v troubě na 180°C  asi  15-20 minut dozlatova. Přeji hodně úspěchů při pěstování -   Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 11.2 (?), 21.5.2008 20:03

Dobrý den,

Mám dotaz.Chci mít levanduli přes léto v truhlíku na balkoně, ale jak má levandule správně přezimovat?

Děkuji za odpovědˇ. Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 137.39 (?), 26.5.2008 14:21

V truhlíku na balkóně. Alespoň ta moje nezmrzla a rozrostla se tak, až musela na záhon.

M.B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 93.26 (?), 21.9.2008 19:08

Dobry den,

rada bych vedela, jak si doma presne udelat levandulovy cukr (jestlize nemam nasusene kvety levandule, daly by se tez v nejakem BIO obchudku koupit?), jak ho potom nejlepe uchovavat a zda se da vsude pouzit misto normalniho cukru.

Dekuji, Andrea.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 21.9.2008 19:54

Levandulový cukor sa robí principiálne tak isto, ako (moje) babičky robili vanilkový cukor.

Na 250g cukru cca 2 čajové lyžičky sušených kvetov levandule alebo 4 ČL kvetov čerstvých. Dobre uzatvoríme a nedávame do chladu. Cca 14 dní to občas pretriasame, aby sa levandulová aroma rovnomerne rozložila po cukre. Potom sa cukor preseje, kvety vyberieme a je hotovo. Skladujeme dobre uzatvorené.

Na bežné používanie napr. do čaju to teda podľa mňa rozhodne nie je. Levandulový cukor je dosť aromatický. Preto sa používa na posypanie koláčov a pod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 162.181 (?), 13.10.2008 13:08

Prosím, poraďte mi:
Co mám dělat, když mám levanduli doma a ona začne postupně svěšovat lístky? Mám ji na parapetu na okně, takže světla má doufám dostatek.Myslela jsem si původně, že by to mohlo být v závislosti na teplu-začala postupně svěšovat lístečky blízko u topení. Ale dala jsem ji na jiné okno, ne k topení, a pokračuje to. Je to normální vývoj na podzim nebo mi odchází? A jak bych jí mohla případně pomoci? Děkuji moc předem za odpověď, Monika

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 13.10.2008 19:41

Asi jste jí přelila? Levandule nesnáší přemokření. Měla by se zalévat až tehdy, když jí úplně vyschne zemina.   Má ráda kyprou a písčitou půdu a nesnáší polostín a chlad. Potřebuje slunce a teplo. U toho topení by jí asi bylo líp.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 162.182 (?), 16.10.2008 12:49

Děkuji moc za odpověď! Zkusila jsem ji přesadit, aby nebyla v mokré hlíně, je na okně, takže světlo má (a teplo, myslím, také), a teď jenom doufám, že to nějak přežije, mám ji moc ráda:-)

Ještě jednou Vám děkuji za odpověď a přeji hezký víkend, Monika

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
MIA - (1) - 223.2 (?), 12.6.2009 9:13

Dobrý den. Koupila jsem si v obchodě levanduli a doma jsem zjistila že v hlíně rostou maličké breberušky. Poradíte mi někdo co to je a jak se toho můžu zbavit. Děkuji za brzkou odpověď a přeji pěkný den. MIA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika