Jak pestujete Anthurium?



host - 176.18 (?)
19.12.2010 23:14

Tak to moje anthurium je chudák... Přinesla jsem si ho domů, když umřela před čtyřmi roky máma, skoro chcíplé, zem skoro žádná, dlouhý krk... Dala jsem ho do obyčejné kompostové zeminy hlouběji, aby se holý "krk" schoval, postavila na okno, kde nejde polední slunce. Zalévám, když zalévám ostatní kytky, většinou má už suchou zem, protože voda nejdřív sice proteče, ale pak si ji z misky během hodinky nacucá. Kvete každý rok, teď už zas má poupě. Mívá tak asi 6-7 květů. A to ji týrám hlady, přiznám se, že jsem ji ještě nehnojila.           Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Kozicka - (34) - 230.216 (?), 19.12.2010 21:25, zobrazeno: 35925x

Lucie,

v tomto prispevku Vam pisi jak jsem se naucila pestovat Anthurium ja. Prosim, kdo jeste pestuje tuto rostlinu, pridejte sve zkusenosti.

Vseobecne: Anthurium je celkem lehka na pestovani, ale ma svoje pozadavky, a kdyz se nedodrzuji, tak kvetina dost rychle onemocni. Substrat, svetlo a hnojeni jsou nejdulezitejsi.

Jak jde o tropicke rostliny, ja nekupuji hlinu uz mnoho let, ale delam si svoji smes podle toho co myslim, ze rostlina potrebuje. Jeden z duvodu je, ze z hliny se jaksi udela i blato a zustane mokra moc dlouho a to mnoho tropickych rostlin spatne snasi. Nekdy neni ani sterilizovana. Takze mam doma po ruce 5 pytliku: 1. perlite; 2 vermiculite; 3 peat moss (raselina) 4. kura na orchidy 5. sterilizovany pisek (na kaktusy vetsinou je). Udelam smes a proleju hodne horkou vodou, necham neco hodin ustat. Nebo i pres noc. (dulezite)

Kvetinac a Substrat: Ne moc velky kvetinac, mensi je lepsi nez vetsi. Anthurium vyzaduje pH 5.5 - 5.8 tak micham.

Recept c. 1: Kura na orchidy- perlite-peat moss (raselina) Pomer 1:1:1. Kdyz ma malo korenu, min kury, vice raseliny. 

Recept c. 2: Vermiculite-perlite- peat moss (raselina) Pomer 1:1:2. Kyselost substratu se da take kontrolovat hnojivem (slozitejsi) nebo popripade pridat nekdy trosku bileho octa do vody. Mnozstvi octa zalezi na pH vody.

Zalevani: Dobre zalit a nenechat uplne vyschnout. Jak vyschne, umrou koreny a zacnou zloutnout listy. Tudiz, jak puda na povrchu zasycha,  zalit a dost. Nesmi se zalevat tak aby substrat byl porad nasakly vodou. Kura drzi vlhokst dobre rozhodne nekolik dni, i tyden.

Svetlo: Malo svetla a nepokvete a nove listy nebudou rust, nebo budou zdeformovane.

Hnojeni: tak jednou za mesic s hnojivem pomeru N: P:K (3:1:2) je doporuceno profikama. Ale ja hnojim 20:20:20 + micro-nutrients, skoro vsechno 1/4 - 1/2 lzicky na 4 litry. Kdyz myslim ze by mela kvest dam ji neco jako 10-30-10. Take - misto rozpustneho hnojiva- pouzivam kulicky 14-14-14, ktery hnoji kvetinu tak 3-6 mesicu.

Nocni teploty: pod 15-18C nebo nad 30C na delsi dobu tak zakrni a zacnou zloutnout listy.

Vlkost: 50% vetsinou staci

Presazovani:  Kazde jaro

Skudci a nemoce: Bohu zel, Anthurium je jedna z rostlin oblibena msicema i puklici. Nejvetsi problem doma je ale fungus, ktery Anthurium muze dostat rychle, kdyz substrat je porad mokry.
Kozicka

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.18 (?), 19.12.2010 23:14

Tak to moje anthurium je chudák... Přinesla jsem si ho domů, když umřela před čtyřmi roky máma, skoro chcíplé, zem skoro žádná, dlouhý krk... Dala jsem ho do obyčejné kompostové zeminy hlouběji, aby se holý "krk" schoval, postavila na okno, kde nejde polední slunce. Zalévám, když zalévám ostatní kytky, většinou má už suchou zem, protože voda nejdřív sice proteče, ale pak si ji z misky během hodinky nacucá. Kvete každý rok, teď už zas má poupě. Mívá tak asi 6-7 květů. A to ji týrám hlady, přiznám se, že jsem ji ještě nehnojila.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kozicka - (34) - 230.216 (?), 20.12.2010 23:33

Draha Lido,

ja nerozumim proc rikate ze Vas Anthurium je chudak a ze ji tyrate hlady? To myslite sarkasticky? Ja jsem doufam nenapsala, ze zpusob ktery jsem se naucila ja, je jediny co plati. Ja take nemam moznost ziskat 'dobry' kompost. Jak jste si jiste vsimla nemam v kvetinacich ale vubec zadnou hlinu a proto musim hnojit.
Pani Lucie neni jedina co napsala ze ma millipedes. Odkud se berou? Jsou v hline nebo prichazeji z venku? Takova samice vynese 50-200 vajicek. Ty kdyz se vylihnou nejsou vetsinou dost dlouho videt. Neprijemne.

Tuto diskuzi jsem zacla aby pani Lucie ziskala informace. Treba by ji pomohlo jak se ta Vase hlina jmenuje a v jakych teplotach kvetinu pestujete Vy? Take jste se i jednou zminila, ze je Vasemu Anthurium lepe od te doby kdyz ho zalevate prevarovanou vodou? Kozicka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kozicka - (34) - 230.216 (?), 21.12.2010 17:16

PS: Mozna ze jsem vse vyvetlitla spatne. Chtela jsem rici, ze ja v kvetinacich, co mam doma hlinu nepouzivam a proto jsem napsala recept ktery hlinu neobsahuje a ktery ja pouzivam v pripade kdyby nekdo tuto alternativu chtel zkusit. Kozicka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.18 (?), 21.12.2010 20:28

Kozičko, v tom vašem namíchaném substrátu se jí musí líbit. Já většinu kytek (které vysloveně nevyžadují jinou zeminu) sázím do kompostové země přinesené ze zahrádky, někdy ji namíchám s koupeným "zahradnickým substrátem B"- to většinou pro pelargonie, lépe potom na slunci "drží" vodu. Anthurium mám v obývacím pokoji na okně, teplota cca 22-23°C. Přímé slunce prakticky nemá, protože před oknem tohoto pokoje je balkon a ten horního bytu mi od 11hod. okno stíní. Pokud mi po vaření kávy zbude převařená voda (vystydlá), zalévám jí, protože u nás v Hradci je voda hodně tvrdá. Zaléváním převařenou vodou zabráním usazování vápenatých solí na povrchu zeminy (ty zůstanou jako usazenina v konvici).     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 249.229 (?), 21.12.2010 22:14
Kozicko, dekuju za vyborny recept, ale vzhledem k tomu, ze bydlim v opravdu malem byte, tak bych vsechny ty pytle nemela ani kam dat. Obdivuji vase znalosti a zkusenosti. Diky Lucie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 146.63 (?), 22.12.2010 15:19

Já si na Anthuria i pokojové kapradiny míchám substrát z rašeliny, křemičitého jemnozrnného písku a klasického sustrátu na pokojovky. Zatím s tím nemají problémy. Ale naše babi měla Anthurium v normální hliničopísčité půdě ze zahrady a taky to tolerovalo a každý rok krásně nakvétalo. Záleží asi hodně na rostlině. Jiný asi horší přechod bude pro skleníkovou "bábovku" a jiný pro otužilce, který byl od miminka v zahradní zemi a vegetí v tom již nějaký pátek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 26.146 (?), 5.1.2011 17:30
Já Anturiu žádnou zvláštní péči nevěnuji, zalévám sporadicky, občas zaliji vodou s hnojivem na orchidee nebo citrusy, mám ji v zimní zahradě, v zimě teploty kolem 15st a kvete pořád
moje anturko
moje anturko
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 106.201 (?), 7.1.2011 16:19

Mám čtyřletou 1,40 m vysokou stále kvetoucí (3-7 květů) rostlinu Anthuria. Problémem je tíha "koruny". Poradte, prosím, jak lze zmladit a namnožit tuto rostlinu. Děkuji Alena 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 230.216 (?), 7.1.2011 17:51

Aleno, misto vypraveni jak se to dela jsem vam nasla web stranku s obrazkama jak se reze a mnozi. Mozna ze to trochu pomuze, ale skutecne opravdu musite mit hodne ostry nuz. Ten zbytek muzete nechat v kvetinaci, meli by vyrazit nove rostliny. Ale, treba je jiny zpusob a nekdo dalsi Vam poradi.

Ja osobne bych ji ted nepresazovala, jenom podeprela tyckama a rozfikala az na jare. Tady jsou obrazky. Kozicka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika