pozná někdo můj kaktus?



Stránky: 1,  2   
Monika H. - (28) - 39.191 (?) 
22.2.2009 16:16, zobrazeno: 34418x

Dobrý den, ráda bych zjistila, co to vlastně pěstuji za kaktus... Mám ho něco málo přes 1,5 roku, roste i prospívá velmi dobře-za tu dobu, co ho vlastním vyrostl víc jak o jednu polovinu!!! Nyní měří okolo 1m.  Nevím, jaké velikosti je schopen dorůst a zda-li ho můžu zkrátit a nařízkovat...(při jeho velikosti už má malou stabilitu a hrozí kažnou chvíli pád a ty trny jsou dost nebezpečné, vzhledem k tomu, že máme malé dítě...).Nemám s kaktusy vůbec žádnou zkušenost, prosím proto o rady. Děkuji

kaktus
kaktus
kaktus
kaktus
kaktus
kaktus
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 176.18 (?), 22.2.2009 16:34

Podle těch lístečků by to mohla být Peireskia, ale už kaktusy dlouho nepěstuji, tak ani nevím, jestli jsem to jméno napsala správně.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jaan - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 191.35 (?), 22.2.2009 16:51

Není to nějaký pryšec?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Monika H. - (28) - 39.191 (?), 22.2.2009 17:15
dívala jsem se na peireskii, možná to bude nějaký jeho druh-na internet.stránkách tam moc článků o této rostlině není, podobná peireskia tam byla, jen s normálníma lístečkama, na tom mém kaktusu vypadají jako zakrácená "brčka" a když odpadnou-vyrostou na jejich místě trny s chloupkama... nejsem si tou peireskií jista, přesto děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.18 (?), 22.2.2009 17:23

Mrkněte ještě na něco okolo Austrocylindropunia... Vím, že podobná dužnatá brčka jsem tehdy také na něčem měla (a to něco bylo navíc chlupaté), jenže to už je 30 let a už funguje skleróza   :-))           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 48.243 (?), 22.2.2009 21:38

Je to Austrocylindroopuntia, Lída má pravdu, už tady nebo na Livingu byla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Monika H. - (28) - 39.191 (?), 22.2.2009 22:28
ano, je to austrocylindropuntia subulata-děkuji Lídě i Jiřímu. Jen jsem k tomuto druhu nanašla na internetu moc informací ohledně růstu, péči a případnému řízkování. Stejnou rostlinu na obrázku jsem našla jen u pana Stanislava na jeho www.stránkách, ale ani on tam neměl žádné informace, tak musím shánět dál. Jinak ještě jenou děkuji za určení kaktusu a přeji krásný večer...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 178.81 (?), 23.2.2009 8:07

S pěstováním si nedělejte starosti, je to nezmar, stačí dodržovat základní pravidlo pěstování kaktusů - čím méně světla, tím méně tepla a vody - to znamená v zimě nerůst.

Množí se snadno řízkováním ve vegetačním období. Pokud máte malé dítě, raději bych ji moc nemnožil, jako všechny opuncie má spousty jemných háčkovitých trnů  - glochidií - které se zalomují v kůži a poté dlouho a bolestivě vyhnisávají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Monika H. - (28) - 39.191 (?), 23.2.2009 16:36

děkuji za info pane Jiří,máte pravdu-je to nezmar !!!   ale nejde mi tak o řízkování vzhledem k rozmnožování rostliny, jako spíš o řízek-abych si vypěstovala znovu menší rostlinu z vrcholového řízku a zbytek rostliny asi vyhodila... je prostě na můj vkus i podmínky moc přerostlá a chtěla bych ji tímto "zmenšit". Můžete mi prosím poradit jak jí nařízkovat?-nemám s kaktusy žádnou zkušenost-je to můj první a jediný kaktus který mám...(a nevíte,,jaké velikosti je schopen dorůst?) a ještě mě teď napadlo-pokud bych zbytek uříznuté rostliny s kořeny zanechala-co s tím dělat dál-obroste znovu?-abych to dala třeba někam do rodiny-přeci jen by mě to bylo asi líto vyhodit....Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 48.243 (?), 23.2.2009 17:06

Podle bible všech kaktusářů Backebergova Kakteenlexikonu vytváří v domovitě keře o výšce až čtyři metry a tomu odpovídající šířce, máte se na co těšit....

Řízkování jednoduché - seříznete 10-15 cm vysoký vrcholek, na sucho v kolmé poloze jej necháte stát v nějakém úzkém květináči nebo kelímku, a až se zespodu na řezné ploše ukáží špičky nově rašících kořínků, mělce jej zasadíte do propustné zeminy a tuto udržujete jen mírně vlhkou. Zbytek seříznuté rostliny samozřejmě znovu obrazí a poroste dál. Hodně úspěchů s pěstováním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika