Záchrana rajčat



Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?)
2.9.2014 15:41

Byl jsem pomýlený a vždycky jsem si myslel, že u systémových přípravků není velký rozdíl v tom kde se rostlina tímto přípravkem postříká a že se přípravek rozvede do celé rostliny od kořenů až po vrchol.. Proto sdělení :
Účinná látka většiny systémových přípravků po přijetí rostlinou postupuje především zdola nahoru k vegetačnímu vrcholu (akropetálně) nebo od středu k okraji listů
je pro mne nové. Opravdu si nepamatuji, že by něco takového bylo na vláknech o rajčatech psáno. I kdyby tomu tak bylo, tak si myslím, že když jsem to znovu uvedl, tak se nic zásadního nestalo. Možná byl někdo nepozorný stejně jako já.
Přesto od Vás očekávám odkaz kde o tomto bylo psáno.
           Mr Big

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 27.8.2014 13:54

U plísně bramborové asi záleží na typu nebo na "chutnosti natě rajčat". Viděl jsem porost brambor skoro sežraných plísní a vedle rajčata jak vysoustružená, bez náznaku napadení - vše na zahradě, kde ničím neošetřují. mě taky plíseň zničila bramborovou nať a rajčata ne. Na brambory jsem zapomněl a rajčata do dneška 3x ošetřil od momentu, když se objevily fleky na listech na Šejkovi, naposledy v sobotu. Pokud jde o použití, u Ridomil se uvádí systémové působení jedné složky, u Revus lokálně systémové působení. Acrobat má též systémovou složku, když jsem si přečetl účinky Ortiva byl jsem trošku zklamán, ten takový účinek nemá. A tak po těch deštích dám letos poprvé po dnešní sklizni Acrobat.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 155.121 (?), 27.8.2014 14:11

Já jsem někde četl, že plíseň bramboru má určité rasy a některé na rajčata nejdou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 27.8.2014 15:13

ona je i rozdílná vnímavost mezi odrůdami brambor. Letos jsem měl vedle sebe řádky Laury a Dalí, přičemž Laura byla zcela čistá a Dalí místy na prach (nať) se stopami mokré hniloby na hlízách.

Uvažuji, že bych v následujícím roce nahradil odrůdy brambor Dalí a Princess odrůdou Belana. Zdravé brambory nevytváří infekční tlak pro ostatní lilkovité.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 13.83 (?), 31.8.2014 17:29

tento rok u nás na severozápade SK bol totálne nevhodný na pestovanie rajčiakov (práve keď som mal zasadených viacero rastlín) - máj, jún sucho a potom leto teplé, ale veľmi mokré. Zato bolo veľmi priaznivé pre všetky možné plesne (prvý krát som videl naživo silnú peronospóru a múčnatku na mojich nových viničoch) a množstvo slimákov.

Fytoftóra rajčiakov sa prejavila u nás najsilnejšie za posledné roky - dokonca mám napadnuté aj rastliny v skleníku, ktorý som si tento rok zakúpil práve kvôli tomu, že v skleníku "pleseň není", nakoľko na rastliny neprší. Celé leto bol otvorený, rastliny som polieval len ku koreňom, no vysoká vzdušná vlhkosť a silný tlak plesne vo vzduchu urobili svojeangry

Zakrytie rajčiakov, ani široký spon tento rok nepomohli, fytoftóra je všade, dokonca aj na balkóne paneláku som musel zlikvidovať 3 napadnuté plody.

Dúfam v lepší budúci rok...

fytoftora na plodoch Mini San Marzano vonku bez ochrany, najbližšia rastlina 2m ďaleko
fytoftora na plodoch Mini San Marzano vonku bez ochrany, najbližšia rastlina 2m ďaleko
ani zakrytie fóliou pred dažďom nepomohlo
ani zakrytie fóliou pred dažďom nepomohlo
ani zakrytie fóliou pred dažďom nepomohlo
ani zakrytie fóliou pred dažďom nepomohlo
napadnuté stonky v skleníku
napadnuté stonky v skleníku
napadnutý Tomatoberry v skleníku
napadnutý Tomatoberry v skleníku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 1.9.2014 17:49

Četl jsem takový zajímavý článeček o postřicích systémovými přípravky (v mém případě pro postřik rajčat Acrobatem). Možná to pomůže v příští sezóně:

druh přípravku se řídí stupněm ohrožení (podle dešťových srážek). Prognóza výskytu je zde. Za deštivého počasí se ošetřuje v 7denních intervalech, za sucha postačí preventivní ošetření po 14 dnech. Aby bylo ošetření dostatečně účinné, nesmí se šetřit vodou a musí se ošetřit také spodní části rostlin, protože zde jsou pro vývoj choroby podstatně lepší vlhkostní podmínky než na povrchu rostlin. To platí nejenom pro kontaktní přípravky, ale i pro přípravky působící systémově. Účinná látka většiny systémových přípravků po přijetí rostlinou postupuje především zdola nahoru k vegetačnímu vrcholu (akropetálně) nebo od středu k okraji listů a každé ošetření má jen omezenou dobu účinnosti. Přitom čím je infekční tlak větší, tím kratší dobu chrání fungicidní látka rostlinu před napadením. 

                        Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 1.9.2014 19:27

Ale to není žádná novina...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 1.9.2014 21:33

Pro mne je to zajímavé a nepamatuji si, že by o tom tady někdo psal.

                   Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 1.9.2014 22:08

Snažím se stříkat na spodní stranu listu i systémové přípravky také z důvodu ochrany proti smyvu případnou neočekávanou srážkou. Například když to podle radaru vypadá na "bezdeštné okno" kolem 8 hodin a ono začne pršet již 3 hodiny po skončení aplikace a navíc napadne nečekaných 20 mm/24 hodin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 65.144 (?), 2.9.2014 8:36

... nepamatuji si, že by o tom tady někdo psal... zalezi na tom, co minite vyrazem tady, v rade dalsich vlaken se problematika ochrany rostlin probira velmi casto, prakticky neustale. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 2.9.2014 15:41

Byl jsem pomýlený a vždycky jsem si myslel, že u systémových přípravků není velký rozdíl v tom kde se rostlina tímto přípravkem postříká a že se přípravek rozvede do celé rostliny od kořenů až po vrchol.. Proto sdělení :
Účinná látka většiny systémových přípravků po přijetí rostlinou postupuje především zdola nahoru k vegetačnímu vrcholu (akropetálně) nebo od středu k okraji listů
je pro mne nové. Opravdu si nepamatuji, že by něco takového bylo na vláknech o rajčatech psáno. I kdyby tomu tak bylo, tak si myslím, že když jsem to znovu uvedl, tak se nic zásadního nestalo. Možná byl někdo nepozorný stejně jako já.
Přesto od Vás očekávám odkaz kde o tomto bylo psáno.
           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika