V ktere fazi predpestovani sesazovat papriky do dvojice



Stránky: 1,  2   
kreketuse - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (464) - 156.17 (?) 
4.4.2016 17:31, zobrazeno: 8972x

Naskytl se mi dotaz od matky, zda se maji male paprikove sazenicky rovnou davat k sobe do dvojic. Kdyz jsem se nad tim zamyslel, vlastne si ani nejsem jisty, nemohu rici k cemu je dobre ze jsou papriky po dvojicich.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 58.231 (?), 4.4.2016 17:35

Není to k ničemu, sázím po jedné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 237.179 (?), 4.4.2016 20:10

A to by mě zrovna zajímalo - a je to proti něčemu? Resp. je nějaký podstatný rozdíl, když vysadím 1 nebo 2 vedle sebe? Říkalo se, že pak lépe drží a nepadají, ale sníží se tím nějak plodnost?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 4.4.2016 20:14

Nemám vědecky prozkoumáno, ale jak píše kolega, rostliny se o sebe opírají a dobře prosperují. Mám vyzkoušené u slaběji rostoucíh (Amy, Beros, mars a pod). Bujně rostoucí hybridy to nepotřebují. Plodnost je asi stejná, ale protože máte na ploše víc rostlin, výnos je (opticky) vyšší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 4.4.2016 19:29

Slabě rostoucí dávám po dvou, silně po jedné. K sobě při přepichování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 15.52 (?), 4.4.2016 19:45

Ja som sadil po 2 semienka pri seba, asi 1cm od seba. Do kelimku. A rastu pekne vedla seba. Su potom vyssie a pevnejsie ukotvene v zemi a lepsie odolavaju vetru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Martin16 - (20) - 97.220 (?), 4.4.2016 21:09

Ja dávam po jednej, po dvoch dávam len tie, o ktorých si myslím, že to vyžadujú - napr. naše no name chilli, ak zasadíme po jednej, budú to mrzáci, ak po dvoch tak nádherné rastliny, ovorené za 15 rokov pestovania (vzorka cca 150 rastlín si myslím že už niečo preukáže, ani jedna ktorá bola zasadená sama nestála za nič).

Niekde som čítal že je to akási symbióza koreňov, že papriky lepšie rastú keď majú "kamaráta", asi to neplatí všeobecne na každú papriku, ale niektoré rastú vo dvojici lepšie.

Dokopy dávam hned pri pikírovaní.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 58.231 (?), 4.4.2016 22:36
Symbióza kořenů s čím? Symbióza papriky s paprikou? Nebo jak to je?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 139.105 (?), 4.4.2016 23:04

tak toto citam prvy raz... iba ze by ste to mysleli tak, ze dve spolu su vacsie ako jedna, tomu by som uveril,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Martin16 - (20) - 97.220 (?), 5.4.2016 17:57

ano, paprika + paprika, samému mi to pripadá zvláštne a neveril som tomu, no u niektorých, hlavne u name odrôd sa mi to ukázalo ako naozaj účinné.

Rastliny samostate zasadené narástli na cca 20 cm a dali 3 plody na rastlinu, tie ktoré boli po dve, vyrásti na 40-50 cm a dali okolo 40 plodov na rastlinu (v dorých podmienkach), robi som s tým pokusy, viac rastlín pestovaných samostatne, a tiež viac párov (samozrjme na rovnakom mieste a v rovnakom roku, rovnako silné priesady), žiadna z tých ktoré boli samostatne ani zďaleka nedosahovala vitality tých čo boi vysadené v páre, a to po dobu niekoľkých rokov ako som to testoval. Viem, je to zvlášte, určite to neplatí pre všetky odrody, resp. si myslím že to platí len pre niektoré, ale tie pre ktoré to platí to vyžadujú fest, rozdiel je naozaj veľmi veľký, u nových sa s tým prakticky nestretávam, len u starých no name, no kvalitných (mám ju už viac ako 15 rokov, jeto základ chilli u nás, nie je najpálivejšia, ale stále silne pálivá, úrodná a dozrie aj v chladných oblastiach bez skleníka volne vonku).

Pálivosť nemám s čím porovnať, okrem tejto iné odrody prakticky začínam pestovať až tento rok, no dával som ich ochutnať známemu, pracuje v reštaurácii, pálivosťou ich prirovnal Habaneru, no sám som nemal možnosť prirovnať.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika