Semena dýně ke konzumaci



host - 157.53 (?) 
23.9.2012 20:15, zobrazeno: 11025x

poradíte prosím, jak nejlépe získat z dýně olejné (olejnaté?) semena pro konzumaci

díky josef

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
rettigova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 207.90 (?), 30.12.2012 13:02

Koupit kdekoliv v oficiálním prodeji, tako tykev olejnatá - mají to skoro všude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jan pěstitel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (243) - 248.143 (?), 30.12.2012 16:48
Já pěstuju odrůdu Apetit a jsou opravdu výborná.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 242.34 (?), 30.5.2013 9:12

Letos mi špatně vylezla dýně olejná, a to co vylezlo něco ožírá. Sadila jsem přímo do půdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 39.19 (?), 11.9.2015 11:58

Myslím, že josef se neptal na to, kde sehnad dýňová semena, ale na to jak ze sklizených olejný dýní (bez slupky - Apetit) dostat nejjednodušší cestou semena. Jelikož jsem vybíráním těchto semen strávil včera dvě hodiny, tak by mě také zajímalo, jestli někno nezná jednodušší způsob. Tyhle dýně ani ve zralém stavu mají hodně dužiny. Zemědlský kombajn si s nimi hravě poradí, ale co mi malopěstitelé?

olená dýně (bez slupek)
olená dýně (bez slupek)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?), 12.12.2015 22:36

taky by me zajimalo, jak...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 12.12.2015 23:05

Já osobně dostávám semínka dýní z měkké vnitřní dužiny prostým vypráním. Do velkého kýble dám cca do jedné třetiny dužinu se semínky a doleji dvojnásobek vody. Pak zanořím ruce a promačkáváním rozmělňuji dužinu, až se semínka oddělí. Nechám chvilku odstát a vzniklá suspenze se rozdělí na těžká klíčivá semínka, neklíčivá (jalová) semínka s dužinou a prací voda vystoupá nahoru. Pak stačí oddělit jednotlivé vrstvy a postup případně opakovat pro získání vyšší čistoty semínka, dovytěžení neoddělených semínek z dužiny. Pokud máte vrchem plněnou automatickou pračku s možností praní bez topného tělesa (symbol sněhové vločky). Můžete dát 5-6 litrů dužiny do bubnu, uzavřít a pustit studený program (zpravidla pro vlnu). Kvalitní semínka a část jalových zůstane v bubnu, dužina však samozřejmě odteče do kanalizace (pokud vodu z praní a máchání nechytíte do nádob a neodnesete na kompost). Pro lepší prací efekt je možné do bubnu přihodit 2 hadry na podlahu nebo 6 větších borových šišek. U praček s přímým sprchováním prádla (např. AEG 47330) je potřeba zvolit program, při kterém se oběhové čerpadlo přímého sprchování nezapíná (hrozilo by ucpání výtlaku mezi čerpadlem a sprchou u levého ložiska). Následující praní prádla by nemělo být s vyvářkou, ale je lepší "na30°C" a prací prostředek s enzymy (např. Bonux).

Po vyprání dáte semínka okapat a sušit na síta. Pokud semínka máte pouze na jídlo, můžete sušit při nižší teplotě v potravinové sušičce.

Ruční praní je možné použít i pro ostatní tykvovité (okurky,...) ale AP je vhodná jen pro semínka větší, která se nedostanou z uzavřeného bubnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 183.190 (?), 13.12.2015 2:33

Pokud mám 2-3 dýně, vyberu dužninu se semeny, dám do přiměřeně velké nádoby, přileji vodu a šprudlákem neboli měchačkou - nejlepší je drátěná - tuto směs pořádně rozkvedlám. přecedím přes cedník, přidám čistou vodu a opět kvedlám. Tuhle proceduru zopakuji asi 3x až 4x pak semena nechám okapat, a dám je na kus plastové sítˇoviny, nejlepší je perlinka, která je položena na nějakém savém materiálu. - papír, látka atd., síťovina zabrání přilepení k podkladu, pak to suším na radiátoru a pokud zůstaly mezi semeny kousky dužniny, většinou se přilepí k síťovině a setřepu jen čistá semena. Stejně čistím i semena okurek, melounů či jiných tykvovitých

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika