Scvrkávání rajčat



Stránky: 1,  2   
kladikus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 36.18 (?) 
6.8.2015 9:38, zobrazeno: 13107x

zdarvím

letos jsme se dali na pěstování rajčat. Máme je v pytlích z jižní strany tmavé stěny. Zalíváme tak, aby byl povrch hlíny trochu vlhký(pytle jsou děravé zespod). Rostliny jsou tak 2,2m vysoké a obsypané keříkovými rajčaty. Už se červenají. Z počátku byla krásná. Poslední týden se začínají scvrkávat z horní strany(viz.foto).

Máte někdo tušení, čím to je?

Rostlin máme 8(8pytlů). 2 odrůdy keříkových(nevíme ale jaká). Jedna odrůda je ok, ta druhá je na některých rostlinách semtam scvrklá. Může to mít na svědomí skutečnost, že jsme měli v pytlích i hlávkový salát? V některých vláknech jsem se dočetl, že je třeba rajčatům dát vápník. Pomůžou skořápky rozdrcené a posypané zhora na hlíně? Nebo je nutná nějaká zálivka s vápnikem?(prosím jaká-vůbec neznám názvy hnojiv).

děkuji


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 132.254 (?), 6.8.2015 10:20

Řekla bych, že je to jenom od slunce. Buď pytle přeneste na méně osluněné místo nebo nečím přistiňte. Jen nerozumím tomu, že máte keříkové rajčata tak vysoké, spíš to budou tyčkové. Pěstujete na kolik výhonů?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kladikus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 36.18 (?), 6.8.2015 11:12

děkuji,  zkusím...          

a pardon za asi špatnou terminologii. Keříkové jakože ty malinké na větvičce jak se v obchodě prodávají za těžké peníze :)) Výše už nerostou. Zastavil se ten růst o stříšku té stěny. Asi 10cm se to zahlo a už to asi týden takto zůstalo.  

pěstujeme na jeden výhon, ale zkusmo 2 pytle necháváme na 2 výhony

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 243.114 (?), 6.8.2015 11:22
Ty plody na obrázku už měly být sklizené, samovolně se suší.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
kladikus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 36.18 (?), 6.8.2015 13:21

no mě to taky nejprve napadlo. ale dnes jsem se díval a zeschlé jsou i ještě ty nazelenalé. Sice jen trošičku zeschlé a trošičku nazelenalé, ale přeci. Mám za to, že rajčata se sklízí, až jsou červená celá. Ta z obrázku jsou ovšem v místě ještě trošičku oranžová. Ale taky jsou zeschlé nejvíce. A taky mám za to, že by vnitřek rajčat neměl být zelený, že to je jakýsi jed či co.

V jiném vlákně jsem četl, že někdo hnojí rajčata slepičincama. Zastane podobnou funkci i hnojení s výtokem z domovní čistírny? (samo, že ke kořenům pouze). Nebo se to nesmí hnojit zeleninu vodou z čov? (voda neprošla přes uv lampu)

A ještě dotaz k vápniku a rajčatům. Stačí, když se přidají na jaře do hlíny rozdrcené skořápky slepičích vajec? Dá se taková hlína i převápnit natolik, že rajčatům to spíše uškodí?

ještě jednou mnohokrát díky. ty rady zkušenějších jsou k nezaplacení

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 6.8.2015 13:42

Jestli letos pěstujete rajčata na jižní staně před tmavou zdí, musíte zvýšit dávku vody. Voda samotná není hnojivo. Hlína je ve Vašem myšlení zemina, substrát? Do Vámi zmiňované D.Č. jdou jaké odpady-kuchyň, wc, koupelna, pračka...?  S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 39.35 (?), 6.8.2015 13:43

Skořápky pod rajčata a papriky přidáváme při výsadbě (hrstečku) už několik let.. Převápnit se to nedá, ale stejně si nejsem úplně jistý efektem, i když pokazit se myslím nic nedá. Letos mně papriky hnědnou, už jsem zasahoval Wuxalem calcium.   I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 157.239 (?), 6.8.2015 13:57

Na podzim po rytí rozhazuju dol.vápenec, před výsadbou dávám do každé jámy rohovinu. Rajčata jedou jako dráhy a ta chuťkiss! S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
kladikus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 36.18 (?), 6.8.2015 21:24

odpovím všem předemnou.

děkuji za ozřejmění.

Rajčata jsem byl odpo sklidit a musím asi potvrdit, že některé chutnaly jako uvařené. A některé zeschlé trochu i kvašně.

Zítra zastíním rajčata přes ten polední žár...

Hnojení - beru na vědomí a zařídím se

čistička je napojena na kuchyň a koupelnu a pračku. Jar, prací prášek, mýdlo a sprcháče... Tuším, že nic víc nepoužíváme. Nééékdy cosi na umytí wc, ale nic příliš ostrého, at to nezabije baktošky...

děkuji ještě jednou všem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 6.8.2015 21:39

Proč jen v poledne. Dejte tam něco co je zastíní a nechte to tam až do doby, kdy se trochu zatáhne. Jám mám teď zastíněná skoro všechna rajčata méodrou zakrývací plachtou.

                         Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika