Rajčata: zakrnělé výhony



Stránky: 1,  2   
host - 105.130 (?) 
13.7.2015 6:29, zobrazeno: 11279x

Dobrý den,


Hledal jsem všude možně, ale smysluplnou odpověď nenašel, proto bych chtěl poprosit, zda by mi někdo nemohl poradit.

Pěstuji rajčata v nádobách, jde o tyčkové odrůdy, plody menší, většinou cherry. Už několik let se mi daří docela dobře, ale letos se mi stalo něco, čemu vůbec nerozumím.

Z deseti rostlin mi čtyři zakrněly (viz foto). Ve výšce asi 150cm razantně zpomalily růst a všechny nové listy a vijany jsou jen takové pahýlky. Trochu jsem to nahoře u některých zastřihl, ale nepomohlo to. Zajímavé je, že pokud roste mezilístek někde na spodní straně rostliny, je to taky pahýlek.

U těchto 4 rostlin však tomu všemu předcházelo ještě světle zelené vrcholky na rostlinách, což byl podle všeho nedostatek železa, který jsem řešil přihnojením železem.

Po přečtení mnoha diskuzí mě napadlo, že by se takto mohl projevit zbytkový herbicid v zemině, ale je možné, že se to stane až po víc než měsíci od přesazení? Tyto čtyři rostliny totiž dostaly speciální substrát pro rajčata a papriky Floria.

Budu moc rád za jakoukoli radu. Velice děkuji za váš čas.

zkrnělé výhony
zkrnělé výhony
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
kastef 1975 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (305) - 138.131 (?), 13.7.2015 7:56

je to zbytkovým herbicidem, a ta doba od přesazení bývá ten měsíc, nikdy to není hned-loni sem to měla taky a letos sem udělala pokus-jedna sazenice se obětovala do podezřelé zeminy... a výsledek-kroucení.

Letos sem koupila substrát-obyčejný na kýblová rajčata už v zimě a abych si byla jista, že je OK, tak sem ho v únoru opatrně nařízla, vybrala trošku zeminy do 1kelímku a nasela semínka rajčat, pokud by nebyly v pořádku, substrát bych použilana papriky, kytky atd-ne na rajčata.

Jinak nároky paprik a rajčat jsou poměrně odlišné

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 156.78 (?), 13.7.2015 8:01

Myslím, že toto je ukázkový příklad zbytkových herbicidů, když máte zmapovanou situaci ohledně použitých zemin. I to zesvětlení, než nastalo kroucení. Rostlině po přesazení nějaký čas trvá, než rozvine kořenovou soustavu, aby nabrala dostatek obsahu ze substrátu. A bude hůř. Když vidím, jak se i v naší vsi povinně separuje bioodpad a odváží do kompostárny, představím si ty hromady postříkaných trávníků, které dříve končily možná kdesi a teď vše přijde na jednu hromadu. Zpracování bioodpadu je jistě záslužná činnost, ale měl by být použit tak při parkových úpravách a ne v drahých komerčních substrátech. Do toho si přidejte i kal z naší nové čističky odpadních vod a obrázek bude úplný. Já osobně bych výrobci substrátu poslala velmi důraznou reklamaci na nezodpovědnou fušerskou výrobu, když není schopen zajistit kvalitativní parametry výrobku. V.L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 105.130 (?), 13.7.2015 10:21

Dobrý den, děkuji vám oběma velice za odpověď. Potvrdili jste moje obavy. Člověk by předpokládal, že drahý substrát určený speciálně na rajčata bude za něco stát...

Asi naivní dotaz, ale... je možné to alespoň trochu zachránit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 156.78 (?), 13.7.2015 12:19

Přímo osobní zkušenost nemám, ale podle zde dříve již popsaných zkušeností ostatních poškozených pěstitelů (tema myslím přímo nazvané kroucení rajčat-vyhledejte) po přesazení rostlin- vytřepání a vyplavení starého substrátu do jiného se rostliny vzpamatovaly. Uvažte ale, zda se Vám práce ještě v této době vyplatí, než znovu nastane růst a plození, tak bude pozdě. V.L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 105.130 (?), 13.7.2015 15:40

Jojo, to už asi cenu nemá. Já myslel, že bych tam něco "sypnul" :-)

No ale rajčata, co stihla dorůst do plné velikosti před natoupení problému, se zatím drží statečně, tak alespoň ochutnám :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 16.27 (?), 13.7.2015 13:27

osobná skúsenosť v téme Herbicidy na zahradě aneb Konec rajčat v Čechách?,

a kto chce mať aspoň nejakú istotu, že ma kvalitný substrát, alebo kompost na pestovanie citlivých plodín (rajčiakov, papriky), mal by si pred zasadením urobiť "hráškový test" - za 2 týždne viete výsledok a nemusíte potom riešiť problémy s deformáciami listov 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 105.130 (?), 13.7.2015 15:41
Děkuji moc, pročtu si to.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 173.17 (?), 13.7.2015 14:10

Mne by zajímalo jak jste přihnojoval tím železem.

                 Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 105.130 (?), 13.7.2015 15:38

Použil jsem přípravek Plantella "Tekuté železo"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika