Rajčata tolerantní k plísni bramborové



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?)
18.8.2014 22:59

Již nějaký ten rok mi rajčata likviduje včechno možné, jen ne plíseň, s tou problém nemám.wink Sezona končí uprostřed toho co je v kalendáři popisováno jako léto. Dnes ráno tady na jihu jižní Moravy "krásných" 10°C, teď během hodiny již třetí liják, no nekup to...

Připadá mi, že postřiky jsou proti plísni účinné, ale proti ostatním chorobám ne.  Co se týče F2, tak pozoruji že jsou napadány letos nejvíce, ne sice plísní, ale nejvíce. Odešly do věčných lovišť jako první.



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 13.6.2014 7:56

Bohužel co je mi známo, u rajčat nebyl u nás dosud znám zdroj na rezistenci k plísni bramborové. Určitý stupeň tolerance má rajče Oranže, ale naneštěstí bez chemických postřiků by to zatím asi nešlo.
Neřekl bych, že jsou na tom hůře keříčkové odrůdy (Oranže je právě keříčkové), kolikrát jsou na tom hůře tyčková rajčata.
Vždy je něco jiného pěstování venku a ve skleníku, ve skleníku je méně chorob a více škůdců (svilušky, třásněnky, molice).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 13.6.2014 8:16

Pokud jsou rajčata ve větraném foliáku nebo skleníku a nekondenzuje na jejich listech vlhkost, tak by problém s plísní neměl být. Pokud ovšem rostou ve společnosti vlhkomilných rostlin, např paprik nebo okurek, tak může plíseň nastartovat. To mohu potvrdit vlastní skušeností, každopádně na plíseň je ještě brzy. Mám nyní ve skleníku keříčková rajčata velikostí už tyčkových, společně s paprikami, melouny a okurkami, a choroby žádné,  naopak mi rostliny devastují molice ve velkém. Jelikož již zrají rajčata i venku, tak skleník neplní účel a půjdou na kompost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
petrpan - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 216.105 (?), 18.8.2014 21:33
Tak jsem se vrátil po třech týdnech z Taiwanu a jaké bylo moje zděšení, kdyz většina z 37 rostlin rajcat byla téměř na odpis kvůli plisni bramborové. Tchanovci popisovali velmi rychlý průběh. Max. 3 dny... Kupodivu uprostřed záhonů mezi tou zkázou zůstala téměř nedotčená mini San Marino (3ks). Kupoval jsem loni rostlinku v hobby marketu a následně vybral semena pro letošní sezónu. No a pak žlutá divoká z gengelu. A ze obě tyhle odrůdy nám tam rostou zrovna pěkně nahusto (ostatní byly celkem poctive protrhane). Jinak musim rict, ze to schytala i odrůda black krim. Proto chci příští rok zkusit phantasii a philovu - mám malinkou dcerku a nejsem zastáncem chemie.. Mr. Bigggg: zkoušíte letos F2 semena těchto odrůd? Zajímaly by me výsledky, co se týče odolností vůči plisni bramborové u těchto rostlin. Diky za odpověď. (psáno z mobilu)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 18.8.2014 22:59

Již nějaký ten rok mi rajčata likviduje včechno možné, jen ne plíseň, s tou problém nemám.wink Sezona končí uprostřed toho co je v kalendáři popisováno jako léto. Dnes ráno tady na jihu jižní Moravy "krásných" 10°C, teď během hodiny již třetí liják, no nekup to...

Připadá mi, že postřiky jsou proti plísni účinné, ale proti ostatním chorobám ne.  Co se týče F2, tak pozoruji že jsou napadány letos nejvíce, ne sice plísní, ale nejvíce. Odešly do věčných lovišť jako první.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
joudamates - (20) - 40.135 (?), 19.8.2014 10:19

Mirku, asi nebudu jediný který se chce zeptat, a co to tedy je co Vam ničí každoročně úrodu?... viz přiložené obrázky. Já to totiž jako laik považuju za plíseň :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 19.8.2014 14:22

Každoročně mi úrodu ničí hlavně to mokro a deště, to je hlavní viník, dále velké rozdíly teplot. Co se týče chorob tak ani nedokáži posoudit co to vlastně je, septoriozy, hniloby, šedé plísně, hnědé plísně, žloutnutí listů nedostatek určitých prvků nebo působení škůdců. Už jsem se naučil nejdříve obracet listy a hledat na nich škůdce, mnohdy to vypadá jako choroba a přitom jsou to breberušky, letos např. molice a svilušky. Plíseň má svá specifika a napadá rychle celou rostlinu včetně plodů, tyhle choroby postupují pomalu a většinou od země. Pokud je špatné počasí, tak rostliny to neurostou a hynou, po letošku vidím problém i v agrotechnice, v odrůdách i v semenech. Plíseň je pak již jen třešnička na dortu.

Choroby rajčat najdete zde, podobnosti jsou velké, rozdíly malé...

Někdy nad tím zůstává rozum stát, mám dvě rostliny odrůdy Fytoftoroustojčivyj a jedna vypadá pěkně, druhá je na tom podstatně hůře, a jsou jen 50 cm od sebe na "sever". Teď nevím přesně, ale ta severní je snad na tom lépe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3238) - 5.149 (?), 19.8.2014 18:15

Letos už Philovu ani Philovitu nepěstuji. Původně (v roce 2012) jsem se snažil zjistit, jestli opravdu na té tolerantnosti opravdu něco je. Do roku 2013 jsem si přenesl klony Philovy a o toto jsem se pokusil i pro letošní rok, ale pro nedostatek místa jsem celý tento projekt v lednu zrušil. Philova je velmi dobré cherry rajče, ale ověřit to jestli je opravdu odolné vůči plísni bramborové se mně nepodařilo. Dva roky plíseň bramborová vlastně nepřišla. Jinak souhlasím s panem Mirkem, také mám většinou různé listové choroby, ale není to plíseň bramborová. Jestli je to septoriová skvrnitost, nebo něco jiného neřeším. Také nerad stříkám, loni žádný postřik, letos jeden Acrobatem. To že by Philova byla tolerantní vůči chorobám, by mně při 123 odrůdách ani nijak nepomohlo.
           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kastef 1975 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (305) - 138.131 (?), 19.8.2014 21:27

plíseń??

Kosmonaut Volkov
Kosmonaut Volkov
Kosmonaut Volkov
Kosmonaut Volkov
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 19.8.2014 21:51

Těžko říci, mohl by to počátek být, já osobně si myslím že ne. Jak vypadají rostliny a listy?

Taky přidám fotky choroby, o které si myslím že by mohla být plíseň. Jsou tam však nějaké nejasnosti. 1. - jde to odspod rostliny, plody jsou čisté 2. - je to jen na černých odrůdách, Kumato a Sladkaja Grozd Šokoladnaja.

Nakonec ještě snímek poškozených rajčátek Tomatoberry. Nevydržela už přívaly vody, a to černisko na nich je od molice, která tuto odrůdu soustavně okupuje. Proč venku hlavně tuhle, ve skleníku leze na  všechny.





Co chutná molici na Tomatoberry?
Co chutná molici na Tomatoberry?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 19.8.2014 22:05

Pane Mirku, na listu, co držíte v ruce na obou obrázcích, je zcela zřetelná plíseň bramborová. V našem kraji se již objevuje na rajčatech stříkaných i nestříkaných. Letos u nás bylo do června extrémní sucho a od července zase mokro (v povrchové vrstvě půdy). Stále přeprchá, žně nepokračují, houby rostou ostošest. Trávníky jak v Anglii. Když je počasí na houby, není na rajčata a naopak. Mám vysazeno několik odrůd se zvýšenou tolerancí k plísni, u mne je zatím plíseň v začátku, odolnost odrůd zatím nemohu posoudit. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika