Rajčata 2017



host - 17.210 (?)
3.1.2017 10:06

na prianie synov pestujem vždy z nových semien 

To mate skolenych synov... Prekvapuje ma akych rodicov musela mat sorta Kumato F1, ked presevy maju tak mizerne vlastnosti.

Skusenosti su rozne. Na zahranicnych forach si nevedia vynachvalit pestovanie Kumata zo semien. Je fakt, ze F2 je vzdy najroznorodejsia sarza, vtedy sa prejavia najviac recesivne geny rodicov F1. Na druhej strane, pri dostatocnom pocte vysadenych rastlin je vysoka pravdepodobnost vyskytu rastlin s vlastnostami F1, ale navyse s mensim vyskytom nezelanych recesivnych genov. Postupnou selekciu F3, F4 atd... je mozne ziskat rastliny zo zastabilizovanych genetickym fondom, ktore vam vyhovuju (ak nedojde k skrizenemu oplodneniu). Moze to byt nesmierne zaujimave hobby. Ale je potrebne robit tuto selekciu. 

Co je to MSL a LSL odroda?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 17.210 (?), 3.1.2017 10:06

na prianie synov pestujem vždy z nových semien 

To mate skolenych synov... Prekvapuje ma akych rodicov musela mat sorta Kumato F1, ked presevy maju tak mizerne vlastnosti.

Skusenosti su rozne. Na zahranicnych forach si nevedia vynachvalit pestovanie Kumata zo semien. Je fakt, ze F2 je vzdy najroznorodejsia sarza, vtedy sa prejavia najviac recesivne geny rodicov F1. Na druhej strane, pri dostatocnom pocte vysadenych rastlin je vysoka pravdepodobnost vyskytu rastlin s vlastnostami F1, ale navyse s mensim vyskytom nezelanych recesivnych genov. Postupnou selekciu F3, F4 atd... je mozne ziskat rastliny zo zastabilizovanych genetickym fondom, ktore vam vyhovuju (ak nedojde k skrizenemu oplodneniu). Moze to byt nesmierne zaujimave hobby. Ale je potrebne robit tuto selekciu. 

Co je to MSL a LSL odroda?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 19.12.2016 23:18

Pro pana Jiřího II:

Děkuji za nabídku, ale o nějaké rajče Kumati v srpnu 2017 nebudu mít zájem. Kumato ze semen F2 jsem pěstoval poslední tři roky a kdybych ho chtěl pěstovat tak ještě těchto semen mám dostatek. Letos jsem zkoušel i semena další generace F3, plody na jednotlivých rostlinách se lišily barvou a také chutí. Originál Kumato jsem v době kdy mně Kumata dozrály, takže jestli byla chuť stejná jako Kumato F1 nevím.

Kumato má opravdu jedinečnou chuť, vývoj této odrůdy stál asi firmu Syngenta plno peněz a proto si toto rajče chrání - jak jméno Copyright tak i semena,  která volně neprodává. Zaslouženě na tomto způsobu vydělává firma a její zaměstnanci a také firmy, které z drahých semen produkují rajčata. Syngenta není dobročiná organizace, ale podnik, který se snaží produkovat co nevětší zisk a s rajčatem Kumato se jí to očividně daří. Možná s tím někdo nesouhlasíte, ale já bych to dělal taky tak. Dobročinost se dá projevit jinak.

Možná se to nějak moc na těchto stránkách neprezentovalo, ale firma SEMO prodávala jeden rok sazenice ze semen (nepamatuji se, ale cena byla nějak okolo 65,- Kč), která dostala nějakým způsobem ze Syngenty (možná jen pro studijní účely). Měl sem zájem, ale když jsem se otázal, tak už sazenice neměli. Na dotaz proč neprodávají semena bylo odpovězeno, že ta semena by byla tak drahá, že by si je nikdo nekoupil.

Opravdu nerozumím všem těm příspěvkům, které se snaží nějakým způsobem zpochybnit to, že Kumato je hybridní rajče, myslím tím hybrid typu F1, kdy je jedno stabilní rajče (matka) opylováno jiným stabilním rajčetem (s některými stejnými dominantními geny) a jejich potomstvo je stejnorodé. Jeden z těchto rodičů je pravděpodobně rajče, které vypěstoval v literatuř zmiňovaný pan Olmeda, o druhém nikdo nic neví a proto nemůže tato semena nikdo jiný produkovat. Tak je to se všemi odrůdami F1. Například u nás se dost často pro takové křížení používalo Ostravské rané (varianta Stupického polního raného s normálním listem). Rajčata s bramborovým listem se totiž pro tento typ vvýroby semen nehodí, protože některá rajčata z tohto křížení by měla list normální, některá list bramborový (poměr asi 1:3).

Jen ještě jednu poznámku: Kdyby to bylo tak, jak zde někteří tvrdí, tak bych všechny ty firmy (které mají mnoho zkušeností s tím co je a co není hybrid) považoval za velké blázny (napsáno pokud možno slušně)  že kupují za drahý peníz hybridy, které vlastně ani hybridy nejsou přitom by si v pohodě mohly produovat nehybridní semena a chutná rajčata by prodávaly jen s jiným názvem.

           Vladimír

PS.: přidávám ještě jeden obrázek z mých Kumato F2

Kumato F2
Kumato F2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 19.12.2016 23:23

A takhle vypadá Kumato mini F2.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 19.12.2016 23:26

Vladimír

Kumato mini F2
Kumato mini F2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 32.24 (?), 19.12.2016 23:51

K F1 - měla jsem koupená semena F1 hokaid od Sema, ale byla různá - z některých rostlin byly plody žluté, ale 1 rostlina měla plody pruhované. Stejné to bylo vloni - každý rok jsem měla nová semena.  Naopak mi z kompostu vyrostly rostliny a protože jsem měla místo tak jsem 1 rostlinu nechala a byla žlutá a mělavíc plodů než některé originální. Věřím na F1, ale ani další generace nemusí být špatné, jiné je to ale pro velkoprodukci. EM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 20.12.2016 11:24

Jakou konkrétně odrůdu hokaido jste měla? Byla to opravdu F1?

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr.Fazole - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 13.21 (?), 20.12.2016 11:36

I já jsem měl v sáčku od jisté firmy různá hokaida.Jedno bylo oranžové, druhé byla tykev fíkolistá.no

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 20.12.2016 11:40

Podle těch fotek je Kumato dost nepřítažlivá odrůda, ale když říkáte, že je tak výjimečná v chuti...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 20.12.2016 11:50

Pane Petře, tato odrůda dokáže být i krásná, v Kanadě jí dali dokonce hezčí pojmenování  Rosso Bruno

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 32.24 (?), 20.12.2016 11:53

Oba roky jsem měla Delician F1. Vloni byly z jedné rostliny pruhované výrazně, letos byly spíš zelené proužky a větší zelená u bubáku - ten zůstával i po dozrání. Pomíjím, že plody jsou jiné než na obrázku - na sáčku má plod výrazné hruškové zakončení, ve skutečnosti ne. EM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika