Rajčata 2017



host - 32.24 (?)
21.12.2016 0:09

S úrodností mám různé zkušenosti - mám 2 zahrady a rosliny byly sázeny s týdením rozdílem. Na jedné zahradě 10 a 7 plodů, u té s 10 navíc 2 plody o velikosti asi 15 cm sežrali slimáci, druhá roslina o hodně plodů přišla suchem - nezalívala jsem a byla na hodně suchém místě. Obě rosliny na polokompostu.(v jámě zbytky loňských rajčat a hokaid, shnilá jablka, trochu trávy a listí) Na druhé zahradě maximálně 3 plody, ale většinou horší podmínky. Jedna měla podmínky zdánlivě dobré - asi 40 cm kompostu se zemí, ale vespod je jíl a po dešti zamokření a rostlině to nesvědčilo. Asi chce spíš kompost než zem. Hnojeny všechny 2x Kristalonem. EM

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 32.24 (?), 20.12.2016 19:00

A zklamán jste byl proč? em

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 20.12.2016 20:06

Jestli jste četl něco co firma k těmto tykvím píše, tak tyto dvě odrůdy by měly být podstatně úrodnější než nehybridní Hokaido. U mne to bylo dokonce opačně, možná to pěstovat neumím, nevím. Ale podruhé už tento neúspěch nechci opakovat. To je má osobní zkušenost, možná má někdo zkušenost opačnou, rád bch s to přečetl.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 32.24 (?), 21.12.2016 0:09

S úrodností mám různé zkušenosti - mám 2 zahrady a rosliny byly sázeny s týdením rozdílem. Na jedné zahradě 10 a 7 plodů, u té s 10 navíc 2 plody o velikosti asi 15 cm sežrali slimáci, druhá roslina o hodně plodů přišla suchem - nezalívala jsem a byla na hodně suchém místě. Obě rosliny na polokompostu.(v jámě zbytky loňských rajčat a hokaid, shnilá jablka, trochu trávy a listí) Na druhé zahradě maximálně 3 plody, ale většinou horší podmínky. Jedna měla podmínky zdánlivě dobré - asi 40 cm kompostu se zemí, ale vespod je jíl a po dešti zamokření a rostlině to nesvědčilo. Asi chce spíš kompost než zem. Hnojeny všechny 2x Kristalonem. EM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.210 (?), 21.12.2016 9:18

Možno by bolo dobré založiť tému na túto zeleninu a neprispievať do témy, ktorá je zameraná na rajčiny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 21.12.2016 23:04

Svým způsobem máte pravdu, ale my jsme si s paní EM něco chtěli dovysvětlit. Pokud chcete něco zajímavého do diskuze o rajčatech napsat, tak by Vám to nemělo vadit, místa je zde ještě plno.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 231.25 (?), 4.1.2017 22:52

Semo prodává i směs Hokkaido a pak bych ráda podotkla, že Hokkaido jsem jako F1 nezaregistrovala, ale je fakt, že já mám na mysli tykve, nevím jestli je nějaká odrůda rajčat se stejným názvem. janas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 232.225 (?), 12.2.2017 18:40

My jsme před 3 léty koupili drahé osovo - philovita, sportivo a phantasia, od fy. Kiepenkerl, prezentovaná, jako velmi odolná chorobám. Cena ovšem závratná - 6 semen za 120 kč, letos semen jen 5. Dál množení ze zálistků - řízkování.

Letos už rostou F4 a vloni odolnost proti chorobám zůstala. Plody se ovšem už liší velikostí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 241.98 (?), 23.12.2016 16:47

viz tabulka na konci stránky

Jak vzikne ustálená odrůda - je to stejné u rajčat, paprik a jiné zeleniny

matka A (např něco sladkého) x otec B (např něco odolného vůči plísni) = vznikne hybrid F1 (velmi sladký a odolný vůči plísni)

rok 2016 - Člověk si to koupí semena F1 v obchodě a vysadí. Plody zklidí a semena F2 ponechá na příští rok.

rok 2017 - veme semena F2 a vysadí. Teoreticky 50% rostlin je identických jako F1 (žádaný hybrid), zbylých 50% je jiných něco je více podobné na matku A něco na otce B. Vemu semena z těch plodů co jsou podobné na původní hybrid. Semena jsou F3

rok 2018 - veme semena F3 a vysadí. Teoreticky 75% rostlin je identických jako F1 (žádaný hybrid), zbylých 25% je jiných něco je více podobné na matku A něco na otce B. Vemu semena z těch plodů co jsou podobné na původní hybrid. Semena jsou F4

rok 2019 - veme semena F4 a vysadí. Teoreticky 87.5% rostlin je identických jako F1 (žádaný hybrid), zbylých 12.5% je jiných něco je více podobné na matku A něco na otce B. Vemu semena z těch plodů co jsou podobné na původní hybrid. Semena jsou F5

rok 2019 - veme semena F5 a vysadí. Teoreticky 93.7% rostlin je identických jako F1 (žádaný hybrid), zbylých 6.3% je jiných něco je více podobné na matku A něco na otce B. Vemu semena z těch plodů co jsou podobné na původní hybrid. Semena jsou F6

takto pokračuju do F8 (99.2%), tady už se považuje odrůda za ustálenou. Takže ustálit odrůdu trvá cca 8 let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 23.12.2016 21:37

Popis vzniku nové odrůdy vypadá logicky správně, ale dle mne to tak nefunguje.

1. Tato jednoduchá metoda selekce by se používala v praxi, pokud by fungovala.

2. Dle zákonů genetiky hybrid je proto natolik výkonný, protože má jiné geny od otce a jiné od matky, laicky řečeno. V dalších generacích musí nutně dojít ke štěpení, které se projeví hlavně v nevyrovnanosti potomstva v mnoha znacích. Zkuste si prostudovat nějakou učebnioci genetiky. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 141.231 (?), 23.12.2016 23:06

Myslim, ze ma skoro pravdu, i ked casto to nemusi takto fungovat. Ide o prirodnu selekciu. F2 generacia zvacsa poskytne moznost vyberu rastlin, ktore maju optimalne vlastnosti. Predpoklada sa ze rastlina sa sama seba opeluje.

Niektore dominantne a uzitocne alely v hybridoch F1 su sparovane s recesivnymi alelami - genmi (od druheho rodica), ktore sa mozu naplno prejavit v generacii F2. Kombinacia 2 recesivnych aliel sa uplatnuje v gene rastliny a prejavi sa skryty gen. Dolezite je mat vela rastlin F2 generacie a vybrat co vam vyhovuje. Potom pokracovat selekciou niekolko generacii. Vysledok bude rajcina s podobnymi vlastnostami ako F1, ale uz s inou genetikou. Dominantne alely budu zas len sparovane s dominantnymi alelami a nebudu mat tendenciu tvorit rozne jedince dalsieho potomstva. Ale budu stabilne. No nie vzdy to takto musi fungovat. Viac na stranke Tomato Breeding 101.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika