Rajčata 2017



host - 173.17 (?)
20.1.2017 6:40

Není pravda, že jediné objektivní hodnocení je deklarovaná odolnost divokých rajčat k plísni bramborové. Dalším objektivním hodnocením je velikost plodů (a s tím spojená úroda) a to je právě důvod, proč nejsou divoká rajčata až zas tak často pěstována. Opravdu subjektivní je jen hodnocení chuti, ale kdo má rád chuť divokých rajčat, ten si v těch více jak 4000 odrůdách jistě vybere rajče s podobnou chutí.

Nelze zaměňovat subjektivní hodnocení se subjektivním rozhodnutím. Rozhodnutí je vždy subjektivní.

           Vladimír

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
host - 173.17 (?), 18.1.2017 10:12

Já si myslím, že divoké rajče nepotřebuje žádné zastánce. Jako každé rajče má dost pěstitelů, kteří na něj nedají dopustit, ale také mají vlastnosti, které jiným pěstitelům nevyhovují. Já jsem napsal svůj subjektivní posudek, který se až zas tak neliší od toho co jste napsal. Pochopitelně různorodost názorů včetně jejich odůvodnění pomáhá ostatním v rozhodnutí zda začít toto rajče pěstovat nebo ne a to je jen dobře.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mirkl - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 207.179 (?), 20.1.2017 3:32

zdravím, liší se hlavně v tom, že divoká rajčata netrpí plísní, což je dost důležité, ostatní hodocení je samozřejmě subjektivní..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 20.1.2017 6:40

Není pravda, že jediné objektivní hodnocení je deklarovaná odolnost divokých rajčat k plísni bramborové. Dalším objektivním hodnocením je velikost plodů (a s tím spojená úroda) a to je právě důvod, proč nejsou divoká rajčata až zas tak často pěstována. Opravdu subjektivní je jen hodnocení chuti, ale kdo má rád chuť divokých rajčat, ten si v těch více jak 4000 odrůdách jistě vybere rajče s podobnou chutí.

Nelze zaměňovat subjektivní hodnocení se subjektivním rozhodnutím. Rozhodnutí je vždy subjektivní.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mirkl - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 207.10 (?), 26.1.2017 21:00

proč bych hledal rajče s podobnou chutí, které mi zplesniví po prvních deštích, když můžu pěstovat originál až do mrazů?Velikost plodů je jistě jedno z kritérií, ale pro někoho jsou malá rajčata naopak výhodou, zvláště když z hlediska výnosu za sezonu předčí klasická rajčata.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 27.1.2017 8:12

Nikdo Vám přece neradí, abyste hledal nějaké rajče s podobnou chutí. Naopak Vy radíte ostatním, aby pěstovali divoké rajče, že je nejlepší. Já jsem jen upozornil, že tato rajčata jsou mrňavá, a že jejich úroda je minimální ve srovnání s vyšlechtěnými rajčaty, za čímž si stojím a proto e nepěstuji. Opravdu si nedovedu představit natrhat 1 kg divokých rajčat, když hmotnost jednoho plodu se pohybuje okolo 1-3 g. Na takové jedné rostlině jak vy píšete klasických rajčat uzraje během sezóny tři a více kilogramů plodů. Jinak každé rajče se pěstuje až do mrazu.  Větší rajčata než cherry dokonce v pohodě dozrají doma někde na skříni, takže je lze konzumovat až do prosince, což divoké rajče neumožní.

Jen bych chtěl dodat, že je věcí každého co si pěstuje a nemyslím si, že zrovna ta rajčata, která já pěstuji jsou nejlepší a budou vyhovovat každému. Zde na tomto webu jen prezentuji své názory a byl bych rád, kdyby to každý tak bral.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 228.74 (?), 27.1.2017 10:56

Divoká rajčata (pimpinellifolium)  jsem pěstovala dvě sezóny. Moje poznatky:

- není pravda, že neplesniví. Chytila bramborovou plíseň i septoriózu, ale dokázala ji celkem úspěšně přerůstat.

- jsou překvapivě pozdní, zvlášť na takhle malé plody. Slupka tvrdá, přesto v druhé půlce sezóny hodně praskají. Chuť hodnotím jako ok, rajče to je. Šlechtěná jsou pochopitelně sladší.

- dozrávání je omezeno nekontrolovatelným růstem, který ve volné půdě prakticky nejde uhlídat. V nádobě se mi povedlo pěstovat na jeden výhon, pak je zase výnos spíš symbolický.

- práci, kterou si má zahradník podle permakulturníků ušetřit pěstováním bezúdržbového divokého rajčete, jsem pak vložila několikanásobně do snahy ho sklidit. Stovky plodů o průměru 1cm na nerovnoměrně dozrávajících vijanech metr hluboko v keři, které hned po utržení prasknou a musí se zpracovat, mi daly fakt zabrat.

- ještě douška: linií různch "divokých" rajčat je u nás povícero, některé zjevně sprášené s lecčím jiným, co měl člen Gengelu zrovna na zahrádce. Vaše divoké rajče vůbec nemusí být to samé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.31 (?), 28.1.2017 18:21

Dobrý den,

tuto zkušenost musím potvrdit. V n.m. výšce 470m mělo divoké rajče ve volné půdě opravdu bujný vzrůst, silnou tendenci poléhat, takže jsem jej držela v kruhu na tyči - tím byl porost zahuštěný. Plíseň bramborovou chytlo, ale rostlo a plodilo dál. Obíralo se dost složitě, dost praskalo při utržení bez kalichu, tak jsem kalich nechávala a odtrhala až doma při konzumaci. Jako zpestření sortimentu na ´zobání´ dobré, u snídaně zmizelo vždy jako první.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.14 (?), 26.1.2017 17:17

Divoké rajče jsem pěstovala poprvé. Poloha 400m.n.m., větrná kotlina. Běžná rajčata pěstuji pouze ve skleníku, venku nedozrají a bez postřiku odejdou na plíseň. Takže zcela bez sběru plodů.

Divoké rajče jsem po zmrzlých vysadila ven a kromě kari sítě, jsem se o něj nestarala. Rostlina bujně rostoucí, zabírá dost místa, bez plísně, plodící i v nižších teplotních podmínkách. Plody jsou maličké, úroda bohatá - kromě domácí spotřeby z rostliny do úst, jsem nasbírala mnoho misek, kterými jsem obdarovala kolegyně v práci. Plody mi nepraskaly, ale mají krátkou spotřební dobu - jak píše p. Vladimír, brzy začínají plesnivět.

U mne je to jediné rajče, které může být venku a jelikož skleník je malý, letos určitě budu pěstovat. Lenča 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 39.19 (?), 28.1.2017 16:08

mám ověřené masité rajče Beefmaster F1.není sice krásné na povrchu, ale je vynikající chuti, je velmi štavnaté, je vícekomorové a dosahuje hmotnosti až 400g. moje žena ho lehce osmaží na oleji a přidá bazalku. je to prostě biftekové rajče, ale i za syrova je nejchutnější a není tvrdé jako komerční z obchodu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 2.194 (?), 13.1.2017 20:36

Dobrý den, rád bych sehnal semena červených tyčkových cherry rajčat, která byla v prodejnách ALBERT přiložena loni na jaře při akci Albertova zahrádka. Sázel jsem s velkou nedůvěrou, ale ta rajčata byla výborná. Nevíte někdo, co to bylo za odrůdu, prosím? Na letošek mi ještě zbyla, ale příští rok se těch semen těžko dopátrám... Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika