Rady pro absolutního začátečníka



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 110.136 (?) 
28.3.2016 20:34, zobrazeno: 27432x

Dobrý den,

ráda bych požádala o rady při pěstování rajčat, paprik, případně jiné zeleniny na balkoně, resp. lodžii. Pročetla jsem si starší dotazy, bohužel ne na vše jsem našla odpověď. Budu tedy ráda, když mi někdo ze zkušenějších poradí. Předem moc děkuji.

Máme lodžii orientovanou na JV, v 6. patře paneláku, nadm. výška cca 300 m. n. m. (Plzeň). První dotaz se týká především nádoby, raději než květináče bych využila "stavební vanu", vyhovuje mi, že bych téměř beze zbytku využila volný prostor lodžie, objem cca 80 litrů (77 x 28,5 x 48 cm). S tím, že jsem si myslela, že bych vysadila dejme tomu 2 tyčková a 3 keříčková rajčata. Jak jsem již psala, jsem bez zkušeností, nevím proto, jestli není vhodnější pěstovat je samostatně v menších nádobách, příp. pokud takhle, jestli není ten počet přehnaný. Na druhou stranu lodžie bych ráda do téže nádoby umístila papriky. Těch prosím jaké množství? Myslela jsem, že volný prostor bych využila třeba pro pór, salát apod. Předpokládám, že na stranu, kam bude svítit slunce delší dobu je lepší dát rajčata, na stinnější papriky, pletu se?

A druha věc, která by mě zajímala - v případě, že bych volila takto velké nádoby, nebude asi reálné sehnat pod ně nějaké "misky" na odtok přebytečné vody a sousedy bych vyplavila nerada. Kdybych na dno dala keramzit (nebo nějaký lepší nápad?) a na to substrát, je potřeba vytvořit odtokové díry? 

A ještě k hnojení by mě zajímala jedna věc - někteří doporučují průběžně cca 1x týdně přihnojovat, jiní na začátku přidají hnůj a dále nepřihnojují, co je vhodnější? Je to spíše o zvyku a je to celkem jedno nebo máte nějakou zásadní zkušenost?

Ještě jednou děkuji, Petra

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.181 (?), 28.3.2016 21:31

Do nádoby uvedené velikosti asi tak max. 2-3 rajčata nebo 3-4 papriky, mezi rajčata lze dát tak salát nebo ředkvičky, mezi papriky bych nic nedávala. Osobně hnojím hnojem dospod.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 110.136 (?), 29.3.2016 9:58

Děkuji za radu, jen k tomu počtu rajčat, není to málo? Čtu tady v diskuzích, že lidé dávají rajčata do kyblíků, které mají objem 10, max. 20 litrů, tohle je 80 l (mají i 90 l, to by ale bylo již hraniční kvůli prostoru)...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.181 (?), 29.3.2016 19:41

Rajčata se sází do vzdálenosti minimálně 40 x 40cm od sebe, na délku truhlíku jich víc nedáte. Těch 40cm je opravdu minimum, ale tyčková můžete klidně pěstovat na dva výhony, takže úroda by nějaká měla být. Papriky minimálně 30cm od sebe (pokud předpokládám rostliny menších rozměrů).

Pokud se rajčata pěstují např. v igelitových pytlích, mají rostliny od sebe větší odstup.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 110.136 (?), 30.3.2016 18:52

Děkuji, v tom případě ještě zvážím zasazení do jiných nádob :-). Petra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.118 (?), 2.4.2016 21:47

Vzpomněla jsem si na Vás - teď v posledním Zahrádkáři (na duben) byla dvoustránka věnovaná pěstování zeleniny v nádobách na balkoně wink. Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 173.17 (?), 7.4.2016 17:20

Já pěstuji v desetilitrových kbelících vždy dvě tyčková cherry rajčata. Rostou a plodí v pohodě, ale jako na zahradě to není. Chce to více péče s přípravou substrátu a pravidelné hnojení nejlépe nějakým rozpustným hnojivem např. Kristalonem. 

                 Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 79.8 (?), 28.3.2016 22:03

Pod takto velké nádoby lze natáhnout jezírkovou fólii a jen je potřeba zajistit zvýšení jejích okrajů např. podložením latěk. Lze tak mít jednu obří "podmísku" pod větším počtem nádob. Pak můžete použít odtokové díry ve dně nádob a po vytvoření dostatečných kořenů lze zalévat do "podmisky". Cenově to vyjde mnohem lépe než jsou velké podmisky, u níž je stejně limit v rozměru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 130.241 (?), 28.3.2016 22:11

Anebo si udělat vodoznak - obdobně jako u samozavlažovacích truhlíků.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 110.136 (?), 29.3.2016 9:59

Oběma děkuji, oba nápady určitě zvážím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika