Poznáte druh dýně?



host - 231.162 (?) 
6.10.2014 20:50, zobrazeno: 9395x

Dobrý den, na trhu jsem ji koupil jako máslovou, ale máslová má jiný tvar i barvu... Dlouho byla zelená, nyní se tedy vybravuje do oranžova, ale je to spolu s bílým povlakem, který ale po omytí zmizíí... Tušíte co by to mohlo být za dýni?

Rostilna bujná, cca 15 plodů...

dýně
dýně
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 185.138 (?), 6.10.2014 23:42
Máslová má hruškový tvar, tohle může být ze sbíraných semínek prokřížené. Bílý povlak bude asi dýňové padlí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 231.162 (?), 6.10.2014 23:51

no právě, navíc má úplně jinou barvu, tady se barví do oranžova až po x měsících, kdy se už nijak nezvětšují...

dýňové padlí mě taky napadlo...

Při listování diskuzí jsem našel cuketodýni, to by mohla být...

ta varianta s křížencem je možná, ale zase kupováno od pětitele na trhu, nevím zda by tam frkal všechno co má tykvovité semeno...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kyprik - (49) - 111.217 (?), 13.10.2014 17:32

Dobrý den,

svým skromným odhadem bych řekl, že se jedná o výbornou tykev muškátovou francouzského šlechtění - odrůda "Sucrine du Berry", sám je pěstuji již dlouho, patří k mým nejoblíbenějším, jsou výborné k přípravě sladkých pokrmů. Zmiňuji se o ní již ve svých minulých příspěvcích. Při správném skladování vydrží několik měsíců a po rozříznutí bývá dužnina krásně oranžová, někdy až oranžovo červená. Co říkáte je to ona? S pozdravem MS.

tykev muškátová Sucrine du Berry
tykev muškátová Sucrine du Berry
tykev Sucrine du Berry - krásná uvnitř
tykev Sucrine du Berry - krásná uvnitř
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 114.253 (?), 13.10.2014 19:35

Máslové se říká i muškátová.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 184.133 (?), 15.10.2014 12:29

Je to botanicky tykev muškátová, to jméno máslová má podle toho jaká je po tepelné úpravě. Nejdříve to asi patřilo odrůdě Butternut. Všechny mají společné to, že jsou náročnější na teplo a semena mají v té ztlustlé části. Povrch je spíše jakoby voskový, než postižený padlím. Odrůda jak píše kyprik. Jedl jsem jí syrovou, upravenou ještě ne. Byla docela dobrá, trochu jako mrkev. Po tepelné úpravě by asi měla změknout na "máslovou" konzistenci. Je to tak pane kyprik či MS?  Ivan z okenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 231.162 (?), 15.10.2014 21:53

Podle obrázků i popisu je to ona... Děkuji Všem zejména Kyprik ovi... Uvnitř je krásně oranžová voňavá. Z jedné sazenice mám dýní na půl roku :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kyprik - (49) - 111.217 (?), 16.10.2014 16:58

Je to tak, jak píše pan ivan z okénka. Je to Cucurbita moschata (tedy tykev muškátová), odrůda Sucrine du Berry jak jsem již psal. K muškátovým tykvím patří i dost tykví typu Butternut (z angličtiny máslový oříšek), je tam několik nehybridních tykví jako např. stará americká odrůda Waltham Butternut, dále Sonca, Beja jakož i nově vyšlechtěné hybridní tykve F1 (např. Barbara F1,Butterboy F1,Hunter F1, Maxim F1, Pilgrim F1 a další - to jsem vybral pouze některé). Ano, některé muškátové tykve jsem také ochutnával za syrova a stejně jako u pana ivana z okénka mi také chuťově připomínají něco mezi mrkví a cukrovým melounem - jsou dobré i za syrova např. Muscade de Provence, právě Sucrine du Berry (patří k mým nejoblíbenějším). Odrůdy typu Butternut majé pro mě trochu bramborovou chuť, ale to může být jenom můj pocit, protože jinak jsou velmi oblíbené a dá se na ně najít spoustu receptů např. v americké kuchyni. S pozdravem M.S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika