Pestovanie mrkvy z vlastných semien



Stránky: 1,  2   
host - 144.174 (?) 
24.4.2015 23:30, zobrazeno: 6739x

Zdravím, som neskúsený v pestovaní - ešte nikdy som nič nevypestoval...

Chcel by som sa spýtať ako možno vypestovať zeleninu - napr. mrkvu, do stavu keď bude vydávať zdravé semiačka z ktorých možno pestovať ďalšie mrkvy... chcem vedieť ako to robia ostatné firmy, ktoré predávajú osivá.
Pokiaľ viem, mrkva je 2-ročná zelenina - 1. rok vydáva jedlý koreň, 2. rok semená:
Takže mám to chápať tak, že keď v apríli vysadím mrkvu zo zakúpených semiačok, na druhý rok v apríli mi mrkva z vňate bude vydávať zdravé semiačka z ktorých možno pestovať ďaľšie mrkvy? Neviem ako sa tie semiačka vyberejú z takej mrkvy, mrkvu v takom stave som ešte ani nevidel - vedeli by ste mi niekto popísať ako mám postupovať pri dosiahnutí tohto cieľa, a ako mám skladovať takéto semiačka na ďalší rok? Ďakujem za odpovede.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 24.4.2015 23:37

při ceně semínek mrkve se ta práce nezaplatí.

U cibule, to je jiná - tam je jednoduché na jaře sadit 2-3 narašené někde kde nepřekážejí, nebo na začátek řádku s výsevem. Výhoda vysévané cibule oproti té ze sazečky je lepší skladovatelnost a menší pracnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 24.4.2015 23:44

Když necháte mrkev přes zimu v zemi, druhý rok na jaře začne mrkev vyhánět do květu. Z kořenu vyrazí stvol do výšky nad půl metru, který postupně zdřevnatí a na něm vykvete velké množství kvítků, z nichž se do konce léta vyvinou a postupně dozrají semena. Květy se však snadno opylují s příbuznými rostlinami, např. s divokou mrkví a tak s velkou pravděpodobností nebudete mít ze semen původní druh mrkve. Já nepěstuji mrkev, ale kadeřavou petržel. Ta mi běžně zůstane v záhonu do druhého roku a z několika rostlin pak získám dostatek, spíš ale přebytek semen pro další rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 144.174 (?), 25.4.2015 11:25

Ďakujem za odpoveď. Tie semená sa majú brať ručne, alebo tú rastlinu stačí vytriasť?

A mohol by som vedieť ako v podobnom prípade postupovať s brokolicou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Dana22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (325) - 83.225 (?), 25.4.2015 11:56

Já květy u jiných rostlin ustřihnu, pokladu na papír a nechám uschnout, pak je lze snadno vydrolit. S mrkví zkušenost nemám, ale bude to obdobné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 232.74 (?), 25.4.2015 18:46

Uzrálá souplodí podobná kopru nebo petrželi se odstřihnou a nechají doschnout v nějaké nádobě. Časem začnou semínka vypadávat nebo se mohou vytřepat. Já jsem z vlastních semen vypěstoval poprvé jen menší část opravdové mrkve. Zbytek byl mrkvous a nějací nejedlí kříženci. V další generaci tam už skoro žádná jedlá mrkev nebyla, přestože semínka vypadala jako opravdová mrkev. Ještě jich pár mám. U naťové petržele to bylo mnohem lepší. Nedoporučuji opakovat, pokud nemáte nastudováno a zabezpečeno správné opylení. Zcela laicky mohu předpokládat i křížení s jedovatými mrkvovitými rostlinami v okolí, takže o to hůř se na podobné pokusy dívám dneska. Mrkev může přezimovat i venku, zejména když se přihrne. Zejména divoké formy přežívají lépe. Přezimování vybrané mrkve v bezmrazé místnosti je však z tohoto důvodu jistější. Pak stačí narašené mrkve znovu vysadit a čekat na "úrodu".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 25.4.2015 21:56

Zádná miříkovitá není jedovatá, ale mnohé obsahují silně alergizující látky.

Z vlasních semen se z miříkovitých v domácích podmínkách vysévá jen Kopr, Kmín, Koriandr a Bršlice.

K přezimování jakékoliv mrkve či miříkovité vezmete velký květník z pálené hlíny a přiklopíte jím místo, kde ponecháte mrkev v zemi. Pro karotku (sladší ale méně odolná mrazu) můžete při holomrazech pod -15°C obsypat květník zeminou, hranabkou, rašelinou nebo listím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 135.10 (?), 25.4.2015 22:08

Jen pro doplnění a upřesnění:

"Zádná miříkovitá není jedovatá..."

Co třeba bolehlav plamatý? Dále myslím, že sem patří rozpuk jízlivý a snad je jedovatá i halucha vodní... 

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 26.4.2015 11:31

njn máte pravdu. Je však otázkou jestli potomstvo mrkve bude mít za tatínka vámi vyjmenované druhy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 229.70 (?), 26.4.2015 13:09

Potomstvo mrkve rozhodně nebude mít za tatínky mnou jmenované (jedovaté) druhy, ani jiné druhy miříkovitých rostlin Za tatínky bude mít pouze samy sebe, případně sousední rostliny téžemrkve na záhonku/poli anebo se opylí pylem dalších odrůd mrkve anebo mrkve lesní (mrkvouse).

Rozhodně se neopylí ani třeba koprem, pastinákem, petrželí atd... bršlicí, bolševníkem, kerblíkem, kmínem, koriandrem ani čímkoli z dalších miříkovitých rostlin ať už pěstovaných, nebo planých.

(Ochranné vzdálenost semenářských porostů - v případě mrkve od jiných kvetoucích rostlin mrkve nebo mrkvouse - je podle stupně množení 100, 300, resp. 500 m).

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika