Pěstování melounů ze semínek z kupovaného melounu



drmit - (10) - 51.55 (?) 
24.3.2015 22:18, zobrazeno: 15114x

Dobrý den, chtěl bych se zeptat.

Přes léto jsme kupovali melouny a pecky jsme asi z 5 různých druhů melounů schovávali, dá se to poznat hlavně podle odlišné barvy a velikosti semínek. Takových různých druhů neznámích semínek jsem si ještě dnes nasadil hafo a právě bych chtěl vědět, jestli je dobré ty melouny z tohoto pěstovat. Jestli třeba nebude úroda nižší atd, prostě menší výnosnost, náchylnost na nemoci atd. Rozhodl jsem se to dnes ve větším právě proto, že mě právě už vylezly semíka co jsem před pár dny zasadil z kupovaných semínek a pár i jen tak z melounů, a ejhle, co se nestalo z kupovaných mě vylezlo tak maximálně 10 % a z melounu úplně všechny. Tak chtěl bych i tyto sazeničky z těch kupovaných melounů roubovat a nevím co z toho bude a jestli vůbec něco. A pozdním klíčením těch odrůd to taky není, protože co jsem pečlivě rozrýpal zeminu a hledal semínka, tak většinu jsem ani nenašel. A to tam byly přes 2 týdny.

Tak ldyžtak děkuji za lřípadné odpovědi. smiley

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 234.228 (?), 25.3.2015 9:40

Semena z kupovaných melounů byla čerstvá, proto klíčí rychle. Kupované osivo je často staré, třeba i přebalované, a o klíčivosti by se mohly vést dlouhé diskuze. Co vám vyroste ze semen z koupených plodů, toť otázka. Mohly a nemusely to být hybridy, záleží to spíše na štěstí, na co zrovna trefíte. Mě se před několika lety z koupeného melounu(dlouhá šiška), podařilo znovu takovou vypěstovat, nebyla sice tak velká, ale chuťově výborná, nelze se ale na nic spoléhat. Raději bych volila nákup semen, kde je jistota odrůdy. Pokud nejste omezen velikostí pozemku, pak můžete i zkoušet různé druhy, určitě nastane pravé zahradnické vzrušení a očekávání. I o tom to je.surprise V.L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
drmit - (10) - 51.55 (?), 25.3.2015 20:02

Asi jsem velký amatér, ale chtěl bych se zeptat. Jaký je prosím rozdíl mezi těma hybridními a nehybridními druhy melounů? 

Děkuji za odpověď 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 234.228 (?), 25.3.2015 21:12

Jen velmi zjednodušeně: hybrid je potomek dvou nebo více předem určených odrůd, nese v sobě souhrn jejich vlastností a zpravidla se vyznačuje tím lepším, co získá z jednotlivých odrůd. To se nazývá heterozní efekt generace F1. Pokud vysejeme semena hybridů, rozpadnou se jejich vlastnosti do různých poměrů a potomstvo je nesourodé, každý jedinec je jiný, více či méně podobný svým rodičům. U nehybridní odrůdy jsou vlastnosti všech jejich potomků stejné, ustálené. Když vysejeme tato semena, dostaneme zase tytéž jejich potomky. Trochu více zde bylo probráno u rajčat, vyhledejte starší příspěvky. V.L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?), 26.3.2015 0:18

Pokud by Vás téma dědičnosti a genetiky zajímalo hlouběji, tak výborně je to popsáno v knížce (spíše brožuře) Jan Nečásek: Genetika, nakl. Scientia, 1993. Je to úvod do genetiky pro gymnázia a je to bráno od základů, t.j. struktury DNA a je to vysvětleno tak, aby to pocholili i puberťáci na střední :-) Na konci je i pár stručných kapitol přímo o šlechtění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
drmit - (10) - 51.55 (?), 26.3.2015 15:31

děkuju za odpověď, tak snad to nejsou hybridy, ale nějaké velké, kvalitní, nané a hlavně sladké molounysmiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 138.131 (?), 26.3.2015 17:57

No zřejmě to hybridy byly-velkoproducenti je obyčejně pěstují, jsou výnosnější, ranější... a vy to budete mít ve skleníku?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
drmit - (10) - 51.55 (?), 26.3.2015 20:31

Jejda tak snad z toho aspoň něco bude když to naroubuju :-).. a chtěl bych to pěstovat venku, viz: Melounoviště 2015 tam jsem to celkem slušně rozepsal a popsal tak snad. To teda bude kombinace, meloun z hybridního semínka z kupovaného melounu naroubované na obyčejné dýni. laugh

Ale jako pojistku tu mám aspoň jednu vylezlou sazeničku crimsonu sweet, tak nevím jestli to rysknout s roubováním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 26.3.2015 20:35

...a to Vás živí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
drmit - (10) - 51.55 (?), 27.3.2015 14:34

Ne, jen jako hobby, abych věděl co všechno můžu dokázat vypěstovat na Valašsku a tak. Proč myslíte že by mě to mělo živit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika