Papriky - problém



Stránky: 1,  2   
Toníček - (3) - 171.253 (?) 
7.8.2015 15:16, zobrazeno: 9013x

Dobrý den. Chci se jako amatér dotázat znalých a zkušenějších než jsem já na důvod těchto flíčků na paprikách. Je to nedostatek vápníku v půdě jak si myslím nebo něco jiného? Díky.



Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 103.2 (?), 7.8.2015 17:18

ano, deficit Ca to je..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 171.253 (?), 8.8.2015 13:32

Takže koupit vápenec a po sezóně "generálka" celého záhonu. Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 8.8.2015 16:19

S tím vápencem to není tak jednoduché. Deficit Ca neznamená, že v půdě je nedostatek vápníku, ale to že kořeny rostliny nejsou schopny přijmout dostatek vápníku. Příčinou může být nadbytek dusíku (přehnojení), buď velmi vysoké nebo velmi nízké pH, nedostatek zálivkové vody, vápník v půdě vázaný v nerozpustné formě, atd. Proto se doporučuje postřik na list, ale tento se většinou provádí pozdě, až je plno plodů poškozených (aplikovat u náchylných odrůd preventivní postřik?). Je pravdou, že plody na druhém vijanu už tak tímto postižením většinou netrpí, ať se stříkal vápník na list nebo ne (rostlina je již silnější a dokáže přijmout pro plody z půdy dostatek vápníku).

                     Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 27.65 (?), 8.8.2015 15:12

na tej druhej fotke to vyzerá ako vyžraté od slimákov. Ja mám takmer každú papriku takto znehodnotenú od španielských slizákovangry...najskôr mi žrali sadenice a teraz aj plody!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 8.8.2015 15:32

Jak své rostliny proti těmto zplozencům pekladevil chráníte? S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 27.65 (?), 9.8.2015 1:21

To ste vystihli pán S.P.,Ch., slizáci patria medzi najhorších škodcov vôbec... zožerú všetky najvzácnejšie plodiny, no že by po nich zostal pekne "vykosený" trávnik od púpavy a iných dobrôt, to nie...

Papriky som vysadil tento rok po dlhšej dobe (vtedy s nimi problém nebol), tak som nemal vôbec predstavu, že aj tieto budú žrať. Po nejakých dažďoch na jar sa zrazu vyrojili a zožrali skoro všetky listy na niektorých sadeniciach. Všeobecne na ochranu pred nimi používam rôzne plastové tégliky, nesypem nejaký sajrajt, ktorý zostáva v hline, tak som musel dodatočne pracne každú vzrastnú rastlinu ohradiť téglikom. Väčšinou to pomohlo. Ale teraz po narastaní plodov som si všimol ich výhryzky na plodoch, tak to ma už fakt dostalo, že ešte aj nezrelé papriky im chutia. Rastliny v skleníku majú už takmer meter, takže je možné, že sa na ne dostali po listoch, ktoré sa dotýkajú polykarbonátu. Momentálne sú na ústupe vďaka trópom, ale keď zaprší...frown

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mikimajky - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 166.77 (?), 8.8.2015 15:33

Ani podľa mňa to nie je jednoznačné. Na prvaj foto zrejme vápnik, aj keď listy vyzerajú zelené. Na druhej foto by som sa priklonil k slimákom. (a možno aj na prvej).

Inak mne pomohol v celej záhrade Ferramol. Kúpil som kilové balenie a zrejme budem musieť kúpiť ďalšie (občas už zhliadnem nejakého slizniaka).Zatial bez viditelných škôd, tak čakám.  Ale celú sezónu som mal od nich pokoj. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 216.228 (?), 9.8.2015 11:02

Podle mě to jsou na obou fotografiích slimáci, jenom na té první už to zaschlo a zhnědlo. Mám s tím bohaté zkušenosti, bohužel, a plody (i nezralé, velmi mladé)  jim chutnají víc než listy. Vylezou klidně po stonku do jakékoliv výšky. Wuxalem se nic nezkazí, ale zkusila bych hlavně Ferramol, případně noční kontrolu s baterkou.

A mmch, ty okurkové listy v pozadí vypadají na svilušku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Toníček - (3) - 171.253 (?), 9.8.2015 14:19

Abych upřesnil, první fotka je pařeník u mého známého, uvedené skrvny jsou pouze na několika plodech, většina ostatních je zdravá, říká že žádného slimáka tam neviděl.

Ta druhá paprika je z mého venkovního záhonku. Tam je to co se týče slimáků možné, byť tohle je spíše výjimečný kus ale nejspíš nejsou na vině jen oni, ale je fakt že letos se u mě až na výjimky žádným paprikám moc nedaří. Rostliny moc nerostou, spíše vůbec, spodní listy žloutnou a ty plody, pokud na některých rostlinách vůbec jsou, jsou strašně malé. Tento záhonek používám teprve druhým rokem, předtím tam byly x let tůje takže není vyloučeno že ta půda bude ještě trochu kyselá, zajímavé je pouze to že rajčatům které mám hned vedle to nevadí. Daleko líp se mi co se týče paprik daří s kozími rohy které jsem si dal do truhlíků na okno namísto muškátů, rostliny krásně velké že už pomalu nevidím z okna a papričky krásné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika