Panelakove rajce



host - 86.146 (?) 
15.2.2015 20:48, zobrazeno: 5601x

Ahoj :) tento rok planujeme vysadit rajciny na balkon, spolu s osvedcenou kerickovou Vilmou, aj nejake ine odrody. No minuly rok niektore rajciny v mensich nadobach vypadali ze maju nedostatok zivin a to aj napriek pravidelnemu pridavaniu hnojiva :(. Tak som si pozrela nejake hnojiva na internete co by mali aj davkovanie. Kravský hnoj granulovaný HOŠTICE 3 kg -  toto hnojivo ma uvedene davkovanie 200-300g na jeden 50cm truhlik, ale nie je to trochu moc? Nerada by som to prehnala, no chcem aby moje rajciny mali tu naj naj starostlivost :). Dakujem za rady.

Zuzka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 174.206 (?), 15.2.2015 23:04

Dobrý den.Ještě lepší než granulovaný hnůj je použití přírodního hnojiva lignohumát.Stojí sto korun a je výbornej už při samotném setí semen.Zajistí u rajčat obrovskej kořenovej bal a chrání rostlinu i před nemocemi a třeba bramborovou plísní.Lignohumát použiváte i dál jako zálivku nebo rosení.Před samotnou setbou je dobre semena na 2-4 hodiny v roztoku máčet.Prodlouží se i sklizeň rajčátek.Používám ho už 3rokem i na papriky, okurky hadovky, salátovky,salat i kedluby.Moje žena ho s úspěchem používa i na pokojové rostliny.Mrkněte na receptář prima nápadu a tam se dozvíte víc.tak hodně štěstí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 79.152 (?), 17.2.2015 22:40

Lignohumátu sa robí veľká reklama, no prax ukázala, že nie všetko, čo sa blyští, musí byť zlato... Lignohumát sa mi jednoznačne osvedčil napr. pri namáčaní semien pred naklíčením. Na následnú zálievku iba občas, najlepšie v kombinácii s niečím iným - mojim rastlinkám sa dlhodobejšie pôsobenie roztoku samotného lignohumátu vo vode, v koncentrácii skôr bližšie k hornej hranici odporúčanej dávky, očividne nepáčilo, čo je možno dané aj jeho typickým nízkym pH... A keď som ho pokusne použil do hydroponického roztoku, po cca 7 dňoch som ho musel nútene vymeniť, nakoľko rastlinky začali viditeľne stagnovať alebo dokonca nepríjemne chradnúť... Ako jedna zo súčastí takzv. kompost tea spolu so žihľavou, brezovým lístím a ďalšími bylinkami bol ale po dôkladnom nariedení OK... Z hľadiska prevencie proti chorobám a na zvýšenie imunity samotných rastlín sa mi ale oveľa lepšie osvedčili prípravky na báze morských rias (rôzne "algi..." a "alga..."), kde sa už humínové kyseliny obvykle v istej podobe vyskytujú...

Čo sa týka otázky pani Zuzky, tak nie je 50 cm truhlík ako 50 cm truhlík. Lebo ten môže mať objem napr. 10 l zeminy, no i 50 l zeminy (podľa konkrétnej šírky a hĺbky. Podľa mojich vedomostí spomínaný výrobca u svojich granulovaných hnojív obvykle odporúča cca 1 polievkovú lyžicu granulovaného hnojiva na 1 koreň alebo pri kvetinách cca 4 polievkové lyžice na celý kvetinový truhlík. Zarábanie granulovaného hnojiva do zálievkovej formy je ale dosť prácne, lepšie sa preto na balkóne uplatnia rovnaké hnojivá v tekutej fome (napr. i od toho istého výrobcu). Mne osobne sa však na takéto účely oveľa lepšie osvedčili granulované alebo tekuté slepačince, než kravský hnoj. Ak už ale bol kúpený práve ten kravský hnoj, treba prednostne využiť ten... Prípadné prehnojenie u rajčín až takú veľkú škodu nenarobí, nakoľko tieto sú na živiny dosť náročné, a neraz sa pestujú i priamo na komposte alebo na hnojisku, no treba mať na pamäti, že si tým môžeme zbytočne zvýšiť i množstvo dusičnanov v rajčinách a rastlinky a ich plody môžu byť potom viac náchylné na rôzne hubové choroby a odhnívanie plodov...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 86.146 (?), 18.2.2015 21:43

Dakujem za odpovede :). To hnojivo este kupene nie je a vyberala som ho len pre to, ze sa mi zdalo najvyrovnanejsie v pomere N-P-K. Niekde som citala ze rajciny nepotrebuju prehnane mnozstvo dusiku, lebo potom namiesto plodov budu skor listy. Granulovane som vybrala prave pre to, aby sa mohlo pridat piarmo do substratu, resp. potom dosypat na vrch alebo zapravit po stranach nadoby, kedze pri tekutych sa velmi nevyznam v ich pouzivani. Raz ked som kupila tekute, mi predavac povedal, ze treba davat podla toho, kolko vody rastlina potrebuje. No v lete obzvlast krickove rajciny v mensich nadobach potrebuju velke mnozstvo vody a osobne si neviem predstavit, ze by som tam v odporucanom pomere davala aj tolko hnojiva (ten pomer samozrejme nebol 1:1, bol iny, len uz neviem aky :). A tiez je pouzivanie granulovaneho trosku jednoduchsie.

Mozno zbytocne spekulujem :) ale ked su rastlinky v kvetinaci tak tych zivin asi nemaju dost a ako ste uz spominali, nerada by som to prehnala s tymi dusicnanmi v zelenine, kedze mat vlastnu zdravu zeleninu je pre mna jedna z velkych motivacii :).

Zuzka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 79.152 (?), 20.2.2015 16:25

Ibaže potrebu množstva dusíka, resp. živín nemožno pokladať počas života rastliniek za konštantnú. A to i preto, že kým pri klíčení postačuje i substrát s minimom živín alebo dokonca úplne bez (viďte napr. minerálna vlna, naklíčovacie grodan kocky), tak po prepikírovaní je potreba dusíka a živín pre prednostne intenzívny rast a tvorbu listov značne vysoká (čomu by potom mal zodpovedať i tzv. štartovací typ hnojiva, napr. obľúbený Kristalon Start má pomer NPK 19:6:20). Avšak ešte pred nasadením kvetov je dobré prejsť na hnojivo s nižším obsahom dusíka a s vyšším obsahom fosforu (pomer P v NPK cca 7 až 15), ktorý ich tvorbu spolu s bórom a pod. stimuluje. Pre správnu tvorbu plodov a ich vyzrievanie je zasa nevyhnutný zvýšený prísun draslíka a vápnika (K v NPK cca 20 až 30). Čo sa ale týka fabrických granulovaných alebo tekutých hnojív, tak ich tepelná úprava počas spracovania má za následok, že v nich zostáva dusíka len málo (napr. kravský hnoj má NPK 4:2,5:2,3, slepačince NPK 7:13:2, ovčí hnoj 2.5:1,5:7,0, tekuté slepačince 5:10:5). No bohužiaľ, je v nich i príliš málo draslíka. Aj z tohoto dôvodu dávam preto prednosť hnojeniu slepačincami a draslík a ďalšie látky sa im snažím dodať dodatočne rastlinnými výluhmi pri ich ob-týždennom alternovaní...  Pre niekoho je to ale takto dosť komplikované, a tak nečudo, že potom mnohí pestovatelia dávajú radšej prednosť osvedčeným komplexnejším hnojivám (napr. Kristalon plod s NPK 15:5:30)... Čo sa týka tekutých hnojív, nedávam ich do každej zálievky, nakoľko rajčiny zalievam neraz i denne, a tak by ich rastlinky nestíhali spracovať, resp. by hrozilo ich prehnojenie. Podľa mňa ich aplikácia raz za 2 týždne bohato stačí...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika