Olejnatá dýně - semena



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 133.163 (?)
23.10.2014 14:39

Jádra se praží i s obalem a až poté se louskají. Za syrova bych to nejedl, na to louskání my tu na jihu už máme "vypěstovaný" technologický postup. Těm největším mazákům na to stačí jedna ruka a kapsa plná jader.cheeky

Naložená jádra v soli dám před pražením do většího ceďáku na nějakou tu hodinu odkapat, v létě se to klidně může šupnout ven aby to obeschlo. Pražení pak trvá o poznání méně. Máme horkovzdušnou troubu, která zvládne pět plechů s jádry. Ze začátku dám troubu na 125-150° aby jádra obeschla a v okamžiku kdy už se odpaří voda a začínají se lehce lehoulince vybarvovat, tak stáhnu termostat na asi 80°a dosušuji do finále. Jádra po vybrání z dýně už nikdy neoplachuji, chybí jim pak ten "drsný" slaný povlak, přebytečná voda se naváže i na sůl a v ceďáku odkape. Při pražení je potřeba jádra neustále kontrolovat a na plechu promíchávat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 225.9 (?), 17.10.2014 21:30, zobrazeno: 15228x

Dobrý den, máte někdo prosím zkušenosti se sklizní semínek z olejné dýně?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.228 (?), 18.10.2014 14:04

Jaké zkušenosti máte na mysli? Prostě se řádně vyzrálá tykev olejná utrhne, rozsekne nebo siláci ji rozříznou a semena se vyberou. Rozloží se na vzduchu a nechají oschnout. Konzumují se buď hned čerstvá, nebo po usušení, pak jsou tvrdší. V.L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 243.162 (?), 18.10.2014 19:19

Moje zkušenost: špatně jsem semínka usušila, a celá předloňská sklizeň mi zplesnivěla. Jezibaba9.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 64.46 (?), 18.10.2014 19:36

My semena vybereme a dame do kyble s vodou, kde je propereme. Lehceji se vybiraji a jsou prakticky cista. pak jeste jednou a pak rozprostrit na tenkou vrstvou a casto s nimi hybat, aby dobre uschla a neslepila se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 18.10.2014 20:33

Vybraná semena se mohou nasolit a bez oplachování se upraží, je to zdravá pochoutka, ovšem rychle ubývající. Upražená neosolená (nebo jen lehounce) najdou uplatnění např v okurkovém salátě, různých polévkách, v pečivu. Pro mne je to pochutina No.1.

Nejlepší je ty bezslupkové smíchat s klasickými a upražit. Klasická "jádra" z dyní se nechávají den-dva naložené v soli (0,5-1kg na 10 l) a následně se praží. Tahle pochutina se prodává tady na jihu za 45-50 kč za litr (syrové), pražené 75-110 Kč za litr. Někdo přidává k soli ještě česnek, papriku nebo jiné koření. Uchovat se dají tak, že se horká dají do omniovek a zavíčkují. U mě vydrží těch 10 litrů jáder asi tak týden, pistácie nebo brambůrky se s nimi nemohou rovnat. Letos máme na svědomí již asi 40 litrů jáder a je to celkem nedostatkové zboží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jz77f - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (77) - 35.136 (?), 22.10.2014 19:37

Asi je opravdu nejlepší semena upražit. Já jsem je sušil v sušičce ovoce celý den, propálil jsem spoustu elektřiny a stejně byla gumová.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?), 23.10.2014 13:23

Alee klasicke dyne syrove jsou v takovem obalu. Vy je vyloupavate? Nebo proste nalozite a oprazite? Zajima me, jak se to konzumuje za syrova... Nerada totiz prazim,, ppookud nemusim. Dekuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?), 23.10.2014 13:24

Pokud je prazite, tak deelate to hned nebo prvne ttrrosku ususite?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 133.163 (?), 23.10.2014 14:39

Jádra se praží i s obalem a až poté se louskají. Za syrova bych to nejedl, na to louskání my tu na jihu už máme "vypěstovaný" technologický postup. Těm největším mazákům na to stačí jedna ruka a kapsa plná jader.cheeky

Naložená jádra v soli dám před pražením do většího ceďáku na nějakou tu hodinu odkapat, v létě se to klidně může šupnout ven aby to obeschlo. Pražení pak trvá o poznání méně. Máme horkovzdušnou troubu, která zvládne pět plechů s jádry. Ze začátku dám troubu na 125-150° aby jádra obeschla a v okamžiku kdy už se odpaří voda a začínají se lehce lehoulince vybarvovat, tak stáhnu termostat na asi 80°a dosušuji do finále. Jádra po vybrání z dýně už nikdy neoplachuji, chybí jim pak ten "drsný" slaný povlak, přebytečná voda se naváže i na sůl a v ceďáku odkape. Při pražení je potřeba jádra neustále kontrolovat a na plechu promíchávat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 178.38 (?), 23.10.2014 19:38

Klasické ano, ty jsou v obalu. Tady byl dotaz na tykev olejnou a to jsou semena bez obalu právě. Jen vyberete s tykví, properete, usušíte a jíte. A nebo opražíte osolíte... a jítewink Já je mám ráda i nepražená, je to i zdravější, tak se držím nepražit a jím je tak. Objevili jsme že existujou, až když děda začal trpět na prostatuwink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika