Nepravidelné hadovky



pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 180.131 (?) 
7.8.2015 21:44, zobrazeno: 10619x

Ve skleníku mám 2 druhy okurek - kratší salátovky, které jsou perfektní, a delší hadovky, které jsou sice v dobrém stavu, ale všechny plody vypadají tak, že na spodním konci jsou široké a zbylé 2/3 plodu směrem ke stopce jsou úzké. Čím to může být způsobeno?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
mikimajky - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 166.77 (?), 8.8.2015 10:10

TAk ma napadá či to nemôže byť teraz tými vysokými teplotami. Aj kvetov sa menej tvorí. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 180.131 (?), 8.8.2015 21:56

V jednom z příspěvků někdo píše, že baňaté konce hadovek jsou způsobeny opilení hmyzem a tvorbou semen. Nicméně netuším, jak bych v tomto počasí tomuto mohl zabránit - skleník musím otevřený trvale, navíc tam mám papriky, rajčata a další, takže opilovače potřebuji. Pokud je to tento důvod - jak to řešíte vy, co pěstujete hadovky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mikimajky - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 166.77 (?), 8.8.2015 22:01

Mám tam aj hadovky a sú cca 60-80 cm dlhé. Bez deformácií. Al elejem tam stovky litrov vody a "hnojím" svojim kompostom. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 180.131 (?), 9.8.2015 1:07

Tak už jsem se dopátral příčiny:

patvary hadovek ve skleníku
Pěstuji ve skleníku na síti v prostřední řadě hadovky a po boku nakládačky. První tvary hadovek jsou pěkné, ale asi po 14ti dnech se utvoří malý ovál či koule a pak velice tence ros-te zbytek okurky. Tlustý tvar mi přijde vodnatější. Prosím o radu, proč se tak stává. Okurky pěstuji na stejném místě už déle. Na příští rok mám zakoupena semena VISTA F1.Loňskou sadbu si nepamatuji. Předem děkuji za radu.

Odpověď na dotaz:
Váš problém s tvorbou deformovaných plodů okurek hadovek má zcela evidentní důvod. Na počátku musím vysvětlit pojem, a to PARTENOKARPIE. Jde o schopnost nasadit plody bez opylení a oplození. Partenokarpické odrůdy kvetou jen samičími květy a netvoří vůbec pyl – ani ho nepotřebují. Naopak nepartenokarpické odrůdy potřebují ke zdárnému nasazení plodů opylení. Jinak mladé plody zastavují vývoj, žloutnou a zasychají. Vlastnost partenokarpie se využívá u okurek hadovek. Má velký význam pro pěstování v době, kdy nejsou opylovači, zejména v zimním období, v časném jaru, pozdějším podzimu a v uzavřených prostorách. Naopak naprostá většina odrůd polního typu je nepartenokarpická. Tolik na vysvětlení příčiny a nyní na závěr radu, co se dá s tímto problémem udělat: 1.Nepěstovat ve sklenících vedle sebe nevhodné typy, tedy mít ve skleníku pouze hadovky a nakladačky venku. 2.Zvolit k partenokarpické hadovce i partenokarpickou nakladačku, z našeho sortimentu např. ELISABET F1, respektive k nakladačkám nepartenokarpickou salátovku, např. LILI F1 nebo CHEER F1 3.Místo dlouhých hadovek, jako je VISTA, pěstovat tzv. minisalátovky, tj. krátké hadovky, jako je MINISPRINT. Jsou dlouhé jen 12-16 cm a deformace se u nich tolik neprojeví.

Takže teď už to napravit nepůjde... můžu snad jen zkusit nějak zastřihnout nasazené květy, aby nedocházelo k opylení...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika