Nejlepší uchovávání semen?



host - 12.4 (?) 
8.4.2014 14:25, zobrazeno: 3849x

Jaké máte tipy na nejšetrnější uchovávání semen, aby jim co nejdéle vydržela klíčivost? Poraďte, prosím! Bojím se, abych svá semínka nesprávným uložením předčasně nezničila :-/ 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Marik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (84) - 228.62 (?), 8.4.2014 19:29

Zdravím,

semena se skladují v suchu a chladu. zejména chlad je pro udržení klíčivosti nejdůležitější, tudíž ideální je suchá chladná místnost, lze i v lednici, případně můžete použít i mrazák, ale semena musí být dobře vysušená, pak jejich klíčivost vydrží i desítky let.

M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 12.4 (?), 8.4.2014 21:53

Děkuji za reakci :-). Měla jsem je ve skříni na chodbě v igelitovém sáčku, teď jsem je dala do těsnícího plastového boxu a šupla do ledničky. Myslíte, že se neudusí? Právě, nakoupila jsem si různých rajčátek, tak aby mi vydržela ;-)...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (84) - 129.154 (?), 9.4.2014 22:49

Nedávno jsem se na jednom kurzu tázal na stejnou věc. Používám totiž na semena papírové sáčky, protože jsem se obával, že by se mohly v "zipáčích" poškodit. Ale bylo mi odpovězeno, že by to nemělo vadit. Pokud jsou semena dobře vysušená, a nedostanou se do kontaktu s vlhkem, což přes "zipáky" nejde, tak budou v pořádku:-) 

Já osobně jsem zatím lednici nevyzkoušel, semena jsme skladoval přes zimu v dřevěné chatce na zahradě, kde samozřejmě občas mrzlo. Myslím si, že skladování v mrazáku či v lednici má smysl, pokud nehodláme semena vysévat ihned následující rok po sběru, což nebyl můj případ:-)

Přeji Vám ať semena dobře vyklíčí,

M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 12.4 (?), 12.4.2014 0:03

Díky, Mariku :-)! Tak semínka jsou už asi měsíc v lednici, kde také zůstanou a uvidíme, jaká bude v dalších sezónách klíčivost, neboť to bude trvat několik let, než je všechna vyseju ;-)... Přeji hodně radosti ze zahrádky :-)! R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika