Nejchutnější rajčata



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 133.163 (?)
24.11.2011 13:46

Pár ukázek pro nadcházející pečící a sušící sezonu.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
               
host - 5.149 (?), 15.11.2011 22:18

Měl bych také zájem o nějakou rannou odrůdu typu San Marzano.Ale jsem skeptický. Myslím si, že nikdo nemá zájem (nedá peníze na to), aby se vyšlechtila nějaká ranná odrůda tohoto typu pro Česko a obdobné podmínky. Cituji z literatury (1968): zahraniční odrůdy z teplejších podmínek jsou u nás vesměs pozdní- platí to i dnes. Již názvy odrůd signalizují, že se jedná o odrůdy z Italie. Pro zajímavost bych uvedl, že jsem na jednom polském webu našel francouzskou odrůdu Cornabel, u které je uvedeno bardzo wczesna (pěstování ve vytápěných a nevytápěných foliovnících).

           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 155.12 (?), 15.11.2011 22:43

Caspar F1 (Kaspar) je možná ta raná odrůda kterou hledáte. Já osobně mám odrůd podobného tvaru minimálně deset. San Marzano jsem sadil vloni ale vzhledem ke špatnému počasí dopadlo velmi bledě a měl jsem pochybnost zda vůbec dozraje. Naopak u odrůd dovezených z Ruska jsem volil rané nebo polorané. U typu San Marzano 3 se uvádí sklizeň 7-8 měsíc, doba od výsadby do uzrání 120 dnů, chce to včasnější výsev.

Caspar F1
Caspar F1

Několik odrůd na sušení, některé z nich byly doslova duté (bez šťávy)
Několik odrůd na sušení, některé z nich byly doslova duté (bez šťávy)

Percevidnyj - poloraná odrůda
Percevidnyj - poloraná odrůda
Damskie Palčiky - raná odrůda
Damskie Palčiky - raná odrůda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 174.38 (?), 24.11.2011 11:09

Pane Mirku, jak se jmenuje to žluté rajče, které je na obrázku u Kaspara? Dík, Vlasta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 133.163 (?), 24.11.2011 12:51

Měl by to být  "Žlutý Gigant", na přiložené fotce vlevo nahoře.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 133.163 (?), 24.11.2011 13:46

Pár ukázek pro nadcházející pečící a sušící sezonu.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 5.149 (?), 24.11.2011 15:53

Pokud budete ochoten odpovědět tak by mě zajímalo které jste již pěstoval venku a jak je hodnotíte zejména z hlediska velikosti plodů a úrody. Je to jen teoretická otázka, protože co a jak budu zkoušet v roce 2012 mám již rozhodnuto.Ale možná si v budoucnu založím nějaký účet a v roce 2013 bych něco z těch ruských rajčat odzkoušel.

           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 24.11.2011 17:26

Je to debata na delší dobu ale nebráním se jí, teď v zimě na ni bude času dost. Odrůd je hodně ale já bych výše zobrazené rozdělil asi na tři základní, typ San Marzano (tzn. duté s malým množstvím šťávy a velikostí asi 8-10, Kaspar F1), "paprikové" o stejné velikosti ale šťavnaté (Damskie palčiky) a na typ Roma (soudkové o velikosti asi 5-6 cm, Čelnok). Tyto tři odrůdy mám odzkoušeny a spokojenost je velká, zvláště s Kasparem. Všechny pěstuji venku a úrodnost u keříčkovýh odrůd je velmi uspokojivá (já částečně vylamuji i keříčkové). Nevím na kolik se jedná o ruské odrůdy (odhaduji to tak 50/50), i vyobrazení na přebalech mnohdy klame. Např. Zemljak je Roma jak vyšitá, včetně struktury plodu a chuti, přitom na přebalu vypadá jinak než ve skutečnosti, možná záleží i na opylení.



keříčkový Kaspar pěstovaný v kýblu.
keříčkový Kaspar pěstovaný v kýblu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 5.149 (?), 24.11.2011 21:08

Zatím díky

           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 70.100 (?), 16.11.2011 8:23

To je přece nesmysl. Nelze mít ranné rajče které dozrává podně i v Itálii,  v našich podmínkách.  Takto příroda prostě nefunguje. Nemůžete mít zkoncentované všechny dobré vlastnosti najednou. Vždy se nějaká vlastnost "vymkne" a výslený produkt deklasuje. Proto ta vyjímečnost některých odrůd, u nichž se podařilo dosáhnout optima vlastností. Je složité je pak překonat. Takže San Marzano prostě bude jen jedno, závislé na teplotě, světle a půdě a žádná ranná odrůda jej nedostihne, natož překoná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.254 (?), 16.11.2011 9:14

Pro sběratele odrůd je možná taky zajímavá švédská stránka tomatsidan.se. Já si zajedu počátkem května do Frauenkirchenu a zase si pár odrůd přivezu. Loni se mi osvědčila Amana Orange a Barbaniaka, stará madarská odrůda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika