Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma
Držáky nářadí
Jednoduché držáky pro snadné uskladnění zahradního nářadí atp.

Plodová zelenina > Nejchutnější rajčata

Pokojové rostliny, orchideje, masožravé rostliny, kaktusy a sukulenty, palmy, choroby a škůdci, půdy a hnojiva
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Jó bulharské rajčátka to je přímo pojem. Pěs..., host, 16.6.2014
Utrhnout nezralý plod...., Mirek , 16.5.2014
Co znamená "podtrhnout" rajčata?..., Dana22, 16.5.2014
Já jsem se po pokusech se v ším možným (namá..., Aleš , 16.4.2014
Já jsem letos koupila Stupické polní, pak ně..., host, 16.4.2014

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.82.2 (?)
23.3.2010 14:31, počet návštěv: 335929
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Možná je už trochu pozdě, ale ještě se to dá stihnout i letos - proto mě napadlo se zeptat jaká odrůda rajčat vám nejvíc chutná. My jsme léta pěstovali Stupické rané, ale poslední tři roky jsme přešli na Bonset F1, který je chuťově stejný nebo lepší a vitálnější v našich trochu okrajových podmínkách. Zkoušel jsem dále Toro, Tornado a Start hybridy, které mě už tolik nenadchly, i když vysloveně špatné nebyly (ve srovnání s obchoďákem je každé vlastní rajče lahůdka :))

Připojit reakci   

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.155.121 (?)
23.3.2010 14:46
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Pokud budete rajčata sázet ven a ne do skleníku, tak je na výsev ještě pár dnů čas, vlastně ještě skoro dva měsíce potrvá, než půjdou ven. Já je vysévám 25. března. Vloni mně chutnalo Bejbino i Torino.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.85.123 (?)
19.6.2010 0:24

Dobrý večer, jsem z Ostravy.Termín výsadby je závislý na tom, kdy je chete sklízet..Vegetační doba je od 84dnů-velmi rané až po 100dní a více-pozdní.

Odrůdu Start S F1jsem jsem vysazoval už koncem ledna, postupně jsem je přesazoval, ven jsem je sázel ve2.polovině května a první plody jsem sklízel koncem června, pak byla prodleva, kvůli špatnému počasí(chladno a málo slunce.Je pravda, že tak brzo je to trochu pracné, ale to jsem uvedl, ať si každý spočte, kdy začne sklízet.Ostrava není jižní Morava.Dokonce jsem měl odrůdu-pozdní, u níž bylo napsáno: V případě dlouhodobého špatného počasí nemusí dozrát.Co se týče chutí-ty máme každý jiné.Za těch skoro 40 let jsem se setkal s velice protichůdnými názory.Dnes je výběr veliký-jednoznačně však platí-pro děti malé plody.Přeji Vám v pěstování mnoho úspěchů.

Jarda

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Bretislav S (38) - xxx.xxx.197.113 (?)
31.7.2011 21:47
Lidi co to znamená to F1? Nikde to nemůžu najít, tuším že to bude něco s tím jak to bylo šlechtěno nebo jak to našlechtili, ale stejně chci ověřené vysvětlení. Jen tak mimochodem (nejsem rajčatofil) letos jsem nasadil Tornádo F1, pěkně rostou, ale v takovém to počasí se jim moc nechce červenat :-(
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Miloš Vysloužil (10554) - xxx.xxx.65.50 (?)
31.7.2011 23:14

F1 - první filiální generace. Tedy jde o hybrid, křížence dvou rodičovských odrůd.  Pro praxi to m.j. znamená, že nelze použít jejich semena pro další pěstování dané odrůdy, neboť F2 nemusí mít stejné vlastnosti.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Bretislav S (38) - xxx.xxx.197.113 (?)
31.7.2011 23:36
Ahá, ted už tomu rozumím, děkuju :)
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.252.60 (?)
5.1.2012 10:16

indecision Slovo "NELZE" použít je přinejmenším zavádějící... další generace tedy F2 sice nemusí mít stejně dobré vlastnosti (výnos, chuť...) ALE také může! je to tedy sázka do loterie... tzv 50/50.V každém případě je lepší než být zklamán nekv. úrodou sáhnout raději po osvědčeném kultivaru či již zmíněném hybridu F1.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.255.44 (?)
16.7.2013 18:06

Mas jenom castecne pravdu. Z druhe generace uz nemusi byt vsecky rostliny stejne. Ale kdyz si budes kazdym rokem selektovat nejlepsi z nejlepsich, tak po nekolika rokach ziskas odrudu. V knihach je psany, ze po 5 rokach, z moji zkusenosti to je po 7 rokach. Behem tech roku se vyvazi geneticky kod v rostline a ten se uz dal nemeni. Tedy prizpusobovani podminkam se porad kazda rostlina meni. Ale to uz tady neni podstatne.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Mirek (5449) - xxx.xxx.242.167 (?)
16.7.2013 18:16

Tomatoberry Garden - má nejchutnější odrůda, to není rajče to je umělecké dílo, v originále i v první generaci kopie.

Obrázky:
Original
Original
Kopie - nádherná červená barva je na fotce polačena díky slunci.
Kopie - nádherná červená barva je na fotce polačena díky slunci.
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.187.162 (?)
15.7.2012 15:44

Start F 1 a Pedro jsou pro nás ta nej rajčata se zaručenou úrodou...

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

15.7.2012 16:05

Pozdní a tvrdé Pedro jsem měl asi jen dvě sezony, to je odrůda kterou považuji za "supermarketovou".

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

honzel (40) - xxx.xxx.73.130 (?)
23.3.2010 19:50

U nás vede koktejlové a třešňové. Podle mě mají v sobě něco jako kořeněnou chuť.Pokud současně s těmito rostlinami mám vysázené i ostatní (všechny možné) odrůdy velkých, stanou se ty velké předmětem zájmu, až když jsou ty malé snědené, a to s podstatně s menším nadšením. To je ale hodně subjektivní téma, u nás možná vítězí spíše neklasická chuť oproti té, jak jsou většinou všichni zvyklí, že rajčata chutnají.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.33.17 (?)
25.3.2010 12:49

No vyskusal som uz viacero odrod a nachtutnejsia sa mi zatial javi Ambors F1

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Martin (883) - xxx.xxx.92.44 (?)
25.3.2010 18:06

U nás vedou Tornáda a koktejlové Bejbina. Asi nejlépe to ale ohodnotil diskutující nademnou - vše je lepší, než z obchodu...
Martin

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Mirek (5449) - xxx.xxx.155.12 (?)
25.3.2010 18:39
1. Bejbino 2. Ildi 3. Cherrola
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.7.23 (?)
28.3.2010 23:01

Dobrý večer! Odrody mám rôzne/hybridy/,ale chcem sa spýtať, či môžem očakávať úrodu zo semien, ktoré boli z rajčiny na dovolenke z Grécka.Sú prepikírované, pekné,ale... nemá niekto s tým skúsenosť? Dík!

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.155.12 (?)
1.4.2010 12:04
Ze semen řeckých paprik koupených v lídlovi mi to nenaklíčilo. Vybraná semena z loňského rajčete (Barbados) naklíčila a rostliny již kvetou. Vyzkoušíme - uvidíme. Mirek
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Karlíček (17) - xxx.xxx.64.242 (?)
12.4.2010 11:02

vybírat semena bezchuťových polystýrénových rajčat z marketů??Brrr

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Karlíček (17) - xxx.xxx.64.242 (?)
12.4.2010 11:04

bezkonkurenčně Bejbino...

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

zanpets (365) - xxx.xxx.39.231 (?)
12.4.2010 11:39

masite rajcata nejsou spatne, a ty hrusky male zlute Perun... jinak jsem zvedava co bude z tech letosnich mam nekolik novinek pouze pro mne.. co jsem jeste nemela vyzkouseno... ale letos jsem pestovala podle rad odborniku a mam mensi sazenice nez kdyz jsem je mym lajckym zpusobem mela... snad to jeste dozenou vyskove... nebo budu mit s tyckovych kerickove a s kerickovych balkonovky-   achjo.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Petr z Pardubic (2441) - xxx.xxx.70.240 (?)
1.9.2012 10:47

Pěstuju už hodně let pouze Start F1 a Ildi. Příští rok se určitě částečně vrátím k Tornádu, Orkádu a spol. Poprvé jsem si letos dal ty Bejbina a musím uznat, že jsou velmi chutné. Takže dávám palec nahoru.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

konvalinka (489) - xxx.xxx.143.17 (?)
1.9.2012 13:23

Bejbina pěstuju už několik let, protože já na rajčata až tak nejsem a obyčejné velké rajče si hned tak nedám. Takže, jaková normoš rajčata mám - to si ani nepamatuju, ale letos jsem poprvé zasadila,,datlové rajče Policcino" (snad to nepletu) a jelikož mamce zmrznuly, tak jsem jí část sazenic dala. A byla i s bráchou nadšená, že jsou i chutnější než Bejbina (já to nějak nesrovnávalasmiley )

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

MIRDA (2611) - xxx.xxx.93.3 (?)
1.9.2012 13:47

důvodem proc jsem zanechal Bejbina byla jejich velikost-na cherrry prilis velka, letos jsou nektere odrudy ktere chutove prekonaly i Pollicino i jine chutovky

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

2.9.2012 10:36

Nechci se nějak zvlášť míchat do Vaší diskuze, protože žádné nové odrůdy ve větší míře nezkouším. Letos jsem se už dost pozdě rozhodl, že zase opráším nějaké ty Tornáda. Tornádo jsem už nesehnal, takže jsem místo něj byl nucen zakoupit ORKÁDO. Ale jak si teď na nich budu pochutnávat, to jsem tedy nečekal. Pokud se pamatuju je to kříženec Tornáda a Startu a opravdu tato odrůda dokázala spojit výbornou chuť obou těchto odrůd. Dobře vyzrálá, tmavě červená Orkáda jsou opravdu senzační.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Mr Bigggg (1277) - xxx.xxx.5.149 (?)
2.9.2012 11:18

Jen jedna připomínka: Orkádo nemůže být kříženec žádného hybridního rajčete, to znamená ani Tornáda a Startu. Jinak žádné nejchutnější rajče neexistuje a je na chuti každého, které rajče mu chutná a zda zde na webu svůj názor presentuje. Dle kladných hodnocení je vidět, že každý si to své rajče najde- pro ostatní je to pak zpráva, že existuje další rajče, které by si mohli zkusit pěstovat. S pozdravem

Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

2.9.2012 15:00

Nechci polemizovat o křížení Tornáda se Startem. Je to informace už velmi stará a vzpomněl jsem si teď na ni v souvislosti s chutí toho Orkáda. Orkádo mi moc zachutnalo, ať už vzniklo jakkoliv. Napsat o tom mi snad dovolíte. Pokud se bojíte, že Vám začnu fušovat do rajčat, tak to se opravdu bát nemusíte. Pokud mně zase něco zachutná, samozřejmě, že o tom napíšu i bez Vašeho svolení, to snad chápete. S pozdravem Petr z P.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

2.9.2012 16:52

Omlouvám se, když jsem to psal, tak jsem si nevšiml, že ten příspěvek jste psal vy. Až jsem to odesílal, tak jsem si toho všiml a už jsem nic nechtěl opravovat. Jinak nepíšu nic jiného jen že každému chutná něco jiného, a že má právo o tom informovat a inspirovat ostatní, třeba i tím, že mu chutná Orkádo. Já také píši co mně chutná a nechutná a myslím, že je to vpořádku. Pokud jde o rajčata tak mne to baví, říkám své názory a očekávám od kohokoliv jeho i jiné názory, beru si z toho poučení, pokud nesouhlasím tak diskutuji, ale v žádném případě si neosobuji právo na jediný správný názor. S pozdravem

Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.152.111 (?)
31.1.2014 15:46

Dávám za pravdu " Policcinoů je vynikající. Měla jsem jen obavu, zda něco ze semínem bude - lezly na svět dlouho!...u jiných odrůd už jsem měla rostlinky na přepikýrování a u Policcina nic. Nakonec jsem se začala hrabat v zemině a objevila naklíčená semínka... hurá a už to jelo. A byla vynikající chuti. Zase si je dám. Ale až v půli února.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Miloš Vysloužil (10554) - xxx.xxx.65.50 (?)
12.4.2010 11:37

Jestli jsou rajčata, z nichž berete semena hybridy, bude potomstvo nejdnotné.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.191.158 (?)
12.4.2010 13:01
Já teda nevím, ale myslím si, že není důležité kde semínko leží ale kde roste a zraje. Předpokládám že i ty eFjedničky se množí téměř v laboratorních podmínkách a ne na poli. Mirek
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.12.234 (?)
28.10.2011 22:07

Souhlasím na 100%!  Vysazuji kolem 500 sazenic ročně do foliovníků

a Bejbino F1 ze Semy dává nejvyšší výnos, skvělou chuť a značnou odolnost.

Ještě dnes 28.10 jsme otrhali pár kg v nevytápěném foliovníku. Papriky,

okurky, lilek, vše už zašlo, Bejbino ještě dozrává.

Obrázky:
Rajčata Bejbino
Rajčata Bejbino
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.165.12 (?)
1.4.2010 11:20

Dobrý den. U nás vedou Bejbino a Golden Krone, také mají nejlepší zdravotní stav. Irena

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Jiřina (578) - xxx.xxx.159.24 (?)
2.4.2010 0:01
Letos zkouším mimo jiné osvědčené odrůdy novinku Pollicino F1, dle referencí vypadá nadějně. J
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Kutilo_pestitel (4) - xxx.xxx.194.161 (?)
2.4.2010 9:45

Pěstuji zhruba dvacet odrůd, za roky zpět jsem vyzkoušel odrůd tak 40. Jednoznačně preferuji chuť a pokud možno i nehybridní původ odrůd a osobně nemusím cherry rajčata. Postupně jsem vyřadil víceméně všechny v ČR běžně nabízené odrůdy vyjma Stupického a od Sema keříčkových Karla a Šejk (ty nejsou chuťově nic moc, ale jsou VELMI plodné a tak vyplňují bez zabrání mnoha místa mezery chutných, ale mnohdy méně plodných či pozdnějších odrůd).

Doporučuji tyto: RED PEAR FRANCHI, Green Zebra, Kumato, OxHeart, Krymské černé - ty považuji za špičku; dále jsou tam různá jako Olivade, mnoho dalších podobných Green Zebře, tj. typu zebra, ale jde o přesevy a zdroje od známých v Německu, takže odrůdy přesně nevím.

Letos prvně přiřazuji další kumato typy a až na příští rok si schovávám semena kolekce tzv. duhových odrůd (tj. typ zebra) heirloom.

Samozřejmě jsem zkoušel různé bežně dostupné hybridy i nehybridy, ale nepřesvědčily mě. Měl jsem i profi roubované odrůdy ze Španělska a až na jednu byly hodně nechutné, přesně jako z obchodu, byť byly extrémně plodné...

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.54.122 (?)
2.4.2010 12:56

Dobrý den. U nás bylo loni pořadí následovné: 1. Start F1; 2. Bejbino; 3. Tornádo. Třešňová Cherrola nic moc, navíc předloni skoro 100% plodů popraskalo. Jarek

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.191.158 (?)
2.4.2010 13:33
Cherrola je na praskání dosti náchylná. Bejbino u mne na 1. místě a Tornádo jsem po loňsku vypustil protože nerovnoměrně vyzrávalo, měklo a chuťově jalové. Mirek
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Jiřina (578) - xxx.xxx.159.24 (?)
2.4.2010 15:27

Loni jsem zkoušela Šejk, hlavně proto, že obsahuje dvojnásobek lycopenu a je tudíž dvojnásobně zdravé /např. proti rakovině prostaty/. Chuťově bylo vyloženě ubohé, suché, na úrovni těch z obchodu. Navíc keříčková rajčata nemusím, protože se válí po zemi, brzy dostanou plíseň... Nedoporučuji. Raději si dáme dvojnásobné množství méně zdravých rajčat např. Stupického polního.  J

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.183.242 (?)
2.4.2010 22:43

S vychvalovaným Šejkem stejná zkušenost.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Marie Hledíková (194) - xxx.xxx.214.135 (?)
12.4.2010 10:54
No vidíte, nám Šejk chutná. I okolním sousedům, kterým rozdávám přebytky přísady. Ale je fakt, že jsme zkoušeli jen odrůdy běžně dostupné na trhu podle vlastností - tolerance k horšímu vodnímu režimu apod. V našich podmínkách Šejk žádá oporu pro značnou násadu plodů a třeba loni nám vcelku brzy odešel pro plíseň. Ale všem sousedům vydržel podstatně déle. Úplného favorita co do chuti nemám. Chutnalo mi nové Pollicino, na rozdíl od Bejbina má jemnou slupku. MH
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

MIRDA (2611) - xxx.xxx.93.15 (?)
12.4.2010 11:00

Pollicino mam az letos, jinak vsem chutnaji Spencer, vsechny odrudy mam volne v pude venku a zalevam je az kdyz se mi zrovna chce, takze mnoho vody nemaji, mnohdy jsou tam pukliny jaky je sucho... mne velmi chutna Green Zebra-zelene pruhovane, myslim, ze barevna rajcata zaziji u nas velky bům...

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.4.17 (?)
19.5.2010 18:56

Spencer je odrůda s výbornou rajskou chutí a pro nás patří mezi 3 nejlepší odrůdy. Na první místo řadíme žluté Goldkrone.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.51.198 (?)
28.4.2010 21:02

Na sáčku se semeny Šejka píší - na kečupy.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

28.4.2010 21:14
To sice píší, ale mimo jiné to znamená, že plod má méně šťávy, je sušší. Je vhodný třeba na saláty, na pizzu, prostě tam, kde je přílišná šťavnatost spíše nevýhodou. Ještě jsem v minulém příspěvku neuvedla, že Bejbina dorostla do délky nejméně tří metrů, záměrně nepíši výše, protože jsme potom upevnili tyče napříč a rajčata vedli naplocho. Vzdor lehké nákaze plísní plodila až do zámrazu a celkově byl výnos oproti jiným odrůdám obrovský, což také stojí za vzetí do úvahy. MH
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.151.182 (?)
8.3.2012 10:53

Dobrý den, prosím o radu. V roce 1985 jsem si na inzerát objednala semínka rajčat, ananasová, jahodová, pomerančová... V tomto roce se mi narodil můj první syn a semínka jsem si ke své lítosti neschovala. Nejvíce mne mrzí to pomerančové - velké oranžové kulaté s výraznou špičkou dole. Stále ho hledám v nabídkách. Neví někdo něco. Moc prosím o radu a děkuji za info.

S pozdravem Jana, bolgajda@seznam.cz

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Mirek (5449) - xxx.xxx.133.163 (?)
8.3.2012 11:53

Máte na mysli typ rajčete na přiloženém snímku nebo spíše tvar špičky citronu - Citrina?

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.241.33 (?)
19.5.2010 16:32

Šejk není sice nejchutnější ale pořád je na tom ještě velmi slušně chutově oproti marketu. Já je sklizím v plné zralosti (rudější jak ruská vlajka) a nechávám cirka kolem 10 až 14 dní zaležet. Poté je používám do salátů, na kečupy a protlaky. V tomto směru na ně nedám dopustit. Hlavně v zimě, když si vytáhnu protlak na rajskou (už ted slintám). Připadá mi, že čím víc jsou uleželejší, tím jsou chutnější. Na přímý konzum bych volil tyčkové odrůdy - STUPICKÉ POLNÍ, BONSET F1, TORNÁDO. Ono taky záleží jestli to rajče roste jen z vody nebo má pod sebou kompost

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Katarina (42) - xxx.xxx.57.67 (?)
3.5.2010 11:24

U nas Tornado dozrievalo excelentne :) a aj dobre chutilo. Mozno mal o viac slnka?... Cherolla bola sladucka, hoci nadmerne praskala. Katka

Obrázky:
Tornádo F1  - august 2009
Tornádo F1 - august 2009
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.2.49 (?)
12.4.2010 10:19

Já mám nejradši odrůdu Green Zebra, je zajímavě aromatická. Manžel preferuje veliká salátová rajčata ze semínek z Bulharska. Něco jako Kaspijskij rozovyj. Jeden plátek pokryje celý toast, a při grilovačce stačí nakrájet tři rajčata a je mísa salátu. Akorát musíte nejdřív přesvědčit návštěvu, že ty divné zeleno-růžové obří plody nejsou cosi nezralého . Black from Krim je podobné, ale tmavé. Jinak na množství pěstujeme Tornádo. Bejbino má dobrou chuť, ale dost tuhou slupku (na rozdíl od těch bulharských, kde slupku skoro necítíte). Loni jsem zkoušela i žluté hruštičkovité Perun, je na pohled krásné, legrační, ale hodně praská. I tak ho synek ochotně konzumoval ve škole do svačinky. Veni

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

12.4.2010 12:52

Cokoliv, co vypěstujete doma na záhonku chutná skvěle. Supermarket je pěstovaný jen na vodě, taky rajčata a jahody chutnají jak voda.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

konvalinka (489) - xxx.xxx.143.17 (?)
28.4.2010 22:55

Nejsem žádný odborník přes rajčata, klasických moc ani nesním, tak jak to tady čtu jsem ráda, že jsem si letos zasadila Bejbina - snad budou fakt chutná. Rajče z obchodu nejsem schopna pozřít. Mám strašně citlivé vnímání chuti a pachů,  nevím jestli je něčím stříkají či co, ale já v nich jasně cítím starý hadr na nádobí, co býval na dřezu naší babči... Nechtějte tohle cítit v puse 

Ještě mám dotaz. Někde jsem četla, že na plíseň rajčatovou zabírá vysadit mezi ně... jenže si zaboha nemůžu vzpomenout co?? Nevíte někdo náhodou?

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.183.242 (?)
28.4.2010 23:48

Já vloni měla afrikány, vysemenily se z předchozího roku a bylo mi líto je vytrhat. Tak vlastně rostla rajčata v afrikánovém záhonu a plíseň byla jen na maxirajčatech. Mohla to být náhoda díky stanovišti a počasí. Četla jsem, že měsíček zahradní, ten se moc neosvědčil, chytil brzy padlí a rajčata jaksi nerostla - bylo to těmi kytkami? Nevím. Elena

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.217.221 (?)
3.5.2010 18:16

Afrikány mám kolem rajčat každý rok a plní svoji funkci ochrany na 100%.Dobré je mít u rajčat i celer a to jak bulvový, tak řapíkatý. S měsíčkem zkušenost nemám, ale myslím si, proč odcházet od zavedeného a osvědčeného. Navíc je to veselé a pestré.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

3.5.2010 12:04

Já používám na ochranu kuprikol, ještě je vhodné otrhat pár spodních lístků.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.191.35 (?)
3.5.2010 18:42

Když mně se nelíbí mít zaplevelený záhon s rajčaty třeba afrikány nebo měsíčkem. A pochybuji o nějakém jejich efektu na plíseň. Používám od začátku července ORTIVU na střídačku s RIDOMILEM GOLD PEPITE po 14 dnech. Od konce srpna po 10 dnech. Rajčat mám plno a nehnijí a vím, čím je mám postříkané a jaké ochranné lhůty dodržet.    VK

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Honza (605) - xxx.xxx.16.89 (?)
3.5.2010 20:29

souhlasím, pokud bude letošní červen jako loňský, tak ani kvetoucí zlato s diamantem by plíseň nezastavily...

afrikán na mšice ano, ale plíseň? ne, ta je odvislá od místních podmínek jako sluneční strana, návětrnost, hustota výsadby, vzdušná vlhkost, časové období a samozřejmě počasí...

a pak jak zaléváte a zda a jak a čím stříkáte, to je prostě realita... bohužel... taky bych chtěl zdravá rajčata bez postřiků... ale to je jen chiméra...

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.67.21 (?)
16.6.2014 17:56

Jó bulharské rajčátka to je přímo pojem. Pěstuji na balkóně v 90l maltovníkách + ještě na nich dvě 30l korýtka z obi s vyříznutým dnem tak že vznikne asi 45cm hluboká nádoba. Při zakládání používám 40mm novodurovou trubku na bocích provrtanou 3mm vrtákem asi 30 dírek na délce 350mm otvory překrývám dederonovou tkaninou ze starých závěsů která slouží jako filtr. Tkanina je k trubce připevněná izolepou. Trubka slouží jako kontrolní šachta pro kontrolu hladiny vody měřím špejlí stejně jako se měří hladina oleje v motoru auta. Vrch trubky je vhodné uzavřít skleničkou nebo víčkem od aviváže kvůli zápachu a komárům. Pěstuji odrůdy Varna, Kaspičan,Bulgaria, Sofia a jiné. Všechny mají vynikající chuť, jsou masitá s hustou šťávou a mají jemnou slupku která se dá normálně sníst. Vnoučata a manželka by za ně i život dali. :-))  Loňská rajčata jsem ze zaskleného balónu sklízel ještě 15. ledna ale musel jsem přitápět. Když mi potom přišel účet za elektriku doplatit 5359Kč tak jsem měl mžitky před očima. :-(

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.179.54 (?)
31.5.2011 10:42

Naprosto jednoznačně jsou to rajčata Kumato.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.216.60 (?)
11.5.2010 14:46

... taky jsem si letos pořídil Pollicina . Věřím, že nezklamou... 

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.97.78 (?)
22.1.2011 21:31

Dobrý den všem pěstitelům. Prosím o porovnání odrůd Bejbino (to znám a pěstuji každoročně) a Pollicino. Kromě chuti mne zajímá hlavně velikost plodu a pevnost. Vybírám drobnoplodou odrůdu jako náhradníka za Idyll, jehož plody byly měkké a chuťově nic moc. Beruna

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

22.1.2011 22:01
Když srovnám tato dvě rajčata tak Pollicino je o trochu míň sladší, plody jsou pevné ale hodně náchylné na praskání. V žádném případě však nevypadá tak jak je vyfoceno na přebalu (alespoň u mne), je větší a světlejší, každopádně rajče je to dobré. Přidávám pár fotek kde si porovnejte velikost.
Obrázky:
Pollicino
Pollicino

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

22.1.2011 22:15

u me plodilo Policcino vice nez u Mirka, melo bez problemu 10 vijanu, chutove bylo perfektni, ale souhlasim s Mirkem, že to praskání bylo nehorazne, vse praskalo, takze do zapekaci misky s Gorgonzolou a piniemi bylo idealni :-D

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

22.1.2011 22:18
... a co se týče velikosti?
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

22.1.2011 22:22

vedle sebe jsem je nemel, takze hodnotím jedno z lonska a druhe predlonska... nicmene Bejbina jsou urcite tezsi, neco jako odruda Spencer, kterou mam radeji nez Bejbino...

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Honza (605) - xxx.xxx.16.89 (?)
3.5.2010 20:36

jinak k původní otázce:

• Green Zebra
  • Paul Robeson
  • Amish Gold
  • a rozhodně Black Plum!

letos je mám všechny opět vysazené, resp. zatím ve skleníku čekají na půlku května

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

3.5.2010 20:41

asi je to nasi suchou oblasti, ale musim zaklepat, ze 6.rokem se plisen vubec nedostavila-hl.se snazim aby v nejspodnejsim vijanu nebyl zadny list, jinak musim opet zduraznit a vyzdvihnout odrudu Green Zebra-barva dokonale zajimava a chut vynikajici, proste tato odruda je nadcasova!

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.176.7 (?)
8.5.2010 1:03

U nás jsou jedničkou Bejbina, vlastně už 4 roky ani jinou odrůdu nekupujeme. Letos jsem nákup jaksi zaspala a Bejbina nebyla k sehnání. Tak jsem koupila cherry rajčátka taktéž od Sema a pak jsem objevila poslední 2 sáčky Bejbin. Takže teď máme 148 sazenic.

Někdo tady zmínil plíseň - musím říct, že se nám vyhýbala, ale vloni to byl děs.

Rajčata sadíme na zahradu na červenou mulčovací fólii, hned po zasazení postříkáme a postřik 1x opakujeme v červnu jen když je hodně vhko a prší. Vloni jsme postřik opakovali jaště v létě, ale ani to nepomohlo.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

V K (36) - xxx.xxx.191.35 (?)
8.5.2010 1:11

Postřikovat se musí od poloviny června pravidelně co 10 dnů. A střídat přípravky - Ortiva, Ridomil Pepite, Kuprikol aj.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

8.5.2010 14:49

Nevím, jestli bych stříkal hned po zasazení ven, připadá mi to zbytečné. Když už, tak určitě ne měďnatými přípravky, které u malých rostlit omezují růst.
Martin

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.39.48 (?)
23.5.2010 20:24

Pěstujeme rajčata přes 20 let venku i ve skleníku a nikdy nebyly plísní napadeny a to jsme postupně zkoušeli asi 30 odrůd.  Nemohu věřit tomu, že doporučujete takové množství chemie.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

VeniH (14) - xxx.xxx.228.86 (?)
29.5.2010 13:56

Green Zebra měla letos nejsilnější semenáčky ze 4 odrůd, které jsem vysela (GZ, Tornado, Black Krim, bulharské obří). I ty rostlinky voní tak, že bych se do nich hnedle zakousla 

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.90.188 (?)
14.6.2010 18:35

Kde na to chodíte? Teda na ty semínka. Já jsem žádné z pruhovaných rajčat v sortimentu našich záhradkářských prodejen nenarazil. Objednáváte je ze zahraničí?

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.224.13 (?)
9.5.2010 0:08

mám dotaz, chtěla bych se zeptat, zda ještě mohu vysít ze semínek rajčata na balkon, když je nemám předpěstované, chtěla bych zkusit menší odrůdy - Bejbino???
má to ještě cenu, nebo musím počkat na příští sezonu??

jsem začátečník zahrádkář, sice mám zahradu, ale bohužel ne u domu, tak bych chtěla zkusit si vypěstovat svá rajčata na balkoně v nadobě.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

9.5.2010 6:39
Určitě můžete nebo si kupte sazenice v zahrádkářství.
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

9.5.2010 7:59

Doporučuji Vám zakoupit předpěstované sazenice třeba na trhu. Výsevem v květnu ztratíte drahocenný čas a ekonomika (koupit semana za 30 Kč) taky nevypadá dobře. Na trhu jsem viděl sazenice za 15 Kč.
Martin

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.128.24 (?)
12.3.2012 8:05

Na trhu jsem taky kupoval..cena dobrá ale místo odrudy Start a Tornádo..mi vyrostlo NĚCO a ne moc dobrého... já preferuji od semene.. není na tom nic složitého... od ledna do března(dle odrudy)  na okně malý plastový pařníček... semena se dají sehnat kolem 20-30 kč a je jich tam min.na dvě sezony... a drahocený čas...? místo na bednu koukám jak se mi to na okně zelená a krásně roste... úhel pohleduwink

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Martin (883) - xxx.xxx.92.43 (?)
20.3.2012 18:29

Sám taky samosebou pěstuji ze semen, dotaz byl však na něco jiného, a to "jestli vysévat v půli května". A to si myslím je už opravdu pozdě.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

20.3.2012 18:42

Pozdě vzhledem k rané sklizni ano, ale rajčata se pěstují i z přímého výsevu.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Martin (883) - xxx.xxx.92.43 (?)
20.3.2012 18:54

To máte pravdu.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

10.5.2010 10:05
Podle mé zkušenosti je Bejbino velmi vzrůstné, alespoň u nás na balkoně bylo u stropu brzy. Dá se to sice různě korigovat, ale píšete, že začínáte.Podle fotografií pana Mirka bych volila žlutou kokteilovou odrůdu Ildi, červenou Vám jistě někdo poradí. Bejbino nezavrhuji, ale i na záhoně bylo víc jak třímetrové. Zásadní je dostatečná nádoba - alespoň 10 litrů na sazenici a pravidelně hnojit. Pak i na balkoně budete úspěšná. Na trzích bývá sortiment veliký, určitě si najdete, co potřebujete. Radost a úspěch z pěstování přeje MH
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.216.60 (?)
11.5.2010 14:43

Bejbino určitě není menší odrůda. Na balkon bych volil spíše Rubínek, Venus.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.245.30 (?)
15.5.2010 17:42

Zdravím jak jsem pročítal tuto diskusi a samou chválu na Bejbino neodolal jsem a na zkoušku jsem si dnes na HOBBY koupil 2 sazeničky bejbina a uvidím. Jinak u nás zatím vede Perun před Tornádem

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.4.17 (?)
19.5.2010 19:09

Bejbino jsme již před několika léty přestali pěstovat a sázíme odrůdu Goldkrone. Je ještě lepší. Říkají to i sousedé a na jaře se ptají, kolik mám pro ně připravených sazenic.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.142.117 (?)
15.5.2010 18:53

Pro Pražáky:

Dnes jsem byla koupit přísadu v tržnici v Holešovicích a byla jsem docela překvapená malým sortimentem. Prodávalo se vlastně jen Start, Stupické, Tornádo, vyjímečně Bonset, jeden prodejce měl TIpo a Toro, pak bezejmenné cherry žluté a červené a balkonové. O odrůdách Ildi, Bejbino, Cherrola, případně dalších zde zmíněných si může člověk nechat zdát, pokud si je nevypěstuje sám.

Prodejců bylo hodně, ale všichni měli stejné odrůdy.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

23.5.2010 20:41
Dnes jsem byl sázet rajčata, nebo spíše to co z nich v tom počasí zbylo, a musím konstatovat, že letos budou NEJCHUTNĚŠÍ každá rajčata která se urodí.
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

V K (36) - xxx.xxx.191.35 (?)
23.5.2010 20:55

No, pár rajčat jsem musel vyměnit a ostatní se docela sebrala /sázel jsem je před tou zimou/. Tak uvidíme. Okopal jsem je, malinko pohnojil Cereritem... Jen aby bylo trošku teplo - předpověď počasí nic moc, ale taková zima už nebude.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.160.10 (?)
29.5.2010 14:50

Chuťově nejoblíbenější:

1) Goldkrone

2) Stupické polní rané

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

30.5.2010 10:19
V sobotu jsem ochutnal koupená červená oválná rajčátka Torito. Byla chuťově vynikající a tak jsem z nich vybral semínka a ve středu je dal naklíčit do perlitu. Třeba to letos ještě stihnou.
Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
.. a takhle vypadají dnes
.. a takhle vypadají dnes
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

30.5.2010 15:57
Myslím, že jsem je zahlédla v nějakém akčním letáku. Vypadala tak dobře, že jsem si pomyslela, že to budou F1, proto jsem je ani, bohužel, nejela koupit.MH
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

30.5.2010 16:15
Byla tak dobrá že jsem neodolal. Mirek
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

12.6.2010 7:14
Neznám úrodnější odrůdu než je žlutá tyčková odrůda Ildi. Chuťově dobrá, má tenkou šlupku a je vynikající na pečení a zobání. Co dokáže vyprodukovat jedna rostlina je až nezkutečné.
Obrázky:
Ildi
Ildi
detail
detail
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.142.117 (?)
12.6.2010 13:41

Mirku, už zase provokujete?:-) Mám letos také poprvé Ildi, ale teprve nasazuje na květy, jsem zvědavá, jak to dopadne.:-)

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

14.6.2010 0:35
Však jsem ji na základě Vašich loňských fotografií, pane Mirku, nasela. Velikostí jsme na tom stejně, zato Pollicina už začínají zrát. Zklamala mě Vilma svojí kyselostí a praskáním. MH
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

14.6.2010 6:05
Dobré ráno, balkonová Vilma i Venus jsou spíše pro "okrasu" a první potěšení z brzy zrajících plodů, mají i docela tuhou slupku. Jsem zvědav co mi letos uzraje jako první, Pollicino zatím přešlo do "lesku" ale ještě se nevybarvuje. Přeji hezký den.
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

krtek krtek (23) - xxx.xxx.241.33 (?)
14.6.2010 18:03

Spíš bych je nechal zaležet. Nevím jestli jsou vhodná pro přímou konzumaci.

PS: dal bych jim tak 7 až 10 dní doma na misce.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

4.7.2010 9:52
Chtěl bych se zeptat těch kdo pěstují Pollicino na jejich chuťový názor. Snědl jsem první plod ale moc mne nenadchl (možná ho nechat déle na keři), předpokládal jsem že bude sladší. Mělo rajčatovou chuť ale u "jednohubek" bych spíše ocenil i sladkost. Mirek
Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

6.7.2010 13:43
.. další zkušenost s Pollicinem - praská, ve foliáku jsem ho vykopal a doma sklidil. Chtěl jsem ho nechat co nejdéle zda bude sladší ale začalo praskat. Přitom má pravidelnou zálivku a nezdá se mi že by dněšní bouřka "zahltila" vodou.
Obrázky:
Pollicino dnes
Pollicino dnes
směs Pollicino, Bejbino, Venus, Ildi a Vilma
směs Pollicino, Bejbino, Venus, Ildi a Vilma
Černý princ - vypadá hrozně ale chutná výborně
Černý princ - vypadá hrozně ale chutná výborně
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

8.7.2010 16:31
Dobrý den. Nám Pollicina nepraskají, nepraskala ani loni Bejbina, ale chutí mě neomráčila. Loni měl soused také datlové koktejlovky, ale zcela jiné, sladké a masité. Odrůdu neví, protože je dostal. Teď jsme byli pár dní mimo, rajčata přezrála a jsou výrazně lepší než zpočátku zrání. Asi se na nich podepsala nepřízeň počasí jako na jahodách. Ty se mi zdály skoro celou sklizeň málo sladké. Voněly nádherně, úroda obrovská, ale chuť nic moc. Ještě bych ráda věděla, do jaké míry je citlivý Černý princ na plíseň. U nás na zahrádce masitá rajčata dlouho neobstojí. Na chalupě zato ošetření nepotřebují skoro nikdy, ale pěstovat je chci doma. MH
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

8.7.2010 16:47

tak uz se venku rajcatka vybarvuji, no konecne.-)) jinak nasel jsem docela zajimavy clanek...    je to o silicich z tymianu proti tzv.vadnuti rajcat... zajimave

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

8.7.2010 17:12
Hezký slunný podvečer (jen pro zajímavost ráno bylo 10°C!) všem milovníkům rajčat. Ani vybarvenější Pollicino zatím nic moc, chuťově prázdné, uvidím jak bude mít chutnat ze země (toto je v květináči). Balkonová rajčata jsou již za "horizontem" a ustupují klasickým odrůdám (zpříjemnění jídelníčku a pro potěšení oka na jaře, nic víc). Co se týče masitých a keříčkových odrůd, tak ty jsem nepěstoval hóóóódně dlouho takže zkušenosti budou až letos. V době špatného počasí jsem všechna rajčata ošetřil Acrobatem a Ridomilem + výživa na list Fytovit. U odrůdy Kaspar F1 v květináči pozoruji hnědnutí špiček plodů (nedostatek vápníku) - ošetřil jsem rostlinu Wuxal Kalciem a zároveň i papriky (tam se to umí projevit též). Rajčata na zahradě už se konečně vzpamatovala a pak tedy mohu srovnávat, Černý princ je poloraná odrůda a zpočátku (oproti ostatním) shodil hodně květů, ale to dávám za vinu dešťům a chladnu. Mirek
Obrázky:
Jsem zvědavý zda Wuxal Kalcium pomůže, ještě nikdy jsem ho nepoužil, včera poprvé.
Jsem zvědavý zda Wuxal Kalcium pomůže, ještě nikdy jsem ho nepoužil, včera poprvé.
Kaspar F1
Kaspar F1
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.121.238 (?)
8.7.2010 17:30

vcera som si pockal na prve plody stupickej... myslim, ze som ich jedol prvy krat. Este neboli v idealnom dozreti, ale chut ma oslovila. Chutili ako rajciny kedysi davno...

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

marmisa (137) - xxx.xxx.69.62 (?)
9.7.2010 21:57

Tak Pollicino, pravidelná přiměřená zálivka, asi desetina plodů prasklých.  Když jsem je nechala doma pár dnů odležet, tak chuť rajčatová a nasládlá. Příští rok je dám zas. Chutnají nám. Jen úroda z jedné rostliny by mohla být větší :-). marcela

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Mirek (5449) - xxx.xxx.191.158 (?)
3.8.2010 14:24
Pollicina v květináčích pomalu končí a jelikož jsem je sadil poprvé tak je hodnotím takto: chuťove jsou dobrá, starší jsou sladší, neměknou a mají sympatický tvar, slupka není moc tuhá. Jsou větší než jsem počítal (dle obrázku na přebalu) a poněkud nerovnoměrně vyzrávají. Mají jedno velké mínus a to je jejich praskání po dešti, ani Cherrola tolik nepraská a to už je co říct! Pokud je mám v květináči (cca 8-10 l) tak jsem nechal růst dva výhony, ve volné půdě jen jeden. Žluté Ildi jsou zlatý úrodný standard na jídlo i pečení, chybyčky taky mají ale klady je silně válcují. Červené Idyll je menší a sladší než Cherrola ale takové "vodové" s docela pevnou slupkou. Cherolla je dobré malé rajče ale nahradím ho Pollicinem. Další výborné rajče je Bejbino které nemá chybu. Naopak s rajčaty typu Barbados, Pedro apod... končím protože jsou typ supermarketových rajčat která byla vyšlechtěna na přepravu a skladování - jsou tvrdá a na řezu je dužina bílá. Další kapitola jsou odrůdy z které mám z Ruska ale zatím zrají velmi málo protože počasí bylo sviňa. Zajímavě vypadá Černý maur (jak černé Pollicino) a rovněž úrodný Kaspar. Chuťově mi připadají "rajčatovější" než naše odrůdy (ale ty taky kdysi bývaly!) a je jedno zda se jedná o černé, červené nebo žluté rajče. Doufám že se počasí nějak dramaticky nezhorší, dozraje všech čtyřicet odrůd a budu moci degustovat a selektovat na další rok. A ještě k balkonovým - ta splnila svůj účel a jak začala zrát klasická tak jsem většinu balkonovek vyhodil. Mirek
Obrázky:
podařilo se mi sehnat dalších cca 20 odrůd a jsem zvědav třeba na toto
podařilo se mi sehnat dalších cca 20 odrůd a jsem zvědav třeba na toto
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Anna Drymlová (139) - xxx.xxx.194.24 (?)
14.7.2010 17:42
Dobrý den, vidím,že pěstujete v kbelících.Příští rok bych taky chtěla..stačí 10 -12 l?..Odrůdy méně obvyklé taky pěstujete mimo skleník? Děkuji za odpověď, hezký den. AniCiz
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

8.8.2010 17:15
Rajčata v kbelících nebo květináčích pěstuji pro skorejší sklizeň a v dnešní době již ani nerostou, jen dozrávají a na jejich místo nastupují "záhonové". Skleník nemám, foliák první rok ale rajčata jsem z něj vyhodil hned na jaře neboť tam na ně byla velká vlhkost (daří se tam hadovkám a melounům, v pohodě byly i v těch hicech). Všechny odrůdy rajčat pěstuji venku na záhoně, max. pod nějakým igelitovým krytem aby na ně nepršelo. Přikládám pár snímků odrůd které nyní zrají v květináčích u nás před domem na jižní straně. Hlavní "nápor" je vysazen na zahradě ale stále se mu nechce do zrání (pozdní výsadba, potopa). Mirek
Obrázky:
zleva ve spodní řadě Žlutý gigant, Kaspar, Černý Maur, Zlatá Andromeda, nahoře Sumoist, Apelsin, Černý princ. Váha plodů od 24 gr (Maur) po 354 gr (Apelsin).
zleva ve spodní řadě Žlutý gigant, Kaspar, Černý Maur, Zlatá Andromeda, nahoře Sumoist, Apelsin, Černý princ. Váha plodů od 24 gr (Maur) po 354 gr (Apelsin).
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

9.8.2010 20:41
Krása, bydlíte asi v lepším místě..tady, v Litomyšli, budu muset vymyslet nějaký přístřešek.Semena mám od p. Rezla, takže doufám, že na rok budu mít dobrá rajčata.Letos mně zklamaly..odr. Tipo-nejenže praská, ale chuťově horší snad než z marketu.ostatní nic moc-pozdě jsem zahrádku dostala.. ps: máte semena přímo od zdroje, vidím psáno azbukou..Jaké jsou zkušenosti z distribucí? A.Čížková
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

9.8.2010 21:47

Semena mi dovezl přítel přímo z Ruska, jiná možnost (pošta) v současné době není. Na této estonské adrese je taky pár zajímavostí ale zatím jsem nezkoušel. V nové "várce" mám i odrůdy ze sibiřských semenářských firem u kterých předpokládám že jsou vyšlechtěny na "drsnější" a rychlejší růst, i když letošní teploty na Sibiři (v okolí Bajkalu 39°C!!!), odpovídají tak Itálii ;o) I z toho mála co už dozrálo mají některé odrůdy chuť tak jak ji pamatuji hodně dávno - pravou štiplavou rajčatovou. Mirek

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

10.8.2010 10:34

Mirek, skusenosti mate bohate. Ak by ste mali doporucit silne vonavu sladku rajcinu s vyraznou aromou, ktoru by ste mi, z tych v CR a SR dostupnych doporucil?

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

10.8.2010 20:48
Těžko říci, pěstuji už hodně dlouho tyčkové odrůdy. Keříčkové zkouším až letos ale to zase nejsou odrůdy dostupné u nás. Opustil jsem od pěstování odrůd typu Tornado, Start, Stupické u kterých jsem pozoroval nerovnoměrné dozrávání, rychlé měknutí a chuťově jalové, po letošku končím i s odrůdami Pedro, Toro, Barbados které jsou sice tvrdé ale ještě jalovější (supermarketové). Docela dobré chuťově i tvarově se mi jeví Pollicino (více praská), bezkonkurenčně vynikající Ildi, velmi dobré sladší Bejbino. Ostřejší, štiplavější, rajčatovější chuť má žlutá keříčková Citrina. Cherolla má tenkou pevnou slupku a taky dost praská, chuťově zaostává. Když vysadíte Bejbino, Ildi a Pollicino tak určitě nic neskazíte. Berte ale ohled na to že je to moje chuť a tu může mít každý jinou. Až objeví rajče s "pravou" chutí dám vědět! Mirek
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.153.130 (?)
10.8.2010 20:52

Má někdo zkušenost s rajčetem Tomaso F 1?Letos jsem ho koupil do foliáku 200 ks a nejsem s ním vůbec spokojen.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

9.9.2010 19:34

Zdravím všechny rajčatáře. Letos jsem měl poprvé Ildi a musím říct, že jsou to zatím nejchutnější rajčata jaká jsem kdy jedl a to mi je prodali jako bejbino. Takže na příští rok zavrhuji dopodud hojně pěstované Perun, Tornádo, Start a oří rajčata a vše nahradím Ildi a pokud seženu semínka tak zkusím Bejbino. Zdeněk

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.30.92 (?)
10.9.2010 8:28

Po několikaletém pátrání mně i mým zákazníkům jako nejchutnější odrůda Cupido - datlové cherry, dále Dunne - mini San Marzano, Tyty - koktejlové a Spencer - cherry. Všechno jsou hybridy a nezkoušejte si je namnožit ze semínek. Radek

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.11.106 (?)
14.9.2010 15:03

Já jsem letos byla chuťově spokojená s rajčaty Bejbino a Pollicino, i když v tom letoštím počasí dost praskaly. Špatné není ani Perun. Ildi je chuťově dobré, ale z nějakého záhadného důvodu jsem měla na obou rostlinách velmi malou úrodu. Zklamaná jsem byla z rajčete San Marzano, bylo bez chuti, bez šťávy.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

14.9.2010 18:33
U mne letos No. 1 - Sladkaja děvočka. Mirek
Obrázky:
Sladkaja děvočka
Sladkaja děvočka
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.97.78 (?)
14.9.2010 22:34

Jaké jsou plody odrůdy Sladkaja děvočka co do pevnosti plodu? Letos mám poprvé Idyll, dětem chutnají, ale trochu odrazují tím, že jsou měkčí. Beruna

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.133.163 (?)
15.9.2010 7:15
Mají silnější stěnu ale měkou slupku, nepraskají, mají vyvážený poměr dužiny a "šťávy", jsou menší a hranatější jak Pollicino. Oproti Idyllu se na něm neprojevují nadměrné srážky a plod se "nenalévá" vodou (potom měkne). Idyll má tenkou ale pevnou slupku a dosti praská, chuťově značně zaostává. Děvočce je velmi podobné rajče Torito, které jsme koupili v zelenině u Vietnamců. Děvočka je uváděna jako determinantní (keříčkový) ultraranný hybrid, keř u mne dosáhl velikosti jednoho metru a je velmi úrodná, bohužel téměř dvouměsíční opoždění (potopa) se projevuje na dozrávání všech rajčat. Např. pozdní San Marzano na sušení mi nedozrál ještě ani jeden! plod. Mirek
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Lihař Vladimír (6) - xxx.xxx.123.130 (?)
16.9.2010 14:08

Mirku, vidím, že jste dost velký expert přes rajčat, chtěl bych se vás zeptat, jestli jste slyšel někdy o rajčatech Lehečkovo pomerančové rajče-oranžové, tvrdé, chutná pomerančem.Nedávno jej ukazovli v Receptáři který byl ale z r.2003.Ten p. Lehečko byl nějakým výzkumníkem a sliboval, že by to rajče mělo být v prodeji asi za pět let.Jenže asi před třemi lety zemřel a nevím jak to s tímto rajčetem dopadlo.Možná, že něco víte vy.Ještě vím, že bylo vedeno pod č.582-Lehečkovo zlaté./úřad patentů/

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

16.9.2010 14:53
Děkuji za pochvalu ale já jsem spíše rajčatový kutil. Podařilo se mi něco najít - Lehečkovo pomerančové je poloraná indeterminantní nehybridní odrůda vhodná pro pěstování na poli. Postavení listů na rostlině horizontální, listy středně dlouhé, středně široké až široké, silně lesklé, květenství převážně jednoduché. Plod středně pevný až pevný, středně velký, kruhovitého tvaru, žebrování u stopky není nebo velmi slabé, placenta středně velká, počet komor dvě nebo tři, barva před zralostí středně zelená, barva ve zralosti oranžová, trvanlivost plodu krátká až střední, obsah sušiny střední.
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Lihař Vladimír (6) - xxx.xxx.123.130 (?)
17.9.2010 16:18

Z tohoto popisu co jste tady uvedl uvažuji, že by mohlo být toto rajče někde v prodeji, příští týden se po něm podívám.Děkuji za popis Vladimír

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

16.9.2010 14:56

A ještě odkaz i s obrázky! Mirek

Obrázky:
Sladkaja děvočka
Sladkaja děvočka
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

3.6.2011 20:09
Rok se sešel s rokem a ve skleníku začala zrát Sladkaja děvočka (tato je z loňských semen, original F1 mám v květináči a na záhoně), doufám že bude i tak dobrá jak vypadá.
Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Zdenci (446) - xxx.xxx.245.30 (?)
8.6.2011 17:53

Dotaz na pana Mirka. Mám od Vás semínka Sl. Děvočky a ZL. Andromedy. Můj dotaz směřuje na Andromedu, rostlina vytvořila 3 vijany nad sebou a už ukončila růst viz foto. Je to normální nebo je to způsobeno tím, že se jedná o semena vyndaná z plodů F1. Díky

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

8.6.2011 21:06

Zolotaja Andromeda je determinantní odrůda která dosahuje výšky 50-100 cm, nevylamovat zálistky! Sl. Děvočka je taky keříčková odrůda.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

12.6.2011 9:23

Musel jsem sklidit ze skleníku úrodičku před postřikem a má, prozatím stále nejchutnější rajčata, už zrají ve skleníku (lednový výsev) a tak za týden budou první plody z pozdějšího výsevu. Na sazenicích v květináčích pod Beskydama i u Holešova už zrají venku také (lednový výsev).

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

17.6.2011 12:09
krása..Já jsem vysévala v únoru, tak si počkám ještě..
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

17.6.2011 17:41

Má odrůda No. 1 začala zrát konečně i venku, téměř o tři týdny dříve než loňské balkonové odrůdy. Další odrůdy v květináčích se připojují a dokonce i na zahradě ve volné půdě. Naopak jedna odrůda která začala zrát zhruba před měsícem již končí a je na ní vidět že má horizont za sebou, svůj úkol však splnila.

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.72.3 (?)
17.9.2010 20:11

Pěkný den, jen reaguji na San Marzano, toto rajče od Neapole je považováno za nejlepší odrůdu pro vaření rajčatových omáček, má proto minimálně šťávy a semen, které okyselují výtvor. Italské plechovky s rajčaty často obsahují právě San Marzano. Pro salát je tedy odrůda nejspíš nevhodná.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.129.84 (?)
17.9.2010 20:52

Zdravím všechny pěstitele, já jsem San Marzana vysadil letos poprvé a zamiloval jsem se do nich. Do omáček jsou opravdu výborná, z ostatních rajčat se jim nic nevyrovná, snad jenom Šejk se přiblíží. Jediná nevýhoda je, že jsou poměrně pozdní. A s tím letošním studeným počasím pomalu dozrávají.

Milan

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.150.85 (?)
18.2.2011 8:33

Toto co je vyfoceno bych se bál ukázat. Nechcete pěstovat nějaké pořádné rajčata? Takto porušené plody mám pouze u přivezených Bulharských, ale tyto mám pouze proto, že jsem si je přivezl z Bulharska pře 10-ti roky. Jsou pěkná, pokud se povede počasí. Rudaa

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

18.2.2011 9:06
A proč bál? Ukázat skutečný stav věci po třech zatopeních a totálním napadení plísní, stav kdy rosliny měly v létě více zimy a vody než slunce? Navíc tato odrůda strčila do kapsy všechny ostatní, vloni pro mne No.1, a tady šlo o to ukázat jakého růstu je odrůda (zkuste říct co si představujete pod pojmem "pořádné" rajče, dík).
Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

merapi (12) - xxx.xxx.74.195 (?)
14.9.2010 11:45

Přeji všem pěkný den.

Letos jsem poprvé začal pěstovat vlastní rajčata, objednal jsem je z Tomatofest.

Klíčit jsem je dal asi později a malé rostlinky nejspíš neměly moc světla, tak to šlo pomalu a byly to takové vytáhlé nitky, ale nakonce se vybrat dalo. Měl jsem je v pytlích u zdi domu na jižní straně, podcenil jsem trochu vyvazování a oporu.

Sestava byla následující:

Anna Russian - fakt velká rajčata, největší jsem měl 375 g. Když byla hodně zralá, tak jejich barva byla červenorůžová. Chuť velmi dobrá.

Moskovich - velmi chutná

Sprite - malé červené šištičky, na pohled krásné, na chuť taky, hodně dozrálá byla sladká jak med. Naše malá dcera, která rajčata zatím objevuje, si je dokonce sama zobla.

Orlov - žlutý ruský medvěd, květy byly jakoby srostlé, tak i plod nebyl zrovna přeborník v kráse.

Banana Legs - žluté, podlouhlé, hodně masité, chutnaly nám nejméně.

černá rajčata Black Prince a Black from Tula - černé z Tuly začalo zrát dříve, oboje velmi chutné.

Už se chystám objednávat na příští rok, nasazuji i některé, ve fóru zmíněné.

Jinka objednání ze států není vůbec problém, navíc, semínek je poměrně dost, tak mám i pocit, že to nakonce vyjde stejně, ne-li levněji, než kupovat u nás. Navíc, nabídka je sakra velká.

Přikládám fotku zlatých srpnových dnů.

Obrázky:
Sklizeň
Sklizeň
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

18.9.2010 16:56
Dobré odpoledne, dnes jsem vyrazil likvidovat rajčata na zahradu ale díky nádhernému počasí jsem jim dal ještě šanci. Plíseň jako by pozastavila svou činnost a tak jsem sklidil část úrody, další nechávám dozrát (záleží na počasí, doma zasazené rajčata už odplodily), vysloveně odepsané rostliny jsem spálil. Nejvíce napadené jsou velkoplodé odrůdy (všeobecně), u nás koupené odrůdy (Pedro, Citrina, Toro, Barbados) a rostliny vysazené do "květináčů"! Červené, růžové, žluté, oranžové, malé, velké, obří, chery mají letost jedno společné - chuťově nic moc (protože chtít aby v létě svítilo slunce je asi na JM přepych a přebytek vody). Některé odrůdy jako De Barao (červené, žluté, růžové, černé - to nejvíc) praskaly ještě za zelena obzvlášť. San Marzano mělo na dvou rostlinách teprve tři zralé plody a hodně ustupuje do pozadí za ruské odrůdy díky tomu že je pozdní. Mirek
Obrázky:
Dnešní sklizeň
Dnešní sklizeň
Zatím letošní rekordman!
Zatím letošní rekordman!
Kytička
Kytička
Klucí opálení!
Klucí opálení!
Cygan
Cygan
Něco z růžových
Něco z růžových
.... trouba čeká
.... trouba čeká
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

jirilan (639) - xxx.xxx.176.38 (?)
20.9.2010 9:19

Mám stejný názor na letošní rajčata jako Mirek. Rajčata pěstuji ze semínek vypěstovaných rajčat z minulého roku. Letos jsem přibral semínka z plodů rajčat koktejlových nakoupených v  Penny. Perun mi přestal vyhovovat měknutím, přestanu ho pěstovat. Mně nejvíce chutnají rajčata koktejlová, tvaru švestičky, pro jejich sladkost. Jsou méně plodná, asi z důvodu vynaložené energie na sladkou chuť. Manželce chutnají masitá papriková. Na obrázcích jsou Orfea, obří asi Beefmaster, paprikové, Perun, švestička, koktejlová větší, koktejlová malá, obří na váze. Fotky z 18.9.2010.

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

22.9.2010 11:15
pěkné fotky..Taky jsem vzala nějaká semínka cherry odrůd z marketu, ale obávám se, že jsou to hybridy..:(
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.6.16 (?)
22.9.2010 14:33

Máte někdo bližší informace o Lehečkovo rajčeti? Zabývá se někdo množením? S jakými odrůdami máte zkušenosti pro pěstování venku? Jsem 400 m.n.m.zpč.kraj.Pepík

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

2.10.2010 18:44

Dobrý den, prosím kde koupit semena BEJBINO na vysočině (PE, JI) letos jsem je bohužel nesehnal. Vím že je ještě moře času, ale nerad bych to podcenil. Díky za pomoc

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.224.42 (?)
2.10.2010 19:25
Bejbino je rajče od firmy SEMO, sortiment měl mmj. v nabídce i Baumax. Semena od této firmy jsou docela běžně k dostání v zahradnictvích nebo drogeriích. Zda budou k sehnání už nyní nevím, není sezona prodeje semen. Mirek
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

jirilan (639) - xxx.xxx.176.38 (?)
2.10.2010 21:51

Pro paní ČÍŽKOVOU.

Zřejmě to jsou hybridy, ale mám dojem, že zachovávají své vlastnosti. Alespoň v prvním roce výsadby. Je to asi tím, že jsou pěstovány v jedné odrůdě ve velikém množství, takže nedojde ku sprášení jiným pylem.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.153.130 (?)
5.10.2010 18:50

Poradíte mi někdo prosím jak uspíšit zrání rajčat?Mám jich ve foliáku ještě mnoho ale není sluníčko.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Jiřina (578) - xxx.xxx.141.24 (?)
9.10.2010 0:05

Přidávám zkušenosti s letošním pěstováním chu´tových rajčat na Vysočině. Měla jsem vedle sebe venku vysazeny tři odrůdy a to Bejbino F1, Stupické polní rané a Pollicino F1, Z těchto odrůd bylo nejvzrůstnější Pollicino, nejméně vzrůstné Stupické, dnes jsem likvidovala zbytky, Stupické mělo i nejubožejší kořenový systém. Nejranější bylo Bejbino, Pollicino nejvíce pukalo, více než Stupické a to je co říct. Stupické dostalo nejdříve plíseň. Z těchto tří odrůd mi přišlo nejlepší Bejbino. Pollicino příští rok omezím na několik rostlin. Zvažuji dále vysadit Idyll, Krasnaju děvočku a Černého Maura.    Zdraví Jiřina

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

9.10.2010 7:38
Bejbino opět nezklamalo, poprvé jsemzkoušel i Idyll ale Cherrola mi přijde lepší. Pokud budete chtít ty ruské odrůdy tak napište na můj mejl, něco se najde. Černý maur je dobré rajče, Děvočka ještě lepší ale ta je F1, bohužel. Přikládám fotky letošního rekordmana - Medvědí tlapa.
Obrázky:

mokré počasí se na nich podepsalo
mokré počasí se na nich podepsalo
velká, ne úplně masitá a bez žeber
velká, ne úplně masitá a bez žeber
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

9.10.2010 22:33

Mirku, děkuji za ochotu. Ve svém okolí jsem objevila pěstitele, též koníčkáře, který má část rodiny v Rusku. Příbuzní mu posílají každý rok k Vánocům semínka zeleniny. Jde jen o to říci si o odrůdy, které bychom chtěli vyzkoušet. Doufám, že to vyjde.  Jiřina

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

5.2.2011 16:35

Již mi byla doručena semena z Ruska přes zprostředkovatele. Poštou šlo 6 týdnů. Dostala jsem balíček žádaného Černého maura, nedošla Sladkaja děvočka, omylem jsem zprostředkovateli napsala na lístek Krasnaja, nikde ji nemohli sehnat. Možná příště. Dále mám několik semen Moskovskij delikates - tyčkové a Tomat novyčok RO - keříčkové.  Snad jsem to opsala ze sáčku správně s trankripcí do latinky. Tyto dvě odrůdy chutnají ruským příbuzným zprostředkovatele. U Černého maura je na sáčku napsáno - výška 100-120 cm, polydeterminantní odrůda, to je pojem, který neznám. Hodlám je pěstovat na jeden výhon u tyčky.  S výsevem zatím vyčkávám.   Zdraví Jiřina

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

5.2.2011 17:07
Příkládám snímek mladé rostliny Černého Maura. Rostlina ukončí růst zhruba v té výšce, stejně tak další výhony. Já jsem ho pěstoval v květináči a byl vynikající, velikost zhruba jako Pollicino. Do květináče jsem zapíchl tři hůlky a ke každé vyvazoval jeden výhon, taky jsem později nechal dole nějaký záložní aby rodil až ty první odplodí.
Obrázky:

tady je i s Pollicinem
tady je i s Pollicinem
tady je ta džungle polodeterminantní odrůdy
tady je ta džungle polodeterminantní odrůdy
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

6.2.2011 17:41

Jsem ráda, že znám charakter růstu Černého maura, tomu přizpůsobím pěstování sazenic a umístění rostlin v zahradě. Ve skleníku ho budu pěstovat ve formě rajčatové stěny u zdi a nad ním v dalším patře poroste hadovka. Bejbino pěstuji obdobně, ale vysoko do výšky, horní plody sklízím ze žebříku. Venku budu Maura pěstovat na dva výhony vyvázané k jednomu kolíku. Při výšce 100- 120 cm by to mohlo nahradit jedno dvoumetrové rajče.  Jiřina

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.58.118 (?)
6.2.2011 18:22
Toho Čierneho Maura vám závidím... ja tento rok zo Saltaseeds skúsim Crystal Apple a Mirabelle Blanche... spýtam sa... koľko pestujete koreňov paradajok a pre koľkočlennú rodinu... a viackrát som tu videl spomínať pečenie... ako to robíte?
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.112.7 (?)
16.2.2011 1:19

Každý rok nakupujeme od Sema (kromě jiného)  vždy 2 odrůdy rajčat: Bejbino + nějakou jinou odrůdu. Ale všemi zde vychvalované Bejbino mě v posledních 2 letech zklamalo.  Velice špatně a pomalu dozrávalo, tu správně červenou barvu snad vůbec nedostalo, uvnitř oranžové a chuťově nedozrálé. Máme vždy na zahradě kolem 80 - 100 sazenic, ale ještě v září to nebylo to pravé rajčatové. Takže letos už ne.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

julius novosad (417) - xxx.xxx.218.17 (?)
16.2.2011 7:35
posledni 2 roky nebylo pořádne slunce tudiž nemohlo to rajsky byt chutove ono ani u nas nedozrálo a to ho mam 25 h na slunci ;))) Když vyjde rok bude vše zas v normalu...
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

16.2.2011 8:07
A co ta další odrůda, ta dozrála? Já jsem sice v počtu odrůd extrém ale určitě bych nevolil jen dvě odrůdy, Bejbino však určitě, i proto že je to raná odrůda.
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

16.2.2011 8:47
mirku kde neni slunce ani ranost nepomůže... posledni roky je to alespon u nas se sluncem zle ze 3 mesicu 1,5 prší...
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.21.70 (?)
16.2.2011 10:05

Ahoj,

já už cca.15 let pěstuji rajčata v igelitových pytlch a nemúžu si to vynachválit, akorát je trošku víc práce s plněním pytlů atd.,ale výsledek stojí za to.

Nejradši mám odrůdy Tornádo nebo Tajfun, děti mají nejradši cherry rajčátka.

Chuť dělá hlavně dostatek slunce a dostatečné dozrání plodů, když není dostatek slunce, tak nechávám plody dozrát doma za oknem, hlavně je nedávám do chladničky, to pak ztratí chuť.

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.21.70 (?)
16.2.2011 10:08

další foto

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.248.7 (?)
23.7.2011 18:48

No to je tedy paráda! Gratuluji... jaká že je to odrůda? Že má takové dlouhé hrozny...

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

16.2.2011 10:25
To je nádhera, Vy je přímo hýčkáte!
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.38.48 (?)
16.2.2011 13:21

Opravdu nááádhera. Takováto rajčata se mi snad nikdy nepovedou vypěstovat. Chtěla jsem se zeptat, jestli do igelitových pytlů dáváte normální zeminu ze zahrádky nebo kupovaný substrát a jestli máte v pytlích dírky na odtok vody. Jsem zvyklá rajčata pěstovat na políčku na zahrádce, ale asi letos udělám změnu a všechny zasadím do pytlů. Díky Dana

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.21.70 (?)
16.2.2011 15:52

Jsem rád, že se Vám moje rajčata libí, zem mám pouze ze zahrádky akorát přihnojuji kravským hnojem v granulích, dřív jsem používal králičí hnůj, ale králíky už nemám.Samozřejmě čím kvalitnější zem tím lépe.

Dírky v pytlích být musí, jinak by Vám rajčata shníla od kořenů, to se pozná když začnou žloutnout listy, když budete mít dirky, tak rajčata nepřelejete

Dirky uděláte jednoduše vidlemi, pár píchnutí a je to

S pozdravem Skleny

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.38.48 (?)
17.2.2011 7:43

Dobrý den pane Skleny, děkuji za odpověď. Letos to opravdu vyzkouším. Tyčky opřu o jižní stranu, tam by mělo být nejvíc sluníčka a tepla.

S pozdravem Dana

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.40.135 (?)
17.2.2011 8:56

Zdravím.

Podobně je mívá moje babička celé roky na "násypě" - v děrovaných kýblech u stěny hospodářského stavení, pod střechou, ale na plném slunci. Rostou a plodí jako blázen, zálivka se dá dobře uhlídat, o plísni neví. Letos to tak taky udělám. Kýblovému (pytlovému) zahrádkaření zdar. 

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.241.241 (?)
18.5.2011 10:28

Dobrý den, tak to jsem tedy opravdu ještě nikdy neviděla!! Tak nádherná rajčata a tak úžasný nápad, to je fakt bomba§ Moc Vás prosím, můžete mi poradit jak rajčata v pytli pěstovat? Úplně jste mě tím nadchnul, je to famózní. Děkuji Simona

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

16.2.2011 10:13
julius novosad (213) - xxx.xxx.218.17 (?), 16.2.2011 8:47 To je samozřejmě pravda. Já se proto snažím vyjít slunci vstříc (pokud je, a když není tak taky 8o)) a to tak, že část výsadby dávám hodně brzy do květináčů (rajčata nepěstuji ve foliáku). Tato výsadba zatím ještě nikdy nezklamala a v době kdy jsou rostliny na záhonech v plné plodnosti tak ty květináčové už mají svůj horizont za sebou. Další důvod je to, že jsem značně omezen místem a navíc květináče mám u baráku přímo "pod nosem" (narozdíl od podmáčené zahrady). Pokud není slunce tak chuť je úplně někde jinde, ale pokud nezraje Bejbino, tak nezraje žádné (moje zkušenost). Letos se chystám na výsadbu do květináčů hlavně s maloplodými odrůdami mezi nimiž je hodně keříčkových nebo polodetermin. odrůd. Z českých to bude každopádně Bejbino a Ildi, s Pollicinem ještě váhám (praskání i v květináči!!!, mám objednány z Holandska nějaké italské oválné malé). Chci vyzkoušet malé datlové odrůdy se silnou stěnou, měkou slupkou, které by mohly praskání lépe odolávat. Včera (dle lunárního kalendáře) jsem podséval papriky a hlavně lilky, protože to "chodí" velmi špatně. Hlavní várku rajčat začnu vysévat 9-10 března, kdy je dle lun. kalendáře vhodná doba (já snad ještě začnu chodit na šibeniční vrch pro puškvorec).
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.38.48 (?)
16.2.2011 13:15

Dobrý den pane Mirku, také tak trošku studuju vliv měsíce na zahradničení. Chtěla jsem se zeptat, z jakého důvodu je výsev rajčat vhodný 9a10 března, když jsou to dny Býka? Plodová zelenina by se měla vysévat a vysazovat za přibývajícího měsíce ve dnech plodů, aspoň podle toho co jsem vyčetla. Máte jiné poznatky a informace? Ráda se přiučím. Děkuji Dana

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

16.2.2011 14:00
Zdravím Vás též, musím se přiznat že vliv luny nestuduji, jen hledám "příčinu" proč mi neklíčí semena. Náhodou jsem na netu kápl na lunární kalendář pro výsev a tak zkouším (dole máte jeho překlad). Jaký to má význam fakt nevím ale pokud měsíc dokáže zvednout hladiny moří... Dnes jsem mmj. kápl i na teploty pro klíčení semen a zjistil že jim asi moc "topím", 28-30°C budu muset snížit na 24-25°C, tzn. jedenáctiwatovou úsporku vyměním za slabší. Hezký den přeji.
Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

16.2.2011 14:31

tady neco malinko napsane - Vliv Měsíce na zahradu, kdo by mel lepší at da vedet rádi se poučíme ;)

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

16.2.2011 17:01
Byl jsem dnes na prodejně u zástupce SEMA a rajče TORINO F1 mají jen ve velkém balení (cca 220 semen za 100,-).
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

16.2.2011 18:25

ano, Torino mi jiz prislibili a zaslou mi ho:-)

Mirku, jak se jmenuje datlova odruda, kterou zminujete-s tuzsi slupkou, mam Pollicino, ktere praska, chutove senzacni, ale to praskani bylo zoufale, proto se ptam na tu tlustsi slupku... diky

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

julius novosad (417) - xxx.xxx.118.231 (?)
16.2.2011 18:37
Torino v tom mega baleni? stačilo by 10 seminek..((no asi snad příští rok..
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

16.2.2011 18:52
Vyzkoušel jsem vloni Krasnou děvočku a předpokládám že to budou jí podobné odrůdy malých "kvadratických" plodů, Pollicino je spíše datlová (oválná) odrůda.
Obrázky:

Sladkaja děvočka - keříčková odrůda, bohužel i ji plíseň schvátila.
Sladkaja děvočka - keříčková odrůda, bohužel i ji plíseň schvátila.
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

16.2.2011 18:59

vypadaji vsechna zajimave! :-) a asi je pravda, ze ty Vase jsou vejčitější..

taky by me zajimalo jak ctete odrudu Pollicino - kdyz to zni tak italsky tak jsem zavedl název POLIČÍNO a doma se to ujalo

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

16.2.2011 19:15
Ještě dvě odrůdy jsou zaplaceny a na cestě, tentokrát italské z Holandska.
Obrázky:
Roma
Roma
Principe-borghese
Principe-borghese
Jedna z možností uchování plodů pokud se nezbaští přímo.
Jedna z možností uchování plodů pokud se nezbaští přímo.
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

16.2.2011 19:28

na to jak byl bídný rok tak jsme sklidili velmi hodne plodu San Marzana - tim spis, ze to je vyslovene pozdni odruda, letos mam jeste jednu na suseni na zkousku tak uvidime jaka vyhraje ten souboj, San Marzana nasusime a uskladnime ve vakuu, pres zimu se da do vody a udelame pyré-super!!!

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

16.2.2011 19:49
Výsadba San Marzana se u mne díky potopám o měsíc opozdila a sklizeň byla mizerná, naštěstí jsem měl skorejší odrůdy. Je to výborná odrůda na sušení.
Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

16.2.2011 20:08

ano, prakticky jsem ji zacal sklizet az v srpnu, narozdil od ostatnich...

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

starling (152) - xxx.xxx.59.152 (?)
16.2.2011 23:16

Mirku, ve Vašich příspěvcích jste se zmínil o přitápění žárovkou při klíčení vysetých semínek. Mohl by jste mi trochu popsat jak to máte vymyslené. Velikost krabice a tak nějak něco blíže? Díky :-).

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

17.2.2011 8:11
Už jsem to tady kdysi dával ale už nevím v jaké diskuzi a proto raději znovu. Na desku z plystyrenu jsem postavil plastovou bedýnku od mndarinek (hore dnem), z boku přiložil další desky polystyrenu (dle velikosti bedýnky) o dvojnásobné výšce než bedýnka, v rozích jsem si to přichytil lepící páskou a celé to omotal strečovou folií (aby to drželo pohromadě). Nahoru jsem uřízl tabulku skla která tvoří "víko" a stejně velký polystyren který tvoří izolaci (dle venkovní teploty). Dole je umístěna úsporná žárovka která bohatě stačí na "vytopení" líhně semen. Pokud je bedýnka plně zakryta tak není při 11W žárovce problém uvnitř dosáhnout 30°C (v nevytápěné místosti). Teplota se dá regulovat buď výkonem úsporné žárovky (5W, 8W) nebo odstraněním (posunutím) horní polystyrenové desky a ponecháním jen tabule skla které se ochlazuje a tím se snižuje teplota (25°C). Možná by se dala dát tabulka skla ještě na bedýnku pod květináčky, v tom případě by byly vyhříváhy více zespodu (nevyzkoušeno) a vršky by byly více v chladu. Chce to zkoušet a laborovat, na měření používám digitální zápichový teploměr kterým jednoduše propíchnu polystyrenovou stěnu nebo zapíchnu do zeminy.
Obrázky:

teploměr
teploměr
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

starling (152) - xxx.xxx.59.152 (?)
17.2.2011 22:26

Díky za ten popis a obr. Již jsem na něj někdy v minulosti narazil, ale když jsem ho chtěl opět vyhledat, tak jsem ho nenašel. Dokonce mám něco podobného vyrobené.Jen žárovka je z vrchu. Taky pro použití v místnosti s asi 20°C a studeným parapetem bez topení. Teď se pídím po iformacích jak to vyrobit pro použití v nevytápěném skleníku.Tak kdyby se tu objevil ještě někdo s nějakým podobným nápadem budu rád  :-).

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.228.86 (?)
13.8.2011 11:57

Já měla loni krásné plody rajčat vypěstovaných ze semínek z Bulharska, vypadá to jako Krimsko rozovo, a nejtěžší plod vážil 3/4 kila. A byla výborná. Letos mi nějak nejdou :-(  Veni

Obrázky:
Bulharské obří rajče
Bulharské obří rajče
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.228.86 (?)
13.8.2011 11:58

Nééé, Kaspijsko rozovo!!! Veni

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.98.20 (?)
9.6.2011 15:01

U nás vedou rajčata Start F1 a Tornádo. a výborné jsou i tyčková rajčata Býčí srdce, jsou masitá a na rajčatový salát ideální, nejsou tak vodová. Zkuste, a uvidíte krásné velké a chutné plody. Děti rádi zobou Cherolla.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.16.163 (?)
18.6.2011 11:45

Dobrý den, čtu diskusi ohledně rajčat San Marzano. Koupila jsem loni odrůdu Scatolone, což by mělo být rajče ze "skupiny" San Marzano. Tak jak je to vlastně s těmito druhy? Pěstoval někdo obě odrůdy, nebo jaký je mezi nimi rozdíl?  Scatolone je dosti pozdní, dle popisu určené na picu a pod.  Vlasta

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

4.7.2011 17:50

mel jsem obe odrudy, jsou si dosti podobne ve vsem, nakonec jsem se vratil k San Martanu, letos mam jeste Federle, ktere je konkurent, uvidime zda to nebude ranejsi...

kvuli nedostatku casu jsem sazel rajsky az kolem 26.5., nyni jiz zraji Pollicino, Bejbino, Vilma, Tigerella

Odrudy byly zality pouze dvakrat po vysadbe, takze podminky jsou pro ne drasticke - navic jizni svah, zatim co do vynosu vyhrava Petula RZ a Black Seaman

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

4.7.2011 15:56
Chtěl bych se zeptat pěstitelů kteří mají již zralou Sladkou děvočku, co na ni říkáte?
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

4.7.2011 16:30

Sladká děvočka ještě nezraje, roslina je obsypaná plody, ale všechny jsou zelené. Zatím zrají Vilma, Minigold a Bejbino

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

5.7.2011 0:12

Dneska jsem byla ve skleníku a na keříku Sladké děvočky začíná červenat první rajče, chuť nemohu ještě hodnotit, ale přijde mi velmi úrodná, je na ni množství rajčátek. Celková výška keříku, který jsem musela trochu prořezat, je asi 1,7 m. Vedle mám Pollicino, to má daleko méně plodů, pěstuju ho na více výhonů při zdi, stejně již dosahuje ke střeše skleníku asi do 4 m. Černý maur má 2,2 m. Na obalu od semínek je psáno, že dorůstá do 120 cm. Keříčková rajčata mám letos ve skleníku poprvé a teprve se s nimi učím zacházet, nutím je růst při zdi a mnoho se nevětvit.    J.  

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.100.17 (?)
5.7.2011 0:50
Já mám ještě keříková rajčata ve skleníku zelená, ale úroda bude velká. Stříkala jsem jen jednou a přiměřeně a jsou překvapivě zdravá. Jen už aby dozrály. sára
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

5.7.2011 7:22

V květináči i ve skleníku mám plody zralé již delší dobu (únorový výsev), rostliny na záhoně mají plody ještě zelené. Plody z květináče jsou o něco menší než ze skleníku a chuťově poněkud jalovější, ale i tak jsou daleko nejchutnější. Mám ještě oranžové a žluté "soudečky", začínají se vybarvovat a tak jsem zvědavý jaké budou.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

5.7.2011 7:52

ja jsem mooc zvedav zda to praskani Pollicin bylo vloni nahodne nebo zda to bude zase jako v Číně s tema melounama :) letos po mnoha letech mam i kerickove - Šejk a Darinka

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.57.167 (?)
24.7.2011 7:43

Také jsme letos zkusili Policino, ale praská venku i ve skleníku a chutově není nic moc a tak s ním již příště nepočítáme. U nás vítězí Goldkrone, Stupické, Robin a Spencer. Pěstujeme asi 15 odrůd.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

MIRDA (2611) - xxx.xxx.32.26 (?)
24.7.2011 8:18

Spencer je take uspesny, az na tu tvrdou slupku, jinak Pollicino plodi vyzrale sladke plody jen v prihodnych lokalitach! (jak mi bylo řečeno od vyrobcu)

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

9.7.2011 20:05
Pollicino mi taky praská, rajčata mám v kbelících ve foliovém tunelu a praská i Black from Tula a Black Krym..:(
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

12.7.2011 17:42

Dozrává odrůda sladší jako Sladkaja Děvočka, je to Golden Santa.

Obrázky:
Golden Santa F1
Golden Santa F1
Tomatoberry Garden F1
Tomatoberry Garden F1
Sweet Olive F1
Sweet Olive F1
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

12.7.2011 21:34

i mne Mirku zraji rajsky, krome Tigerelly, Black From Tula a Zlatavy samy baby...

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

13.7.2011 6:58

Všechny rostliny jsou obsypány plody ale zdá se mi že se jim do zrání moc nechce, a to je hezky.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.188.36 (?)
13.7.2011 20:29

U mě to samé, rostliny obsypány plody, ale ne a ne zrát, nejvíce mě překvapilo ILDI, tak obsypané vijany jsem ještě neviděl, musím je vyvazovat, aby se nepolámaly.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.148.167 (?)
13.7.2011 8:45

Já myslím, že už to začíná. Bejbína jsem už ochutnala, šejk už je oranžovej a dokonce i san marsano začíná měnit barvu ze zelené do žluté. Nevíte jak pozdní je odrůda Roma? Na sačku nic nepíšou.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

13.7.2011 9:38

Roma by měla být o deset dní skorejší jak SM.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

13.7.2011 19:44

nektere plody SM jiz meni barvu dooranzova, odruda Federle-konkurent SM je asi pozdnejsi, nicmene vypadaji uzasne

jinak vsechny odrudy prakticky az ta na suseni dozraly, z kazde uz lze neco snist

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

13.7.2011 21:26

Není to sice v závratném množství ale některé odrůdy typu SM zklízím již asi čtrnáct dnů.

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

MIRDA (2611) - xxx.xxx.187.174 (?)
13.7.2011 21:47
a co je to tedy Mirku presne za odrudu?
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

13.7.2011 21:58

Vlevo Čibis, vpravo Sacharnaja sliva, ale ta vypadá poněkud jinak než na obrázku.

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

13.7.2011 22:08

z toho obrazku se mi zdaji docela male nebo se pletu?

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

13.7.2011 22:34

Snad jsem to nepopletl já, co však musím konstatovat je to, že plody ve skutečnosti vypadají většinou jinak než na přebalu.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

jirilan (639) - xxx.xxx.199.48 (?)
14.7.2011 16:33

Čibis mně připadá podobný mému výpěstku, který vznikl ze semínek z Cherry rajčat zakoupených v Penny pod zemí původu Maroko. Byly to takové válečky, ale mně z nich vyrostly tomu nepodobné plody. Pracovně jsem si je nazval pindíci. Plody jsou na vijanech téměř jeden jako druhý, seřazené jen podle velikosti k jeho konci. Mám 4 rostliny se shodným tvarem plodů.

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

13.7.2011 21:33

Tak doufám, že je vyfotíte a ukážete ať se taky kouknem. Já Federle neznám, ale potřebovala bych na příští rok tyčkové, masité a nejlépe rané rajče. Pokud někdo takové znáte písněte prosím název.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

13.7.2011 22:48

jakmile to pujde, vyfotim... je spicate, jako paprika :)

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

14.7.2011 17:20

Sladkaja Děvočka má snad jen jednu chybu - bujný růst.

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

14.7.2011 17:53

tato odruda Mirku je kerova nebo tyckova?? nicmene plodna je velmi :)

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

15.7.2011 1:06

Sladkaja děvočka je keříčková, přidávám pár snímků "soudečkových" odrůd ze zahrady. Mají jednu společnou záležitost a tou je silnější stěna ve spojení s měkou slupkou, tím pádem by neměla praskat. Další jejich vlastností je že se po dozrání lesknou jak psí "kulky".

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

15.7.2011 8:38
hezký, hezký ;)) me ješte nezačali ani červenat... ale naštěstí bych řekl že me ty mrazíky přežili všechny a dneska ani nejde poznat, že by nejake mrazy byly... jediné co me mrzí je že jsem nekoupil nesmívatelne popisky a ted jen tápu co je co... jinak spokojenost... Mirku kolik máš vlastně vysázených odrůd?
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Petr z Pardubic (2441) - xxx.xxx.70.216 (?)
15.7.2011 9:55

Zkoušel jsem pěstovat všelijaké odrůdy, ale dnes pěstuju už jen a pouze Start S F1. Co se týče dovezených rajčat, tak jako každý rok byly na jaře nejlepší ty dovezené ze Slovenska, předtím nebylo špatné ani Holandko a Rakousko.  V zimě musí stačit Španělsko a Maroko (lepší něco, než nic).

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

15.7.2011 10:44

A to já zase rád experimentuji, zaměřit se jen na jednu odrůdu, byť jsem s ní spokojen, znamená např. nesklízet již více než měsíc úrodu. Takový zlatý standard počtu odrůd vidím alespoň 8-10, počítám i využití na sušení nebo pečení. Zapečené Ildi s kozími rohy, lilkem, mladou cuketou, proložené sušeným SanMarzanem a balkánským sýrem, doplněné sladkými "soudečky" za syrova nebo rajským salátem z klasických typů .

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

15.7.2011 11:36

Mirku Vy jste ale gurmán . Ještěže se blíží doba oběda, jak jste mě navnadil. Jinak už mi dozrála Sladkaja Děvočka a opravdu je chuťově výborná, i zde vychvalované Bejbino, které mám letos také poprvé nás příjenmě překvapilo chutí a proto ho zařazuji mezi stále pěstované odrůdy. Jinak připojuji malou ukázku ze svého "barelového" pěstování

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

15.7.2011 12:36

Já ještě dnes nejedl, tak si nechte chutnat! Ildi jde poznat na první pohled už z dálky .  Vidím že taky využíváte prostory na 120%, Děvočku nechte hodně dozrát, aby byla krásně tmavě červená, pak je nejlepší.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

15.7.2011 10:36

to julius  - něco nad 80.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.50.2 (?)
15.7.2011 16:25

Letos jsem díky Vaší diskuzi začala také s experimenty. Ale přesto, že jsem začala s výsevy brzo (únor - Start, Stupické, Perun, Orkádo)  (a díky Vám v březnu ještě Bejbino, Ildi, Idyll...) sklízet začínám až tento týden (Start, Orkádo, Stupické, Vilma)  a úroda také není jako u Vás... je to tím, že jsme 400m n.m.? Pěstuji jak ve skleníku, tak venku i ve kbelících. A závidím!!! Lenča

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

17.7.2011 16:09

Rajče Tomatoberry Garden odsunulo Sl. Děvočku z prvního místa v mém pomyslném hodnocení chuťových vlastností. Toto malé "srdíčko" má fakt snad sladkost jahody, to musí asi chutnat každému, vyjma těch kdož vysloveně vyžadují od rajčete jeho klasickou štiplavou chuť. Samozřejmě že do salátu nebo na pečení bych ho nedával, na to jsou jiné odrůdy. Přikládám ještě fotku strakaté odrůdy, mám takových několik odrůd a prozatím jsem ochutnal Samocvet lučistyj a Tigerella, ale tyto odrůdy dle mne lépe vypadají než chutnají. Jsou chuťově takové prázdné, hodně vody a tuhá šlupka.

Obrázky:
Samocvet lučistyj F1
Samocvet lučistyj F1
Tomatoberry Garden F1
Tomatoberry Garden F1
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

17.7.2011 20:22

ano Mirku, Tigerella je hodne vodnata a prazdna, je rana a plodna, ale chut je fadni, zajimave je, ze na to jak ma slabou slupku je s podivem, ze plody nepraskaji...

jinak na fotce jsem sklidil bilozlutou odrudu W.B.Wine, bohuzel rekord vahovy nepadl, mivala i vic :) ale na to, ze jsem rajsky zalil za vegetaci jen 2x a to po vysadbe, tak se nedivim :)

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.81.196 (?)
17.7.2011 22:04
Je normální, že je žluté hruštičkové Perun tak strašně moučnaté? Chuťově by snad bylo opravdu dobré, nebýt té strašné moučnatosti...
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

17.7.2011 22:12

Je to tak, právě proto jsem od něj upustil už hodně dávno a na jeho místo nastoupilo Ildi. Podobnou vlastnost má i červená hruštička Radana.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

17.7.2011 22:13

Dobrý den,  pane Mirku. Rajčátka vypadají moc krásně. Jen bych se chtěla zeptat kde se dá odrůda Tomatoberry Garden sehnat.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

17.7.2011 22:21

Já jsem ji kupoval v Anglii v semenářském e-shopu a došla mi poštou, k dostání byla i v Bratislavě.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

17.7.2011 22:29

tak nakonec musim uznat, ze Pollicino se letos snazi, asi je to suchym rokem, prakticky nepraska, vsem chutna prozatim nejvic ze vsech odrud, trochu me mrzi Black Cherry - lehce moucnate, ale vijany dvojite a perfektní

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

23.7.2011 9:13

Sklidil jsem jeden plod Tomatoberry Garden a nechal asi týden ležet abych z něj vybral semínka. Jaké bylo moje překvapení když v něm žádná nebyla. Utrhl jsem další dvě ze samostatně rostoucí rostliny na terase a jedno z rostliny která je mezi ostatními rajčaty, rozdíl vidíte na snímku. Předpokládám že je to tím jak a od koho byly květy opyleny. Po celodenním dešti začalo hodně odrůd praskat (hlavně černé odrůdy), dokonce i některé soudečky, naopak Black Cherry se drží, Ildi praská až po utržení.

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.248.7 (?)
23.7.2011 12:00

Mivali jsme i male odrudy rajcat (zlute hrustickove atd.), ktere nebyly spatne a mely vysoke vynosy, ale nakonec jsme se ustalili na Tornadu a Startu, ktere jsou chutove vynikajici (mame je na velmi slunnem stanovisti a nechavame dozrat az uplne do cervena). Letos jsme dali prednost Startu, protoze ma drive plody...

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

23.7.2011 18:31

Tak u nás je letos nejchutnější naše neznámé (země původu Maroko), o 1 stupeň méně sladká je Sladkaja Děvočka, na třetím místě společně Ildi a Bejbino a bramborovou medaili drží Stupické. Ještě nedozrála Zolotaja Andromeda, tak uvidíme jestli nezahýbe pořadím. Jinak Aztek nahradí Minigold pro rajčatovější chuť.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

23.7.2011 20:31

Mirku, to Black Cherry mam take a plodi asi nejvice ze vsech tyc.cherry, vijany nemaji chybu, chut je dobra, ale zadny zazrak.., jinak zatim v chuti vitezi Pollicino

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

23.7.2011 23:40

V naší rodině trochu zklamal Černý maur, rajče je sice celkem chutné, ale po rozkrojení je zbarveno do zelenohněda. Syn řekl, že v něm ta barva nevzbuzuje důvěru a otec mi dokonce řekl, že je shnilé, že ho nechce. Nejvíce jdou na odbyt Děvočka, Pollicino, Bejbino a Stupické.      J. 

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

23.7.2011 21:13

jeste se chci Mirku zeptat, jake to jsou odrudy paprik (ty cervene) diky

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

23.7.2011 21:31

Ty dlouhé červené jsou z vlastních semen turecké kapie z Lidla.

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

23.7.2011 23:44

Tak u mě je nej Bejbíno to mám jen tak na jídlo, ale pěstuji ještě romu, san marsano, šejky, brutus, torino, ale ty mám do salátů na vaření a sušení.

Nemáte někdo zkušenosti s odrůdami zuckertraube, olena ukrainian a ochsenherz cour di bue. Hledám nějaké masité tyčkové rajče které je rané.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

25.7.2011 21:50

tak slibene odrudy jsem konecne nafotil

Obrázky:
SM
SM
FEDERLE
FEDERLE
vijan FEDERLE
vijan FEDERLE
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.175.254 (?)
26.7.2011 12:05

Tak u mě jsou to tyto..rajče - Orange banana- jednoznačně nejchutnější, bohužel tenká slupka brzo praská, rajče Black truffle česky často označováno jako černý lanýž..parádní..rajče Green zebra - to je tradiční kvalita..a nakonec bych hodně pochválil rajče Speckled Roman tomato česky kropenatý Roman.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

2.8.2011 9:15

Dobrý den včera jsem obdržel zásilku od firmy neoseeds . Objednání a platba proběhla ve čtvrtek a v pondělí byla semínka doma. Takže z mé strany spokojenost jak se sortimentem rajčat, tak z dodáním zásilky.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

26.7.2011 17:14
Včera jsem při brodění v bahně a klouzání po slimácích obral alespoň nějaká rajčata která dozrávají. Od včerejšího večera již zase 3x lilo a to vše se projevuje na jalové chuti špatně dozrávajích rajčat, přitom stačí jen zavadit o vijan a i nezralé plody padají na zem. Sklidil jsem plody asi dvaceti odrůd, převážně tmavých, protáhlých na sušení a cherry jednohubek. Pozoruji že černé cherry teď, a to se divím protože úplně první plody této odrůdy před měsícem praskaly jako první.
Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

26.7.2011 18:29

mne teda Black cherry neprasklo ani jedno, ale muze to byt tim, ze mate jinou odrudu nebo taky tim, ze jste vlhci lokalita, jinak u nas bylo dnes krasne, polojasno a 24st

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

26.7.2011 18:36
Oprava: Pozoruji že černé cherry teď nepraská, a to se divím protože úplně první plody této odrůdy před měsícem praskaly jako první.
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.54.199 (?)
31.7.2011 21:32

Můžete prosím někdo poradit, proč mi nedozrávají Stupické rajčata kolem stopky, už druhým rokem se potýkám s tímto problémem, děkuji.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

31.7.2011 21:53

Nedokolnalé vyzrávání plodů v okolí stopky: Příčiny: příliš nízké nebo vysoké teploty nebo velké kolísání teplot mezi dnem a nocí při vývoji plodů, zejména když se blíží jejich zralost, nedostatečná výživa draslíkem.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

31.7.2011 22:05

a jeste doplnim... nektere odrudy (hlavne ty stare napr.zelenocervene) to maji geneticky dane

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

1.8.2011 7:28

Mám dojem že Stupické polní rané zrovna tuto vlastnost má.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

PP. [PE, 550] (3306) - xxx.xxx.70.100 (?)
1.8.2011 6:36

Stupické a ostatně všechna rajčata to u mne dělají, ale ne žlutá a s malými plody . Řeším to vyříznutím "bubáka" při přípravě. Nic s tím neudělám, jsme v 550 metrech.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

6.8.2011 21:29

tak nektera rajcata se opet sklidila, nektera jsem tam jeste ponechal :)

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

6.8.2011 21:54

Rajčata velmi špatně zrají a absence slunce způsobila jejich jalovou chuť. Přes všechny letošní neduhy se jim zatím daří a je jich nadůroda, hlavně že plíseň se zatím drží, až na vyjímky, stranou.

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.151.215 (?)
8.8.2011 11:30

Dobrý den, mám dotaz.Jsem začátečník v pěstování rajčat.po přečtení této diskuse jsem si objednal na tomatofestu semínka green zebra, black krim, black prince, paul robeson, amish gold.Na všech je uvedeno, že jsou indeterminantni.Předpokládám že to znamená, že jsou tyčková.Takže pěstovat s oporou, vyvazovat a vylamovat boční výhony.Píšu to správně?Díky za odpověď.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

8.8.2011 11:47

1* 

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

8.8.2011 19:59
Tak jsem v sobotu pořádal oslavu k narození syna. Sešlo se nás 20 a dobrému uzenému masu a klobásám jsem natrhal mísu chery rajčátek. Rajčata šla velmi na odbyt, až jsem musel dělat prohlídkové okruhy s průvodcem po zahradě. Jako nejchutnější bylo většinou přítomných vyhodnoceno Ildi.
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Miroslav Partl, brno (74) - xxx.xxx.144.246 (?)
8.8.2011 21:10

Musím uznat, že ILDI je asi absolutní jednička. Obrovská úroda a skvělá chuť.

Při kombinaci se Zebrou, Black from Tula a Bejbínem je to opravdu milion chutí.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

8.8.2011 20:10

vsiml jsem si, ze Mirku nedavate pryc listy, ma to nejaky duvod? ja je jednak otrhamvam aby se mi nestacila vyskytnout plisen a jednak uspisim zrani - mimochodem, ackoliv jsem sazel z obce o 14dní pozdeji, sklizel jsem o 7-10 dni drive, ale jako jediny jsem řádně trhal listy, aby nebyly v kontaktu se zemi a vsechny jiz velikostne narostle zelene plody jiz mely slunce

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

8.8.2011 21:24

Listy, alespoň ty spodní, se snažím vylamovat. Mám však taky hodně keříčkových kde je to docela problém. Jelikož to nemám u baráku tak není moc času a pokud navíc začne nepřetržitě pršet, tak na to nemám ani bůhvíjakou náladu a pokud nesvítí slunce tak je to stejně šumafuk. Můj elán do pěstování se vytrácí až skoro do apatie, tak jako nyní o víkendu. Neměl jsem ani krapánek chuti jít na zahradu, musel jsem se hodně přemáhat a když už tam dojdete tak vidíte zaplevelenou, mokrou zahradu s vyvrácenými rostlinami rajčat. V neděli jsem koupil sušičku na ovoce (tu co máte Vy) a až teď jsem začal krájet rajčata. Má nálada věrně kopíruje náladu "venku" za oknem. Je mi skoro už jedno zda rajčata zdechnou plísní, lilky už stojí za houby, nově vysazené okurky ve skleníku mají plíseň, papriky nerostou a já doufám že to snad vydrží melouny. Broskve padají na zem, ostružiny nejsou sladké a plesniví, stejně jako hrozny, v bazénu jsem se letos koupal 2x, hlavně že voda je vněm průzračná i bez filtrace.

Když to shrnu tak tento způsob léta stojí opět pěkně (s prominutím) za "lejno".

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

8.8.2011 22:07

dle predpovedi musime prezit nasl.dva dny a pak uz to vypada zas lepe, takze hlavu vzhuru :)

na druhou stranu - aspon ubyde drepciku a blyskacku! - coz taky neni k zahozeni

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.76.254 (?)
12.8.2011 8:07

Včera jsem sklidil Amana Orange, plod měl 916 g. Naprosto zdravý a neporušený. Noir Charbonesse mají 400-600g. Má význam nechat si z těchto i ostatních rajčat semínka, když mám vedle sebe nejrůznější odrůdy? Honza

Obrázky:
Amana Orange 11.08.
Amana Orange 11.08.
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

jirilan (639) - xxx.xxx.176.106 (?)
12.8.2011 10:05

Schovávám si semínka z pěstovaných rajčat. Neliší se zase tolik od původních. Navíc, můžete si z více pěstovaných rostlin jednoho druhu nechat semínka z nejvíce podobného plodu k tomu původnímu.  Mně osobně nejvíce chutnají rajčata Pollicino. Jsou příjemně nasládlá.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.123.130 (?)
13.8.2011 16:39

Mirku, než ztratíte ten elán úplně, tak mě prosím vás prozraďte, kde se dají koupit semena rajčat Sladkaja děvočka a Pollicino.Jenom tady o tom čtu, ale odkud a jak se dají sehnat stále nevím.Ale i tak si vážím vašich rad a názorů, které tady předáváte.Jste asi velmi dobrý pěstitel, hlavně na rajčata. Ten elán zase příjde, jen co se ukáže sluníčko a bláto zaschne. Vydržať Děkuji Vladimír 

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

13.8.2011 17:03
Sice nejsem Mirek, ale odpovědět dokážu. Pollicino je běžně dostupná odrůda z nabídky SEMO. Sladkaja děvočka je odrůda dovezená z Ruska. Mirek sem jistě napíše odkaz na obchod se semeny v zahraničí. Dnes kvůli deštivému počasí jsem se probíral semeny a sestavoval pěstební plán na příští sezónu. Zatím mám 15 odrůd rajčat a počítám tak 50-60 rostlin. Jinak pro nedostatek sluníčka a převahu deštivého počasí jsou rajčata chuťově nevýrazná až jalová, jenom to Ildi je stále 100%
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

13.8.2011 18:21

Dnes jsem sklidil malou část úrody na lečo a na sušení (pečení). Na videu je postup který právě naše trouba zkouší, další várka je v sušičce. Pollicino již nepěstuji a Sladkaja děvočka ho plně nahradí. Dá se koupit tady na tomto e-shopu. Rajčata jsou u mne letos snad jediná sorta ovoce-zeleniny která není napadena plísní a statečně odolávají. Zhruba polovina úrody bude na vyhození z důvodu praskání ale i tak bude velký nadbytek. Také sleduji chování jednotlivých odrůd pro selekci na příští rok. Co mne totálně zklamalo tak jsou vícebarevné strakaté odrůdy. Vypadají lépe než chutnají, jsou jalové a mají tuhou slupku, snad jen Green Zebra na příští rok zůstane, rovněž hodně omezím hnědočerné odrůdy, ty jsou zase extrémně náchylné na praskání. Beef odrůdy taky omezím, stejně jako velké odrůdy "paprikového" typu, které také hodně praskají. O to více se budu věnovat soudkovým cherry odrůdám pro přímý konzum které jsou chuťově vynikající a středněvelkým oválným odrůdám na sušení.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

14.8.2011 9:03

jo..Mirku, cernocerne jsou skutecne choulostive na praskani i u me, takze bude probirka..Pollicino letos tak nepraska jako loni, rostliny jiz maji 2,5m a jiz je zastipnu-na to, ze se zalily jen 2x po vysadbe se docela divim, jinak z klas.velikosti mi chutna nejvic Green Zebra a nikdy zadny plod nepraskl - ani minule 3 roky co ji mam

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

18.8.2011 6:34

Zkusil jsem letos balkonové Venus. Je žluté. Má tuhou slupku a je kyselé.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

18.8.2011 20:07
Dnes jsem sklidil část úrody. Sluníčko dosladilo a dochutilo plody a zamíchalo chuťovými stupni vítězů. Letos tady na prvním místě Sladkaja děvočka, na druhém Ildi a třetí místo obsadilo Bejbino. Vysočina 620mnm
Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

18.8.2011 20:16

Bejbino ma uzasne vijany, ale ta chut - k te mam tedy vyhrady

Mirku, vy to asi budete vedet a znat: cetl jsem, ze rajske jsou samosprasne, mate to jiz vyzkouseno? - samozrejme, ze z F1 to brat nebudu, ale zajimalo by me jake jsou s presevem zkusenosti...

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

18.8.2011 20:38

Již jsem to tady jednou dával jako zajímavost. Jednu rostlinu Tomatoberry Garden F1 jsem vysadil na terasu pro odebrání semen, druhá rostlina byla mezi ostatními rajčaty, rozdíl je více než patrný. Vloni jsem odebral semena ze sladké Ďevočky F1 a vypadá dobře i letos.

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

18.8.2011 20:45

ja si odeberu semena z obyc.odrud, ne F1, jinak se to dava pry do vody a na slunce nakvasit, bude to tak spravne?

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

18.8.2011 20:51

Na 24 hodin je dávám vykvasit, pak v cedníku propláchnu a usuším.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

18.8.2011 21:56

diky Mirku, jiz jsem je vylouskal - no docela fuska to vsechno oznacit :)

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

19.8.2011 17:28
Co člověk to jiná chuť. Manželce třeba chutná Perun a mě moc ne, soused zase nedá dopustit na Tornádo atd.
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

19.8.2011 17:35

Perun je odrůda která vypadá lépe než chutná.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.50.2 (?)
14.9.2011 9:51

Mirku, mohu se zeptat? Hodnocení chutě rajčat jsou pouze Vaše osobní nebo zahrnují i Vaši rodinu a více,...?

Já osobně dávám přednost větším rajčatům (cca120g), "ten sladký, šťavnatý vnitřek". Dokonce mi chutná i ten moučnatý Perun.

Doma jsem totiž dávala test chutnosti manželovi, a moc jsem nepochodila . Prý jsou dobrá všechna (Start, Stupické, Orkádo, Bejbino, Idyll, Ildi, Perun) a rozdíl nepatrný; v závislosti na velikosti plodu, zralosti a mně dokonce připadá i na době zrání. Třeba taková balkónová Vilma mi zpočátku vůbec nechutnala a teď již ano...

Zato jsem letos spokojená s Orkádem. Jedná se sice o pozdnější odrůdu, ale začala plodit zároveň s rannou odrůdou a plodí ještě teď krásná velká rajčátka . Lenča

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

14.9.2011 10:32

Dá se říci že chutě blízkého okolí kopírují moje. Nejchutnější rajče bývá většinou to které uzraje jako první  teď už jsem rajčat nabažen a v popředí zájmu jsou spíše pečená-sušená, a k přímému konzumu malé soudečky kterých je stále dost, hlavně hodně úrodná Sladkaja děvočka. Váš manžel asi jen z povinnosti splnil Vámi zadaný úkol , Ildi a Idyl, to je dost podstatný rozdíl. Vysloveně nedobrá rajčata (pro mne) jsou všechna nějakým způsobem pruhovaná a napříště je již nebudu pěstovat. Hodně omezím taky černé odrůdy z důvodu jejich praskání. Z našich už mám jen Bejbino a Ildi se kterými jsem spokojen. Hlavní můj zájem se po letošku soustředil na malá rajčata (soudečky) jejichž plody mají vynikající chuť, jsou však bez vyjímky ze zahraničí. Letos o prázdninách bylo krásně poznat jaký vliv má na chuť rajčat slunce. U nás bylo na přelomu prázdnin asi tři týdny hnusně mokro, a ani soudečky nebyly chuťově na úrovni, pak se to zase vrátilo k normálu.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.50.2 (?)
14.9.2011 14:09

Ano, ano, souhlasím; sluníčko dělá divy .  A nad domácí rajčata není . Jinak děkuji za odpověď i za inspiraci k pěstování dalších druhů, které tady získávám. Ať se pěstování daří, Lenča.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

14.9.2011 22:31
jsem rad, ze i letos jsem nemusel pouzit postrik, ale v jednu chvili to bylo hodne na hrane, nakonec prisly ta velka vedra a to byla zachrana, jinak Pollicino nakonec musim pochvalit oproti dvou predeslym letum praskalo o 70% mene nez bylo zvykem, nicmene stale hledam cervenou tyckovou cherry - ktera by nepraskala a nebyla tak velka jako Bejbino(to uz cherry ani nebyly) a Spencer take nic moc. Dalsi rok omezim cernocervena, zbyde jen Black Cherry a z barevnych je rozhodne nejlepsi Green Zebra - navic vypada i nejlepe, takze to je jakysi vitez v kategorii rarity (pestuji jiz 5.rokem)
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

15.9.2011 13:15

Nedělám nějaké velké výzkumy, pro příští rok asi zvětším počet rostlin Bejbina, maji totiž ze všech nejmenšího bubáka a není zelený střed v plodu a chuťově jsou vyhovující. Ale to je ještě daleko.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

jirilan (639) - xxx.xxx.39.39 (?)
15.9.2011 14:03

Bejbina nemají chybu. Pěstuji také rajčata tvaru švestiček z nákupu v Penny asi jsou to Pollicina. Jsou výborné sladké chuti. Nejsou F1, pěstuji z vlastních semen, kvalita a plodnost bez chyby.  Ještě pěstuji Orfeu. Větší rajče vhodné na kečup a šťávu. Pěstuji 6 druhů, letos byl dobrý rok, neprasklo ani jedno rajče. Zaléval jsem asi jenom 4x.  Přikládám snímek jejich růstu.

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

15.9.2011 18:44

no letos na venkovnich Pollicinech bylo 11-12 vijanů, tak jsem spokojen :)

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

15.9.2011 23:56

Tak já taky budu pokračovat s bejbínem. Letos jsem ještě zkošela san marsano, ale je pozdější, tak pro příští rok hledám masité, tyčkové rajče co není tak pozdní.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

jirilan (639) - xxx.xxx.29.61 (?)
16.9.2011 12:32

Mně se osvědčila z větších rajčat Orfea. Není pozdní mám asi 12 vijanů a rajčata jsou pěkná, trochu srdčitého tvaru a pevná. Radost pohledět.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

16.9.2011 20:17

Orfea je vsak odruda klasickeho rajcete-alá Tornado, Torino,Domino, Start apod... San M. je velmi pozdni, letos byla u me vcelku vyrazne ranejsi nez jine roky, jine masite odrudy jsou Federle, Roma apod.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

17.9.2011 7:49

A to federle je ranější jak san marsano? Romu jsem taky zkoušela. Chuťově celkem dobrá, ale plodnost nic moc. Chtěla jsem klasickou tyčkovou odrůdu. Šejci jsou taky dobrý na omáčku, ale zase keříček a ty se musí moc vyvazovat a pak se mi stejně válejí po zemi a chytaj plísně.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

17.9.2011 16:46

no ranejsi bylo asi jen o dva dny, ale bylo, ale jinak vsechny rajcata na suseni jsou docela pozdni, nejranejsi, ale nemam je jeste odzkousene... Grandma Marys, Jersey Devil a San Marzano VFNT F1

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

18.9.2011 12:59

Děkuji za tip, jen nevím kde je seženu. No musím se mrknout.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

kyprik (44) - xxx.xxx.159.11 (?)
16.9.2011 20:21

Dobrý den,

z hlediska pěstování rajčat hodnotím letošní sezónu jako velmi dobrou. Letos jsem pěstoval asi deset odrůd tyčkových rajčat a žádná mě vyloženě nezklamala. Nejlepší se mi zdály tyto odrůdy: Bejbino F1, Pollicino F1, Start F1 a nedám dopustit na chuťově vynikající prastarou klasiku Stupické polní (a do skleníku Stupické skleníkové). Letos jsem na základě doporučení pana Mirka vyzkoušel žluté koktejlové ILDI a byl jsem s ním velmi spokojen. Chuťově velmi dobré a především neskutečně úrodné. To množství malých žlutých rajčátek na jednom vijanu u této odrůdy se musí vidět. Takže celkově opravdu spokojenost, zejména ve srovnání s bídným loňským rokem, kdy jsem rajčata sklízel jenom ve skleníku, venku téměř nic. S pozdravem M.S.

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

18.9.2011 8:01

Naprosto souhlasím, letošní rajčatová sezona se velmi vydařila. Většina "klasických" odrůd to má již za sebou (je to díky stáří rostlin, plíseň letos bez problémů) ale stále zůstávají některé odrůdy, zvláště typu "SanMarzano" a "Roma" kterých je dostatek. Z cherry odrůd již sklízím jen Sladkou děvočku a Ildi, velmi úrodné se jeví italské Principe Borghese. Soudečkové odrůdy (tyčkové) již odplodily také.

Obrázky:
Principe Borghesse
Principe Borghesse
Sladkaja děvočka
Sladkaja děvočka
Vedle Děvočky poslední Finik želtyj.
Vedle Děvočky poslední Finik želtyj.
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

18.9.2011 11:16

Principe jsou tyckova? behem zimy bude cas a tak budu zkoumat a netu jine tyckove odrudy co nepraskaji a nemaji velke plody, tato se mi jevi jako dobra

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

18.9.2011 12:05

Ne, tato odrůda je keříčková a je podobně úrodná jako Děvočka, nedosahuje však kvality soudečkových odrůd. Určitě není problém ji vyvázat jako tyčkovou.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Jiřina (578) - xxx.xxx.141.32 (?)
19.9.2011 4:44

I u nás na Vysočině s letošní úroda rajčat vydařila nadmíru. Letos poprvé nepěstuji jako hlavní odrůdu univerzální rajčata typu Tornáda, ale pěstuji zvláště odrůdy na přímý konzum a dále jiné na zpracování. Dokonce mi venju dozrálo i San Marzano a na poli dozrály "bezúdržbové" Šejky, které nikdo nezaléval, nevyvazoval... Z chuťových rajčat považuji za nejlepší 4 odrůdy. Letos mám poprvé Sladkaju děvočku, pro někoho je až moc sladká, lze vyvazovat jako tyčkovou na více výhonů, dorostla mi 2 m, je velmi plodná. Zlatým standardem je Bejbino. Letos dobře vyšlo i Pollicino ani nepraskalo, velmi chutné je stále Stupické, ale má slabý růst a bídnou plodnost. Plíseň letos nebyla problémem, nemám ji venku ani na rajčatech, která byla postříkána jen na začátku sezony. Po večerech zpracovávám úrodu.   Jiřina  

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

8.10.2011 8:02

Rajčatová sezona skončila a to co zůstalo na keřích je již jen torzo bez chuti. Jelikož jsem nalezl zalíbení v malých a soudkových odrůdách, tak jsem začal již objednávat na další rok. Upustím, až na vyjímky, od velkých a barevných odrůd  (z nich nechám fakt jen klasiku) o to více se budu věnovat  "drobotině" a odrůdám na pečení a sušení. Přikládám přebaly tří odrůd které mi včera dorazily z Estonska (v neděli objednáno, v pondělí zaplaceno Pay-Palem, v pátek byl balíček na poště).

Obrázky:
Finik Krasnyj
Finik Krasnyj
Nastja - Slastena
Nastja - Slastena
Samocvet Izumrudnyj
Samocvet Izumrudnyj
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.44.46 (?)
9.10.2011 22:51
Nechal jsem se inspirovat a objednal z Anglie Tomato Berry Garden. Máte prosím nějaké zkušenosti s F1 v dalších generacích? Na netu jsem se dočetl, že odrůdy F1 jsou výnosné a kvalitní pouze v první generaci. Budu pěstovat první sezónu a zatím mám vybrané samé heirloom odrůdy a tuto jednu F1. Děkuji za odpověď Petr
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.44.46 (?)
9.10.2011 23:05
Edit: odpověď jsem si přečetl o několik příspěvků výše, nějak jsem to přehlédl. Pardon.
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.89.29 (?)
11.11.2011 21:25

Můžete prosím napsat, proč objednáváte semena ze zahraničí? Já vždycky sázela jen naše odrůdy. Nyní jsem v důchodu a zahrádce a pěstování se chci věnovat ve větší míře, tak pročítám rady zkušených. Odrůdy v jiných zemích jsou přece vyšlechtěny v jíných podmínkách. To vůbec nevadí? V dalších letech pak sázíte již vlastní semena? Děkuji za odpověď.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

12.11.2011 16:14
V zahraničním sortimentu si mohu vybírat dle vlastní představy a chuti, a v porovnáním s domácím je xxxkrát bohatější. V tuzemsku je sortiment dosti omezený, samozřejmě i zde jsou odrůdy na které nedám dopustit, a co se týče původu odrůd tak to zase až tak moc neřeším, to za mne vyřeší jen a jen počasí. Vemte za příklad San Marzano, je původem z Itálie a u nás je v prodeji jako pozdní odrůda. Pokud chci odrůdu tohoto typu tak si vyberu v zahraničí z x dalších a sklízím odrůdy tohoto typu jako velmi ranné. Semena vybírám jen pokud není odrůda ke koupi nebo o ni projevili zájem známí (s upozorněním na F1!!!). Např. odrůdy s malými soudkovitými plody které já považuji za "numero uno" se u nás nedostanou vůbec.
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

12.11.2011 17:00

Mirku, kdyz uz jste zminil San Marzano - jake odrudy jsou rane a tyckove na suseni? Zatim patram bez vysledne..

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

12.11.2011 22:33

Taky pátrám. Masité, tyčkové a ještě rané jsem zatím nikde nevypátrala. Semo má novinku typu San Marzano, ale zda je alespoň polorané nebo pozdní tam uvedeno není.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.213.126 (?)
13.11.2011 9:40

San Marzano není ranné musí se dříve vysévat, obsahuje méně vody dužina je masitá je tedy vhodné na sušení, chuť v syrovém stavu je trošku jinde.Velice bujně roste, při napadení plísní velmi dobře regeneruje.Dobré vyzkoušet.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

KUKY (2119) - xxx.xxx.38.136 (?)
13.11.2011 15:24

To rajče typu San Marzano se jmenuje Corzaro F1, objednal jsem ho už, ale mám ho v práci, tak až se mrknu na pytlík, jestli tam něco píšou o ranosti a pak napíšu.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

13.11.2011 16:16
Vypadá to že tato odrůda má némlich ty stejné vlastnosti jako San Marzano. San Marzano 3 má v nabídce Valtická Seva. Máte někdo odrůdu typu Mini San Marzano?
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
13.11.2011 21:46

Chci jen upozornit, že na stránkách firmy Semo je uvedena novinka- tyčkové rajče z okruhu San Marzano, které se jmenuje Corsaro. Údaje o jeho rannosti apod, chybí- bude třeba vyzkoušet. Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

13.11.2011 9:56
Já měl rané odrůdy které jsou oválné, masité a rané, ve všech případech však keříčkové. Nejsou tak protáhlé jako San Marzano ale na sušení nebo pečení se hodí. Vysloveně podobná je vynikající velmi raná odrůda Kaspar (Caspar) F1, která je ve zralosti skoro bez šťávy (dutá). Osvědčila se odrůda Roma (ke koupi je i v Lidlu), Novinka Přidněstrojí, Čelnok, myslím že něco podobného bude i Šejk ale s ním zkušenosti nemám. Pokud chcete tyčkové tak ty jsou většinou polorané. Mrkněte např na seemnemaailm.ee v sekci "vysokorostlé" a prohlídněte jakoukoliv hodně protáhlou odrůdu, doporučuji velikost plodů max. 100 gr., pak už je to moc velké (Moskovskij delikates, Sosulka krasnaja, Pertsevidnyj). Ovšem Kaspar F1 je v tomto směru jednička ranností i úrodností, je však náchylnější na přímý vápník (zahnívající špičky) a špatně se shání. PS - nevím proč ale nemohu tady na tomto PC vkládat odkazy na stránky, když tak se ozvěte.
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

13.11.2011 16:24

Jo, jo romu jsem zkoušela i šejka, ale prostě jsou keříkové. Nějak jsem si s keříky nepadla do oka. S vápnikem mám taky problém, ale jen na san marzanu. U jiných raných odrůd nebyl problém žádný.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

13.11.2011 17:26
Mezi keříčkovými je spousta zajímavých odrůd, takže se věnuji i jim.
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

13.11.2011 17:52

ja nechci strikat, jiz 11let tak uspesne s rajcaty ziji a ony mi za mou peci nechytaji plisen, ale ma to jedno ale a to je, ze se musi jednat o tyckova, ta plisni lepe vzdoruji, narozdil od kerickovych, SM je velmi dobre rajce, je vsak docela pozdni, sice u nas venku vzdy dozralo, nemelo problem, ale kdyz srovnam ostatni tak ty jsou opravdu vyrazne ranejsi..

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

jirilan (639) - xxx.xxx.199.25 (?)
13.11.2011 22:15

Pěstuji tyčková rajčata a bez postřiku ani ránu. Díky postřiku mám ještě teď ze sklizně venku pěstovaných 7 přepravek dozrávajících výborných rajčat. Moje oblast pěstování je Polabí. Z pozorování okolí vím jak probíhá pěstování bez chemie.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

14.11.2011 7:32

ja pestuji rajcata bez postriku jiz 11.rokem, letos pravda bylo to nejtezsi, ale povedlo se je uchranit, chce to vsak tyto veci - otrhavam hodne odpodu listy, rostliny jsou relativne na vetru, na jiznim svahu, navic neni vysoka vzd.vlhkost jako j.Morava a Polabi - tam vsude je vys.spodni voda, u me je spodni voda v 17metrech, takze ona vlhkost je tatam!

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

14.11.2011 10:58
Taky pěstuji bez postřiku, nehybridní odrůdy to krásně ustály, jenže teď se pídím po pozdnějším rajčeti, protože ty moje byly vesměs rané a v současnosti nemám už dávno nic -myslím ve spíži, samozřejmě..tedy kromě rajčat sušených..:(
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
14.11.2011 13:28

Rok a půl sleduji diskuzi na toto téma a proto bych se chtěl také vyjádřit.Podle chuti lze rozdělit rajčata do čtyř skupin (z knihy "Plodové zeleniny" autoři Vlček a kol.-doporučuji-podle mne nejlepší kniha pojednávající o problematice pěstování plodových zelenin).

1.skupina -rajčata s nízkým obsahem kyselin a nízkým obsahem cukrů(chutnají fádně)

2.skupina-vysoký obsah cukrů a nízký obsah kyselin-(chutnají sladce)

3.skupina-nízký obsah cukrů vysoký kyselin-chutnají kysele

4.skupina-vysoký obsah cukrů i kyselin- chutnají pikantně a zvláště aromaticky

Chuť je jistě záležitost subjektivní. Mně chutnají rajčata ze skupiny čtvrté (Start, všechny drobné červené odrůdy). Odrůdy charakterizované ve třech prvních skupinách k jídklu za syrova nemusím.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
14.11.2011 13:30

Zapomněl jsem se podepsat

Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

14.11.2011 16:04
Toto rozdělení je zajímavé, ovšem u popisu odrůd se nedočteme zpravidla do které skupiny odrůdu řadíme, až po zkušenosti..
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
14.11.2011 18:52

Rozdělení rajčat dle chuti jsem uvedl jen tak na okraj. Jinak jsem se vyjádřil přesně, stejně jako řada jiných diskutujících, která rajčata mně chutnají. Z těch co jsem letos pěstoval, tak to byly Start, Pollicino a Bejbino. Pro doplnění bych uvedl, že jsem letos ještě pěstoval Stupické polní raně, Spencer, Duo, Brutus, San Marzano, Scatolone, Šejk a Darinka- některé jako pokus a některé ke zpracování.

Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

14.11.2011 19:06

No a jak Vám chutnala. Já měl Pollicino a Bejbino - obě chutná, ale Pollicino je jednička a moc nepraskalo, jak se někdy uvádí. Zítra mrknu na pytlík Corzarovi, jak je to s tou raností.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

14.11.2011 19:41

Můžete mi, prosím, napsat, zda je nějaký rozdíl mezi San Marzano a Scatolone? Jak v chuti, tak i vzhledu. Díky Vlasta

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
14.11.2011 22:52

Obě odrůdy jak San Marzano 3, tak i Scatolone 3, jsou rajčata typu San Marzano. Rajče San Marzano je podle mne chráněná značka pro rajčata pěstovaná v oblasti pod Vesuvem již od 18. století (dáte-li si vyhledat Seznamem pomidori San Marzano ve světě, je tam plno stránek o historii, pěstování atd.-v angličtině). Jinde vypěstovaná rajčata nesmí mít název San Marzano. Pokud jde o San Marzano 3 (Seva Seed) a Scatolone (Nohel Garden) tak jsem pozoroval minimální rozdíly ve tvaru, jinak se mně obě jevily náchylné  k zahnívání květního konce vlivem nedostatku vápníku. Pokud jde o chuť nemohu sloužit, ale obě odrůdy usušené a naložené se mně jevily identické. Scatolone jsem měl o cca 14 dní dříve, ale bylo to asi tím, že sazenice San Marzana se mně nepovedly. Myslím si, že v budoucnosti budou firmy produkující a obchodující se semeny dávat na trh další odrůdy rajčat typu San Marzano,(jak už jsem někde uvedl, Semo a jejich Corsaro) a nám pěstitelům nezbude nic jiného než zkoušet a vybírat.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.4.7 (?)
14.11.2011 17:12

Ono su 4 zakladne chute ale vraj nekonecno voni. Kombinacia chute s vonou moze byt podstatne dolezitejsia, ako to, ze je rajcina sladka a zaroven i kysla. Rajcina musi mat vonu ako rajcina od starej mamy z dediny... Raz sa mi podarilo aj v markete kupit nejaku dobru sortu ze vonalo z nej cely barak. Vona je pridanou hodnotou chuti.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
14.11.2011 19:24

Nemohu s Vámi souhlasit. V sobotu jsem byl v Bořeticích na Svatomartinském víně. Obešli jsme 14 vinných sklepů. Nejsem žádný odborník, ale vím, že i u vína záleží na poměru kyselin a cukru. Někdo má raději víno sladší, jiný zase jiné s větším podílem kyselin. Takže když jdu na takovou ochutnávku, tak se snažím v každém sklepě pít vína, která vyhovují mé chuti. U vína se asi nikdo nepozastaví, když řeknu, že mám radši červené. Jinak nechci se vás dotknout, ale jak vonělo rajče u vaší babičky, tak to je jen iluze. Já jsem jako kluk měl taky rád mejdlíčko, dnes bych ho do úst ani nedal.

Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

14.11.2011 20:49

Netusim co chcete povedat, resp s cim nesuhlasite. Co sa tyka vina tam prevladaju bud kyseliny alebo cukry, potom su vina suche alebo sladke, pripadne nieco medzi tym. Ako jeden povedal, kysly a zaroven sladky je sladkokysly nalev na zavaranie ale nie vino.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
15.11.2011 0:10

Sorry. Asi jsme si nerozuměli. Nemá cenu dál pokračovat.

Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

14.11.2011 19:52
přesně tak..rajče musí i vonět..
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

14.11.2011 19:54

Nevím jaké drobné červené odrůdy jste zařadil do skupiny čtvrté ale já bych s tím měl docela problémy, takové rajče je tak jedno z deseti (dle mne).

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
15.11.2011 0:31

Chtěl bych předeslat, že pěstuji jen odrůdy dostupné na českém trhu. Myslím si, že žádné nejchutnější rajče neexistuje, ale přesto si dovolím tvrdit, že pro mne jsou pikantní a aromatické tyto odrůdy drobných, dříve nazývaných jako třešňové, dnes cherry rajčat: Pollicino, Bejbino, Idyll, dříve jsem měl rád Cherrolla a ještě jednu odrůdu, nenašel jsem již jak se jmenovala. Přiznávám, že mně taková připadají i cherry rajčata prodávaná v balaní po 250 g.

Mr Big           

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

15.11.2011 9:07

Tak Corzaro F1 je označeno jako středně pozdní. KUKY

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
15.11.2011 22:18

Měl bych také zájem o nějakou rannou odrůdu typu San Marzano.Ale jsem skeptický. Myslím si, že nikdo nemá zájem (nedá peníze na to), aby se vyšlechtila nějaká ranná odrůda tohoto typu pro Česko a obdobné podmínky. Cituji z literatury (1968): zahraniční odrůdy z teplejších podmínek jsou u nás vesměs pozdní- platí to i dnes. Již názvy odrůd signalizují, že se jedná o odrůdy z Italie. Pro zajímavost bych uvedl, že jsem na jednom polském webu našel francouzskou odrůdu Cornabel, u které je uvedeno bardzo wczesna (pěstování ve vytápěných a nevytápěných foliovnících).

Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

15.11.2011 22:43

Caspar F1 (Kaspar) je možná ta raná odrůda kterou hledáte. Já osobně mám odrůd podobného tvaru minimálně deset. San Marzano jsem sadil vloni ale vzhledem ke špatnému počasí dopadlo velmi bledě a měl jsem pochybnost zda vůbec dozraje. Naopak u odrůd dovezených z Ruska jsem volil rané nebo polorané. U typu San Marzano 3 se uvádí sklizeň 7-8 měsíc, doba od výsadby do uzrání 120 dnů, chce to včasnější výsev.

Obrázky:
Caspar F1
Caspar F1

Několik odrůd na sušení, některé z nich byly doslova duté (bez šťávy)
Několik odrůd na sušení, některé z nich byly doslova duté (bez šťávy)

Percevidnyj - poloraná odrůda
Percevidnyj - poloraná odrůda
Damskie Palčiky - raná odrůda
Damskie Palčiky - raná odrůda
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.174.38 (?)
24.11.2011 11:09

Pane Mirku, jak se jmenuje to žluté rajče, které je na obrázku u Kaspara? Dík, Vlasta

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

24.11.2011 12:51

Měl by to být  "Žlutý Gigant", na přiložené fotce vlevo nahoře.

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

24.11.2011 13:46

Pár ukázek pro nadcházející pečící a sušící sezonu.

Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
24.11.2011 15:53

Pokud budete ochoten odpovědět tak by mě zajímalo které jste již pěstoval venku a jak je hodnotíte zejména z hlediska velikosti plodů a úrody. Je to jen teoretická otázka, protože co a jak budu zkoušet v roce 2012 mám již rozhodnuto.Ale možná si v budoucnu založím nějaký účet a v roce 2013 bych něco z těch ruských rajčat odzkoušel.

Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

24.11.2011 17:26

Je to debata na delší dobu ale nebráním se jí, teď v zimě na ni bude času dost. Odrůd je hodně ale já bych výše zobrazené rozdělil asi na tři základní, typ San Marzano (tzn. duté s malým množstvím šťávy a velikostí asi 8-10, Kaspar F1), "paprikové" o stejné velikosti ale šťavnaté (Damskie palčiky) a na typ Roma (soudkové o velikosti asi 5-6 cm, Čelnok). Tyto tři odrůdy mám odzkoušeny a spokojenost je velká, zvláště s Kasparem. Všechny pěstuji venku a úrodnost u keříčkovýh odrůd je velmi uspokojivá (já částečně vylamuji i keříčkové). Nevím na kolik se jedná o ruské odrůdy (odhaduji to tak 50/50), i vyobrazení na přebalech mnohdy klame. Např. Zemljak je Roma jak vyšitá, včetně struktury plodu a chuti, přitom na přebalu vypadá jinak než ve skutečnosti, možná záleží i na opylení.

Obrázky:

keříčkový Kaspar pěstovaný v kýblu.
keříčkový Kaspar pěstovaný v kýblu.
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
24.11.2011 21:08

Zatím díky

Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

16.11.2011 8:23

To je přece nesmysl. Nelze mít ranné rajče které dozrává podně i v Itálii,  v našich podmínkách.  Takto příroda prostě nefunguje. Nemůžete mít zkoncentované všechny dobré vlastnosti najednou. Vždy se nějaká vlastnost "vymkne" a výslený produkt deklasuje. Proto ta vyjímečnost některých odrůd, u nichž se podařilo dosáhnout optima vlastností. Je složité je pak překonat. Takže San Marzano prostě bude jen jedno, závislé na teplotě, světle a půdě a žádná ranná odrůda jej nedostihne, natož překoná.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.76.254 (?)
16.11.2011 9:14

Pro sběratele odrůd je možná taky zajímavá švédská stránka tomatsidan.se. Já si zajedu počátkem května do Frauenkirchenu a zase si pár odrůd přivezu. Loni se mi osvědčila Amana Orange a Barbaniaka, stará madarská odrůda.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
16.11.2011 10:42

Tato diskuse o rannosti různých odrůd rajčat se mně hrozně líbí a je pro mne inspirativní i když touto cestou v budoucnosti nepůjdu.Nemusím mít v červnu ani červenci San Marzano, protože pro mne je to odrůda na zpracování, ale je pravdou, že čím dříve začnete sklízet tím větší je sklizeň a já bych věděl jak je zpracovat.Nemám skleník ani nedělám větší foliovník jako dříve. Takže pro mne je limitujícím faktorem datum výsadby, kvalita sadby a to aby sadba po přesazení plynule navázala v růstu a další agrotechnika. Jistě rannost odrůdy by mně pomohla.

V čem pro mě již byla tato diskuze inspirativní? Minulý týden jsem si vzpoměl na červen roku 2002 kdy jsem byl n a poznávacím zájezdu v Italii. Dnes už nevím, kde přesně jestli někde u Neapole nebo Salerna (oblast pěstování pravého San Marzana) jsem viděl plantáž rajčat. Nevím jaká rajčata to byla, ale nevypadala jako naše tyčková, Byla vysoká asi 1,2 m, byly u nich tyčky, mohutné rostliny v hustém sponu, husté olistění, plody nebyly skoro vidět a ze šesti metrů jsem nepoznal jestli se jedná o keříčková nebo tyčková rajčata. Pro mne poučení- způsob pěstování tyčkových rajčat používaný v Česku není jediný a pokud jde o Italské odrůdy tak by se tento měl co nejvíce přiblížit pěstování v Italii. San Marzano je odrůda pěstovaná na celém světě a již minulý týden jsem našel na amerických stránkách jiný způsob pěstování, který odzkouším v sezóně na všech mnou pěstovaných tyčkových rajčatech.

Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

16.11.2011 11:19
Mohl byste zde zveřejnit onen způsob pěstování? Mohlo by to být přínosné i pro ostatní.
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
16.11.2011 13:11

V roce 2012 budu mimo produkční části na rajčata dělat dva pokusy. Konkrétní způsob jak budu přesně pěstovat rajčata nemám ještě domyšleno, ale mohu zde nastínit teoretická východiska ze kterých budu vycházet:

1.U nás se říkávali dvě pořekadla-nejblbější sedlák má největší erteple a druhé bez nati nejsou brambory.

2.U prvního pokusu se chci zaměřit na nať nebo jak říkáme listovou plochu. Když se podíváte na svá tyčková rajčata tak musíte žasnout jaké kvalitní odrůdy to jsou, když v poměru k vijanu např. na Startu kde je 8 docela velkých rajčat má rostlina pro asimilaci tři listy.Potom se není co divit, že u větších odrůd dozrávají plody velmi dlouho, mně se stalo, že na rajčeti Brutus mi dozrály sice velké ale jen tři. Tento problém se budu snažit řešit jiným způsobem vyštipování než je v české kotlině zvykem-vedení na jeden výhon a vyštipování všech zálistků z něho vyrůstajících (anglicky-simple pruning). Já budu při vyštipování u části rostlin používat tzv.Missourin pruning, kdy na zálistku nechám jeden až dva listy a zaštípnu pouze jeho vrchol.Přínosem by měla být lepší asimilace rostliny a větší zastínění plodů (snížení podílu plodů se žlutým prstencem okolo stopky-letos jsem jich měl dost).Budu se snažit dělat tento pokus alespoň trochu tak aby byla srovnatelnost s běžným pěstováním.

3.Bez dobré kořenové části, nemůžete mít silnou rostlinu. Proto vyzkouším již při předpěstování sadby části tyčkových rajčat Symbivit, který dle reklamy by měl zlepšit kořenovou soustavu rajčat. Pro rajčata používám v první fázi systemický přípravek Acrobat, a až potom stříkám kontaktními přípravky.Jestliže bude silný tlak na plíseň bramborovou, tak nevím co budu dělat a jak celý pokus dopadne.

4.Jako doplňující druhý pokus budu pěstovat se Symbivitem keříčková rajčata Šejk (16 ks se Symbivitem a 16 ks bez- na jednom záhoně).

Zase mám hrozně dlouhý příspěvek ale kretčeji se mně to nepodařilo vyjádřit. Jsem sám zvědavý jak to dopadne.

S pozdravem Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

16.11.2011 17:19

Tesime sa na vas pokus. Ak nechate na zalistku par listkov, moze sa stat, ze sa tam na tom mieste stale budu tvorit nejake vyhony. Bude to mozno narocnejsie na udrzbu. Cely zalistok sa lahko vylamuje, tu mozno budete musiet strihat, co moze sposobit roznesenie chorob. Ale to su len male detaily, pokus treba skusit.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
16.11.2011 19:55

Ano, máte pravdu, při Missouring pruning se používají zahradnické nůžky. Problematika vyštipování vs.vystřihování zálistků byla řešena i na stránkách zahrádkáře s jednoznačným doporučením- vyštipovat z důvodu možnosti přenosu infekce.Riziko to jistě je a to zejména proto, že nebudu používat systémové přípravky proti houbovým chorobám. Ale naproti tomu se mně zdá, že nejzdravější částí rostlin i při napadení plísní bramborovou jsou nové zálistky.Prostě riziko podnikání.

Obecně k zálistkům bych řekl, že se mně tvoří po celou vegetační dobu.Možná špatně vyštipuji, ale tvoří se mi i dole na rostlině i v místech.o kterých jsem si myslel, že jsem zálistek vyštípl. Protože v určité fázi sklizně již tak často rostliny neprohlížím, často najdu zálistky třeba 1/2 metru dlouhé, s již vyvinutými květy, což asi není dobré.Často se vykašlu na to, abych v srpnu zakracoval rostliny, jak je všeobecně doporučováno.

Nejsem vinař, ale otázka rovnováhy mezi zelenou hmotou (listy)a zrajícími hrozny je u vína nějak metodicky řešena v návaznosti na typ odrůdy, její rannost atd. a neřeší to amatéři, ale profesionálové. Stejně tak u ovocných stromů existují doporučení jak stříhat v návaznosti na podnož a pěstovanou odrůdu. V těchto případech se navíc jedná i o zachování rovnováhy mezi úrodou a přírustky dřeva pro příští léta.

Jinak díky za diskuzi.

Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.123.87 (?)
17.11.2011 8:45

Měla bych dotaz na vás, případně na jiné milovníky rajčete Start. Slyšela jsem že podobnou chuť má Bonset, nemáte s tím zkušenost? Mně totiž v podstatě k jídlu za syrova žádná jiná odrůda nechutná, tak pěstuju Starty pořád dokola, ale ráda bych vyzkoušela ještě něco jiného.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
17.11.2011 12:21

Když byl u nás na trhu Bonset jako první odrůda hybridního rajčete, tak jsme pěstovali Slávu Porýní a Hellperle. Bonset stejně jako Start šli nějak mimo nás a s hybridy jsme začali až s Tornádem a Dominem. Ke Startu jsem se vrátil až v devadesátých letech, Stejně tak jsem jeden rok zkoušel Bonset, ale nepodařil se mně, ani nevím proč jsem ho vyřadil. Druhý rok jsem ho již nezkoušel i když jsem ještě semena měl. Takže mé zkušenosti s pěstováním i chutí jsou nulové. Myslím si, že Vám na Vaši otázku odpoví třeba pan Mirek, který co se týká odrůd a jejich chuti má největší přehled.

Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

17.11.2011 11:18

Pokud nechcete aby zálistek již nevyrostl tak by se neměl vylomit celý ale zaštípnout kousíček od stonku (0,5? cm), pahýlek zaschne a následně by tam již nemělo nic vyrůst. Přidávám snímek Vámi vzpomínané metody Missouring pruning

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
20.11.2011 9:22

Ano, připojený obrázek je z jednoho z mála článků, které se alespoň okrajově zabývají tímto způsobem pěstování.V tomto článku je konstatováno, že při tomto způsobu je větší plocha listů, která se podílí na fotosyntéze.

Pro mne je zásadní otázkou jak dlouho se budou listy zbylé po misouring prunning podílet na fotosyntéze celé rostliny, když jedno z pěstitelských doporučení říká, že listy pod vijanem plodů, které již dozrály, je možno odstranit protože nemají vliv na další růst rostliny (opravdu tak vypadají)

Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

20.11.2011 10:02

Já listy zásadně neotrhávám...

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

20.11.2011 10:12

Mně se na tom obrázku nezdá ten fazoch. Je namalovaný jako list.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
20.11.2011 10:43

Máte pnou pravdu, obrázek je silně nedokonalý-namalovaný zálistek by měl mít podobu dalšího vrcholu rajčete.Vůbec jsem si toho nevšiml, ale metoda je mi plně jasná.Pokud jde o vylamování spodních listů tak to taky za normální situacve nedělám- zbytečná práce navíc, ale při silném tlaku plísně bramborové se tento zásah doporučuje. Mám pocit, že když jsem tyto listy vylamoval byly již polomrtvé a zažloutlé, možná napadené nějakou chorobou.

Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

20.11.2011 11:18
Spodní listy začínají odcházet nejdříve a záleží na počasí zda působení chorob na ně je rychlejší než dozrávání plodů. Přikládám snímek kde spodní listy (dole vlevo) začínají žloutnout (o jakou chorobu se jedná doteď nevím ale je to hodně běžný jev) a proto tyto listy postupně odstraňuji. Toto je tyčková odrůda ale protrhávám poškozené listy i u keříčkových odrůd.
Obrázky:

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
22.11.2011 12:01

Nemáte někdo zkušenosti s polodeterminantním typem odrůdy San Marzano?

Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

22.11.2011 15:45
Co máte na mysli, vlastnosti odrůdy a plodu nebo spíše ten polodeterminantní růst?
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
22.11.2011 16:22

Myslím oboje, protože jsem na webu našel San Marzano polodeterminantní, což by mohlo být to rajče, které jsem viděl u Neaploe-keříky cca 1,2m vysoké.

Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

22.11.2011 18:40

Já měl SM předloni, bohužel zahrada byla 3x pod vodou a tak díky pozdní  (opakované) výsadbě mělo problémy se zráním, navíc mokro zanechalo následky v podobě totálního tlaku plísně. Obal jsem zatím nenašel ale předpokládám že to byla odrůda San Marzano 3 z Valtic. Nějaký popis variant této odrůdy jsem našel tady. Na přebalu je uváděno že se jedná o tyčkovou odrůdu ale já bych si tipl spíše na polodeterminantní. Rostlina měla výšku zhruba těch 100-120 cm a několik "hlavních" výhonů, možná by šla vést jako tyčková odrůda ale nepřipadla mi tak. Plody byly pevné a téměř duté, bez šťávy. Zabývám se spíše ranými odrůdami, ale jelikož jsem našel zalíbení v sušených rajčatech, určitě ho v následující sezoně vysadím, uvidím jaké varianty seženu. Toto video je pastva pro oči.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.160.145 (?)
22.11.2011 19:45

Vážení přátelé,

ten "humus", který se prodává v supermarketech už odmítám pozřít... Ráno jsem si nakrájela rajčata koupená v Tecsu a rostlo mi to v puse... nejedlé!!! Rozhodla jsem se, že si na svojí zahrádce zasadím příští jaro rajčata. Poraďte mi prosím odrůdu (nepotřebuji ji na výrobu kečupů, ale pouze na přímou konzumaci), tedy raději rajčata menší, tmavě červené a hlavně takové, co by skutečně chutnaly jak rajčata... Asi semínka, které by se daly koupit na jaře v běžném zahradnictví, nebo někde objednat... Děkuji moc...

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.27.66 (?)
23.11.2011 5:38

Velmi dobré je rajče Spencer. Policino je také dobré, ale hodně praská.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
23.11.2011 7:09

Pollicino, Bejbino,Spencer, atd. jsou všechno takoví mrňousi. Doporučuji doplnit nějakým takovým normálně velkým rajčetem (já preferuji Start F1), které lze použít na chleba, na salát atp. Pokud jde o praskání Pollicina tak jich 90% sním na zahradě přímo ze stromků a chutnají mně i prasklé a méně vybarbvené. Naopak se zralostí jsem měl loni problém u Bejbina. Moc mně na zahradě nechutnalo i když bylo vybarvené a tak jsem je otrhal a udělal z nich protlak- výsledek nic moc. Letos jsem to dělal tak, že jsem červené plody otrhal a nechal dozrát několik dnů v místnosti- nemělo to chybu. Následně jsem se z informací Semo dočetl, že Bejbino je rajče z okruhu LSM-brzy se vybarví, dlouho zůstává tvrdé a skladovate/lné, ale na rozdíl od v obchodech prodávaných LSL chuťově ještě dozraje. Možná má někdo jiné zkušenosti.

Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

22.11.2011 20:13
to tedy je... taky asi začnu se sušením..letos jsem sušila, co jsem měla k dispozici, a bylo to celkem dobré.až seženu odrůdy k sušení, bude to fajn..
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

22.11.2011 20:23

Já vyzkouším i sušení na slunci (pokud nějaké bude) na síťových roštech, jen mám obavy že na rajčata půjdou takové ty lesklé muchy. Možná bude lepší umístit je pod nějaké síto ale aby zase nebránilo slunci, na noc samozřejmě uschovat domů kvůli noční vlhkosti. Na tom videu se suší San Marzano.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

22.11.2011 20:24

Hodně chutné je Pollicino a velmi dobré je i Bejbino.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

22.11.2011 20:28

Bejbino je výborné, Pollicino hodně praská, dále doporučuji Ildi.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.160.145 (?)
23.11.2011 1:02

Děkuji za odpovědi. Ještě jsem nikdy rajčata nepěstovala, bydlíme v domku teprve necelé 2 roky.

Pročítala jsem si tady celou diskusi o rajčatech a zaujalo mě sušení rajčat, nikdy jsem o tom neslyšela. Jak dlouho se taková rajčata dají skladovat a jakým způsobem se dále kuchyňsky upravují? Moc děkuji za odpovědi.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

30.11.2011 17:15

Já jsem měl letos Pollicino poprvé a nepraskalo. Bejbino bych chuťově zařadil na druhé místo po Polllicinu.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

30.11.2011 17:36
Letos bylo docela sucho, u nás lilo tři týdny na přelomu prázdnin a v té době to plody odskákaly.
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

jirilan (639) - xxx.xxx.199.25 (?)
30.11.2011 23:15

Mám stejné chuťové buňky jako Kuky. Ale, sklizená zelená rajčata mně letos sice krásně červenají avšak jsou stále poměrně tvrdá. Rozhodl jsem se v příští sezoně nepěstovat již Beefmaster, protože se v plodech na pohled pěkných vyskytla černá vnitřní hniloba. Při jejich velikosti je neekonomické tolik vypěstované hmoty vyhodit. Chtěl bych pěstovat také rajče s typickou rajčatovou chutí a vůní rozemnutého rajčatového listu. Taková rajská jablíčka s trochu drsnou chutí rostly asi jen v ráji.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
23.11.2011 8:16

Díky za překrásné typicky italské video- tu nejnáročnější práci solení musí vždy dělat muži! A teď vážně. Já jsem letos sušil na lodžii, na jihozápadě, slunce jsem měl až od jedenácti hodin, večer jsem sklízrl.. Bylo to někdy koncem srpna, když bylo to pěkné počasí. Usušeno jsem měl za čtyři dny. Na ploché desce jsem měl staré prostěradlo, na něm rajčata, vše zakryté fáčovinou (koupil jsem ji kdysi v Sanitasu- roli širokou cca 80 cm).Největší zájem měly vosy, které se snažily mul podlézt, možná i proto, že jsem s rajčaty sušil i pološvestky.

PS: Ty videa mně asi přinesou rozvat v rodině, protože pořád slyším "už zase do toho čučíš?"

Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.4.7 (?)
23.11.2011 8:39

4 dni je dost. Mozno by sa to dalo nejak urychlit: podlozit plechom, co sa riadne rozpali, nechat len casti supiek s masitou duzinou, bez stavy, zvolit vhodnu odrodu s nizkym obsahom stavy... Mate s tym niekto skusenosti? Myslim, na hmyz by stacil dobry drevenny ram a sietka na okna.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

23.11.2011 9:11

Pokud budete sušit rajčata při vysoké teplotě, což by se nad rozpáleným plechem mohlo stát, tak vám budou černat. Já si naopak myslím že 4 dny jsou super. O víkendu jsem sušil rajčata 2-3 dny v sušičce.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.4.7 (?)
23.11.2011 9:47

...mal som na mysli susenie na slnku. Rajciny by boli na roste z dreva a podtym cierny plech. Plech by rozpalil vzduch, co by susil rajciny. Neverim, ze slnkom by doslo k scernaniu rajcin.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
23.11.2011 11:47

Já si myslím, že každý z nás má jiné podmínky na sušení, Já jsem si například udělal sušárnu z takového dlouhého skleněného profilu U (copiůit 2,5 m dlouhý). Byla vysoká 2,7 m, bylo v ní 27 plachetek ze silonové sítě, každá o ploše cca 24 x 11 cm. Opravdu jsem v ní usušil jednu várku meruněk a jednu várku rajčat. Ale měl jsem problém v tom, že jsem to tam dal a za několik dní vytáhl. Pochopitelně kvalita zvláště u meruněk nic moc. Problém je v tom, že zahradu mám asi 3/4 hodiny MHD od bydliště a nechce se mně tam ráno jít rozložit sušené ovoce a večer je jít posbírat. Dřevěné části sušárny jsem rozřezal, copilit budu dále používat k rannému výsevu ředkviček.A tak jsem zůstal u   společné lodžie na schodišti (v paneláku typu B710).

Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
23.11.2011 12:57

Myslím si, že každý z nás má jiné možnosti a podmínky pro sušení rajčat). Letos jsem sušil tři odrůdy- Šejk, Scatolone a San Marzano. Pokud jde o sušení, tak si myslím, že lepší rajčata na sušení než ta italská z okruhu San Marzano nejsou. Všechny rajčata jsem podélně půlil a dužninu prstem vyšťoural. Dužnina Šejka je vodnatější a výsledný produkt je horší. s dobou sušení jsem byl spokojený. Zkoušel jsem na zahradě sušárnu vyrobenou z copilitu (takový skleněný U profil dlouhý 2,7 m). Kapacita byla 25 plachetk o rozměru 22 x12 cm.Usušil jsem tam rajčata a meruňky tak, že jsem je tam jeden den dal a za několik dní je vydělal. Kvalita byla horší- mám zahradu cca 3/4 hodiny MHD od bytu a nechce se mně ráno jet rozložit ovoce a večer sklidit. Sušárna je již zrušena, dřevěné části pořezány a copilit budu nadále používat pro ranné výsevy ředkviček (nadále zůstanu u lodžie).Technicky lze jistě mé sušení na společné lodžii vylepšit, ale nevím jestli budu mít čas a jestli se mně bude chtít. Zatím mně to vyhovovalo.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
23.11.2011 12:58

Podpis Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

PP. [PE, 550] (3306) - xxx.xxx.147.107 (?)
23.11.2011 16:27

Neměl bych kazit všeobecné nadšení těch, kteří ujíždějí na sušených rajčatech, ale mám trochu jiný názor. Ovlivněn diskusí jsem si koupil v hypermarketu vaničku "volně ložených" sušených rajčat. Po zemi původu jsem se nepídil. Vypadají jako ta na videu, podlouhlé dvě poloviny. Mezi nimi sem tam jakási bílá semínka, asi pinie. Jsou výborná, mají lehce česnekovou slanokyselou chuť, ňamka. Na rozdíl od těch ve skleničce, ta jsou jaksi nijaká. Když uvážím, že mi na Vysočině rajčata stěží dozrají, natož aby uschla a kdybych je sušil v sušičce, stejně to nebude ono a padne na to výplata. Rajče podobného typu uzraje jen na břeclavsku, možná v polabí a to ještě jen občas. Tedy to kilo, nebo dvě, která teoreticky můžem zkonzumovat za zimu si klidně koupím. Kvalita mě plně uspokojuje.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

23.11.2011 16:45

Kupovaná jsou rovněž vynikající, s kaparou, v paprikovém oleji aj.. Hodně jsme pekli v létě dle tohoto postupu. I nyní se dá v různých akcích koupit např. odrůda ROMA (soudková) která je na pečení velmi vhodná. Ještě potřebuji ověřit nějaký postup na nakládání do oleje aby ta domácí byla tak vláčná jako ta kupovaná.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

30.11.2011 14:17

taky mám nasušeno a uvažuju, jak to naložit.. Sušená rajčata v olejové lázni

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
23.11.2011 23:00

Mám pocit, že jste nepochopil, že jste na diskuzních stránkách hobby zahrada. Opravdu jde plno věcí koupit a ještě v lepší kvalitě.Proč rybář chytá ryby, když si může koupit lososa?Proč turista leze na nějakou horu, když tam jede lanovka? A tak bych mihl pokračovat. Ale ten pocit... asi v supermarketu nekoupíte. Jak já nepochopím rybáře, tak vy možná nepochopíte mě. Mějte se.

Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

24.11.2011 6:45

Nerozumím podrážděné reakci. Nepochopil jste hlavní myšlenku příspěvku. A sice tu, že skutečná sušená rajčata u nás jednak nevyrostou, druhak se neusuší. Vždy to bude jen jako. To je prostě fakt. Nijak neubírám vaše nadšení a nemůžu vám přece zakázat sušit rajčata. Taky si doma lecos pěstuju, či uvařím nebo vyudím a je to lepší než v obchodě.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.5.149 (?)
24.11.2011 13:31

Není mi jasné, proč by u nás nemohla vyrůst rajčata na sušení.Pokud jde o chuť tak mně stačí když budou chutnat mně, Nemám snahu mít nejchutnější rajčata ani se necítím povolaný, abych bez jakéhokoliv porovnání hodnotil chutě vzorků, které neznám. Jinak nesouhlasím s tím,, že se zde někdo z nás (já určitě ne) snaží dělat nějaký druhák nebo něco jako. Jinak mohu říct, že často není obchod kriteriem úspěšnosti- jistě mám lepší rajčata než v obchodě, ale nemohu řít, že mám lepší rajčata než soused.Prostě diskuze je o výměně názorů často rozdílných,

Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

25.11.2011 17:20

Ta odrůda kaspar není česká?  Tak jí asi tady nekoupím?

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Mirek (5449) - xxx.xxx.191.222 (?)
25.11.2011 23:33
Bohužel.
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.224.35 (?)
29.12.2011 19:56

poznate tieto sorty?

Kukurica Jahodová (prazelenina: Zea)
Mrkva Extra Červená (prazelenina: Daucus carota)
Mrkva Kozmická Fialová (prazelenina: Daucus carota)
Paradajka Brandywine (prazelenina: Solanum)
Paradajka Cherokee (prazelenina: Solanum)
Paradajka Čierny Krim (prazelenina: Solanum)
Paradajka Zelená Zebra (prazelenina: Solanum)
Reďkovka Talianska (prazelenina: Raphanus)
Reďkovka Zlatá (prazelenina: Raphanus)

vraj prapovodne... alebo je to len marketingovy trik?

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.224.35 (?)
29.12.2011 20:23

mozno nieco pre Mirka - Heirloom Tomatoes

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Tomáš Olt (56) - xxx.xxx.240.90 (?)
2.1.2012 23:17

Vítám všechny pěstitele v Novém roce. Přidám také něco ze svého soudku resp.  skleníku. Doporučuji zkusit zajímavou odrůdu "skvrnitý říman". Vyníkající rajče jak vzhledově tak i chuťově. Tedy alespoň mě velmi zaujalo a určitě budu letos pokračovat v jeho pěstování, jak ze semen tak i řízkováním.. smiley

Obrázky:
rajče říman
rajče říman
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

3.1.2012 0:06

Já ho nemám ale zato asi pět jiných červených žíhaných odrůd. Jak jsem již uváděl dříve, tato rajčata vypadají lépe než chutnají a totálně mne zklamala. Možná je říman jiný ale já většinu těchto odrůd vyhodil. 

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

3.1.2012 7:18

musim dat svemu jmenovci za pravdu, zihane odrudy nejsou chutove nic extra, samozrejme krome zname Green Zebra...

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.81.101 (?)
24.1.2012 0:10

U nás najchutnejší bol kríženec Stupické poľné ranné x Ildi. Veľkosť 2,5 - 3 cm, guľaté, farba trochu svetlejšia červená ako stupické, chuť medzi nimi. Vysieval som vlastné Ildi a už medzi semenáčikmi som zbadal niekoľko málo s ružovou stonkou, Ildi ju má bielu. Vysial som ešte viac semienok a zámerne vyberal tie krížence. Rok pred tým sme mali len Stupické a Ildi, najbližšia záhrada s paradajkami asi 1 km daleko. Takže pôvod 100 % istý. Listy boli tiež niečo medzi, ani nie typicky stupické, ani nie normálne paradajkové. Radovan

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Zdeni (52) - xxx.xxx.107.127 (?)
9.2.2012 12:43

Mám dotaz - rajče Harzfeuer F 1, fa Gardenson, přečetla jsem celou diskusi, ale na tuto odrůdu jsem nenarazila. Znáte ji někdo? Nebo jste již měli a pro jakoukoliv "nedobrotu" jste ji vyřadili? Děkuji za odpověď. Bydlím v malém městečku a tak tady jen s obdivem čtu...

stáhla jsem si i e-shop s prodejem Děvočky - byť jsem maturovala z ruštiny, sotva louskám azbuku... cena za balíček velká není, ale jak je to s poštovným? Za semena podnoží melounu, u nás, ze Sema,  jsem zaplatila necelou stovku, za poštovné a balné podstatně víc než za semínka...

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

9.2.2012 14:04

Poštovné na estonském serveru činí cca stovku. Co se týče odrůdy Harzfeuer F1 tak tu jsem měl před třema rokama ale nějak mne nezaujala, již nevím proč ale nezaujala, ani již nevím zda je tyčková nebo keříčková (spíše tyčkové). Jejich semena se objevila jednou v tesku a tak jsem je prubnul. Vyzkoušejte, uvidíte.

Obrázky:

Tohle by měl být Harzfeuer
Tohle by měl být Harzfeuer
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

9.2.2012 15:36

Odrůda Harzfeuer F1 byla už za socíku, dobrá, ale asi už překonaná, tyčková. KUKY

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Zdeni (52) - xxx.xxx.107.127 (?)
9.2.2012 16:55

všem vám děkuji za ochotu odpovídat... právě jsem si donesla červené Idyll - 1 balíček od fy Gardenson a 1 od fy Nohel garden /porovnání klíčivosti/  a taky Zelenou zebru, takže od Harcfeuera ráda upustím, skleník mám celkem malý.

Ještě mi prosím řekněte, které z nich je dobré i na pole - mimo skleník. Loni jsem venku 450 m n.m. měla kromě Stupického i Býčí srdce, rychle chytlo plíseň, tak jsem vyhazovala  - ve skleníku bylo sice zdravé, obrovské, ale hodně pozdní...

a poslední dotaz - pěstování v pytlích - to se kořeny nepřehřívají? a z pytlů se dík horku neuvolňují žádné sajrajty?blush

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

9.2.2012 17:11

Na pole se hodí všechny vámi uvedené odrůdy. Idyll je hodně háklivé rajče na praskání, má tenkou ale přitom tuhou slupku. Pokud nechcete Harzfeuer zkoušet dak doporučuji Bejbino, to Vás nezklame. Z pěstování v pytlích nemějte strach, jde hlavně o to aby zemina nevyschla.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

9.2.2012 14:56

Cituji z knihy z roku 1968: Harzfeuer (NDR),hetrogenní (hybridní), vysoká, velmi ranná, především k rychlení, využitelná i pro venkovní výsadbu. 

V roce 2007 jsem si semena rajčete Harzfeuer z nostalgie koupil  (pěstovali jsme v 60-tých Hellperle taky z NDR a moc nám tato rajčata chutnala). Semena jsem koupil za pár korun myslím si že v Penny nebo Lídlu (nejlevnější semena co jsem v poslední době koupil). Pěstoval jsem čtyři rostliny venku a u těto odrůdy mám v PC jen napsáno nepěstovat (dnes už opravdu nevím proč).

Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

10.2.2012 8:38

Nainstalujte si prohlížeč Google chrome, ten vám automaticky nabízí i překlady ve všech jazycích. Nemusíte nic kopírovat do překladače. I strojový překlad vám postačí k pochopení podstaty.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Zdenula (139) - xxx.xxx.165.42 (?)
7.7.2012 17:37

Prosím vás, kde seženu semínka té odrůdy Sladkaja Děvočka? Nemůžu to na netu nikde najít.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

7.7.2012 19:11
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu) Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Zdenula (139) - xxx.xxx.165.42 (?)
7.7.2012 19:31

Mirku, moc díky:) Ale Kristova noho, vždyť to je v Estonsku :)))! Jak se takový obchod realizuje, je-li to vůbec možné? A na kolik pak taková sranda vyjde i s poštovným?

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

7.7.2012 22:11

Pokud máte embosovanou platební kartu (Embosovaná karta je platební karta, která má veškeré údaje (jméno držitele, číslo karty atd.) plasticky vyraženy - písmo tedy z karty) abyste mohli provádět platby po internetu tak provedete platební příkaz k úhradě nebo pokud máte zaregistrován Pay-pal (což je lepší) tak tímto způsobem. Objednáte, uhradíte a do týdne máte zboží doma, poštovné číní cca 5 €.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Zdenula (139) - xxx.xxx.165.2 (?)
8.7.2012 9:41

Mirku, moc díky! Tak jsem si docela slušně početla a dost mě překvapilo, že Sladkaja děvočka má v hodnocení jen tři hvězdičky. Docela by mě zajímalo, jestli někdo vyzkoušel i jiné odrůdy z těchto stránek. Některé vypadají opravdu lákavě a zajímavě. Když už budu objednávat, tak bych docela vzala víc druhů na vyzkoušení. Máte nějaký typ? Tu kartu nemám, ani Pay-pal, já jsem v tomhle směru negramot. Ale už jsem zpracovala syna, Pay-pal mi zařídí.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

8.7.2012 9:51

Tipů mám asi 60-80, objednávám, selektuji, ale zrovna nyní už tam zase mají něco nového surprise.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.116.203 (?)
10.3.2012 15:27

Zajímalo by mě, Mirku - i ostatní - jaká máte konkrétně na mysli, když se tam pochvalně vajadřujete o "soudkových" odrůdách? Já si loni přes internet objednal odrůdy BRAUN CHERRY, BŮVOLÍ SRDCE, WHITE CHERRY, ORANGE BANANA, TIGERELLA a AUNT'S RUBY... ale asi jen ORANGE BANANA mě nezklamalo...

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

10.3.2012 16:50

Takže pár soudkových a cherry odrůd které jsem vloni pěstoval a které se vyznačují silnější stěnou (většinou dvoukomorovou), měkou slupkou a vynikající sladkou chutí.

Obrázky:
Sladkaja Děvočka
Sladkaja Děvočka
Sweet Olive - oválné cherry
Sweet Olive - oválné cherry
Orange Santa
Orange Santa
Golden Santa
Golden Santa
Rosada
Rosada
Sweet Olive - ještě na zahradě
Sweet Olive - ještě na zahradě
Ještě jednou Golden Santa
Ještě jednou Golden Santa
Finik želtyj
Finik želtyj
nakonec No. 1 - Tomatoberry Garden
nakonec No. 1 - Tomatoberry Garden
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

treeface (3) - xxx.xxx.116.203 (?)
11.3.2012 7:18

Super, moc děkuju. Teď se ještě zeptám - nakupujete jejich semena na onom estonském internetovém obchodě, či z různých zdrojů? Můžete je případně uvést? (Ne všechny jsou seriózní a těm já bych se rád vyhnul). Díky moc. Kde vlastně svá rajčata pěstujete? Já střední Morava.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

11.3.2012 8:50

Na estonském webu mají Sladkou děvočku, Finik žlutý a červený, tady jsem nakupoval Sweet Olive, Rosada, Golden a Orange Santa, a tady Tomatoberry. Jinak jsem z téměř nejjižnějšího cípku Jižní Moravy, už jen Lanžhot je pod náma laugh.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

11.3.2012 10:58

Prosím, nemohl byste napsat proč Vás ta rajčata zklamala? Zda Vám nechutnala nebo úroda byla malá nebo trpěla chorobami, atd. Někdy jsou negativní informace cennější než pozitivní.Za odpověď předem děkuji.

Mr Big

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

11.3.2012 11:44

Dotaz je patrně směřován jinam ale dovolím se přidat se svým názorem. Vloni jsem vysadil hodně druhů barevných a strakatých odrůd, teď nemám na mysli žluté a červené odrůdy, a musím znovu konstatovat že vypadají mnohem lépe než chutnají, jsou to taková oku ladící rajčata. Nepozoroval jsem že by bílá, zelená, pruhovaná atd., byla náchylnější na choroby nebo byla neúrodná, ona nám prostě nechutnala. Když to řeknu lidově tak je to "jalovisko bez chuti", např. Tigerella (vodnaté, tenká tuhá slupka, bez chuti) je v čele tohoto pelotonu. Black Sherry se ještě dalo, ostatní černé odrůdy nejsou chuťově špatné ale extremně praskají, Bůvolí srdce je dobré rajče, otázka zda na přímý konzum.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

jirilan (639) - xxx.xxx.39.197 (?)
11.3.2012 12:14

Mirku, jak se liší Sladkaja děvočka od Pollicina? Tvarem jsou si podobné, co vzrůst a chuť? Jaký má skutečný tvar Bůvolí srdce? Je zřejmě velmi variabilní.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

11.3.2012 12:49

I když se to možná na "dálku" nezdá tak jsou to úplně jiná rajčata. Pollicino je tyčková odrůda, má větší a oválnější plody, teď si nejsem jistý ale mám dojem že má více jak dvě komory. Má tužší slupku, tenší stěnu a má více "šťávy", je náchylnější na praskání, je to takové malé klasické rajče. Děvočku řadím mezi dvoukomorové, soudkovité odrůdy, je keříčková, nesrovnatelně úrodnější, vůbec nepraská, má měkou slupku, silnou dužinu a vynikající sladkou chuť. Když porovnáte snímek rostliny Pollicina a Děvočky (výše) tak uvidíte zásadní rozdíl. Na obou snímcích jsou rostliny v květináči.

Na dalším snímku je býčí nebo volovje srdce (teď už nevím), mělo by mít tvar jako prostřední plod ale vidíte že ne vždy je tomu tak.

Obrázky:
Pollicino
Pollicino
Sl. Děvočka
Sl. Děvočka
Srdcata
Srdcata
Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

Miroslav Partl, brno (74) - xxx.xxx.35.166 (?)
11.3.2012 14:38

Ze strakatých jsen zůstal jen u Green Zebry, jinak u nás vede Ildi, Bejbino. Letos zkouším banánové Roman Candle. Bohužel nevím, kde u nás sehnat Sladkoju děvočku. Tu bych moc chtěl!!!

Mirek

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

starling (152) - xxx.xxx.59.151 (?)
11.3.2012 21:12

Měl jste někdo Sweet Millions?

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

vimon (231) - xxx.xxx.15.110 (?)
12.3.2012 6:10

Swet Millions jsme pěstovali a v poznámkách mám psáno - už nepěstovat, nikomu z rodiny nechutnalo. Někomu ale může jeho chuť vyhovovat. Podle mne je chutnější Bejbino, Goldkrone nebo Spencer.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.167.137 (?)
12.3.2012 7:43

V posledním receptáři píše paní Dušková o převislém rajčeti Tumblington Red a Yellow.  Má s ním někdo zkušenosti? Honza

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.50.2 (?)
12.3.2012 9:09

Ty negativní ohlasy mě mrzí sad. Také jsem letos tuto odrůdu zakoupila na zkoušku; rostlinky již mají 17 cm... tak uvidíme, třeba se trefí do našich chutí cheeky. Každopádně v létě napíšu. Lenča

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

marmisa (137) - xxx.xxx.69.62 (?)
20.3.2012 20:05

Můžete mi prosím podat informaci, jaký je rozdíl mezi Brown Berry, Black Cherry a Černým krimem? Mám v tom nějaký zmatek. Děkuji.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

20.3.2012 20:15

První dvě jsou cherry odrůdy, Black Krim má celkem velké plody.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

host - xxx.xxx.151.215 (?)
21.3.2012 10:52

Dobrý den, chtěl bych se zeptat za jak dlouho vzejdou semínka rajčat black krim, green zebra, paul robeson a amish gold. Zasadil jsem je před 6ti dny společně s bejbinem, darinkou a start f1 od sema. Rajčata od sema jsou už z 80% vzešlé, ale rajčata black krim a ostatní které jsem si objednal na tomatofestu pořád nic. Rejpal jsem v hlíně abych se podíval, jestli už na nich není klíček ale bohužel není. Přijde mi to divné. Mohl by mi poradit někdo, kdo má s těmito odrůdami zkušenost? Děkuji.

Připojit reakci

Nejchutnější rajčata

21.3.2012 11:45

Všechny odrůdy by měly klíčit +- zhruba stejně, špatné klíčení je let