Nedostatek vápníku?



Stránky: 1,  2   
Zacatecnik - (16) - 196.116 (?) 
19.7.2013 13:31, zobrazeno: 22503x

Pěkný den přeji,

začínám pozorovat nažloutlé flíčky na rajčatech Tornádo F1. Nedávno mě je trochu sežehlo sluníčko a příliš velké horko, nevětral jsem dostatečně zasklený balkón. Většina se vzpamatovala, ale dnes jsem našel na 2 rajčatech ze spodu hnědé fleky, hniloba? Dočetl jsem se tady na fóru, že se jedná nejspíš o nedostatek vápníku.

Je to opravdu vápníkem? Dnes jsem hnojil hoštickýma slepičincema, tak se ptám, jak a kdy hnojit vápníkem, jakým (Wuxal Kalcium se mě zdá být velmi drahé) a kdy? Můžu ještě dnes po hnojení slepičincema? A je lepší na listy, nebo do hlíny?

PS- pro informaci: Pěstuji na zaskleném balkóně v květináči celkem 2 rajčata Tornádo F1 + 2 keříčková rajčata (odrůdu neznám). Zalévání mám vyřešené tak, že v každé podmisce jsou čidla, která hlídají stav hladiny vody a jakmile hladina poklesne asi na 5 mm, tak se voda do podmisky doplní na výši MAX 20 mm a to nepřetržitě.








Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Zacatecnik - (16) - 196.116 (?), 19.7.2013 13:50

A případně co říkáte potřiku na listy Harmonie Vápník? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 133.163 (?), 19.7.2013 14:24
Jsou i jiná hnojiva která mají vápník v přijatelné formě pro tuto "chorobu" (Kalkosan), ale po letech praxe používám již jen Wuxal Kalcium. Ten můj je sice již propadlý ale rostlinám datum neukazuji, a funguje ke vší spokojenosti. Těch teček se nejspíše nezbavíte, budou i různobarevné, větší, budou usychat listy ale není to zas nic tak závažného, ošetřete přípravkem proti bakteriové nebo septoriové skvrnitosti (ty mají OL tři dny až týden) a nemělo by se to dál vyvíjet.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zacatecnik - (16) - 196.116 (?), 19.7.2013 15:07

Mirku, děkuji za info. Přípravky proti bakteriové nebo septoriové skvrnitosti si obstarám příště, teď musím do práce a do obchodu se dostanu až v pondělí.

Wuxal Kalcium jsem nikde nesehnal a jediný obchod u nás měl Harmonii Vápník, tak jsem jej koupil a ráno po práci provedu postřik listů, květy a rajčata něčím zakryju.

Přeji pěkný den

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 14.170 (?), 20.7.2013 14:46

Zrovna plody bych moc nezakrýval, má-li se do nich vápník dostat.

V

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Zacatecnik - (16) - 196.116 (?), 20.7.2013 16:01

Dobrý den, děkuji za info, nevím proč, ale měl jsem v hlavě, že postřik má být pouze na listy a ne na květy a plody. Znovu jsem pročetl návod a píše: listová výživa... Asi to mě zmátlo. Mohu dotaz na pana Mirka? Jak to vidíte Vy? Smím takto postříkat bez starosí i plody a květy?

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 20.7.2013 17:43

Nikdy jsem je nezakrýval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 33.77 (?), 21.7.2013 18:01

postriekajte, vsak ich aj tak pred jedenim oplachnete, no kvety by som nejak zvlast nestriekal, nemusite ich zakryvat ale netreba ani priamo do nich striekat, ak nic ine tak to ma vplyv na opelenie (vacsia vlhkost, horsie opelenie)

inac co sa vapniku tyka ja som u nas v obchode ziaden pripravok nenasiel a kupovat cez internet a platit postovne zdvojnasobi cenu samotneho pripravku.. tak som kupil v lekarni obycajne tablety vapniku, rozdrvil a polial - funguje to zazracne a nemusim sa trapit s nejakymi dalsimi postrekmi, ktore podla mna dodaju vapnik len kratkodobo, lebo rajcine ocividne chyba v substrate (popripade nejaky iny obmedzujuci faktor substratu)

mam to odskusane hned na niekolkych rajcinach, vacsina krickove ale aj jedna obrovska tyckova, pouzil som to asi 1-2 mesiace dozadu, medzicasom som pravidelne hnojil ale ziadne dalsie nedostatky vapniku sa neprajavili

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 21.7.2013 18:55

Apikální nekróza plodů

Příčiny: nedostatek vápníku

Výskyt a význam:
Tato porucha je velmi častá, zejména na lehkých výsušných půdách. Poškozené plody jsou neprodejné. Pokud jsou zhoršené podmínky pro příjem vápníku, objevuje se tato porucha i na půdách s jeho vysokým obsahem.

Příznaky a podobné poruchy:

Mírný nedostatek vápníku způsobuje slabé příznaky. V tom případě vypadá apikální část plodu jako kdyby byla mechanicky poškozena třením o nějaký předmět. Silný nedostatek způsobuje poškození buněk v apikální části plodu a vznik nekrózy. Někdy je nekróza patrná pouze uvnitř plodu. Nekrózy mohou být za vlhka pokryty černým povlakem. Náchylnější jsou plody, které mají protáhlý tvar. Více jsou také poškozovány intenzivněji rostoucí rostliny, protože dochází ke kompetici o vápník mezi listy a plody.

Nepovažujte povlaky černí za příčinu poruchy.
Nezaměňujte s příznaky poškození nízkou teplotou. Tato porucha se vyskytuje vždy v apikální části plodu přímo na a okolo vrcholu plodu. Nekrózy jsou obvykle kruhovité a slabě vpadlé. Poškození nízkou teplotou je také v apikální části plodu, ale ne přímo na vrcholku a má nepravidelný tvar s výběžky k bazální části plodu. Okraje vypadají roztrhaně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 130.147 (?), 27.7.2014 3:41

Dobrý den, nemáte někdo zkušenost s chloridem vápenatým, cena je zajímavější než u WUXAL Kalcium. Zajímala by mě koncentrace, dodává se tekutý i v tuhé formě. Někde jsem četl postřik v koncentraci 0,5%. Šlo by mě opostřik jabloní, rajčat a paprik. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika