Melouny 2014



Stránky: 1,  2   
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 39.19 (?) 
22.6.2014 23:07, zobrazeno: 19208x

Letos jsem se zase rozhodl pro pěstování melounů. Tuto myšlenku mi vnuknul kolega, který je fanda pěstování melounů, ale těch roubovaných na tykvi. Tak jsem to letos poprvé zkusil včetně toho roubování. Roubování ovocných stomků mi šlo, tak proč to neskusit s tykví a melouny? No, musím řicí, že mě to poněkud pošramotilo mé roubovací sebevědomí. Techniku bych zvládl, ale zde jde především o vhodné podmínky. Za oknem se v dubnu rostlinkám nedaří, je potřeba je rosit, zalévat, nesmí na ně moc svítit sluníčko, aby při srůstání nezvadly. Potom co jsem měl pocit, že už vše srostlo, jsem dal roubovance do fóliáku, tam jim bylo zase moc horko a příliš na ně svítilo, tak zase zpátky odnést skomírající rostlinky do stínu na okno... no prostě to byl boj. Řekl bych, že to skončilo remízou. Celkem jsem to zkoušel na třech várkách tykví a melounů, protože není lehké trefit správnou sílu a velikost tykví a melounových sazeniček. Též jsem po počátečních neúspěších vymyslel vlastní roubovací techniku, která byla více úspěšná než běžné způsoby. Výsledkem mých pokusů, bylo cca 15 roubovanců s ne příliš dobrými srůsty. Tyto jsem po zrmzlých vysázel na záhon a s nepříliš velkým očekáváním sledoval, jak porostou.

I přes počáteční skepsi, jsem růstem melounů velmi mile překvapen. Nedokonalé srůsty se zřejmě nějak zacelily. Ta tykev (v mém případě Sprinter a tykev fíkolistá) je oproti kořenům melounu jak kdyby měl závodit mercedes s trabantem. Melounové výhonky rostou jako rychlostí, za kterou by se nemusel stytět ani lecjaký plevel. Pěkně je vidět rozdíl na fotografii, kde je vlevo neroubovaný meloun a v pravo na kořenech tykve (foto). Jestli to tak půjde a příjde letos horké léto, jak jsme si za poslední roky zvykly, tak se snad dočkám pořádné úrody. Už se mi sbíhají sliny na ty obrovské sladké melouny laugh.

Vlevo neroubovaný meloun, vpravo roubovaný
Vlevo neroubovaný meloun, vpravo roubovaný
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Lcaizlova - (8) - 132.4 (?), 23.6.2014 14:22
Ahoj, letos jsem se dala taky poprvé na melouny. Vyhradila jsem jim půlku skleniku, kde mam 1 sazenici vodního a 2 cukrového a asi 6 neroubovanych sazenic cukroveho melounů dovezeného z Francie. Ty ale ještě ne začaly poradně růst. Zatím se mi chytli 100% 2 vodní a 2 cukrovy, tak jsem zvědavá co z toho mi vydrži;) přikládám fotografie;)
Dva vodní:)
Dva vodní:)
Detail;)
Detail;)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vocho67 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 228.173 (?), 28.6.2014 9:33

Sledujte rozdíl Fíkolistá - Sprinter. Zajímá mě Váš názor po porovnání výsledku.

Toto je moje snažení. Plod ze 37 sec bude zítra 28.6. sklizen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Dana22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (325) - 157.25 (?), 28.6.2014 13:03

Tak jaký je?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vocho67 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 228.173 (?), 28.6.2014 16:00

Jejda, malá chyba. První sklizeň zítra 29.6. Chci, aby rodina ochutnávala v plné sestavě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vocho67 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 228.173 (?), 29.6.2014 17:47

První letošní sklizeň. Prasklina nebyla vidět, byla dole. Nakvašený naštěstí nebyl, takže mimo malého kousku kolem praskliny zkomzumován. Mohl být trochu sladší. Odrůda Porcionyj, hmotnost 2,2 Kg (což je u této odrůdy nadprůměr)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 15.99 (?), 5.7.2014 13:12

Ja sa prvý krát tento rok snažím vypestovať nejaký ten melónik. Pestujem vodné melóny odrody "Sugar Baby". Myslel som, že sa pokúsim aj o navrúbľovanie na tekvicu, ale potom nebolo času, takže mám len nevrúbľované rastliny. Najskôr som v apríly zasadil 3 semená - z toho vyšli 2, a jedna rastlinka uhynula (odhnila stonka) - písal som tu vo vlákne Melounovište 2013. V máji som vysadil 1 predpestovanú sadenicu a ešte zasadil ďalšie 4 semená priamo do voľnej pôdy v novovybudovanom miniskleníku zo starých okien. Naspodok som dal rozkladajúcu pokosenú trávu, ako náhradu hnoja. Priesada sa ujala a začali pekne rásť aj priamo vysiaté rastliny. Dve priamo vysiaté rastlinky zase náhle uhynuly v čase dažďov, aj keď boli v suchu pod sklom. Potom sa ale konečne zase oteplilo a až som sa čudoval, ako sa to všetko pekne rozrastalo, nakoľko som v chladnejšej oblasti 400mnm. Rastliny od začiatku polievam len málo - ku koreňom, držím ich v suchu pod sklami. Pri porovnaní predpestovanej rastliny s tými z priameho výsevu, mi vychádza, že sa mi ani neolatí predpestovávať, lebo tie z priameho výsevu sú mohutnejšie a len o niečo majú oneskorenie a  prplačka s nevzhľadnými kelímkami na parapete paneláku za to nestojí...

Takže momentálne mám 1 predpestovanú rastlinu a 2 z priameho výsevu. Už nahadzujú plody, tak dúfam, že z toho niečo budewink, aj napriek mlsnej hávedi.

celkový pohľad na môj miniskleník
celkový pohľad na môj miniskleník
vnútro miniskleníka - vravo predpestovaná rastlina, vľavo spolu 2 z priameho výsevu
vnútro miniskleníka - vravo predpestovaná rastlina, vľavo spolu 2 z priameho výsevu
prvý plôdik - už si pochutnali...asi slimáci
prvý plôdik - už si pochutnali...asi slimáci
moja prvá úroda :(
moja prvá úroda :(
moja prvá úroda...celé vnútro vyžraté od hávede :(
moja prvá úroda...celé vnútro vyžraté od hávede :(
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 44.227 (?), 21.7.2014 22:12

čím to je, že väčšina plôdikov sa takto scvrkne? najskôr vyzerajú, že budú rásť a potom pomaly zažltnú... zlé opelenie(opeľujem ručne kvôli zakrytiu sklom), nedostatok vlahy alebo vysoká teplota? dik

scvrknuté plôdiky
scvrknuté plôdiky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 83.250 (?), 23.7.2014 10:55

Tak vysoká teplota a suchý vzduch na to vliv mít může.To se stává třeba u fazolu když kvete při vysokých teplotách, že květy opadnou -  poškodí se zřejmě pyl a ten pak nemá schopnost klíčení. Nedostatek vláhy by měl vadit spíše při růstu plodu.  A pokud opylujete sám, tak se to dost často stává. Musíte vybrat samčí květ, kde je dostatek pylu a nejlépe někdy v dopoledních hodinách, kdy není ještě tak horko. Květ je dobré opylovat opakovaně a opatrně, aby se nepoškodila blizna. I včely sednou na každý květ několikrát a některý stejně nakonec upadne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 44.227 (?), 23.7.2014 22:41

zaujímalo by ma, že či vlastne bol opelený takto vyvinutý plôdik? môže byť aj zle opelený samičí kvet - že by sa plod zle vyvíjal až odpadol?...nemám s tým skúsenosť. Možno si rastlina sama reguluje, koľko plodov je schopná vyživiť...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika