Kdy sazenice do skleníku a kdy na záhon?



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
viveca - (3) - 116.15 (?) 
15.4.2015 8:57, zobrazeno: 47074x
Odpusťte naivní dotaz začátečníkovi. Letos začínám s pěstováním zeleniny. Mám skleník a záhon. Mám (nebo budu mít) sazenice okurek hadovek, rajčat, paprik a melounů, to všechno do skleníku. Na ven mám sazenice jahod, květáku, kedluben a semena mrkve. Projíždím internet kdy je vhodná doba k umístění sazenic a semen na stanoviště. Všude píší něco jiného, jsem z toho trochu jelen.. může mi někdo zkušený prosím jasně a přehledně poradit? ;-)
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 15.4.2015 9:08

To nejde, záleží na vašem podnebí. Obecně plodové zeleniny se vysazují ven až po zmrzlých. Salát, košťáloviny můžete už teď, pokud máte sadbu, přikrýt netexem. Celer, pór taky po 10 květnu. Cibule ze sazečky koncem dubna. Opakuju, že záleží na poloze zahrádky. V Polabí o 14 dnů dříve, u nás o týden později. Akorát ti zmrzlí bývají po celém území bez vyjímky. Příprava sadby trvá od výsevu plus mínus 30 dnů, někdy méně. Tedy je nejvyšší čas vysévat ve skleníku sadbu k sázení po zmrzlých.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 15.4.2015 10:57

...na origoš balení semínek bývají návodné popisky+obrázky, že by Vám dělaly problém římské číslice?wink Zmrzlíci-P+S+B+jejich kuchařka, počuraná Žofka, se u nás, v okolí Kroměříže v posledních 5 letech trefili jednou, což by bylo príma, pokud by se svíčka šedivák nepřitoulal v jiném, pozdějším termínu-na ovocná holátka a venkovní sadbu plodovek!sad Nezbývá nic jiného, než sledovat předpověď-spíš kolena, ramena, prostě vlastní klouby, než ČHMŮ a mít po ruce bílou netkanku. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 32.26 (?), 15.4.2015 21:40

Ano, Aladin v poslední době zcela selhává v předpovědi ranních minim. Většinou je o několik stupňů méně,  yr.no je na tom podobně. Snad lepší je meteoblue.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 15.4.2015 21:50
Mrkev a petržel se seje co nejdříve, pokud počasí dovolí (jdou připravit záhony), klidně v březnu. Kedlubny, květák, kapusta, zelí snesou i mrazík kolem -5 stupňů, můžou už teď být na záhoně, stejně tak sazečka. Celer se vysazuje až po zmrzlých, pokud přejde mrazíkem, už neudělá bulvy, ale vykvete. Rajčata, papriky, okurky, melouny ven až po zmrzlých, když už nehrozí mráz, pozor - v posledních letech byl mráz až koncem května, určitě se vyplatí ten týden, deset dní počkat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 32.26 (?), 15.4.2015 22:27

Jen bych si dovolil doplnit z vlastní zkušenosti, že např. brokolici, pokud vysadíte ven a NENÍ otužená, je jedním nočním mrazem zničená (kolem -2). Květák by podle mě dopadl podobně. Takže otužovat a nedat z teplého skleníku do venkovní země, pokud druhý den má mrznout a nebo aspoň přikrýt např.netkanou textilií.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 15.4.2015 22:41

Model Aladin ve formě map, který sleduji, neudává teplotu v našich 6.00, ale v 6.00 londýnského času, u nás je v tu dobu 8.00, slunce je již na nebi vysoko a otepluje se. Proto není možno využít k předpovědi mrazíků. U nás bývá nejnižší teplota v 5.00. 

V mobilu mám nastavený v oblíbených graf z naší blízké meteostanice, pokud má mrznout, sleduji v noci, loni jsem ve dvě v noci při poklesu teplot šla přikrývat brambory netkankou.  J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 32.26 (?), 15.4.2015 22:51

Měl jsem na mysli meteogram Aladin, který ukazuje průběh teploty na dva dny dopředu (odkaz dole) a máte tam detailně pro každou hodinu teplotu.

Problém ale vidím v tom, že v poslední době je ta skutečná minimální teplota, kterou zjišťuji, docela nižší a když na aladinovi je třeba mminimum +3, tak moje metestanice (asi 1,5m nad zemí) klidně ukáže -1 a je to pravda, protože spacák na pařeništi pěkně křupe.

Samozřejmě problém může být také v tom, že vybrat si tam nemůžete třeba přesně to místo, kde je zahrada. Ale nedalo mi to a stejný rozdíl jsem viděl i při srovnání s údajem stanice umístěné v místě shodném s vybranou lokalitou na meteogramu. Stejný problém takto popisují někteří v diskuzi na meteoforu. Např. minimum pro Brno +2, skutečnost -2.

Jinak já jsem nedávno při rozednění a  pohledu na meteostanici startoval s konví a poléval mladé (večer zasazené) sazeničky právě díky takovému překvapení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 243.114 (?), 16.4.2015 0:38
Vždy záleží na konkrétním místě - jak je suchá půda, jak je místo chráněné, ať už stromy, keři, budovami, jestli je na kopci, nebo pod ním, v blízkosti vody, zda je tam třeba plot, cesta... Vše ovlivňuje vyzařování tepla a proudění, někdy se na sebe navrství teplý a studený vzduch, takže u země nic nezmrzne, naopak třeba od metru výše zmrzne vše. Studený vzduch může jít i v pásech, takže vám brambory zmrznou na tabák, soused je má jen lehce ožehlé a další třeba ani neví, že byl nějaký mráz. A toto všechno vám žádný model nespočítá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 32.26 (?), 16.4.2015 8:19

S tímto vším souhlasím. Jen mám dojem, že v předchozích letech jsem se na aladina spoléhal více (na stále stejném místě) a nezažíval jsem neustálá překvapení jako v tomto roce. Myslím, že je to menší stabilitou počasí, takže platí ještě více pravidlo, že každá předpověď je zataralá ve chvíli jejího vydání. Přičemž meteoblue mi souhlasí ráno mnohém lépe. Odpolední maxima tam sice bývají často podceňována a předpověď na týden dopředu velice skáče často ve velkém rozsahu, takže je potřeba neznepokojovat se občasnými extrémy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika