Jak poznam uzraly plod papriky?



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 105.103 (?) 
7.8.2011 12:42, zobrazeno: 62550x

Chci se zeptat, jak poznam, ze je plod uzraly a mohu ho utrhnout? Nebo spadne sam? Mam vysazene cervene papriky a zatim jsou vsechny zelene, uz jsou vice jak 14 dni ve stejne velikosti, tak nevim, mam cekat az se zacnou zbarvovat? Dekuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 155.12 (?), 7.8.2011 13:09

Záleží na Vás v jaké zralosti chcete plody sklízet zda v technické (zelené) nebo botanické (červené). V botanické je to jednodušší, počkáte až se paprika pěkně vybarví a pak ji sklidíte, v technické vezmete plod mezi prsty a velmi lehce zmáčknete, pokud ucítíte jemné prasknutí uvnitř plodu tak sklízejte. To je způsob který používám aby byly papriky správně křupavé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 32.26 (?), 7.8.2011 14:15

Mirek ma pravdu, lze take pockat az se velikostne plody zastavi a ze zelene prejdou do svetlejsi barvy, pak budou chutnejsi, i kdyz ja mam rad skoro zasadne plne vyzrale, tedy barevne papriky, ty zelene jsou takove polotovary, vlastne vsechny zelene nejsou zrale

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 50.2 (?), 7.8.2011 14:22

Zrovna stejný problém řeším také. Vždy jsem nechávala papriky dozrát na rostlině, nebo alespoň do 70% červené barvy. Letos mi však sousedka povídá: ty jsou ale veliké, proč už je neutrhneš a nenecháš dozrát doma?

Dozrají papriky utržené v technické zralosti (zelené) do botanické zralosti (červené) i po utržení? a kde je nejlépe nechat dozrát? Děkuji, Lenča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 155.12 (?), 7.8.2011 14:39

Samozřejmě že dozrají, ale budou "gumové", pokud máte možnost okamžité sklizně (vyjdete ven, utrhnete a konzumujete) tak není žádný důvod nechat je dozrávat utržené. Většinu paprik sklízím v technické zralosti (za "zelena") protože jsou šťavnatější a křupavější, nejsou sice tak sladké jako úplně vyzrálé ale každá má něco do sebe. Na nakládání, zavařování nebo pečení jsou samozřejmě lepší lně zralé plody. Ještě jedna věc, pokud pěstujete velkoplodé papriky tak ty než úplně dozrají, trvá hodně dlouho, proto je dobré odrůdy kombinovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 50.2 (?), 7.8.2011 14:56

Děkuji, Vám Mirku, za odpověď. Mám raději sladší plody, tak budu pokračovat v čekání na červenou.

Ano, jedná se o papriky velkoplodé + "kozí rohy" (ty dozrávají dříve a rychleji)  + letos díky diskuzi zde zkouším i Amy a Hamík. Ale ještě bez ochutnání. 400m.n.m.. Lenča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 32.26 (?), 7.8.2011 15:07

tusim, ze Amy a Superamy, PCR jsou odrudy pro sklizen za zelena...

jinak ja uz kozi rohy (Palivec) z venku sklizim cerveny, tez odruda Korál je zrala, tak je budu plnit kozim syrem :) a dnes jsem sklizel jiz cervene odrudy Kirke a Rákosníček

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 155.12 (?), 7.8.2011 15:30

Amy je dobrá volba, pro sklizeň za "zelena" je dobrá ještě Vlasta, je světle zelená a zraje do oranžové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 147.107 (?), 7.8.2011 18:20

Amy je (pro mne) jedna z nejlepších paprik pro "okrajové" pdmínky. Spolehlivá, raná, úrodná, s dobrou chutí v technické zralosti. Naopak nemám dobré zkušenosti s velkplodými silnostěnnými hybridy. V podstatě rodí u nás způsobem jedna rostlina=jeden dozrálý plod(s bídou). Už se ani nepokouším je sázet. Upřednostňuji spíše nehybridní odrůdy se středními plody bílé nebo žluté barvy. Přece jen toho sluníčka je u nás málo. Na červenou papriku se u nás musí čekat opravdu vytrvale. Velmi rád mám slabostěnnou oranžovou Mars, s vynikající chutí, ale je slaběji úrodná a nepříliš vitální, spíše pozdní. Feferony a rohy tu začnou spontánně červenat v půli srpna. Zklamaly mne i "novinky" typu Hamík a podobně. Vysočina, 530m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 32.26 (?), 7.8.2011 19:49

no 530m uz je skutecne hodne, cela rodina ma rada vyzrale papriky, nebot ze zelenych citime takovou pachut lilkovitych rostlin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika