Jak na vlastní semínka



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
15.1.2017 18:12

Dneska jsem rozebral poslední cuketu, kterou jsem nechal až do prosince venku. Semínka vypadají zralá. V době květu nebyly poblíž žádné příbuzné kvetoucí rostliny. Tak by z toho mohly vyrůst dobré plody. 

Opláchnutá semínka
Opláchnutá semínka
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 205.151 (?), 3.9.2016 8:47, zobrazeno: 9795x

Prosím o radu zkušené. Chci semínka z vlastních rajčat a paprik (moc nám chutnají). Prosím o radu popř. návod jak na to.  Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Liki12 - (37) - 60.183 (?), 3.9.2016 11:41

Semena si nechávejte pouze z nehybridních odrůd (hybridní jsou označena jako F1). Berte semínka jen z vyzrálých a pěkných plodů, nejlépe i z vícero rostlin kvůli rozmanitosti. U rajčat je dobré semínka i s dužninou v uzavřené nádobě 3 dny prokvasit. Kvalitní těžká semena se usadí na dně, takže pak stačí část dužniny vylít, zbytek smíchat s vodou a zase část vylít a takhle to dělat do té doby, než vám na dně zůstanou semena s víceméně čistou vodou. Pak je ještě můžete přelít do sítka a opláchnout. Poté je dejte na nepapírovou podložku a nechte je několik dní vysušit. Skladujte v suché, uzavřené nádobě. Tento proces napomáhá k lepší klíčivosti, pokud se Vám s tím nechce dělat tak stačí, když semena dobře opláchnete a vysušíte. U paprik stačí semena pouze vysušit a dobře uskladnit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.81 (?), 3.9.2016 15:15

Co se týče semínek rajčat, tak to mi kamarád poradil daleko jednodušší způsob. Dužninou zralého rajčete se semínky popatláte kus novin a necháte uschnout. Potom noviny zmačkáte do kuličky a uložíte. Na jaře pak semínka z novin vystřihnete, utrhnete nebo sloupnete. Říkal, že to tak dělá roky. Já jen loni a letos všechna použitá semínka klíčila. Za sebe doporučím ještě přibalit do novin papírek s popisem semínek. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 91.168 (?), 3.9.2016 22:34

Ja si nechávam do ďalšej sezóny komplet celé najkrajšie plody - cherry rajčinky bez poškodenia a chorôb (odrody, ktorú v predaji nezoženiem). Dám ich vysušiť a na jar z nich vyberiem semienka. Zdá sa mi, že pri tomto spôsobe je klíčivosť omnoho lepšia, ako keď ich vyberiem po jednom a potom skladujem kdesi v sáčku a krabičkách, pretože semená v pôvodnom plode sú lepšie chránené voči vonkajším vplyvom, si myslím...wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 173.132 (?), 4.9.2016 7:34

Jde to jen u cherry rajčat, ne u normálně velkých plodů. Zapomněla jsem na parapetu v misce rajče Dulcita, z kterého jsem si chtěla schovat semínka. Rajče stihlo v plodu vyklíčit, semínka prorostla slupku a nohoře rajčete bylo plno sazeniček.

Bohužel to bylo na podzim, tak jsem je nemohla zasadit. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 205.151 (?), 4.9.2016 9:00

Děkuji za rady. Chci rajské, papriky a dýni hokajdó. Snad se mi to podaří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Honza z Polabí - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.137 (?), 4.9.2016 10:38

Papriky jsou jednoduchý - prostě je vybrat, nechat uschnout, dát do nějakého pytliku a je hotovo. Rajčata - vyberu semínka z plodu-rozkrojit plod horizontálně uprostřed. Dám do skleničky, misky s vodou, nechám ca 3-4 dny, scedím, z cedníku vyklepnu na papír, oddělím od sebe, nechám uschnout a je hotovo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Liki12 - (37) - 60.183 (?), 4.9.2016 11:07

Pokud máte vy nebo sousedi v blízkosti (cca 50m) nějaké jiné tykvovité rostliny, např. cukety nebo obyčejné dýně, je dost velká šance, že se vám s hokaidem zkříží a druhý rok z toho vyroste nějaký paskvil. Pro vytvoření kvalitních semen byste musel/a ještě neopylený květ vlastnoručně opylit. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 183.190 (?), 6.9.2016 21:43

Hokaida se s cuketami nekříží. Z rajčat vyberu semínka a dám je na nějaký papír naskládaná do řádků uschnout, na jaře ustřihnu kousek papíru i řádkem semen a zasadím je i s papírem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 15.1.2017 18:12

Dneska jsem rozebral poslední cuketu, kterou jsem nechal až do prosince venku. Semínka vypadají zralá. V době květu nebyly poblíž žádné příbuzné kvetoucí rostliny. Tak by z toho mohly vyrůst dobré plody. 

Opláchnutá semínka
Opláchnutá semínka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika