Hokaido - z vlastních semen



Stránky: 1,  2,  3   
host - 231.33 (?) 
2.1.2016 18:52, zobrazeno: 23809x

Loni jsem poprvé vypěstovala dýně Hokaido z darovaných sazenic. Úroda byla pěkná, dýně vynikající. Mohu si vypěstovat letos svou sadbu ze semen těchto uskladněných dýní? Mám obavy, aby měla stejnou kvalitu jako kupovaná semena.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 9.18 (?), 2.1.2016 19:14

Jistěže to jde, dělám to tak léta. Ale jen v případě, že nemáte poblíž jiné odrůdy tykví (cukety a patizony nevadí), tykve se rády kříží. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 231.33 (?), 3.1.2016 15:53

No právě, jak daleko je to poblíž? Soused má klasické dýně cca 20 - 30 m vzdušnou čarou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 58.231 (?), 3.1.2016 16:17
Třeba nevyroste hokaido, ale zase ušetříte dvacku za osivo. A to se vyplatí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kastef 1975 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (305) - 138.131 (?), 3.1.2016 17:14

2O-3O m je málo, aspon 35O m by neměla růst jiná dýně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 85.176 (?), 27.2.2016 19:43
Může se pěstovat více druhů dýní poblíž sebe když nehodlám používat semena z následně vypěstovaných plodů??? Zajímá mě zda to nebude mít jakýkoli vliv na kvalitu letos vypěstovaných plodů, předpokládám že postihnuty by byli dýně vypěstované z druhé generace
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 216.228 (?), 3.1.2016 17:23

A když si osivo koupíte, tak vám třeba takly nevyroste nic, jako mně loni. Firma Semo, z pěti semen hokkaida nevyklíčilo ani jedno. Koupila jsem si sazenice hokkaida a vyrostly mi špagetové dýně. To se taky vyplatilo.

Nicméně si myslím, že těch 20, 30 metrů je vzdálenost, na kterou se dýně vzájemně opylí, respektive opylí je hmyz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?), 3.1.2016 20:00

To jestli je odstup 30 m dost nebo málo závisí na mnoha činitelích. Prvotní je vlastní pylová nabídka v místě u Vás. čím více rostlin jste měla, tím větší pravděpodobnost je, že otcem bude právě některá ze sousedních. Ale i v případě pokřížení s nějakou příbuznou "tykvovitou" není všem dnům konec. Pokud bude příbuzná z okruhu máslových dýní, budete mít stále náhodného křížence s užitnými vlastnostmi jaké očekáváte od Hokaida. Když se to pokříží s dýní olejnou, bude výsledek použitelný v kuchyni s recepty na Hokaido, ale budete mít více semen v plodech a menší tloušťku dužiny. Okrasné tykvičky zhorší využitelnost slupky - správné Hokaido nemusíte loupat/okrajovat. Podobný vliv bude mít patison. Cuketa je vcelku v pohodě, jen rostliny budou mít kompaktnější růst (kratší šlahouny). Špagetová dýně mění především poměr lůžka a semen v plodové dutině. Zpravidla nemá vliv na chuť a konzistenci dužiny a slupky.

Shrnu-li to, tak pokud jste měli 4 a více rostlin v jednom houfu, nebojte se použít semena. Při výběru z kterého plodu semena použijete vycházejte z poměru mezi dužinou a dutinou pro semena = vybírejte plod co má tlustou dužinu a málo semen. Pokud plánujete sklizeň vlastních semen, všímejte si před sklizní i toho, jestli je/není rostlina citlivější k padlí a plísním více než ostatní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 3.1.2016 20:18

Ano, není to tak horké, dokud to není HOŘKÉangry!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?), 3.1.2016 22:13

... a Vy jste se setkal s geneticky hořkou dýní? Já pouze s okurkami a ty při přípravě s nasolením a vypocením byly také použitelné. Problematické je, pokud by se sešly tlustá korkovitá slupka, tenká dužina, blátivé lůžko, partenokarpické nebo s malým počtem semen a náchylné k padlí i plísni okurkové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika