Dýně - jak ovlivnit velikost plodů



Stránky: 1,  2,  3   
host - 23.103 (?) 
24.7.2014 11:19, zobrazeno: 19622x

Dobrý den, prosím, potřebovala bych radu, jak správně ovlivnit velikost dýní. Když nebudu počítat loňský, celkem neúspěšný rok, kdy mi vyrostal jedna velká dýně (Prince crown), která nestihla správně dozrát, tak letos pěstuji dýně prakticky prvním rokem. Mám letos několik druhů dýní a rostou nádherně.

Jde mi hlavně o hokkaida. Nasazují samý plod, několik je už opylených a zvětšují se, ale nechci, aby byly moc malé. Ráda bych, aby měly zhruba 1,5-2,5 kg. V jedné zahr. knize píšou, že se mají nechat 2-3 plody na rostlině.
Něktré plody jsem už vylámala, ale nechat jich tak málo se mi nechce. To by nebyl dohromady ani jeden plod na šlahoun.
Jak to tedy správně udělat? A jak poznám, že se plod už nebude zvětšovat? A kdy počítat s tím, že z opyleného plodu ještě nějaká dýně stihne dozrát? 
A ke šlahounům... zkracujete někdo šlahouny nebo je raději nechat? Tipuji, že tvorba delších šlahounů musí rostlinu vysilovat...

A ještě k jedné dýni... Přiznám se, že už nevím, která to je... tipuji, že z doma odebraných semínek z takové velké bílé, říkají jí "pečárka".
Má několik hodně dlouhých šlahounů nikde ani náznak samičího plodu.
Může to být nesprávně dozrálým semínkem??? Nebo mám počkat a ještě něco nasadí?

Předem děkuji za nějakou radu.  Lenka 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 123.1 (?), 26.8.2014 22:42

Dobrý den Lenko,

letos je to druhý rok, co pěstuji hokaida. Pěstuji ji je způsobem, kdy na jaře(březen-duben) vykopu na zahradě (může být kdekoliv i na záhoně) díry, asi půl metru hluboké a půl metru mají v průměru, do těchto děr dávám rok uleželý kravský hnůj a prokládám to původní vykopanou zeminou, spíše vrstvu hnoje popráším zeminou asi 2-3 cm, takto vrstvím dokud není díra plná, zbytek zeminy navrším navrch a udělám menší důlek, kam sazím v polovině května sazenice dýní. Takže hnůj se stačí lehce rozležet, žížali vykonají své. No a zkušenosti s tímto způsobem mám takové, že rostlina má velké dýně. Letos mám 5 rostlin, na kterých je 15 velkých plodů, některé mají 30 cm v průmeru. Vychází mi to na 3 plody na 1 rostlinu, což je pěkné. Jedna rostlina má dokonce 4 plody, jiná 2. A to prosím se musím zmínit o tom, že máme plnou zahradu slimáků, kteří mi sežrali a zlikvidovali několik malých plůdků. Takže pokud mohu poradit, tak doporučuji zakopat/zarýt hnůj, nebo udělat "hnízda" jak to dělám já, dýně je velký jedlík, potřebuje hodně živin. A taky je asi důležité aby ten hnůj měl dostatek času, aby se trochu rozežel v té zemi, třeba 1-2 měsíce. Tolik k tomuto tématu. Doufám, že jsem vám aspoň trochu poradil. :-)

Přeji hodně zdaru při pěstování dýní. Viktor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 26.8.2014 22:54

Listy a dlouhé výhony rostlinu nevysilují, ale jsou výrobním prostředkem pro hmotu, která se uloží do plodů. Samozřejmě, že s redukcí plodů můžete úměrně redukovat i listovou plochu zaštípnutím výhonů. Pokud na některém z hlavních výhonů není žádný plod, je možné výhon odstranit celý.

Množství plodů, které můžete na rostlině ponechat závisí na množství živin, které z půdy může rostlina přijmout. Dáte-li 70 litrů hnoje (stavební kolečko), pak můžete ponechat až 7 plodů, které dorostou do obvyklé velikosti dané genetikou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 79.60 (?), 27.8.2014 8:59

Hokaido pěstuji vysazené na kompost. Z něho se rozlézá do trávníku do okolí. Loni jsem sklidil asi 30 plodů z rostliny. Jejich velikost byla většinou ku konzumaci po jedné dýni. Tudíž přiměřená. Jednotlivé výhony při rozlézání pouští kořínky a přiživují tak rostlinu. Letos bylo v Brandýse n/L SUCHÉ LÉTO bez dešťů a úroda je tím silně postižena. Zalévání deštík nenahradí. Ale do zámrzu je ještě daleko a jestli slimáci, kteří přes sucho nebyly vidět, neponičí plody, tak by mohla ůroda po současných deštích ještě nakynout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 27.8.2014 10:56

jj 30 plodů je na kompost 1×1×0,3 m tak akorát a na kompost 2×1×0,3 můžete dát rostliny dvě.

yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 46.102 (?), 27.8.2014 11:51

Take jsem Hokaido pestoval na kompostu, 1 rostlinu na 2 x 1 m a jeste se rozlezala po okoli. Pro maly zajem i sirsi rodiny davam radeji na kompost kvetak. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 27.8.2014 12:03

Dvě rostliny dýně pěstuju na hromadě hnoje, který každoročně na jaře zbude po sadbě brambor vedle pole na trávníku.Rostliny dýně se rozlézají po dalekoširokém okolí krajinywink,ale neřeknu kde, protože bych další den ze šesti obrovských plodů už neviděl ani jeden.Plody jsou opravdu obrovské, a další menší přirůstají...hnůj jako podklad jim opravdu svědčí.Poté, co jsem objevil recept na kandované dýně, už zbylé dýně nerozdávám, protože nejsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 46.102 (?), 27.8.2014 15:43

Kandované dýně... to nezni moc lakave, asi jako "ananasovy" kompot z dyni. Pro domaci kvetak se nemusi zadne recepty shanet. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 27.8.2014 15:58

Kandované dýně že nezní moc lákavě?...ale zní...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 46.102 (?), 27.8.2014 16:03

Kandovane se obvykle dela ovoce, dyne je zelenina. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika