Choroba rajce



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
badoga - (43) - 56.166 (?) 
3.5.2013 21:47, zobrazeno: 42763x

Prosim o radu, priesadam rajciaku Bejbino (nie vsetkym) zacali kuceraviet (kudrnatit) vrcholky. Vela som hladala na internete, napriek tomu neviem isto o co ide. Podla isteho ruskeho webu ide o kuceravost vrcholkov - virus ktory prenasa nejaka Cikada cviklova Circulifer tenellus. Lenze moje sadenice zili najprv v obyvacke, potom v skleniku. Mohli prist k virusu zo substratu? Zahradny substrat som kupovala, nepouzila som vlastny kompost aby som sa ochranila pred virusmi...

Este uvazujem o chorobe Stolbur, prenasac tiez Cikadka ale ina. Kvetne pucky nie su nejake velke, takze neviem.

Musim rastliny zlikvidovat? A co o rok. Da sa tomu nejako vyhnut?

Dakujem

sadenice Bejbino 1
sadenice Bejbino 1
sadenice Bejbino 2
sadenice Bejbino 2
sadenice Bejbino 3
sadenice Bejbino 3
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 3.5.2013 22:06

Loni se to tu řešilo jako "kroucení listů rajčat", příčinou jsou zřejmě rezidua herbicidů v koupeném substrátu. Některá rajčata to rozdýchají a po vysazení do volné půdy rostou více či méně normálně, některá jsou postižená více a pokud rostou, mají deformované listy i plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
badoga - (43) - 56.166 (?), 3.5.2013 22:19

Citala som o tomto prave na tejto stranke, potom som to nasla aj inde. Nesedi mi, ze moje rastliny maju postihnute iba vrcholky, a rastliny poskodene herbicidmi mali deformovane skoro vsetky casti. Dokonca aj korene. Prekladala som si to z rustiny, mozno nie celkom spravne, neviem.

Ak maju priesady sancu, som fakt rada. Este to s nimi skusim. Len sa bojim aby sa to neprenieslo na tie zdrave.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 133.163 (?), 11.5.2013 10:12

Z důvodu nedostatku vhodné zeminy jsem dal do nového skleníku asi 10 cm vrstvu toho nešťastného kompostu z kompostárny smíchaného s koňským hnojem. Vše však bylo více než rok odleženo v mém kompostu a tak už snad nebude problém. Co se přísady týče tak při použití osvědčené kupované zeminy smíchané se splavenou polní a pískem, bez použití kompostu nebo hnoje, tak letos zatím žádný příznak této deformace listů, ani u přísad, ani u vysazených rostlin.

Včera to pod Pálavou zase valili ve velkém do polí s obilím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 58.179 (?), 2.5.2016 12:21

Na sazenicích rajčete Bejbino se mi letos poprvé, co celý život zahradničím a část přísady si pěstuji sama, objevila podezřelá deformace. Asi až u 20 cm sazenic, které byly po počátečním výsevním substrátu přesazeny do univerzálního sunstrátu pro zeleninu Gardena, objevily na vrcholu a dále i na dalších nových listech podivné nádorky, bouličky a zkroucené listy nezdravého vzhledu. zasaženo bylo asi 16 rostlin ze 40. Poradce odboru rostlin zemědělské správy usuzuje, že jde o projev fytotoxicity způsobený reziduem nějakého herbicidu v kupovaném substrátu.

Takže od teď bude rizikem spoléhat na kupované substráty a raději nic nepěstovat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 11.5.2013 21:22

Loni jste tu dramaticky vykřikoval, že už nikdy nepoužijete koupený kompost a hnůj. Netušila jsem, že nikdy trvá pouhý rok wink. Jinak napište, jak to dopadlo, jestli ten rok k odbourání stačil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 11.5.2013 21:49

A taky jsem psal že jeho využití je zapracovat ho do záhonů, a tam taky ten rok byl. Byl v půlmetru navýšeném záhoně, specielně vybudovaném pro jahody a ty v něm rostly jako divé. Letos po zimě jsem ho zrušil, protože musel ustoupit výstavbě skleníku, všechno jsem to přeházel na hromadu, kde jsem to smíchal s dva roky starým kompostem z koňského hnoje. Krásně se sype ale katrovat se mi to nechtělo.  Stačí Vám to na vysvětlení nebo to mám i vyfotit?

PS: mám tam ještě z loňska asi půl kubíku nepřekatrovaného toho z kompostárny. Mohu ho ještě použít nebo ho mám zrovna vyhodit abyste konečně už nemusela nic tušit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 12.5.2013 9:36

Ještě s tím kompostem - vy se musíte vždycky naštětit. Fakt mě zajímá, jestli vám ta rajčata a papriky porostou. Mně na našem kompostu, do kterého jsme sypali stříkanou trávu, rostlo všechno možné bejlí, na záhonech všechna zelenina, ale rajčata a papriky byly poškozené. Kompost byl starý dva až tři roky. Letos zkusím přebytečná rajčata zasadit do přeházeného kompostu a uvidím, jestli ho můžu příští rok rozvézt na záhony.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 12.5.2013 10:48

A že Vy si nedáte pokoj a nedokážete se oprostit od těch věčných invektiv vůči mé osobě.  Já nejsem naštětěnej,  ani jsem tu dramaticky nevykřikoval, já jen obyčejně psal.

Co se týče toho kompostu tak jsem ho rozvezl po některých záhonech zapracoval do půdy a problémy nebyly. Problémy byly fakt jen v těch malých kelímcích nebo květináčích. Asi dvě papriky ze šestnácti to schytaly i ve skleníku, ale myslím že to bylo už v nich od přísad nebo byly nějakým způsobem citlivější. Na záhonech jsem v tom měl jahody, lilky i rajčata, ale bez problémů. Koncentrace na záhonech byla o hodně menší, přísady jsem do kompostu (origoš pytlovaný) přímo pikýroval a vysazoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 35.93 (?), 2.5.2016 12:34

Pestovat muzete, ale nemuzete spolehat na 'hobby' substraty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika