Cesnekovi skudci



eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?) 
28.10.2014 22:07, zobrazeno: 5747x

Dobry den,

je tady nekdo, kdo ma obrazky napadeni cesneku po vlnovnikem ci hadatkem ci jinymi skudci? Pokousela jsem se vyhledat nejake obrazky, ale nepodarilo se mi. Velmi me to zajima, nebot jsem jen o tom slysela, ale nikdy nevidela. Dekuji Eva

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 29.10.2014 9:54

Pokud si zadám do vyhledavače vlnovník česnekový, popřípadě haďatko česnekové, tak tam obrázky jsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?), 29.10.2014 19:59

ja to teda zadavam a vybehl mi jediny obrazek. tak nevim, ale jsem ynama tim, ze nemuzu najit to, co chcilaugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 29.10.2014 9:58 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 29.10.2014 10:27

Polopaticky a prakticky.

Zdravý česnek je pevný a nerozdružená cibule je prakticky bez vůně a zápachu. Typický česnekový pach se rozvíjí při poškozování pletiv se zásobními látkami (nebo při počátku bořlivého rašení kořínků). Tedy pokud přidete do místnosti s 50 kg česneku a nic není cítit, je to v pořádku. Je-li však něco cítit při uchopení byť jediné cibule do ruky a přiložení k nosu, je to prvotní znak poškozování nějakým škůdcem. Protože háďátko zničí úrodu už na poli, je pravděpodobnější že se jedná buď o roztoče Vlnovníka nebo o motýlka Molíka česnekového. Teprve až když je tedy česnek cítit, začneme hledat původce poškozování - škůdce (zapáchatele). Molík se hledá snadno, je poměrně velký na to, abychom nepotřebovali optiku. Vlnovník je roztoč, na kterého nám stačí lupa a hledáme ho na místech, která rychleji svrašťují než ostatní okolí. Na háďátko potřebujete už mikroskop a hledá se na rozhraní mokře mazlavé poškozené části cibule a zdravého pletiva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?), 29.10.2014 19:47

Dobry den, teorii znam, zajimaly me fotky, protoze jsem to nikdy nevidela. Ani nechci na sve zahrade, ale rada bych to umela poznat. Dikz za hadatkolaugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 29.10.2014 20:34

No, já vím jak vypadá stroužek napadený vlnovníkem a přesto ho (roztoče) lupou s 6-10× zvětšením nebudu hledat. Pokud česnek smrdí v době pro sázení, buď jej nesázím vůbec nebo jej mořím v Sulce po dobu 2-3 hodiny.

Neznámý česnek může mít háďátko, které je původem ze sousední "mazlavé" cibule a nemám šanci jej najít (mikroskopem bych hledal týdny a přesto bych jej mohl minout). Proto je jednodušší, takovýto pochybný česnek namořit máčením na 12 hodin v Sulce a pak pro jistotu nasázet na karanténní záhon. Pokud je z něj úroda zdravá, pak další generace za své vlastní osobně kontrolované sadby mohu dál již točit bez moření.

Ani háďátko nebo vlnovník se na zahradu nedostane jinak, než zavlečením s pochybnou sadbou (vlnovníka nejčastěji s cibulemi tulipánů či gladiol). Molík, chřestovníček, vrtalka pórová. houbomilka česneková a mšice sice přiletí, ale nepáchají fatální škody (nebo se to dá řešit postřikem).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika