Česká rajčata



Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3238) - 5.149 (?)
28.7.2014 6:46

Minulé pondělí než jsem odjížděl pryč, tak jsem všechna rajčata pořádně zalil. Večer přišla bouřka a spadlo 30 mm vody. Každý den potom alespoň trochu pršelo a skončilo to další velkou bouřkou v pátek- spadlo 32 mm. Měl jsem obavu o rajčata (praskání, plíseň) a tak jsem v neděli ráno jel hned na zahradu, ale žádná katastrofa se nekonala. Žádná popraskaná rajčata, ani náznak plísně. Prasklých bylo pár rajčat Radana, ale ty byly prasklé ještě než jsem odjel. 
           Mr Big

27.7.2014
27.7.2014
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 14.170 (?), 20.7.2014 17:25

Pokračování

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 20.7.2014 17:26

.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 55.61 (?), 21.7.2014 8:45

Výborný článek z jistě vynikající knihy. Nový 5-dílný Zahradnický slovník naučný vyšel myslím v létech 1994 - 2001, ale jeho obsah neznám. Mir.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3238) - 5.149 (?), 28.7.2014 6:46

Minulé pondělí než jsem odjížděl pryč, tak jsem všechna rajčata pořádně zalil. Večer přišla bouřka a spadlo 30 mm vody. Každý den potom alespoň trochu pršelo a skončilo to další velkou bouřkou v pátek- spadlo 32 mm. Měl jsem obavu o rajčata (praskání, plíseň) a tak jsem v neděli ráno jel hned na zahradu, ale žádná katastrofa se nekonala. Žádná popraskaná rajčata, ani náznak plísně. Prasklých bylo pár rajčat Radana, ale ty byly prasklé ještě než jsem odjel. 
           Mr Big

27.7.2014
27.7.2014
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Dana22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (325) - 157.25 (?), 29.7.2014 16:46
Jak velké máte Stupice? Já maximálně 4 cm v průměru. Vláhy mají poslední dobou dost, ale roste z toho akorát plevel.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 96.18 (?), 29.7.2014 18:06

trochu vaham nad odrudou Stupické-na pristi rok, jeste jsem ji nepestoval, ale chvála na chut teto odrudy mi neunikla, muze mi nekdo ve strucnosti napsat mensi popis-zda tyckove nebo polotyckove, velikost plodu, praskani, nachylnost na plisen atd.diky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3238) - 5.149 (?), 2.8.2014 19:18

Minulý rok začátkem července jsem založil toto vlákno, ve kterém jsem oznámil, že se v roce 2014 mimo jiné soustředím na pěstování českých odrůd. Chtěl jsem poznat sortiment českých odrůd prodávaných komerčně a také se pokusit o pěstování starých zapomenutých odrůd. Jedním z motivů byla také možnost psát popisy a zasílat foto dokumentaci na kanadský web, který mapuje cca 4000 odrůd z celého světa.
Dnes nastal čas, abych na tomto vlákně postupně informoval jak se pěstovaným českým odrůdám na mé zahradě daří.
Začnu Stupickým skleníkovým. V některých diskusích jsem se setkal s názorem, že je to rajče stejné jako Stupické polní rané. Jistě chuť těchto rajčat je stejná, listy mají obě odrůdy bramborové. Stupické skleníkové má však daleko vitálnější růst, je pozdnější cca o 10-15 dnů, jeho plody jsou větší. Stejně jako Stupické polní rané při velkých deštích a vysoké vzdušné vlhkosti praská, což jsem poznal po pravidelných odpoledních bouřkách (v Brně prakticky dva týdny) a zejména po poslední čtvrteční bouřce, kdy u mne na zahradě spadlo více jak 40 mm vody.
           Mr Big

Stupické skleníkové
Stupické skleníkové
Stupické skleníkové
Stupické skleníkové
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3238) - 5.149 (?), 2.8.2014 21:30

Teď bych uvedl dvě odrůdy rajčat, která jsou si velmi podobná. Jsou velikosti cherry, mají pyriform (hruškový tvar), ale jedno je červené, druhé žluté- Radana a Perun. Názory na jejich chuť se diametrálně liší (dle vyjádření různých pěstitelů na tomto webu). Já vlastně cherry rajčata nejím jednotlivě, ale nasypu si několik asi tak6-8 odrůd (podle toho co právě mám) do misky, promíchám a zobu. Prostě jím to způsobem, jakým konzumuji například různé oříškové směsi. Musím přiznat, že chuť těchto rajčat je pro mne osvěžující (nesmí být přezrálé), dobře doplňuje směs a u jejich pěstování v minimálním rozsahu tj. jednu rostlinu v sezóně zůstanu. Jen abych nezapomněl, jejich odolnost proti praskání je minimální.

                    Mr Big

Radana
Radana
Perun
Perun
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3238) - 5.149 (?), 7.8.2014 17:14

Teď bych si dovolil napsat ještě něco k již diskutovaným novým českým cherry rajčatům. Chuťově mně všechny čtyři odrůdy vyhovují, Mini a Bibi jsou šťavnatá rajčata s tenkou slupkou, Valdo a Datlo jsou rajčata s menším obsahem šťávy, jejich konzistenci (na skus al dente) a chuť bych přirovnal k ruským hybridům (Sladkaja děvočka, Finik oranževyj a Nasťja slastěna). Dle mých zkušeností, žádná z těchto odrůd není náchylná k praskání, dobře rostou a bohatě plodí v záhoně. Tyto odrůdy (každá 2-3 rostliny) budou příští rok tvořit základ mých cherry rajčat, doplním je asi Tomatoberry a Sladká jako Linda a také jednou rostlinou Ildi. Z různobarevných Pink Bumble Bee, Purple Bumble Bee, Black cherry (praská), Ania, Green Zebra cherry, asi vyberu jednu nebo dvě odrůdy (po jedné rostlině). Vypadají moc hezky, ale chuť nebo úrodnost nic moc. S hybridy obecně (Pollicino a ruské hybridy) končím.
           Mr Big

Bibi
Bibi
Bibi
Bibi
Datlo
Datlo
Datlo
Datlo
Mini
Mini
Mini
Mini
Valdo
Valdo
Valdo
Valdo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 96.18 (?), 7.8.2014 18:02

Trochu budu souhlasit tady s mým jmenovcem Mirkem, který též nehýří optimismem k těmto odrůdám, Třeba Valdo mi přijde nic moc odrůda, sicenení špatná chuťově, ale plodnější by být mohla a i tak znám mnohem chutnější odrůdy. Jakoby nebyly tyto odrůdy vhodné do teplých lokalit..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika