Bifteková rajčata



kastef 1975 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (305) - 138.131 (?)
1.10.2014 13:43

nádhera-nejvíc se mi líbí Gigante Castilla, Negro Almeria, no a samozřejmě už jen pro tu velikost, Zamorano.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
kastef 1975 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (305) - 138.131 (?), 13.9.2014 7:42

zřejmě jde o nějaký přesev jiné odrůdy, od které si někdo nepamatoval pravý název, může už jít o produkt křížení.Měla sem jen jednu rostlinu bohužel zrovna takovou slabou, ale rajčata dala.Byla polopozdní, chu´t taková normální, dala sem je na sušení.Pro zhodnocení bych musela mít více rostlin, takhle je to zavádějící.Z biftekových co sem letos pěstovala byla nejpozdnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 20.9.2014 19:13

Jaká byla u mne sezóna 2014 pokud jde o rajčata bifteková a rajčata ve tvaru srdce? Proč se vlastně dělí tato rajčata na dva? Protože rajčata ve tvaru srdce nikdy netvoří zohyzděnou část plodu v místě kde byl květ (tzv. catface) a také netrpí na hnilobu květního konce způsobenou relativním nedostatkem vápníku.
Sezóna rajčat u mne (doba výsadby) začala brzy, počasí bylo příznivé, ale v době narůstání plodů bylo velké sucho, vůbec nepršelo. V době, kdy začala bifteková rajčata zrát, kolem 20. července začalo pršet a vydatně pršelo (skoro každý den) až do začátku září, kdy sezóna všech rajčat na zahradě předčasně skončila (všechno popraskalo a začalo plesnivět). Následně se objevila i plíseň bramborová, která vše ukončila.
Sezónu 2014 jsem pojal jako sezónu, ve které jsem se snažil pěstovat co nejvíce odrůd biftekových rajčat, z každé odrůdy o které jsem si myslel, že bude lepší (na základě popisů a obrázků) jsem pěstoval dvě rostliny, u ostatních rostlinu jednu. Semena jsem nakupoval u nás v ČR (v obchodech) a také přes internet z USA. Konečný počet takto nakoupených biftekových odrůd byl 20. I přes krátkost sezóny jsem si vybral z tohoto počtu 9 odrůd, které budu příští rok pěstovat (4- 5 rostlin od každého). Neznamená to, že se k některým vyřazeným odrůdám v roce 2016 nevrátím. K jednotlivým odrůdám:
Ananas- semena jsem dostal v loňském roce od „Ivana z okénka“, rajče mně tehdy moc chutnalo, ale letos jsem ze dvou rostlin nesklidil nic zralého. Nebudu v roce 2015 pěstovat.
Anna Russian- zdánlivě slabá rostlina s vysokým výnosem krásných červených chutných srdcí. Budu pěstovat i v roce 2015.
Beefmaster bylo pro mne docela zklamáním, hodně catface, megablooms (dva slepené květy a nehezké dvojité až trojité rajče s vysokým odpadem při sklizni). Nebudu v roce 2015 pěstovat.
Ze skupiny čtyř podobných růžových rajčat cca 300 g (Brandywine cowlick´s, Brandywine OTV, Brandywine Sudduth´s, Earl´s Faux) s podobnou výbornou chutí se mně nejvíce osvědčilo Brandywine Sudduth´s, nejlepší růst, nejvyšší úroda i když jsem se dočetl, že Brandywine cowlick´s by se mělo lišit hlavně tím, že je úrodnější. A tak příští rok jen Brandywine Sudduth´s.
Berkeley tie Dye Heart- mělo to být tmavě hnědé, červené rajče se zelenými pruhy. Vyrostlo mně něco úplně jiného a tak semena šla do koše. Poučení: i to že koupíte pár semen za 2,5 dolaru neznamená, že máte tu odrůdu, kterou jste chtěli.
Cherokee Purple- je to asi nejoblíbenější rajče ze skupiny nazvaných jako černá rajčata (většinou jsou to rajčata spíš fialová), úrodné, když jsou tato rajčata správně zralá tak jsou velmi chutná. Budu pěstovat.
Costoluto Genovese- semena z Nohelgarden, odrůda velmi plodná, pěstuji již několik let a i příští rok bude mým základem pro konzervování (protlak a rajčatová drť). Odrůda je velmi chutná i pro konzumaci v čerstvé stavu.
Crnkovič Yugioslavian- velký biftek, nijak chutí nebyl výjimečný, dobrý pro zpracování. Minimálně rok si od něj odpočnu.
Cuor di Bue (typ albenga hruškovitého tvaru, které vypadá jako měšec)- docela zklamání, pozdní a docela dost trpělo chorobami. I když jsem byl loni s ním velmi spokojený, tak ho v roce 2015 vynechám, mám pocit, že odrůdy které budu pěstovat jsou přinejmenším stejně kvalitní.
Dester- biftek s velmi dobrými referencemi pokud jde o chuť se mně vůbec nevydařil (špatné semeno?, špatný rok?). Příští rok vynechám.
Indian Stripe- tmavě růžovo fialové rajče se zeleným pruhováním, chutné, u mne úrodné, budu pěstovat.
KBX- o tomto rajčeti už bylo něco na tomto webu napsáno (paní Kateřina). Pokud jde o mne, tak mne jeho chuť opravdu mile překvapila. Jsem spíše příznivec červených rajčat, ale toto rajče nesmí v roce 2015 na mé zahradě chybět.
Kosovo- opravdu velké růžové srdce s dobrou chutí, vhodné pro přímou konzumaci a také pro tepelné zpracování. Budu pěstovat
Neves Azorean Red- velmi úrodné červené chutné biftekové rajče (cca 250 g). Budu pěstovat.
Oxheart-semena SEMO- později zrající rajče, které mně nevyhovuje tvarově (nemá povrch hladký, ale zvrásněný stejně jako Cuor di Bue- větší podíl slupky). Chuťově dobré, ale pěstovat v roce 2015 nebudu.
Solar Flare- velmi pěkné červené rajče se žlutým žíháním, které mne překvapilo velmi dobrou (trochu kyselejší chutí). Vlastně nevím jestli si jednu rostlinu nedám.
Wes- menší červené rajče (cca 150 g) velmi dobré chutě, u mne z rajčat srdcovitých nejranější. Pro rok 2015 zůstává.
K tomu jsem pěstoval 30 odrůd španělských rajčat, která by se dala označit jako bifteková. Většinou byla u mne úspěšná, jejich hodnocení možná jindy.
Doufám, že tento přehled může být pro někoho vodítkem při nákupu semen rajčat pro příští nebo následující roky. Teď se ještě pokusím vybrat nějaké fotky (moc jsem tyto odrůdy nefotil- s focením jsem se zaměřil spíš na české odrůdy
           Mr Big

Anna Russian
Anna Russian
Brandywine Sudduth´s
Brandywine Sudduth´s
KBX
KBX
Neves Azorean Red
Neves Azorean Red
Wes
Wes
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kastef 1975 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (305) - 138.131 (?), 20.9.2014 20:39

Výborně, konečně nějaké zajímavé počtení o neobvyklých odrůdách!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 30.9.2014 22:18

Pár vybraných obrázků španělských rajčat.

                       Vladimír

Gigante Castilla
Gigante Castilla
Mozkorra Aretxabaleta
Mozkorra Aretxabaleta
Negro Almeria
Negro Almeria
Plano de Erandio
Plano de Erandio
San Pedro
San Pedro
Rosado Huesca
Rosado Huesca
Zamorano
Zamorano
Kumato
Kumato
Rastrero
Rastrero
Rosa Sierra Aracena
Rosa Sierra Aracena
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kastef 1975 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (305) - 138.131 (?), 1.10.2014 13:43

nádhera-nejvíc se mi líbí Gigante Castilla, Negro Almeria, no a samozřejmě už jen pro tu velikost, Zamorano.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 143.28 (?), 7.7.2015 10:33

Letos zkouším premiérově pěstovat nějaká masitá rajčata. Je normální, aby v tomto suchu a přiměřené zálivce praskala, nebo to k těmto odrůdám patří?

Black Krim
Black Krim
Black Krim
Black Krim

Anna Rusian
Anna Rusian
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kastef 1975 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (305) - 138.131 (?), 7.7.2015 14:41

ano, tyto rajčata mají k tomu sklony -často reagují i na změny vlhkosti noc-den.Pěstuju z 8O% bifteky a nejlíp je jim ve foliáku, ale mám je i venku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 7.7.2015 17:43

Jednou z důležitých vlastností rajčat je pevnost jejich slupky na plodech.Vadou je předčasné praskání před vyzráním. Praskají jak cherry rajčata tak i běžné typy a také báifteky. Bifteky (u nás dostupné nehybridní) mají většinou tenkou slupku a proto jsou k praskání daleko náchylnější. K tomu aby praskala stačí málo, třeba jen trochu víc vody, slunce, hnojiva a rajče začne expedovat živiny i do rajčete, které je již plně vyvinuté, slupka je uzavřená a nevydrží přetlak, který ji roztrhne.

Ta Vaše srdíčková Anna Russian má opravdu výstavní plody.

                                   Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 7.7.2015 17:50

Minulý týden jsem dostal z Kanady takový malý dárek- semena nejúrodnějších a také nejoblíbenějších hybridních amerických bifteků. Budu je zkoušet příští rok.
Best Boy F1, Better Boy F1,  Big Beef F1, Burpee´s Big Boy F1, Bush Goliath F1, Park´s Whopper F1 a Steak Sandwich F1.
Už se těším.
           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 27.7.2015 10:51

Big Beef F1 ve skleníku dnes.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika