Střašlivě zaplevelený záhon trvalek



medicka - (11) - 161.34 (?) 
19.7.2013 9:19, zobrazeno: 8384x

Dobrý den, mám prosbu a dotaz. Zakladala jsem na jaře nový veliký záhon trvalek (20x1,5m), záhon mi srovnal bagr, do nově nasypané hliny jsem zasazela velike množstvi trvalek a nějak mě nenapadlo to před tim odplevelit :(nyní mám už docela hezké trvalky, ale plevel se nedá zvládat, roste tráva a i všechno ostatní, mechanicky se to na tak velké ploše zvladnout nedá. Co mohu nyní udělat? Roundap by mi asi pozbijel i ty trvalky, textili použit nemužu, protože některé trvalky jsou i půdokryvné.     Moc děkuji za radu 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 19.7.2013 9:45

Proti trávě lze použít Targu. Na vině je i navážka nové ornice, je pravidlem, že je masivně zaplevelená a obracením se semena probudí. Ostatní širokolisté plevele můžete omezit opatrným postřikem totálního herbicidu a zbytek holt na kolena, motyčku, třípacku a trpělivost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 45.168 (?), 19.7.2013 9:53

Zakleknout, motyčka, spousta trpělivosti... Jiná rada podle mě neexistuje. Samozřejmě kromě toho Vámi zmíněného Roundupu, který ovšem zničí vše a začnete od začátku.

Já jsem takto čistila pět let neudržovaný záhon po smrti příbuzných, kteří si nepřáli, aby jim někdo pomáhal (v době, kdy už to sami nezvládali). Mnoho kytek bylo už tak udušených bršlicí, kopřivami, bodláky a jinými "příjemnostmi", že jsme mysleli, že už nebudou schopné zregenerovat. Chtělo to opakované důkladné a hloubkové pletí, ale po roce už záhon vypadal k světu. Půdopokryvné rostliny jsme ale z větší části museli vyrýt, trsy rozdělit, vytahat z nich kořeny plevelů a znovu zasadit. Vyplet z nich plevel jinak nešlo.

Co se týká herbicidu, tak lokální použití je samozřejmě možné zkusit. Existuje nové balení roundupu, které umožňuje kontaktní ošetření jen na tu rostlinu, kterou chcete zničit, bez rizika že jej rozstříknete i tam, kam nechcete. Ale některé plevele se silným kořenovým systémem (zrovna třeba bršlice) se podle mojí zkušenosti roundupem jen oslabí.

Každopádně hodně štěstí!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.186 (?), 19.7.2013 10:26

Není to tak velké, aby se to nedalo ručně zvládnout, chce to jen trpělivost a postupně vyplet, hlavně vytrvalé plevele vzít pořádně i s kořeny (někdy je nutné i kytku vytáhnout a znovu zasadit). Jednoleté plevele se sice do té doby, než se na konec záhonu dostanete mohou vysemenit, ale není problém je pak vytáhnout. Herbicidy osobně nepoužívám, motyčka, drápky a vypichovák, případně rýč jsou jistější.          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 105.107 (?), 19.7.2013 10:54

Záleží o jaký plevel jde - jednoleté je možné zamulčovat trávou - třeba s katrony, vytrvalé odstranit - nejjistější je je dát na část záhonu a plochu důkladně zrýt a odplevelit, dřív než se rozroste plevel i trvalky. Rozhodně se situace nebude zlepšovat sama od sebe.. Herbicidy budou mít silnější účinek na kytky než plevel.. EM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
medicka - (11) - 161.34 (?), 19.7.2013 11:00

Všem moc děkuji za rady... Mrzi mě, že neexistuje nějaké spasné řešení :(  Mám dvě male děti a dělam ve směnném provozu a ted nedělam nic jiného než denně pleju :) je možné, že mé pleti je nějak neučinné, protože čim vic pleju tim vic to roste :( 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 38.136 (?), 19.7.2013 12:26

Proti jednoletým plevelům brzy na jaře Stomp /šmahem přes trvalky, nic se jim nestane, ničí jen klíčící rostliny a lze do ošetřené půdy sázet letničky/. Zádrhel je, že v ČR je jen ve velkém balení. Kdyby jel někdo na Slovensko, nebo lze i objednat, ale poštovné je drahé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.186 (?), 19.7.2013 12:55

Nesmíte hned po pletí zalévat, jinak zalejete semínka plevelů v půdě, kterou jste načechrala a jim se to líbí... Asi jich v té zemině bylo hodně, ale při poctivém pletí to už bude příští rok lepší.a za nějaký rok už budete plet minimálně. Ale letos (vlhko, teplo) roste plevel jak blázen všude...  ;-))           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 38.136 (?), 19.7.2013 13:08

Mně nerostewink!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 220.186 (?), 19.7.2013 13:15

Jenže KUKY, vy jste samá chemie, a tu já používám v jen opravdu nezbytných případech wink           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika