Mech a lišejník na ovocných stromech



Stránky: 1,  2   
arnika - (5) - 245.129 (?) 
6.2.2008 15:19, zobrazeno: 48755x

Dobrý den, prosím může mi někdo poradit jak ošetřit ovocné stromy na kterých je mech a lišejník. Případně jak zabránit dalšímu šíření.

Děkuji za pomoc.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 6.2.2008 19:51

Mech a lišejník stromům neškodí. Nechcete-li jej, nůžete použít ocelový kartáč

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 151.203 (?), 9.2.2008 12:31

Nebo použijte lopatku či podobný nástroj. Jsou i speciální přípravky na odstranění staré borky. jediný význam této práce je, že ze stromů odstraníte s kůrou různý hmyz, spory plísní a hub apod. Nesmíte škrabat do živé kůry. Je dobré pod strom dát plachtu a kuru seškrabat na ní abyste měl méně práce. Pokud máte stromy pro okrasu, mech jim dodává stáří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 250.10 (?), 9.2.2008 17:25

Myslím, že svilušky, mšice, pilatky, květopas, obaleč, vrtule, strupovitost ani monilie v lišejníku ve velkém nepřezimují. Ostatní  nejsou tak významní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
arnika - (5) - 245.129 (?), 9.2.2008 19:53

Děkuji všem za rady. Pokusím se s tím něco udělat. Libuše

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 151.203 (?), 10.2.2008 23:13

No já jsem to bral tak, že většina stromů obrostlých mechem a lišejníkem je trochu starších s již rozpraskanou borkou kde se leckterá breberka schovává. Takže až tazatelka se ptala jen na mechy, spojil jsem si je i se škůdci zabydlených za kůrou. A potom už je jen otázka jak se tazatelka rozhodne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 117.89 (?), 23.8.2008 20:59

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaký je důvod vzniku mechů a lišejníků na stromech. Také bych se chtěla zeptat jací živočichové (škůdci atd.) se vyskytují na Třešni obecné. Děkuji za odpověď. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 144.109 (?), 4.3.2021 14:11

Opravdu fundované názory! Dřeviny silně napadené mechy a lišejníky zpomalují růst, předčasně stárnou a dříve odumírají. Nápad s ocelovým kartáčem lze použít jen na kmeny stromů. Vyzkoušel si autor zodstranit drátěným kartáčem mechy a lišejníky např. z koruny třicetileté hrušně?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 4.3.2021 15:56

Nevím jestli autor, ale já ano-a úspěšně. Jde to i tlakovou vodou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.220 (?), 5.3.2021 14:07

Mechy a lišejníky na kůře nejsou parazité, samy o sobě stromům neškodí. Může se v nich ale ukrývat nějaký hmyz. Jinak zvýšený výskyt lišejníků v posledních letech je dán odsiřováním elektráren, je čistší vzduch bez síry (fungicid) a to lišejníkům vyhovuje.

Čištění kmenů kartáčem je roky doporučováno i z toho důvodu, že se tím odstraní i stará rozpraskaná kůra, ve které různé breberky přezimují.

Ohledně "předčasného" stárnutí - pokud je strom pravidelně udržován a řezán, tak na mladých částech se lišejník prakticky nevyskytuje, roste spíš tam, kde chybí řez a větve přestávají růst.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika